Žít!

Příběh Fu Kueje se odehrává na pozadí pohnutých čínských dějin 2. poloviny 20. století, občanské války, Velkého skoku, Kulturní revoluce. Fu Kuej je rozmařilý mladý muž z bohaté rodiny, který v nevěstinci či v hráčském doupěti tráví více času než doma s rodinou. Až do chvíle, kdy v kostkách prohrává veškerý rodinný majet... celý text

Fu Kuej je rozmařilý mladý muž z bohaté rodiny, který v nevěstinci či v hráčském doupěti tráví více času než doma s rodinou. Až do chvíle, kdy v kostkách prohrává veškerý rodinný majetek a je nucen se s rodinou ze starobylého rodinného sídla přestěhovat do doškové chalupy.
Tu začíná Fu Kuejův život rolníka, který od rána do noci dře na rýžovém poli.
Život se s Fu Kuejem, ani s jeho blízkými nemazlí. Přestože Fu Kuej postupně přichází o vše, co je pro něj v životě důležité, zůstává nezdolným optimistou, plným energie a vůle přežít méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/224547/zit-HwS-224547.jpg 4.436

Chuo-če (2004)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Verzone

gersie

Zajímavé.....bylo to sympatické i když velice smutné. Tenhle příběh mě dokonale dostal. I když to asi ve skutečnosti neprožil jeden člověk , jistě si odtud můžeme udělat představu jak těžko se lidem v Čině v minulém století žilo a možná na některých místech žije dodnes. Zařadil bych tuhle knihu do povinné četby, aby si mnozí uvědomili jak se máme dobře a většinou si toho neumíme vážit.

-Pečivo-

Stejně tak jako s číňankou, tak ani s čínskou prózou jsem doposud do styku nepřišel. Žít! však posloužilo jako velmi dobrý vstup do styku s čínskou prózou. Do číňanky v dohledné době vstoupit nehodlám a tak se podělím aspoň o zážitek styku s čínskou prózou.

Tak tedy: Žít! je příběhem čínského vesničana a jeho života v 20. století. Z vesnice se přesouvá maximálně do nejbližšího města a zase zpátky, takže se nekonaj žádný dějový veletoče. Život prostě plyne a vesničan zažívá ránu za ránou. Level deprese se dostává daleko za 8/10 a to je dobré. Celkově ale i tak 8/10, protože v Číně je hodně smogu a tím pádem nemohu dát lepší hodnocení. Kdyby kniha byla psaná třeba na Šumavě, tak je to za víc.

kilometr
24.11.2016

Fu Kuej,je frajírek,který od života dostane pořádně přes hubu.Jenže poté,co promrhal celé rodinné jmění(tak jako jeho otec)a svou rodinu uvrhne v hanbu a posměch,tak se mi jeho vyprávění začalo líbit,i přes tragické události v jeho životě.Jen by knize slušel spíše název Slzy,protože snad není v knize stránky,kde by se nebrečelo.75%.

učtese
14.07.2016

Velice podobné Dvoum liangům....jen je tu méně politiky a taky má menší vliv na toho hlavního hrdinu. Toho neštěstí co autor na hlavní postavu navršil bylo ke konci už moc.

honajz
20.05.2015

Nějak nesdílím všeobecné nadšení knihou, možná dané i tím, že jde o neamerického a současného autora. Podobné nadšení se pohybuje i u filmových fanoušků, kdy nadhodnocují díla z jiných zemí, přičemž podobně laděnému dílku z komerčnější země jsou hotovi dát rovnou odpad. Kniha je psaná lehkým jazykem a stylem, ale celkové pojetí mi bylo časem hodně nepříjemné. On ten Job byl v Bibli jen jeden z toho důvodu, že podobná neštěstí nestíhají lidi každým dnem, že většinou je život vyvážen i klady a chvílemi štěstí. Zde se na nás však hrne všechno zlo světa, nebo minimálně Číny ve zlomovém období, plus všichni démoni hrdinovy duše. Částečně to skutečně připomíná Forresta Gumpa tím, jak hlavní postava proplouvá oněmi zlomovými čínskými dějinami, ale jde spíše o vedlejší linii. Nejvíc mne asi iritovala samotná postava - skoro by se dalo říct nepoučitelný zmetek, který věčně ubližuje lidem kolem sebe včetně těch, které má rád nebo oni mají rádi jeho, a číst si o zmetcích, na to mi stačí denní tisk. Kniha mi celkově vlastně nic nedala kromě pár historických fakt a některých krajových zvyklostí, a pokud jde o to hlavní téma žít i přes překážky, dalo se to vážně vyjádřit i na méně kýčovité platformě, jakou je příběh Joba.

Shampoo
09.02.2015

Tak jako po dlouhé době jsem knížku vzala jedním dechem. Skvělé a nemám potřebu vyprávět vám celý děj, prostý život prostého číňana a nástup režimu, včetně hladomoru za vlády pana Mao.
Výborná kniha a lituji, že jsem autora nenašla dřív.

vandalka
17.01.2015

Fu-kuejův otec kdysi prohýřil polovinu rodinného majetku. Když pak jeho syn prošustruje ten zbytek, nemá se vlastně ani čemu divit. Tehdy ještě nikdo nemůže vědět, že za pár let přijde Osvobození a nešťastný soused, který lacino koupil jejich statek, dopadne jako každý čínský kulak. Tím však jako by se míra štěstí Fu-kuejovy rodiny vyčerpala, román zachycuje nekonečnou dřinu, hlad, nemoci a smrt. A přitom je to tak výborná kniha, v níž autor úsporným jazykem popisuje téměř celý jeden život. Nečekejte na konci nějakou katarzi, ta se nekoná ani v našich bytích, čekejte ale pochopení, že v životě jde především o to Žít! Fu-kuej mi byl v průběhu čtení čím dál tím bližší, všemu navzdory jsem ho musela obdivovat, doufat s ním, radovat se s ním a nakonec i trápit. Ale Fu-kuej se nikdy nevzdal a jeho nedostatek vyšších ambicí krom snahy žít každý další den ho udrží v chodu i ve chvílích, kdy by to jiný zabalil. A ten jeho vůl, ten mi málem vehnal slzy do očí. Pro mě nádherná kniha, doporučuji.

Pett
16.01.2015

Fu Kuej viděl Forresta leda tak z rychlíku... zde musíte číst mezi řádky... taková koncentrace smutku, bídy a neštěstí snad ani není možná...nechce se vám věřit... ale nedává to nakonec všechno smysl? Ať nás potká cokoli, musíme se sebrat a jít dál.... ŽÍT! I přes tu sžíravou depresi vám to dá lehký pocit optimismu... když on, tak proč bych to nepřežil já...

Boboking
09.01.2015

Velmi čtivý román o životě jednoho obyčejného člověka ve víru čínských událostí 20. století. Reklamní slogan, že je to čínský Forrest gump, tak s tím nějak nesouhlasím. Je to spíše melancholicky laděné, a především o jiných životních hodnotách a postojích, než jsou v západní civilizaci.Doporučuji!

Čína 20. století čínská literatura

Jü Chua