ElikaS ElikaS komentáře u knih

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Musím říct, ze mě knížka příjemně překvapila. Na gay romance jsem zvyklá a baví mě, ale lesbickou jsem až do teď nečetla a moc jsem od toho neočekávala.
Nejvíc se mi líbilo, že knížka vlastně není prvoplánová romantika jako spíš příběh o hledání sebe sama. To mě na knížce bavilo nejvíc. To jak Liv hledala svou životní cestu. A musím vyzdvihnout konec, který mě potěšil.

19.01.2024 4 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

České knížky moc nečtu a romantiky jen výjimečně. Tady jsem ale dostala doručení kamarádek, tak jsem se do to toho hned pustila.
Příjemně mě překvapilo, že se knížka neodehrává v Čechách a tím pádem jsem si nemusela zvykat na české prostředí.
První část knížky mi přišla úplně boží. Ten nápad byl hrozně zajímavý. Ovšem jakmile přišla romantická linka, měla jsem s ní trochu problém. Nějak jsem si nedokázala odmyslet předchozí stav a přišlo mi to hrozně zvláštní. Tím pádem mi tam chyběla chemie.
Každopádně musím říct, že u romantik mě zvraty většinou nepřekvapí, ale tady se to povedlo. To mě hodně potěšilo

18.01.2024 4 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Tak tohle se mi moc líbilo a knížku jsem si užila. S tímto tématem jsem se setkala vůbec poprvé a neměla jsem vůbec ponětí, že něco takového probíhalo. Takže jsem ráda, že jsem se zase něco zajímavého dozvěděla, navíc v tak příjemné podobě.
Příběh byl silný, dojemný a zajímavý. Ze začátku mi chvíli trvalo začíst se a zorientovat se ve všech postavách. Ale vzhledem k tomu, ze každá hrdinka byla úplně jiná, celkem rychle jsem se chytla. Osobně se mi nejvíc líbil příběh Frances, ale všechny hrdinky měly neco do sebe.
Jediné co bych vytkla, byl za mě konec. Klidně bych věnovala víc času tomu, jaké byly další osudy žen. Bylo to vzaté hodně hopem.
Ale celkově doporučuji.

18.01.2024 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Colleen zbožňuji a proto mám pro ni laťku hodně vysoko a tentokrát jsem byla bohužel trošku zklamaná.
Asi takhle knížka je taková, jakou od Hoover čekáte, romantická linky, silný příběh, srdceryvné scény ( za mě úplně nejlepší a nejsilnější byla ta, kde Kenna shrnula myšlenky, které musela mít matka Scottyho. To bylo hodně působivé a silné).
Jenže pak nastává to ale. Osobně jsem měla problém ztotožnit se s hlavní hrdinkou a nějak výrazněji s ní soucit. V těchto případech jsem bohužel nekompromisní a i když chápu, že celá situace pro ni nebyla lehká, tak si za ni prostě mohla sama.
Ač je to pro mne netypické, myslím, že konec měl být trošku jiný. A když už tak více pozvolný, takhle byl pro mě trochu nepochopitelný.

17.01.2024 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Teda já jsem nadšená. Na knížku už jsem si dělala zálusk dlouho, ale dostala jsem se k ní až jako k audioknize.
Do audioknihy jsem se pustila s chutí, i když mě trochu zklamalo, že to načetl zrovna pan Soukup, na kterého jsem si zatím pořád ještě nezvykla. Každopádně příběh je fantastický, takze mi interpret ani nevadil. Většinou když je v knížkách více dějových linek, vždy se na některou těším víc. Tady jsem byla nadšená ze všech. Všechny hlavní postavy měly neco do sebe a bavily mě.
Příběh byl napínavý, originální, plný neočekávaných situaci. Svět který Brett stvořil je parádně vymyšlený a hrozně moc mě bavil. Už se těším na pokračování.

17.01.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Tak já půjdu proti proudu, protože pro mě je knížka velkým zklamáním. Bryndzovi detektivky patří k mým oblíbeným, ale tento thriller mi prostě nesedl.
Knížka je hodně předvídatelná, hodně neuvěřitelná (nad některými scénami zůstával rozum stát) a konec vlastně pohádkový.
Navíc se mi nepodařilo vybudovat si k Maggie nějaký větší vztah a vlastně mi bylo jedno, jak to dopadne.
No budu se těšit na další detektivku, abych si spravila chuť.

26.10.2023 3 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Já vůbec nevím, co napsat. Předchozí díly byly dobré, ale vždy mi u nich něco málo chybělo. Tentokrát však ne. Tenhle díl byl naprosto parádní a nemám jedinou výhradu. Snad jen tu že chci hned pokračování.
Tentokrát se autorka více soustředila na vyšetřování než na osobní vztahy Luca a Avy a knížce to náramně prospělo. A když už se něco osobního řešilo, stálo to za to.
V knížce byla celá řada neuvěřitelných zvratů a některé z nich se mi stále nedaří rozdýchat.
No a nemůžu opomenout motiv pachatele, který byl naprosto uvěřitelný a za mne i celkem pochopitelný.
Prostě v téhle knížce se povedlo úplně všechno! Jedna z nejlepších detektivek, kterou jsi kdy četla.
Teď jen doufat, že autorka brzy napíše pokračování.

14.06.2023 5 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Na tuto knížku jsem se těšila od té doby, co vyšla audiokniha. Jen jsem čekala až bude kompletní trilogie načtená v audioknižní verzi. Tak teď jsem se do ní konečně mohla pustit.
Hned z prvního dílu jsem nadšená po všech stránkách. Příběh je skvělý, Propojení historie a fantasy se autorovi povedlo na jedničku s hvězdičkou. Navíc ten vtip, do Šarleje jsem se zamilovala. To je postava, která by se neztratila ani ve vyloženě humorné knížce.
Ani ta latina mi nakonec nevadila, něco jsem si našla v přiloženém slovníku a jinak jsem to prostě přešla a brala to tak, že to podtrhává věrohodnost doby.
Co musím vyzdvihnout, je audioknižní zpracování. Ernesto Čekan načetl knihu úžasně. Je to jedna z nejlepších interpretací, kterou jsem poslouchala a že už za sebou mám hromadu audioknih. Navíc se v této knize brilantně povedly i zvukové efekty.
Opravdu paráda! Jsem nadšená a hned jdu na další díl!

05.06.2023 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Harry Hole si mě získal prvním dílem, druhý taky nebyl špatný, ale nebavil mě tak jako Netopýr. No a Červenka? Ta byla zatím jednoznačně nejhorší. Propojení řekněme špionážní detektivky a druhé světové války mě nijak neoslovilo. Navíc musím říct, že jsem se občas ztrácela v postavách.
No zkusím ještě další díl a doufám, že zastaví tuto klesající tendenci.

05.06.2023 3 z 5

Mé sladké šestnácté století Mé sladké šestnácté století Rachel Harris

Knížku jsem poslouchala jako audiokniha celkem se mi líbila. Je tedy pravda, že mezi audioknihami nemá moc velkou konkurenci, protože romantik vychází stále ještě zoufale málo. To je vlastně i důvod proč jsem se k této knížce dostala. Do jejího čtení bych se asi nepustila, ale na poslech jsem si čas našla.
Knížka je velmi jednoduchá, bez žádné zásadní zápletky. Je to taková vcelku příjemná oddechovka, která rychle plyne. Jako nenáročný příběh to není špatné.

05.06.2023 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Hned na začátek musím říct, že první díl se mi líbil víc, i když i tak mě Harry Hole bavil.
Baví mě, jak Nesbo propojuje detektivku s bezvadně popsanými reáliemi tentokrát Thajska. Zase jsem se dozvěděla něco nového, což je super.

05.06.2023 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

V podstatě všechny knížky ze série romantických útěků mají jedno společné. Jedná se o příjemné oddechovky, kde se neodehrávají žádná závažná dramata. Děj příjemné plyne a vše je takové nekomplikované. Hlavní hrdinové jsou fajn, i když Nina mi svou nerozhodností občas lezla na nervy,
Celkově jsem si u knížky příjemně odpočinula.

05.06.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Pustit se do Nesba jsem chtěla už delší dobu, ale pořád jsem to nějak odkládat. Na konec jsem letos vyzkoušela Království, které se mi líbilo. Tak jsem se postupně odhodlávala i nad sérií Harry Hole, i když mě odrazovalo trochu nižší hodnocení knihy.
Nakonec jsem se do ní pustila a já jsem z ní nadšená! Takhle vtipnou detektivku jsem ještě nečetla. Bavila jsem se u ní víc než u některých knížek, které se vydávají za humornou literaturu. Nesbo je opravdu výborný vypravěč a jeho popisy mě fakt bavily.
Stejně tak musím ocenit Australské reálie. Mám ráda, když se z knížek dozvím i něco zajímavého a tady jsem se toho dozvěděla docela dost. Navíc to bylo příjemně a nenásilně zakomponované do děje.
Co se týče samotné detektivní linky, tak ta možná byla trochu překombinována, ale vzhledem k tomu, že celá knížka vyznívá tak nějak do absurdna, vůbec mi to nevadilo a užila jsem si každou stránku.

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Lottie jsem si v předchozích dílech úplně neoblíbila, ale i přesto jí z nějakého mě neznámého důvodu dám vždy znovu šanci :-D Tentokrát musím říct, že mi Lottie přišla míň otravná než v předchozích dílech, i když moje oblíbenkyně to teda fakt nebude. A do teď nechápu, co na ní Boyd vlastně vidí a k čemu by mu asi tak byla? Jako partnerka pro život asi fakt ne.
Každopádně vyšetřování mě bavilo, bylo zajímavé. Pachatel dobře prokreslený. A konečně se vyšetřování osobně nedotýkalo Lottie. To je taky velké plus.
Kdyby autorka vyměnila hlavní vyšetřovatelku, možná bych knížce dala i pět hvězdiček

18.05.2023 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Na nového Bryndzu se vždycky těším, i když musím přiznat, že minulý díl Kate mi přišel jako jeden z těch slabších dílů, takže do toho dílu jsem šla trošku s obavami. Ty naštěstí byly úplně liché.
Čtvrtý případ Kate Marshallově byl skvělý! Nebyl tak brutální, jak jsem u Bryndzy zvyklá, ale zase na druhou stranu si autor tentokrát vyhrál s psychickou stránkou. Konec mi došel až pár stran před koncem, ale vůbec to nevadilo, protože i tak měl příběh šťávu.
Kvituji epilog, který působil velmi uvěřitelně a neskutečně se mi tam hodil.

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

Od autora už jsem četla knihu Mýty a z ní jsem úplně nadšená nebyla, ač řeckou mytologii zbožňuji. Ovšem v tomto případě si mě autor získal.
Mýty o řeckých hrdinech jsem si opravdu užívala, byly napsány poutavě, vtipně a dokonce jsem se dozvěděla i věci, které jsem do teď nevěděla. Za mě parádní knížka a určitě si brzy přečtu i třetí díl - Tróju.

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Do knížky jsem se pustila díky čtenářské výzvě a úkolu přečíst si knihu od ukrajinského autora. Knížka navíc vyšla jako audiokniha a vzhledem k tomu, že právě nemám moc času na čtení, ale hromadu na poslouchání, pustila jsem se do ní. Musím zmínit, že audiokniha je opravdu výborně načtená.
Knížka mě hned zaujala a líbilo se mi, že nebylo jasně definované, jaké úmysly mají které postavy, respektive jejich úmysly jsou trochu zastřené tajemstvím.
Příběh není nijak zvlášť komplikovaný a celkem rychle proniknete do tajů světa Časodějů. Kniha je napsaná celkem čtivě a musím říct, že mě bavila, ale asi ne natolik, aby mě donutila otevřít druhý díl.

Jako stín Jako stín Helen Fields

Předně musím říct, že jsem knížku poslouchala v audioknižní podobě, a ač mi Martin Zahálka v jiných audioknihách nevadí, tak tady mě vyloženě rozčiloval. Jeho interpretace Connie mi lezla na nervy a otravovala mě.
Samotný příběh se mi líbil. Autorka se mi dokázala dostat pod kůži. Její popis především psychiky obětí je opravdu promakaný a hodně sugestivní.
Dvojice Connie a Brodie se mi líbila a doufám, že jejich vztah zůstane i v dalších dílech normální (pokud nám tedy autorka další díly připraví) a nevyvine se jako u Avy s Lucem.

04.05.2023 4 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

U tohoto dílu se musím hned v úvodu zastavit u recenzí níže. Všimla jsem si, že se tu často objevuje kritika na to, že je Bára úplně blbá, když neví nic o nacismu. No já teda nevím, jak jsou autoři komentářů dlouho ze školy a jak byli uvědomělí studenti, ale jsem naprosto přesvědčená, že v páté třídě se u druhé světové válce žáci dozvědí tak maximálně to, kdo stál na které straně, kdy začala a kdy skončila. Rasová otázka války se řešila až v dějepise, a novodobé dějiny, kam druhá světová spadá až v deváté třídě. Takže tohle mi přišlo naprosto v pořádku.
I třetí audiokniha se mi moc líbila. Musím ocenit, jak se autorce podařilo, zpracovat takto závažné téma s ohledem na věk čtenářů. Protože není jednoduché vykreslit tuto dobu citlivě a jednoduše tak, aby to děti byly schopné alespoň nějak pochopit. Protože upřímně nacistickou ideologii nejsem schopná pochopit dodnes, a to už jsem dávno dospělá.
I v tomto díle jsem se dozvěděla věci, které jsem nevěděla, a to mi na této sérii přijde úžasné.
Terezínské ghetto je navíc zpracováno nesmírně dojemně a večer po jeho poslechu jsem rozhodně neměla lehké spaní a pořád jsem o knížce musela přemýšlet.
Doufám, že brzy vyjdou další audioknihy a ideálně v pořadí dle napsaných knih.

04.05.2023 5 z 5

Egypt - V nitru pyramidy Egypt - V nitru pyramidy Veronika Válková

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Moc nechápu, proč audioknihy vychází takhle na přeskáčku, pročež hned v úvodu jsem se dozvěděla, jak dopadne další díl audioknihy Terezínské ghetto, na které se chystám následně. No nic, to jen takový krátký povzdech.
Každopádně interpretace v podání Jitky Ježkové nemá chybu. A děj je ještě lepší než v případě Únosu v Paříži. Život starověkých Egypťanů byl rozhodně zajímavý a v tomto díle jsem se dozvěděla celou řadu věcí, o kterých jsem neměla ani tušení.
Parádní mi přišla zejména pasáž o čtení a psaní. Stejně tak kvituji závěrečný doslov, který přináší opět řadu zajímavých informací.

04.05.2023 5 z 5