Damato Damato komentáře u knih

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Knihu jsem četla poprvé v dávnověku- asi v 17-18 letech a pocit z ní jsem měla naprostou "loukotkovský" -naprosto mě četba uchvátila. Po letech - možná i tím , že je zrovna léto a já tyhle knihy četla po většinou u babičky na kupě sena s čerstvými křížalami na klíně- jsem si knihy půjčila znovu a opět se dostala do čtecího "rauše". Naprosto fascinující čtení, paní Loukotková píše tak nádherně, že jen totální ignorant by se do jejich knih nezamiloval. A tahle láska vám skutečně vydrží na celý život.

22.07.2021 5 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Trochu nad moje síly, ale převážně jsem u knihy ztrácela pojem o čase. Jako každý se dívám na oblohu s mnoha a mnoha otázkami a veškeré informace o mimozemských světech vstřebávám s obavami, ale i nadšením.....Co bude, až bude? Až slunce vstřebá Zemi a naše pokolení zabydlí nějakou jinou planetu. Bude to oceán ztuhlé vody pod povrchem Europy, zmrzlého měsíce Jupitera?Nebo si lidstvo nejde náhradní domov
- z astronomického hlediska"jen o pár ulic dál", u hvězdy Tau Ceti.
Jedno je jasné, až se za století , budou děti učit dějiny, budou se smát Hubbleovu dalekohledu, budou se smát naší technice a budou si říkat- Jak takhle mohli lidé na té Zemi žít????
A to už vůbec nevím, co bude lidstvo dělat, až vesmírné civilizace přijedou na "návštěvu", kouknout, jak si tady vedeme....
Chci to vůbec zažít????? Spíš ne.... Už jen to, když se lidstvo dívá v noci na oblohu a říká si..."Co je, sakra, tam dál????" mě dovádí k pomatenosti smyslů a hlava totálně nebere...

20.07.2021 5 z 5

Poslední promítač ze Sudet Poslední promítač ze Sudet Dalibor Funda

(SPOILER) Hodně dobrá kniha, grafická úprava na 10*, kniha dějovně na plný počet * Krátké příběhy do sebe historickým dějem navazující se mi četly moc dobře. Kniha měla děj, spád , zároveň čtenáře provedla rodinami na obou stranách hranice. Hodně se psalo i píše o tom, že v Sudetech byla časová bomba, která se chystala bouchnout již delší čas. Ovšem rozbušku držel někdo daleko od Sudet. Normální, fungující a pracující rodiny spolu vycházely v pohodě, smíšená manželství byla na denním pořídku, mluvilo se jak česky, tak německy a domluvili se všichni.
Pan spisovatel Funda má naprosto fascinující schopnost, jak čtenáře přikovat k židli. Příběh Mariana – to bylo prostě něco - Par Exellence , to jsem rozdýchávala hodně, hodně dlouho. … služka jde k panu dokrorovi ( židovské národnosti) uvařit pravidelnou denní kávu - , kterého nenalézá doma a doma není ani jeho matka…otvírá skříňku na kafe zrovna v době,, kdy kolem projíždí vlak s dobytčími vagóny s e zamřížovanými okénky, kdy se sedícího syna matka zeptá, zdali Mariana pochopí…. Mariana otevře skříňku, kde najde místo kávy od doktorů dopis….. no prostě nedýcháte a čtete. Tohle čtení jen a jen doporučuji

15.07.2021 5 z 5

Klid je síla, řek tatínek Klid je síla, řek tatínek Zdenka Fantlová

(SPOILER) Jedna z nejlépe napsaných knih, které jsem o holocaustu četla. Dovolím si ji přirovnat k Haně od paní Mornštajnové. Moc hezké čtení nejen o mládí, kde autorka popisuje šťastné dětství a dospívání a dovolí si i kritiku sebe sama (vánoční večírek), ale i dost dobře popsán život v Tererezíně. Poprvé jsem se tady setkala s velice autenticky popsaným životě v Terezíně-jak je člověk schopen se přizpůsobit a tím i přežít. Naproso střízlivě, bez patosu je zde příjezd do Osvětimi, myšlenky, které se autorce honily hlavou. Myslíte si celou dobu, jak moc je silná osobnost, jak dokázala v klidu realisticky uvažovat a tím asi i přežít, na poslední stránce, kdy se vrací do Prahy, aby se spojila se spoluvězněm otce však její ztrápená a citlivé duše řekne STOP, dál ani krok . A tím si pravděpodobně zachová mysl čistou pro další život, pro radostnější zítra. Možná jsem v tuhle chvíli pochopila, proč můj tatínek nikdy nečetl tyto knihy - nechtěl vědět, čím jeho tatínek musel prožít, abychom se jednou narodili a v klidu žili i my ostatní......Pochopila jsem, jak strašně je člověk nepoučitelný. Tenkrát se Evropa bála Hitlera, ale každý stát si hrál na svém písečku , až teprve německá armády vyrazila v plné zbroji a bylo pozdě na deklarace o míru.... papež světil vojenské zbraně ve jménu nové Evropy......Teď se část světa bojí - mešity se staví už pomalu v každém městě ve jménu naší loajality k jiným náboženstvím.....Už v nedaleké minulosti , kdy byla válka s Turkem se lidé této víry báli a věděli proč...A dál se bude člověk za hranicemi své země , za komínem svého domu uklidňovat, že o nic nejde...Ano, klid je síla, ale tady v té knize je barvitě popsáno, v čem ta síla vězí.

12.07.2021

Pravda o hovínku Pravda o hovínku Andy Seed

Mně se kniha moc líbí a dvouletý vnouček je z ní unešenÿ. Jeho maminka je velká milovnice zvířat a přírody a tak ho dovede knihou fantastický provést. I mně, jako dospělákovi se kniha líbí. Zábavnou formou děti učí poznávat život kolem sebe.

08.07.2021 5 z 5

Život: návod k použití Život: návod k použití Georges Perec

Nějak mě čtení této knihy dovedlo do totální deprese. Život totálně na nic. Nic nejsme, nic neznamenáme... Ještě štěstí, že v době čtenį tady byl syn s rodinou.Jinak bych se v tom čtení vymáchala až po uši...

05.07.2021 3 z 5

Rasputin a carevna Rasputin a carevna Ivan Izakovič

Přesně, komentář Atanone my mluví z duše...Rasputin a jeho oči... To je to co mě uchvacuje od mých 14 let. To je po přesně to, co mě k romanovskè rodině dostalo, co mė dostává do kolen.A to je zřejmě i to, co carevnu uchvátilo. Není to obdiv, je to něco něco mezi nebem a zemí. Pokora,vůle, odevzdanost,víra. Pravoslavná...ale víra.Nebo spíše naděje...každý věří, každý žije v nadėji...Každý, bez rozdílu pohlavní, víry, vzdělanosti, rasy...Každý...Rasputin nebyl démon, byl to vzdělaný mamipulátor, setsakramentsky dobře svou práci ovládal .

05.07.2021 5 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Ano, pamatuji si tu euforii, kdy jsme Havla milovali, všichni do jednoho.Přiznávám, že i já k němu vzhlížela s nadějemi a s pokorou. Můj názor na jeho osobu jsem tady na DK již někde psala a nebudu se opakovat, abych si proti sobě nepoštvala zbytek těch, co mi jakž takž v tomhle rozumí. Pořád stejná písnička- Císař má nové šaty, volá národ sborem. Ale tomu císaři byl tenhle národ naprosto ukradený. Chtěla bych se tady objevit za 100-200 let a přečíst si knihu dějepisu. Toť vše, co k tomu zbývá dodat.

29.06.2021 1 z 5

Romeo & Julie 2300 Romeo & Julie 2300 Vladimír Páral

Párala jsem hltala v podstatně mladším věku, než jsem nyní. Možná z nostalgie k mládí , které je již dávno za horizontem, jsem po této knize sáhla a přišla na to, že jsem knihu někdy v hlubokém pravěku mého života četla a tenkrát mě moc nenadchla. ( neexistovala tehdá DK, takže jsem na to, že mě kniha v životě potkala, dávno zapomněla). S o to větším očekáváním jsem se do čtení pustila.. - a nic. Stejně tak jak před lety, tak i nyní –jsem ráda, že si svůj vjem o tom co je štěstí nesu sama v sobě, pana Párala mám ve svém TOP žebříčku nadále, ale tahle kniha mě fakt neoslovila

29.06.2021 3 z 5

Pojďte se smát Pojďte se smát Josef Fousek

Samá pozitiva, prostě pokud chceš, člověče, zasmát se od srdce a klidně i sám sobě, přečti si tuhle pozitivní knihu, která je milá, úsměvná, pozitivní- stejně , jak autor. Děkuji za knihu, která mi rozsvítila den.

16.06.2021 5 z 5

Živý jako nikdo z nás Živý jako nikdo z nás Olga Scheinpflugová

Jsem rozporuplná osobnost. Miluji Karla Čapka a ten by mě nesnášel za to, že nesnáším Scheinplugovou. Za to, že za života pana Čapka oba bratry rozkmotřila a do konce života žila slávou svého muže. Jako herečka- nic moc, role získala ne díky talentu, ale právě kvůli tomu, že pana Čapka všichni milovali. Stačí se podívat do dobových novin. Jediná Scheinpflugová , která se mi líbila byla paní Hana MAcuichová ve filmu Člověk proti zkáze. I ty knihy, kterých ona-Scheinpflugová-je rádoby autorkou , dával do konečné podoby někdo jiný. Neučinila pana Čapka šťastným , v kultuře by bez jeho jména nic neznamenala, zneužívala nejen jeho jména, ale i jeho samého.

14.06.2021 1 z 5

Dopisy ze Sachsenhausenu Dopisy ze Sachsenhausenu James Moloney

Jsem jiná?Jsem všemi knihami, co jsem o holocaustu četla již tak otupělá? Proč jsem u Hany , nebo o Hnízda kukačky nemohla popadnout dech a tady u tohoto čtení jsem se v polovině zasekla a ne a ne se dostat přes druhou půlku. Vím od dědy pouze náznakově, jaký byl Mathausen , Terezín , jak se chovali lidí různých národností, jak třeba německé, jak židovské, české, francouzské a jak polské. Člověk je kus od kusu jiný, v každé národnosti jsou lidé různí, Národnosti jsou v něčem – nebo snad něčím specifické ( v globálu francouzi více civilizovaní, ,němci disciplinovaní, češi poťouchlí a poláci vyčuraní...a židé-židé sečtělí ,nekompromisní a nezlomní ve své víře)
Německá dívka vychovaná v pevné víře ve vůdce a tohle?????? Ano, i německá dívka je schopna láskyplného citu.... ale tak hluboce je v ní , od dětství, zakořeněno, že je něco víc. A tohle prostě mozek mladé( a naprosto oddané a milující svého vůdce dívce) není schopen pobrat, že je najednou všechno jinak. Ano, kdyby na to přišla v 40-50 letech,jako zralá osobnost, věřila bych, já jako čtenář, že hlavní postava prozřela. Ale takhle ...
A tím, že jsem tím vším, co jsem slyšela od dětství okolo sebe ( sporadické zážitky dědy z koncentráku, setkání mého tehdy malého 4-5 letého otce s gestapem, kde byly i ženy, pravé ocelové německé ženy -matky, které byly schopny kopnout do malého, ubrečeného kluka, kterému před očima zbyli rodiče a otce odvlekli -) tak ovlivněna, že nelze uvěřit tomu, že dívka, která tak milovala o obdivovala Hitlera,( dle svých slov víc, než svou matku) by byla schopna dělat něco, co by se příčilo jejímu velkému vzoru, ….. Beru to na sebe….pokud v něčem vyrůstáte a jste o tom skálopevně přesvědčeni, nemůžete se jen tak, jak na obrtlíku otočit a jít jiným směrem. To prostě dost dobře nejde.

14.06.2021 3 z 5

Značka: Šílená se závazky Značka: Šílená se závazky Annie Downey

Zpočátku jsem se nemohla od knihy odtrhnout, jako kdysi dávno rozvedená jsem přesně chápala ty pocity, kdy se děti vrací od otce s úlevou, že jsou doma a já mám radost, že mají jeho přítelkyně plné zuby a... 'příště teda rozhodně nikam nejedem mami, , řekni to tátovi...' pocity, kdy jsem ve znovunabyté svobodě chodívala s kamarádkami na flámy a morální kocovino-vítej u mě doma... Smála jsem se celou dobu čtení, znovu zažívala pocity svobody a zmaru... A život si šel podle své lajny. Čtení úsměvné, ale postupem času jsem si jak v životě, tak i u čtení této knihy uvědomovala, jak to všechno odnesly děti a to mě neskutečně mrzí... že jsem je neuchránila od stresu z rozvodu, z děsně freee matky, která všechno hravě zvládá, pak alr v noci bulí do polštářů... Ono to v tom životě zas taková sranda není....

27.05.2021 3 z 5

Mrazivé, dojemné, lidské a člověk má u toho dojem, že by s chutí někomu rozbil hubu. Tehdejší socialistické státy se semkly jako jeden muž a v čele se Sovětský Svazem ( a nikdy jinak) to tvrdošíjně zapíraly, až se z Finska donesly první zvěsti, že je svět trochu naruby, tak pak teprve se - v červenci toho roku zakazovalo školkám chodit s dětmi na písek.... apod. Byli jsme bráni jako stádo, které má plný žlab, nic jiného nepotřebuje. Sovět řekl, že se nic neděje, tak se nic nedělo. Odnesla to celá Evropa a kus Asie. Před 35 lety.... Je na tom svět dnes lépe? Pár mocných ( a to vůbec neberu ty pijavice v naší vládě, to byly, jsou a zřejmě zůstanou loutky , které nemají, krom zvyšování své vlastní životní úrovně vliv na nic, co se za našimi hranicemi děje. Jak jsou ošetřeny jen laboratoře mocenských států- myslím Ameriku a Rusko, když jen malý únik z malé laboratoře kdesi v Číně dokáže dostat na kolena celý svět.
Mluví ze mě pesimismus, protože jsem včera s touto knihou náhodou nakoukla i do proroctví Nostradama a je mi z toho ale safra těžko...Kdo nás zničí dřív? Příroda, která už nás má plné zuby, nějaký nesvědomitý psychouš, který někde něco vypustí, náboženské rozkoly, kdy svět začíná stavět mešity v křesťanských zemích, ale o křesťanských kostelích v muslimských zemích jsem opravdu neslyšela- Mluví ze mě ale především strach. Strach o děti, o vnoučata, kam jsem je to - Pro Boha- přivedli, co jsme jim tady zanechali za balast, jak přírodní, tak lidský balast, kdy se člověk bojí člověka, národ národa a ti co drží pomyslnou ruku na knoflíku s názvem konec lidské rasy se předhánějí, kdo ten knoflík první pustí. Styďme se všichni. Ti dole, co chtějí žít a nedovedou zvednout hlavu i ti nahoře, co dělají, že se jich naprosto netýká a dělají to v zájmu zachování lidstva. Pane Bože, jestli tohle vidíš, tak ti musí být ouvej, nad promarněnou energií, kterou jsi do nás, lidí, vložil......

24.05.2021 5 z 5

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Jsem ve věku, kdy neodbytné klepání mého stáří na má vrata už neodbytně slyším, ale zatím nereflektuji na jeho pobídky k otevření již zmíněných vrat,A tahle kniha mě totálně odrovnala. Škoda, že moje nejlepší kamarádka, která už tomu stáří trochu dvířka pootevřela, nesnáší kolotoče. Naprostý odvaz , naprostá pohoda u čtení- a kdo ví, jak chutná joint a jak šíleně srandovně , ale i šíleně hrozně po něm může být, ten ví, že tahle kniha je vyloženě určena pro mou generaci, která se mílovými kroky k cíli jménem stáří blíží. Ale nedejme se, braňme se , po vzoru téhle knihy svému osudu, přidejme do svých životů víc těch krásných, pohodových chvil na svých zahradách , nebo jen balkonech s bílým vínem, s kamarádkou, které se dá říct všechno....žijme. Po vzoru téhle knihy- žijme.

18.05.2021 5 z 5

Příprava na přijímací zkoušky na SŠ - Matematika - 4letá gymnázia a odborné školy Příprava na přijímací zkoušky na SŠ - Matematika - 4letá gymnázia a odborné školy Jaroslav Eisler

Kamarádi mají syna, který se s touto knihou připravoval na letošní přijímačky, v téhle prapodivné době se matiku učil sám a šla mu. Já před 42 lety taky dělala přijímačky- v každodenním styku s matikářem a zvládla jsem to s ušima hodně odřenýma. Neměla bych to moc prezentovat, ale prošla jsem s matikou celou střední školu a jakž-takž tu školu i s tou matematikou ukončila. Ale letošní přijímačky bych nedala ani náznakem. Obdivuji ty studenty, kteří to sami zvládli.

11.05.2021 5 z 5

Panovníci českých zemí Panovníci českých zemí Petr Čornej

Naprosto TOP kniha, přehledná, pro děti školou povinné Zn.Ideál. Potěšilo mě, že ji má syn aktuálně v knihovně a že můj vnuk bude mít z čeho čerpat. A hned jdu do bazaru objednat tuhle suprovou knihu i pro vnučku, která se po roce chození-nechození do školy v českých dějinách totálně neorientuje a Olomouc a Stará Boleslav jedno je...Václav jako Václav. U téhle knihy ji dějiny určitě bavit začnou

11.05.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

A to mě se zas pátý díl líbil. A to hodně. A stejně jak po prvním díle jsem byla se čtením spokojená. Vlna zločinnosti mě zklamala a už jsem pana Bočka číst nechtěla, ale tohle ho zase vyšvihlo na piedestal mé oblíbenosti.První a pátý díl pro mě pecka.

20.04.2021 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Knihu mi půjčil syn, věděl že komiks stylu Rychlé šípy jsou moje krevní skupina. Holocaust jsem začala studovat hned jak jsem začala rozum brát-ovšem dodnes pro mě není pochopitelná to hloupost lidí, kteří šli slepě za svým velkým vůdcem a začali vybíjet svou lidskou rasu. Velice se ztotožňuji s komentářem Gladya, ten mi mluví z duše. A čím dál víc děkuji, že žiji právě v této době. A čím dál víc prosím kohokoli tam nahoře, kdo řídí kroky lidstva- nedopusť další stresy z války, utrpení dětí, jejich matek a kohokoli, kdo žije tady na matičce Zemi s dobrou vůlí. Ať všichni naši potomci žijí v klidu, míru a zdraví...

08.04.2021 5 z 5

Dobře mi tak Dobře mi tak Radka Třeštíková

Dobře mi tak.... moc dobře jsem věděla, že knihy téhle autorky jsou zmatené a takřka o ničem. Přesto jsem knihu vzala do rukou- protože je prostě málo českých autorek a mě baví číst knihy českých autorů a pak - taky jsem si jsem si myslela, že tahle bude konečně jiná, lepší... Není. Takže pokud chcete nějakou ufňukanou nudu, tak prosím- na pultech je jí dostatek, Ale s kvalitní literaturou se tohle dílko asi nepopasuje....

24.03.2021 odpad!