gersie gersie komentáře u knih

Žít! Žít! Jü Chua

Zajímavé.....bylo to sympatické i když velice smutné. Tenhle příběh mě dokonale dostal. I když to asi ve skutečnosti neprožil jeden člověk , jistě si odtud můžeme udělat představu jak těžko se lidem v Čině v minulém století žilo a možná na některých místech žije dodnes. Zařadil bych tuhle knihu do povinné četby, aby si mnozí uvědomili jak se máme dobře a většinou si toho neumíme vážit.

08.04.2017 5 z 5

Feeder II. - Položená pro každého Feeder II. - Položená pro každého Milan Tychler

Zážitky pisatele s rybařením se zde střídají s návody k úspěšnému chytání. Hezky napsané a dokonce čtivé, podařená kniha.

08.04.2017 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Připadá mi , že o knize by se dalo říci to , co napsal sám autor o jedné z postav Mag.
"Měla pochopitelný úspěch. Byla vtělený triumf nad ošklivostí, která je často ošidnější , než skutečná krása, už proto, že v sobě nese paradox. V tomto případě místo úzkostlivě jednoduchého vkusu a vědecky pěstěného zevnějšku zafungovalo přehnané zdůraznění závad. Tím , že je směle přiznávala, působily dekorativně."
Velice přesně a výstižně zvolená slova , úsporné věty , útržkovitý děj, přeskakování v různých situacích a časech. Zdánlivé nedostatky použil autor k vytvoření zajímavého a kupodivu čtivého příběhu.

28.03.2017 4 z 5

Druhá zlatá Druhá zlatá Karel Štorkán

Kniha odráží dobu svého vzniku. Bylo tehdy zřejmě nutné psáti ji doporučeným stylem. Proto se v ní setkáváme s mladíky , kteří veškeré své sportovní úsilí praktikují především ke slávě svojí socialistické vlasti. Svým jednáním a smýšlením potírají nešvary lidí neuvědomělých, a docházejí k správným a socialisticky smysluplným rozhodnutím. Sláva jim......hrdinům.

22.03.2017 3 z 5

Domeček Domeček Tereza Límanová

Terezka je dobrá pozorovatelka a dokonale prožívá přítomné okamžiky, což dělala především v dětství. No a nyní už jen stačí dobrá paměť (zřejmě po dědečkovi) a cit pro přesný a výstižný popis jejích vzpomínek - A je tu krásná kniha, vhodná především pro ty čtenáře , kteří se rádi vrátí do minulých časů a prožijí si s ní již pomalu zapomenuté okamžiky dětství.

" Potřebovala být neustále obsluhovaná a pokládala mi pořád dokola jednu ze dvou otázek. První zněla: Budeš mi, Terezko, chodit zalívat kytky na hřbitov?
A druhá: Jsem tak tlustá jako támhleta paní, nebo míň !? Možnost "víc"nepřicházela v úvahu. Snažila jsem se odpovídat na obě otázky popravdě (třeba: nevím), ale málokdy se to setkalo s úspěchem."

14.03.2017 5 z 5

Jako pes Jako pes Filip Topol

Povídky ovlivněné alkoholem , ostatně asi jako veškerá autorova tvorba. Mám dojem , že nejvíc zapůsobí na lidi co občas prožívají stejné pocity jako Filip. Zřejmě to taky znám, takže jsem je pochopil.

02.03.2017 4 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Ze začátku mi kniha připadala zajímavá, ale pak se to zvrtlo jen na samé souzení a dokazování. Byla to nuda a stálé opakování všeho pořád dokola , musel jsem se nutit knihu dočíst, škoda.

01.03.2017 3 z 5

Ruský týden Ruský týden František Ringo Čech

Je to hezký náhled do zákulisí turné rokové kapely, proto se mi kniha líbila.

25.02.2017 4 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Co k takové knize dodat ? Po předchozích komentářích , které už dílo dostatečně rozebraly mi nezbývá než napsat , že konečně se našel americký autor co píše něco pořádnýho. Není to typický americký styl předvídatelného děje a happyendu ,ale syrový a překvapivý svižný příběh s dramatickým rozuzlením. Na mnohé čtenáře jistě působí ještě značnou dobu po přečtení.Díky za něj.

23.02.2017 5 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Hezké čtení. Dle mého názoru je čtivost knihy zaručena tím , že autor prostě ve svém příběhu (myslím tu část s Julií a Máriem) popisoval především skutečné životní příběhy.
Vždy se mi zdá , že příběhy "napsané" životem jsou tak zajímavé a neuvěřitelně nápadité , že člověk vytvářející nějakou fikci nikdy nedokáže postihnout tolik originality a nezaujatosti.
Jaksi se mi zdá , že je to na těch příbězích vždy poznat.
Dále už záleží jen na autorovi , jak tohle umí podat a v tomto případě se to povedlo na výbornou.

10.02.2017 5 z 5

Havětník Havětník Jiří Dvořák

Zajímavý nápad, jen mi přišlo trochu škoda , že u mnoha zdejších zvířátek jsme se spíš dozvěděli jaký má na ně autor názor , místo toho aby jsme se dověděli něco o jejich životě , zvycích nebo důležitých vlastnostech.

31.01.2017 3 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Zdá se mi , že autorka velice hezky vystihla atmosféru ve svém "antiutopickém" románu ve světě budoucnosti,který se vyvinul "nesprávným" směrem. Zajímavé myšlenky , hezky propracovaná psychologie prokládané skutečnými texty dříve vydanými vytváří zajímavě vystavěný příběh. Jistě si získá jen některé čtenáře , ale já mezi ně rozhodně patřím.

30.01.2017 5 z 5

Paměti kata Mydláře Paměti kata Mydláře Josef Svátek

Kniha se mi líbila. Pro mne byly nejzajímavější různé historické detaily psané jako mimochodem ( tehdy asi běžné a nikoho nezarážející ), ale pro nás už prakticky neznámé. Například : švédové , po té co byl podepsán mír ukončující dlouholetou válku si celkem klidně a bezstarostně žili v Praze a užívali si svých válečných kořistí a ještě nad nimi panstvo drželo ochrannou ruku. Nebo , když se v bitvě u Breitenfeldu pluk Madlungův obrátil na útěk, tak vojenský soud rozhodl , že celý pluk (kolem dvou tisíc lidí )nechá popravit. Nebo zajímavá zmínka : Na staroměstském orloji počalo bíti devět hodin, což jest pátá hodina ranní na orloji německém.

16.01.2017 4 z 5

Žraloci a malé ryby Žraloci a malé ryby Wolfgang Ott

Velice dobře napsaná kniha. Myslím , že by si ji měl přečíst každý, aby si uvědomil jak dobře se máme a jak špatně se mohou mít lidé , kteří se stanou obětí nesmyslných rozhodnutí mocných. Válečná kniha , která ukazuje pro nás neobvyklý pohled ze strany Německých vojáků bojujících za vůdce a svou vlast a posléze o přežití. Ukazuje lidské povahy , které válka ještě více zdůrazní. Přesně popisuje jak statečné a obětavé chování obyčejných vojáků , tak panovačné , ziskuchtivé a vypočítavé chování vysokých velitelů, kteří ani nemají tušení čím obyčejní lidé za války procházejí.
Náramně zachycené lidské charaktery a přesně barvitě popsané nejdrsnější scény z boje jsou naprosto sugestivní a čtenáře vtáhnou přímo do děje. Myslím , že každý musí ještě dlouho po přečtení tak zdařilého díla přemýšlet nad hlubokým posláním vysloveným na stránkách knihy.

07.01.2017 5 z 5

Koník Hrbáček Koník Hrbáček Petr Pavlovič Jeršov

Krásně napsaná veršovaná stará ruská pohádka. Škoda, že už dnes nevychází podobné knihy pro děti.

25.12.2016 5 z 5

Kdo postavil Měsíc? Kdo postavil Měsíc? Christopher Knight

Na knize oceňuji snahu autorů předložit čtenářům různé teorie a dát jim možnost o všem pořádně popřemýšlet. Podle mne je v knize nejdůležitější myšlenkou přístup vědců k naší realitě.
- Když nemáme žádnou životaschopnou teorii , měli bychom se obejít bez ní, dokud na nějakou nepřijdeme. Ale zdá se , že pro mnohé vědce je jakkoliv krkolomný a nefunkční model prostě lepší než nic.
Zřejmě si nejsou ochotni přiznat , že některé věci nedokážou vysvětlit a raději porušují svá vlastní pravidla.
Pro laika zde autoři předloží jednoduchý průřez různých vědních oborů a disciplin počínaje archeologií , přes historii a astronomii , astrologii, matematiku, fyziku po náboženství a filosofii. Zajímavé čtení.....

22.12.2016 5 z 5

Zoo City Zoo City Lauren Beukes

Příběh byl běžný a závěr zbytečně předramatizovaný, ale jinak knihu hodnotím velmi kladně. Styl vyprávění autorky se mi líbí, její neotřelá velmi výstižná přirovnání mě vždy pobavila. Také hodnotím jak zajímavě pracovala se svou skupinkou zvířetníků. Byl to nový nápad , což není dnes tak snadné vymyslet. Atmosféra Jihoafrického velkoměsta byla působivá. Děkujeme, za mne - hezké čtení.

10.12.2016 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Spousta nádherně formulovaných postřehů.....

Pan abbé mluvil pomalu a slova v jeho ústech se zdála mnohem delší než u jiných lidí, jako by je trochu ocucal, jako karamelu, než je vypustí z úst.

27.11.2016 4 z 5

Takový šikovný spisovatel , tak jsem si jeho dílo pochvaloval. ALE....jedno velké ale.
Absolutně jsem nepochopil konec druhého a začátek třetího dílu ???
Buď to psal někdo jiný , kdo nepochopil celou trilogii, nebo byl autor totálně namol,nebo
mu asi někdo držel pistoli u hlavy a diktoval. Jinak si nelze vysvětlit jak se mohlo stát , že v celkem realisticky a docela uvěřitelně napsaném příběhu se najednou zjeví neprůstřelná terminátorka co by klidně sítem přenosila lávu z jedné sopky do druhé a ani by si neušpinila sváteční oděv.
Takováto nehoráznost degradovala dobře napsanou knihu na trapný škvár......škoda.

17.11.2016 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Zasranej Kalle Blomkvist.
Zasraná Lisbeth Salanderová.
Zasranej Stieg Larsson.
Celou dlouhou dobu jsem si myslil, že je to FAKT HUSTÁ kniha. Celou dlouhou dobu jsem byl přesvědčen o genialitě autora a vydařeném podání výborné myšlenky o tom , že nás ignorují namyšlení úředníci , nechápou politici , prudí nafoukaní policajti , doktoři mají za pokusné králíky a tajná policie si dělá bezohledně co chce.
Ale co má proboha znamenat ten konec ????
Díky tomu konci dávám s odřenýma ušima 3 hvězdy. Nevím zda autora někdo donutil to tak ukončit , nebo snad chytil paniku , že by se to nemuselo líbit lidem milujícím terminátory , robokopy a podobné absolutní nesmysly. Hrůza..... vyprávění svých životopisů , těsně před zastřelením někoho už mne pěkně štve. Nemluvě ani o tom , že hrdinku dobře trefenou třema kulkama a zakopanou v hrobě nechá vyhrabat se vlastními silami, přejít území kontrolované mnoha kamerami a s chromou nohou , chromou rukou a prostřeleným mozkem zneškodnit dva dobře trénované vrahy je prostě absolutně trapné.
Celou výborně napsanou knihu to absolutně degraduje na trapný škvár ...... je mi to líto a jsem dost znechucen. VĚČNÁ škoda......

29.10.2016 3 z 5