DeepSea21 DeepSea21 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělý vhled do válečných časů.
Remarque piše prostě skvěle.
Ještě jsem od něj nečetl špatnou knihu.

31.01.2022 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Naprosto geniální. Škoda jen, že lidi se nikdy nepoučí a nepoznají pravdu i kdyby je kopla do koulí.
Thought crime a newspeak dnes totiž vidíme na každém kroku, téměř všude.

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě, hledající po odchodu z domova svou matku a hlavně sám sebe. Zajímavá postava, které se dějí neméně zajímavé věci.
Záhadná osoba která mu vstoupí do života v něm zanechá mnohem víc než se odvažoval doufat. Hledání dlouho ztracené matky, záhadná příhoda hluboko v lesích za doby trvání druhé světové války. Pobyt na odlehlém místě,
nesmírně lákavý. Nádherná knihovna, ráj na zemi.
Promluvy s tvory od kterých bychom to neočekávali.
Pár nepravděpodobných přátel, kteří jeden ve druhém zanechají víc, než se odvažovali doufat.
A taky Johnnie. Walker.
Byla tahle kniha další z řady skvělých autorových počinů? Kývám.

10.03.2021 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Absolutní vrchol Styronovi tvorby.Vzpomínky na holocaust z pohledu ženy která už žije jen napůl.

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Popis běžného života, o kterém by dost lidí řeklo, že není ničím vyjímečný.
Já bych ho vyhodnotil jako vyjímečně ubíjející.
Fakt, že si na tohle zvykáme a příjímáme to jako něco běžného, čeho si už ani pomalu nevšimneme, je tragický.
Rezignace, postupná, neodvratná.
Skvělá kniha.

18.03.2021 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Sledovat příběh toho člověka který poslouchá rozkazy a neptá se proč bylo úžasné.
Tak to prostě je. Tak to prostě musí být, bylo to tak nařízeno.
Nejčastější výmluva zbabělců.
Je neuvěřitelné, jak poslušní lidé dokážou být.
Dostatečně dlouho jim vymývejte mozky propagandou a pak si s nimi můžete dělat co chcete.

04.02.2022 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Rozsáhlý příběh o knížeti Myškinovi, který je kvůli své dobrotě považován za naivního člověka, idiota. Mistrný popis lidských charakterů, složité postavy a vztahy mezi lidmi.
Objevuje se zde také téma náboženství, emancipace. Mnohovrstevnatá kniha, která ani jedno téma jímž se zabývá, neodbyde.

12.05.2021 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Záhady vždy přitahovaly a budou přitahovat všechny lidi.
Příběh který vás chytí a nepustí,dokud nedočtete poslední stránku.
Zajímavosti z dějin, zamyšlení nad pojmem konspirace a také pojmem bůh.

24.01.2021 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Přečteno celé. Naprostá ztráta času, pohádky pro malé děti.
Náboženství zapříčinilo víc smrti a destrukce než nacismus a komunismus dohromady.
Nechápu že ve 21.století není náboženství terčem drsného výsměchu.
Pokud máte rádi tento typ příběhů, přečtěte si Červenou karkulku.
Je to lepší než tento odpad. Blbost.

24.06.2019 odpad!

Proces Proces Franz Kafka

Po celou dobu čtení jsem si říkal: Tak a končím, ja být na tvým místě, Josefe, vykašlu se na vyšetřování kdo, co, jak a kvůli čemu a pořádně si užiju to co si ještě užít můžu (Leni, vycházky, malé radosti).
Tohle byla příručka psychologického teroru. Teroru.
Konec víc než uspokojivý, což se u takové knihy zdálo až nemožné.
Zatracenej génius Kafka.
Řadím mezi své oblíbené, tohle jen tak něco nepřekoná.
Jdu to ješte analyzovat...

28.09.2021 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

zimela: Myslím si že tohle Houellebecq nedělá. Přece jenom pořád píše. A to že vidí svět tak jak ho vidí, na tom není nic špatného dokud to člověk nevzdá, tím myslím absolutně nerezignuje na život. V případě spisovatelů na psaní a v případě hudebníku skládání, u malířů kresba atd. To se podle mě u Houellebecqa neděje a ani nestane. Pořád publikuje. Psát o snášení prázdna jak to správně nazýváte, nevidím jako problém, řekl bych že to je pouze snaha o podání skutečnosti takové jaká je, bez přehnaného optimismu který nám západní společnost vnucuje na každém kroku skrz konformismus a materialismus. V závěru píšete: ,,Ne. Nechci. To si raději ponesu svou hořící vzdušnou katedrálu.´´ A není právě tohle sebeklam proti kterému je třeba bojovat? Podle mě ano.

07.06.2022 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Příběh byl plynule odvyprávěný, zajímavý styl. I když mám k tomu tématu výhrady, (v posledních letech se o tomhle mluví až otravně moc) , nepřišlo mi že to psal jako bezmyšlenkovitou podporu, jak bývá tak časté. Naopak.
Viděl jsem v tom kritiku. Ano, svoboda je to nejdůležitější, ale nezapomínejte na zodpovědnost kterou tato svoboda vyžaduje. Když je jí moc a mravy jsou uvolněné, vždycky to dopadne špatně.
I přesto , že tato kniha pro něj nejspíš byla do určité míry osobní, zůstal v roli pozorovatele. Tohle kvalitní spisovatel prostě musí umět, jinak sklouzne k lacinému moralizování a to je pak hodně zlý.
(Můj první Irving a jakmile jsem ji dočetl, běžel jsem do antikvariátu pořídit další.)

18.04.2022 5 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

Houellebecq rozvinul příběh zabalený do hávu sexuální turistiky.
Přitom zde především kritizuje západní společnost a její chladnou vypočítavost, kterou nám předkládá za pomocí postav a jejich charakterů.
Spousty úvah které nejsou hezké. Jsou však pravdivé.

20.06.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Komunismus je zlo.

02.07.2019

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Neuvěřitelně drsná kniha.

23.06.2019 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Huxley v Konci civilizace předběhl svou dobu. Toto se děje dnes. Od somy kterou dnes všichni nosíme po kapsách a říkáme ji smartphone, až po pocitová kina, kterým dnes říkáme 4D kina. A to ji napsal v roce 1932!
Génius.

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Kvalitní knížka.
Atmosférická a postavy celkem sympatické.
Dobře popsané myšlenkové pochody a psychologie lidí.

22.10.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedna z nejlepších knih vůbec.
Pokud odstraníme viditelné následky naších činů,budeme se cítit lépe?
Ne. Nebudeme.

23.06.2019 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Velmi rozsáhlé dílo o bratrech Traskových a lidech obecně. Zajímavé, po celou dobu čtení jsem se nenudil ani stránku. A Kate (Cathy) ,byla přímo ukázkový psychopat.

Eseje Eseje Michel Houellebecq

Parádní eseje. Některé jsou opravdu k zamyšlení, u jiných jsem se válel smíchy. Často jsem zažíval oboje.

Lanzarote: Klasika. Tvrdé kopání do náboženství (tak to má být), sekt a konformismu. Sympatické, dobře napsané postavy, které jsem si dokázal živě představit, oblíbit.
Soudní scéna pak jako dokonalé vyvrcholení.

26.08.2021 5 z 5