Cteme_s_Terkou Cteme_s_Terkou komentáře u knih

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Vítám vás u dnešní, po dlouhé době trochu netradiční recenze, ve které se podíváme na povídky z knihy s názvem Bajky Barda Beedleho.
Za darování knihy moc děkuji @citanie_s_petou
Tato kniha má představovat ukázku pohádek, které byly známé mezi kouzelníky. Dává nám tedy možnost nakouknout do života kouzelnických dětí a toho, co mohl Harry také znát, kdyby jeho rodiče žili.
Ale pojďme už raději na samotnou recenzi.

Jak jsem již psala v sekci výše, tato kniha je souhrn několika pohádek, které se od těch našich neodlišují pointou svého sdělení, ale postavami, jež se v oněch pohádkách objevují.
Na místech, kde bychom čekali třeba Karkulku mají kouzelníci mága a jeho chlupaté srdce, čarodějku a mluvícího králíka a spoustu dalších věcí.
Jsem ráda, že v kouzelnickém světě, ve který všichni ještě stále jistě věříme, mají stejné poselství pohádek, jako my.
Tato útlá knížka mě vrátila do chvil k Harrymu a za to jsem jí moc vděčná.
Krásná oddechová četba pro všechny milovníky Harryho Pottera.

01.05.2024 5 z 5

Vítám vás u dnešní recenze.
Tentokrát se podíváme na další díl ze série Harry Potter. Tentokrát tedy s názvem Harry Potter a Prokleté dítě, který je evidován jako osmý díl, no někteří ho za něj nepovažují.
Za poskytnutí této knihy děkuji nakladatelství Albatros, kterému tímto moc děkuji za projevenou důvěru a těším se na další spolupráci.

Tato kniha je psaná formou scénáře k divadelní hře, což mě, musím říct, dost rušilo, ale, jak se dočtete dále, byly v příběhu mnohem horší věci.
Dle mých informací existují dva tábory.
Jeden z nich tuto knihu miluje a druhý naopak nesnáší a tvrdí, že vůbec neměla vzniknout.
Ve kterém z nich jsem já?
Inu, musím říct, že jsem v tom druhém.
Kniha z mnoha postav naší oblíbené série udělala úplně jiné charaktery a to takovým způsobem, že to nelze odůvodnit ani jejich zestárnutím. Navíc se kryje s tím, co bylo zmíněno v původní sérii. Například úplné zničení obraceče času, no zde jeden máme. A takhle bych mohla pokračovat dále a dále.
I samotná existence Delphi nedává vůbec žádný smysl.
Shrnu to asi tak, že je celá kniha naprosto nedomyšlená a vůbec nedává smysl v kontextu s původní sérií.
Rowling se dle mého do série mohla vrátit spoustou jiných způsobů, které by mohly fungovat daleko lépe, než toto.

Komu bych doporučila tuto knihu?
Všem, kteří se do tohoto světa chtějí ještě vrátit, ale také těm, kteří nejsou detailisti a jde jim jen o samotný návrat do tohoto světa.

30.04.2024 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti Joanne Rowling

Vítám vás u dnešní recenze.
Tentokráte se podíváme na závěrečný díl série o chlapci, který zůstal naživu s názvem Harry Potter a Relikvie smrti.
Ale nebojte, ještě tento svět úplně neopustíme, mám pro vás připraveného něco dalšího.
Ale o tom potom.
Teď se pojďme podívat na samotnou recenzi tohoto sedmého dílu.

Asi překvapím, ale zrovna tento díl je snad můj nejméně oblíbený.
Připadá mi, že vše, co Rowling budovala – primárně v charakterech hlavních postav se totálně bortí. Ty děti, které Rowling postupně vyvinula v rozumné a fajn dospělé se opět vrací do časů tak prvního až druhého dílu, co se jejich charakterů a chování týče.
Opět ale cením autorčinu schopnost překvapit tím, kdo všechno je vlastně na zlé straně a kdo z těch, u kterých by to nikdo nečekal je naopak pro děj velmi důležitý.

Doporučila bych tuto knihu?
Ano, přestože z celé série asi nejméně.
A komu?
Stále a znovu těm, kteří mají rádii fantasy, magii, přátelství, dobrodružství, zvraty a zajímá je, jak celá tato série dopadne.

29.04.2024 4 z 5

(SPOILER) V CELÉ RECENZI SE MOHOU VYSKYTOVAT SPOILERY, KVŮLI VŠEOBECNÉ SLÁVĚ A ZNALOSTI TÉTO SÉRIE
Vítám vás u recenze již pátého dílu série o Harrym Potterovi.
Tentokrát si tedy popovídáme o dílu s názvem Harry Potter a Fénixův řád, který je nejtlustší knihou celé série, kdyby vás to zajímalo.
Pojďme už ale na samotnou recenzi, ať zde nemusíte číst pořád to samé.

Tak znovu a opět.
Musím říct, že Rowlingová opět překvapila tím, co vše dokáže vložit do charakterů a jak dokáže příběhy zamotávat.
Přestože to byla nejdelší kniha, neměla nudná místa a příjemně se četla. Spolu s Vězněm z Azkabanu je tento díl můj nejoblíbenější z celé série. Až na ten závěr, samozřejmě.

Komu bych tuto knihu doporučila?
Všem, kteří mají rádi Harryho Pottera, fantasy, přátelství, magii a tlusté knihy.

28.04.2024 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Vítám vás u recenze již pátého dílu série o Harrym Potterovi.
Pojďme už ale na samotnou recenzi, ať zde nemusíte číst pořád to samé.

Tak znovu a opět.

27.04.2024 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na čtvrtý díl s názvem Ohnivý pohár ze série o Harrym Potterovi, která je světově známá.
A kdo z vás o něm nikdy neslyšel?
Věřím, že vás recenze této série budou vracet ve vzpomínkách k příjemným chvílím stráveným s Harrym a jeho přáteli.
Pojďme už ale na to.

Rowling zde opět ukazuje, jak moc dobře umí udělat záporáky s lidí, u kterých byste to vůbec nečekali. Opět nechybí dobrodružství, přátelství a tentokrát už i opravdového boje o život, který zde v předchozích dílech tak úplně nebyl.
Nejspíše je to tím, jak její čtenáři rostli společně s prvním vydáváním Pottera a byli schopni přijmout větší nálož emocí.
Svádíme zde totiž bitku s hrozivým drakem, přemáháme všemožné podvodní potvory a konečně procházíme bludištěm, které se Harrymu a celému světu stane osudným.
Líbilo se mi, jak autorka také zakomponovala do příběhu sportovní utkání a tedy i pobit s Weasleyovými, kteří byli jako vždy dokonale boží.

Komu bych tuto knihu doporučila?
Opět klidně i mladším čtenářům, milovníkům magie, přátelství, dobrodružství a napětí.

26.04.2024

Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na již třetí díl ze série o Harrym Potterovi, která je světově známá.
Pojďme už ale na to.

Tento díl je můj nejoblíbenější.
Opět se vracíme do světa Harryho Pottera. Tentokráte se ale jedná již o svět, jehož hlavní protagonisté jsou o mnoho vyspělejší a propracovanější.
I celý děj tohoto dílu je mnohem zajímavější a čtivější.
Rowling opět nepřestává překvapovat. Opět je totiž tím největším záporákem někdo, koho bychom na tomto místě vůbec nečekali. Znovu a určitě ne naposled obdivuji její schopnost držet čtenáře v nevědomosti až do poslední chvíle.

A komu?
Všem, kteří mají rádi dobrodružství, přátelství, magii, kouzla a příjemnou atmosféru. Tato knížka, stejně jako celá série, je dle mého vhodná i pro mladší čtenáře.

25.04.2024 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Vítám vás u dnešní recenze, ve které budeme i nadále pokračovat v sérii Harry
Potter, která obletěla celý svět a získala si mnoho fanoušků, jež si drží dodnes.
Schválně, je zde někdo, kdo o této sérii třeba ještě nikdy neslyšel? Myslím, že ne.
Takže všem, kdo ji již znají přeji příjemný návrat do tohoto světa.
A těm, co ji přece jen neznají, přeji, aby se jim série zalíbila a přečetli si ji.

Tento díl je jeden z mých méně oblíbených. Nikdy mi nepřipadal zrovna zajímavý a v celé sérii mám mnohem oblíbenější díly.
Přesto se i v této sérii dají nalézt momenty, které jsou poučné a k zamyšlení.
Líbilo se mi, jak Rowling postupně rozvíjí své postavy a dává důležitou roli i těm méně významným postavám, u kterých bych jejich zapojení vůbec nečekala.
Obzvláště Dobbyho zásahy do děje byly příjemným zpestřením, přestože byly mnohdy přehnané a zbytečné a stejně nedocílily toho, o co skřítek usiloval.
Dále se zde rozvíjí přátelství mezi hlavními hrdiny.

A komu?
Všem, kteří mají rádi kouzelnický svět, magii, přátelství, akci a napětí.

24.04.2024

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na první díly většinou populace milované série s názvem Harry Potter, jež je jednou z nejpopulárnějších a nejznámějších sérii vůbec.
Pojďme už ale na to.

Jak jsem již psala v upozornění a v uvítací části, HP je něco, co je srdcovka snad každého knihomola.
Osobně jsem celou sérii četla již několikrát a musím říct, že zrovna tento první díl není můj úplně nejoblíbenější.
V tomto díle se totiž vše pomalu rozehrává a hlavně nás Rowlingová seznamuje s postavami, světem a také záludností záporáka, který bude mnohem podstatnější, než si myslíte.
V tomto nejkratším díle poznáme hlavní i vedlejší postavy, seznámíme se se světem, který autorka vytvořila a také zažijeme první boj.
Přestože tento díl je za mě slabší a dala bych mu menší počet hvězd, je to stále má oblíbená série, která mě provázela nejen dětstvím.

23.04.2024 4 z 5

Bratislavská bludička Bratislavská bludička Lenona Štiblaríková

Vítám vás u dnešní recenze.
Tentokrát se podíváme na knihu s názvem Bratislavská bludička, jejíž autorkou je Lenona Štiblaríková, která je také jedna z majitelek nakladatelství Hydra, jemuž tímto moc děkuji za poskytnutí knihy v rámci spolupráce.
Pojďme už ale na samotné hodnocení této knížky.

Tato kniha mne svou anotací zaujala, nicméně čekala jsem spíše takový průměr, kterého se mi v této knize také dostalo. Osobně mě kniha ničím zvlášť nezaujala, ale neměla jsem s ní vyloženě problém.
Jak jsem již psala výše, vadilo mi, že se Malvína prezentovala, jako extrémně tvrdohlavá, ale nakonec vždy udělala v podstatě přesně to, co jí kdo řekl.
Nicméně Draganův charakter byl moc fajn a dával příběhu něco navíc, díky čemu to Mal neměla tak jednoduché. Přesto mi ale v příběhu chyběl nějaký pořádný zvrat. Dozvěděli jsme se sice, že jistá osoba potřebuje zachránit, ale přišlo mi, že zde boj byl prostě jen proto, aby tam nějaký byl a vůbec nezanechal hlubší pozůstatky.

Komu bych knihu doporučila?
Všem, kdo mají rádi nadpřirozené bytosti, převážně ze slovanské mytologie, těm, kterým nevadí, že jsou postavy trochu jiné, než je autor popisuje a těm, kteří si u knihy chtějí odpočinout a nečekají žádné silnější emoce.

22.04.2024 2 z 5

Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Zefkovo probuzení aneb Splíny (v) budoucnosti Marek Müller

Vítám vás u dnešní recenze.
Tentokrát se podíváme na knihu Zefkovo probuzení, za jejíž poskytnutí moc děkuji samotnému autorovi, Markovi Mullerovi.
My se ale už pojďme podívat na recenzi.

Tohle byl můj první výlet do sci-fi žánru. Nemůžu říct, že by byl vyloženě špatný, ale nebylo to přesně to, co jsem očekávala.
Možná je to tím, že jsem si vytvořila svou vlastní představu o závěru, která se lišila. Občas se mi to stává a většinou jsem mile překvapena, ale tentokrát mi celý příběh, respektive jeho zápletka nedávala smysl.
Upřímně jsem si nedokázala představit, že by někdo, kdo si s holkami jen užíval, jak sám hlavní protagonista říká, měl najednou tak abnormální zájem o jednu z nich. Chápu, že chtěl někoho stejného, z téže doby a v tomto ohledu to asi smysl dává, no nečekala jsem upřímně, že s ní bude mít tendenci zůstat. A to i přes to, co je spojovalo. Nemyslím si, že někdo, jako on, by si řekl ok, budu „SPOILER táta“, to zní jako chvíle, kdy bych měl být zodpovědný a celý se totálně změnit na lusknutí prstu. Tohle jsem mu tedy rozhodně nevěřila a proto mi tento konec, i přes jisté pochopení nedával vůbec žádný smysl. Jak pravděpodobné navíc je, že někdo, kdo se zná sotva pár hodin s druhým člověkem s ním zůstane dalších 120 let? Víc bych chápala, kdyby zůstal s druhou osůbkou a Mirce se jen snažil pomoci pryč z její země a s „Spoiler s výchovou dcery“.
Jinak, abych nebyla čistě negativní, se mi ale svět, který Marek udělal velmi líbí a jeho propracování bylo fajn. Já, jakožto nováček v tomto žánru bych možná ocenila jeho podrobnější popis, ale pro příběh toto úplně stačilo a bylo to opravdu skvěle vymyšlené a propracované.

Doporučila bych tuto knihu?
Hmmmm. Je mi líto, ale nejspíše ne tak úplně. Kniha ve mne nezanechala nic hlubšího.
Proto možná snad jen opravdu někomu, kdo má zájem si přečíst nějakou oddechovku a nevadí mu nelogičnosti.

18.04.2024 3 z 5

Hra pro Apollóna Hra pro Apollóna Veronika Synková

Vítám vás u dnešní knihy s názvem Hra pro Apollóna, za jejíž poskytnutí děkuji Veronice Synkové, jež je autorkou, a potažmo také za domluvení této spolupráce nakladatelství Solis.
Veru, díky za projevenou důvěru a těším se na další spolupráci s tebou.

Tato kniha je opravdu taková kratičká jednohubka, kterou jsem přečetla za páteční odpoledne.
Tato kniha je prvotina, která za mne byla překvapivě fajn.¨
Verča si u mě přilepšila zakomponováním vážných témat do tak krátkého příběhu a v podstatě na něm postavila celou zápletku. Chování obou tedy dávalo smysl a příběh nebyl jenom o zamilování se.
Líbilo se mi, že se postavy nedali dohromady hned, i když Lukášovo zamilování na první pohled jsem mu tak úplně nevěřila, ale nebylo to až moc „přehrávané“, jak by řekl Dan. :D
Minulost obou postav byla sice smutná, ale dodávala příběhu něco navíc, co z něj udělalo něco jiného, než nudu, bez jakéhokoli problémku. Přesto mě mrzelo, že se v příběhu neobjevilo nic, u čeho bych si vyloženě řekla wow, co se týče zápletky mezi hlavními hrdiny. To mi v knize opravdu chybělo.
Autorka ale knihu skvěle začala a navodila atmosféru, která byla naprosto perfektní. Vlastně celý příběh dával smysl, chování, reakce a vše. Postupně také vidíme Danovy pocity, protože příběh je psaný částečně i formou deníkových zápisků z pohledu právě Daniela, takže postupně vidíme, že i v něm se něco začíná dít.
Cením také závěr, kde na to autorka hned nehupsla, ale nechala jim oběma tolik potřebný prostor, který příběh dělá mnohem uvěřitelnější.

Doporučila bych knihu?
Komu?
Všem, kteří mají rádi LGBT, krátké knihy, lásku, divadlo, romantiku, trošku náročnější témata a tuzemské autory.

14.04.2024 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Vítám vás u dnešní recenze, která je poněkud neobvyklá.
Jednak žánrem dnešní knihy, protože thrillery nejsou ani z daleka něčím, co bych běžně četla a jednak tím, že jsem knihu četla v audio podobě, za což moc děkuji Audiolibrixu a věřím, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.

K této knize jsem se dostala hodně náhodně. Vlastně primárně díky tomu, že byla načtena Martinem Stránským. (A taky díky tomu, že jsem si nevšimla, kolik to má stran.)
Nedokážu pochopit, jak někdo dokáže vymyslet něco tak geniálního a každý autor něčeho podobného je u mě opravdu hvězda, ale možná je to tím, že jsem thrillery touto knihou teprve ochutnala. Vzhledem k tomu, že tento žánr knih obvykle nečtu, jsem nečekala vůbec nic. Není proto divu, že mne kniha nesmírně překvapila. I přes její délku nebyla v knize hluchá místa, u kterých bych se nudila.
Některé situace mi sice nepřipadaly úplně uvěřitelné, ale většina ano. Několik lidí v recenzích psalo, že děj odhadli předem. Možná to bylo jejich zběhlostí v tomto žánru, ale já tento pocit tedy neměla. Jistě, některé věci jsem také odhadla, ale většinou jen chvíli před jejich reálným uskutečněním, takže mi to nijak zvlášť nevadilo.
Kniha je v podstatě psaná z pohledu na více míst a více postav, proto můžeme sledovat, co hledaná osoba, nebo ostatní důležité, dělají v čase, kdy je Poutník hledá. Máme proto hodně dobrou představu o aktuálním dění napříč světem. Přestože by se to mohlo zdát jako něco, co vás bude nudit, tak tomu tak opravdu není. právě díky tomuto je kniha mnohem zajímavější.
Celý nápad díla se mi velice líbil a určitě to není můj poslední thriller v životě.

A komu?
Všem, kdo mají rádi thrillery, tajné agenty, policii, akci, drama, napětí a Ameriku.

10.04.2024 5 z 5

Nemravná nabídka Nemravná nabídka Natalia Rabengut

Vítám vás u dnešní recenze. Tentokrát se podíváme na knihu německé autorky Nathalii Rabengut. Tato kniha u nás vyšla jako jediná, a troufám si tvrdit, že v tomto případě je dobře, že nakladatelství nic dalšího nevydalo.

Asi jsem se před otevřením měla podívat na počet stran. Možná bych potom nebyla tak překvapená celou knihou. I když nerada dávám špatné recenze zde musím.
Osobně mi to přijde dost podobné jako Smlouva na lásku od Alesandry Torre. Nazvala bych to hodně špatnou fanfikcí.
U nás je tato kniha jediná, která byla od autorky přeložena. Osobně jsem opravdu ráda, že nic dalšího přeloženo není, protože to za to opravdu nestojí.
Děj byl primárně o sexu, ale takovým způsobem, že od jedné scény, která končí odjezdem z domluveného místa po akci, skáčeme rovnou k přípravě na další schůzku. Žádným plusem nejsou ani sexuální scény, které jsou až moc obyčejné a spíš k přeskočení, než že by nějak zaujaly, nebo třeba i strhly čtenáře, jak by to mělo být. Co se zvratu týče byl naprosto jasný už od chvíle, kdy se o dané postavě dozvíme.

Doporučila bych ji?
Ne, ne, ne a ještě jednou ne.
Leda snad někomu, kdo hledá knihu vyloženě o jedné sexuální scéně za druhou bez jakéhokoli napětí a unikátnosti těchto scén.
Mně už nezbývá, než se rozloučit a poděkovat za vaši přízeň.
Napočtenou příště. Snad to bude zase v trochu pozitivnějším duchu než dnes.

08.04.2024 1 z 5

Manželství pro jednoho Manželství pro jednoho Ella Maise

(SPOILER) Vítám vás u dnešní recenze.
Tentokrát se podíváme na knihu zahraniční autorky Elly Maise s názvem Manželství pro jednoho. Věřím, že to pro vás bude příjemná změna po tolika recenzích tuzemských autorů. Ale nebojte, ještě jsem s nimi ani zdaleka neskončila.
Ale pojďme už raději na samotnou recenzi

Ze začátku jsem si říkala, že jde o zajímavý nápad na příběh, který má skvělý potenciál. Líbilo se mi, jak si k sobě postavy Jack a Rose hledali postupně cestičku a že se to nezvrhlo v okamžitou lásku. To, jak se Jack kvůli Rose měnil.
Jenže časem jsem se u příběhu už začala hodně nudit a mít pocit, že i Rosina nemoc je v příběhu jen proto, aby se spolu mohli vyspat až o 3 měsíce později.
Přesto byl skvěle popsán její strach z magnetické rezonance a cesta ke splnění snu.
Jako obvykle jsem měla raději pohled Jacka, i když tentokrát se dal v pohodě číst i ten holčičí.
Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha o čtvrtinu kratší.
Co se zápletky týče Bože, proč? Proč někdo vymyslel takovou jednoduchost bez jakéhokoli wow efektu a nějakého toho momentu „jo, to jsem sakra nečekal?“ To, že se zápletka vždycky vyřeší až moc snadno píšu poslední dobou všude, tak nevím, jestli nejsem moc náročná, ale zde tomu opět tak bylo.

Doporučila bych tedy knihu?
Nejspíše ano.
A komu?
Všem, kteří mají rádi delší romantickou linku, jednoduchou zápletku, méně akční scény a nebojí se ani vážnějších témat.

31.03.2024 3 z 5

Soumrak Edenu Soumrak Edenu Lucie Ortega (Navrátilová)

POZOR, RECENZE MŮŽE OBSAHOVAT MÍRNÉ SPOILERY
Vítám vás u dnešní recenze, ve které se podíváme na další knihu tuzemské autorky Lucky Ortegy, které tímto opět děkuji za poskytnutí knihy ke spolupráci, stejně jako v případě dalších jejich knih.
Věřím, že se vám její knihy, které jsem zde již recenzovala líbily, a že se vám bude líbit i tato s názvem Soumrak Edenu.
Pojďme už ale na samotnou recenzi, protože tohle byla jízda.

Lucie Ortega je, minimálně u mě, někdo, kdo do knih vždy vkládá něco navíc, nad čím by člověk mohl přemýšlet. Jenže, jestli tohle platilo u Světel, tak tady to platí milionkrát více.
Lucka dle mého otvírá spoustu otázek, které se týkají víry, toho, kdo jsme a toho, že mnohokrát právě ti, kterým nejvíce věříme, jsou osobami, které se tak usilovně snažíme ze svého života odstřihnout.
Osobně musím říct, že jsem se občas ztrácela v tom, kdo je kdo a jestli ta či ona postava patří na tu, nebo na jinou stranu, protože jich tam bylo poměrně hodně. Nejspíše bych uvítala nějaký rejstřík, do kterého bych mohla během čtení nahlížet.
Co se týkalo děje, neměla jsem pocit, že by v něm byla hluchá místa, právě naopak. Hlavně na konci byla nějaká bomba každých pár stran. Nepůsobilo to ale nijak neuvěřitelně, právě naopak.
Lucka ani své hrdiny nenechá zažít to, na co jsme zvyklí, vždycky se z toho vyhrabou, a to téměř bez práce. Ne! Tady to tak opravdu není. Lucie dobře ví, že každé rozhodnutí, obzvlášť v situaci, která zmítá Eden, nese následky a má svou, mnohdy opravdu vysokou, cenu.
Kniha je psána v er formě, přesto se zde přenášíme z místa na místo a od postavy k postavě. Pamatuju si, že bylo snad jen jediné místo, kde jsem se ztratila, ale také pouze na chvíli. Autorka vše skvěle kombinuje tak, aby ničeho nebylo moc, a aby vše bylo srozumitelné, ale abychom se při čtení nenudili. A že to k té představě při tolika stranách opravdu svádí.
Kniha je prostě nabitá akcí, zvraty, emocemi, zradou, láskou, povinnostmi a zmatkem od začátku až do konce a nikde to není natlačené na sílu.
Konec mě, jako správnou milovnici romantiky, zamrzel, ale byl přesně takový, jaký být měl a dával smysl.
Přála bych si, aby se Lucka do světa Edenu ještě někdy vrátila, ale, jak sama vádí, kniha je samostatná a v podstatě už v ní není co řešit. I tak by mě ale zajímalo více o tom, jak přesně andělé v jejím světě fungují.
Snad první knížka, která mě takto nadchla.

Stoprocentně ano.
Komu?
Všem, kteří mají rádi anděly, magii, napětí, intriky, potíže, boje, otázky víry, odvahu, lásku a statečnost.

27.03.2024 5 z 5

Táhni z mé hlavy Táhni z mé hlavy Lenka Hnátová

Vítám vás u dnešní recenze již druhé knihy Lenky Hnátové, kterou jsem tentokrát získala k přečtení v rámci spolupráce se samotnou autorkou, které tímto moc děkuji za projevenou důvěru.
Věřím, že do budoucna napíše spoustu dalších super knih, které si budu moci přečíst stejně, jako tuto a předchozí, na kterou již recenze vyšla stejně jako rozhovor s Lenkou, který je již také k dispozici.
Pojďme už se ale podívat na samotnou recenzi.

Knihu jsem přečetla doslova za jeden večer. Jedná se totiž o velmi krátkou jednohubku, kterou zvládne i člověk, který není vyložený rychločtenář za jeden den.
Kniha rozhodně není náročné čtení, které by bylo plné spousty hlubokých myšlenek, ale přesto není k zahození. Jedná se o takovou milou oddechovku, která vám pomůže, když jste přehlceni spoustou složitých a dlouhých příběhů.
Mně osobně se kniha líbila, protože jsem si u ní odpočinula.
Možná se v některých situacích Márty opravdu choval až moc jako holka, ale myslím si, že to autorka udělala záměrně, aby zdůraznila kontrast mezi ním a Ádrim. Přesto to možná mohlo být trochu méně naznačeno, protože jsem opravdu měla pocit, že je Martin holka. :)D
Nicméně jejich příběh a reálné odhalení mě zaujalo. Zároveň jsem také byla překvapená z toho, co se v obou dvou skrývá a jak si společně dokáží poradit a pomoct,.
Oceňuji také něco navíc v podobě bonusových kapitol, ale když se tam objevila i kapka fantasy, tak jsem si říkala, že zrovna toto tam být úplně nemuselo. Nicméně to krásně dokreslilo příběh a ukázalo, jak by se Márty o Ádriho situaci dozvěděl.

Komu?
Všem, kteří si chtějí přečíst něco krátkého a opravdu moc oddychového, protože přesně toto tato kniha splňuje. Zároveň také všem, kteří nemají problém se stejnopohlavními páry a těm, kterým nevadí, že si z příběhu neodnesou hromadu hlubokých myšlenek.

22.03.2024 2 z 5

Ano, pane Božský Ano, pane Božský Lucie Srňánková

Vítám vás u dnešní recenze druhé knihy České autorky Lucky Srňánkové, které tímto moc děkuji za možnost přečíst si knihu jako jedna z prvních, díky poskytnutí recenzního výtisku hned po vydání. Dokonce i s podpisem a tematickou záložkou.
Zaznamenala jsem, že si někteří lidé myslí, že kniha Ano, pane božský patří do světa její předchozí knihy, Ano, pane řediteli, ale není to pravda!!!!!
Ano, pane božský je samostatná kniha, která s předchozím příběhem nijak nesouvisí!!!!!!!

Hmmm, zřejmě příběhy postavené primárně na přátelství nebudou mé nejoblíbenější, protože autorčin předchozí román se mi líbil o něco více.
Zápletka, ta v kamarádském vztahu, mě nijak nedostala, protože jsem u Lucky zvyklá na wow efekt, který se v této knize celkově tak úplně nekonal.
Měla jsem pocit, že všechny věci (špína na Sama) se vysvětlila nějak moc rychle a Eva v podstatě neměla čas mu doopravdy nevěřit.
Opět se zde setkáváme s dvěma pohledy. A to pohledem Evy a pohledem Sama. Jak už to tak bývá, pohled Sama mě bavil mnohem více. Lucčiny mužské pohledy jsou totiž poněkud více akčnější a zajímavější.
Zápletka v oblasti vztahu byla už zajímavější, ale tušila jsem ji docela předem, takže pro mě nebyla až tak nečekaná a zmenšila mi wow efekt, který jsem očekávala. Nicméně, stále jsem se u knihy extrémně bavila. Lucka má totiž perfektní smysl pro humor a fantastické hlášky. A dokonce i ví, kam je vložit, aby se hodily.

A komu?
Všem, kteří mají rádi oddechové čtení u kterého nemusí přemýšlet, těm, kteří mají rádi romantiku a přátelství a těm, kteří se chtějí dobře zasmát a uvolnit večer před spaním.

20.03.2024 4 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Vítám vás u recenze druhého dílu série s názvem Světla nad močálem, který jsem opět měla možnost přečíst díky spolupráci. Tímto moc děkuji za poskytnutí této knihy k recenzi. Rozhodně mám v plánu od ní přečíst něco dalšího.
Pokud jste nečetli první díl série doporučuji nečíst tuto recenzi.

Jestli byl první díl skvělý, tak tenhle je přímo boží. Celá tato série je jedna z nejlepších, které jsem kdy četla.
Opět autorku moc chválím za „citáty“, nebo prostě zamyšlení, která vložila na začátek každé kapitoly.
Dále se mi líbilo, jak moc propracovaný má svět. Konkrétně „psychologii“ temného Navu, která byla prostě nej, i-když nebyla zrovna růžová, což je ale pochopitelné.
Zajímavá byla také témata, která autorka v knize propojuje. Nechybí ani skvělé popisy pocitů, míst a všeho kolem.
V téhle knize jsem si vážně myslela, že je vše ztraceno téměř až do poslední chvíle a moje romantická duše byla hodně smutná.
Nicméně autorka vše dotáhla dokonce a i-když se to, co nakonec vymyslela neobešlo bez určitých ztrát dopadlo to dle mého nejlépe, jak mohlo.
Je to krásným ponaučením toho, že někdy při cestě za tím, co chceme musíme i něco ztratit, abychom toho dosáhli a i tak to nemusíme dostat přesně tak, jak bychom chtěli.

Ano, rozhodně ano!
A komu?
Komukoli, kdo má rád Slovanskou mytologii, knihy Českých autorů a knihy s obrovským přesahem.

07.03.2024 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Vítám vás u dnešní recenze, ve které si povíme něco o knize další tuzemské autorky, Lucie Ortegy, která napsala několik zajímavých knih a já tímto moc děkuji za poskytnutí této úžasné knihy k recenzi.
My se ale dnes zaměříme na první knihu dvou dílné série s názvem Světla nad močálem, kterou mi Lucka poskytla k recenzi, za což jí tímto oficiálně moc děkuji.
Nebudu vás ale zdržovat a vrhnu se rovnou na to.

Nedávno jsem zde recenzovala knižní sérii Jany Jordanové, u které jsem psala, že jsem moc knih s posmrtnou tematikou nečetla. No, dnes můžu říct, že se jejich počet navýšil u tuhle knihu a ještě navýší o její pokračování.
Spousta z bytostí, které Lucie v knize má jsou ze Slovanské mytologie, což oceňuji, protože je to mytologie, která bývala u nás nejtypičtější. Zároveň se mi líbí její rozmanitost, co se bytostí týče, za což chválím i autorku. Tolik bytostí pohromadě jsem snad v žádné knize nepotkala.
Nemám ale pocit, že by v knize byly postavy a tvorové překombinovaní. Právě naopak, což je v dnešní době poměrně vzácné.
Velkým plus byla také témata, která autorka do knihy zakomponovala a zamyšlení na začátku každé kapitoly.
Celý svět pro mne díky jejímu popisu byl snadno představitelný a musím říct, že mě osobně se líbil. Občas jsem si teda v druhé polovině říkala „bože, co všechno je tam ještě potká?“ Ale autorka byla schopná udělat některé situace pro hrdinku ještě horší, než jsem si dokázala představit a i-když se jistá část úkolu podařila splnit, zamrzel mě konec, který jsem si upřímně představovala trochu víc, no, happyendově, ale zároveň ho oceňuji, protože tím Lucka perfektně ukazuje, že každý čin si vyžaduje svou cenu.
Jsem moc zvědavá na další díl a už se moc těším, až si jej přečtu.

Ano, určitě ano.
A komu?
Rozhodně všem milovníkům práce Českých autorů, milovníkům Slovanské mytologie a knih s obrovským přesahem.

07.03.2024 5 z 5