cori cori komentáře u knih

Jak jsem potkal Čechy Jak jsem potkal Čechy Martin Dejdar

Pokračování knihy Jak jsem potkal Ameriku, ve které M.D. popisuje, co se stalo po jeho návratu domů a jak natáčel film Panství, končí na podzim 1998, kdy se film dokončuje ve střižně a chystá se premiéra na únor 1999. Kniha obsahuje mj. kapitoly Já a politika, Mé podnikání (pronájem nafukovacích atrakcí), Natáčení filmu Panství, Já a kritika, Televize, Zábava, Má vlastní televize (jak by vypadalo programové schéma stanice Dejdar), Filmové a televizní natáčení, Formule 1 (jak se stal členem V.I. P. klubu F1 a navštěvoval závody s Dominikem Haškem), Sport, Budoucnost, Loterie (jeho působení v Nadaci Happy Line a její loterii Bezva šance, která v roce 1998 byla kvůli podezření z podvodu zastavena), Divadlo, Přátelé z divadla (Lábus a Vacek), Po letech...Kniha obsahuje hodně fotografií hlavně ze zákulisí F1, Dominika Haška a Václava Klause, kterému M.D. zpíval na koncertě pro V.K. a věnoval mu mnoho obdivných řádků).
Je zajímavé porovnat názory 33letého M.D. a jeho současné postoje a podporu Miloše Zemana i Petra Pavla.

13.08.2023 2 z 5

Zoufalky aneb Rande jak cyp Zoufalky aneb Rande jak cyp Ivana Hlubinková Kožmínová

Lenka, její kamarádka Džejn, Džejnina šéfová Žofie, fotografka Iris, kamarádka Ivona a další zoufalky (čili svobodné ženy po třicítce) hledají chlapa pro společný život a zažívají při tom mnoho nečekaných momentů, neboť najít normálního snesitelného chlapa, který není ženatý, mamánek, alkoholik, v exekuci či skrblík, je dost obtížné. Nenáročná relaxační jednohubka.

31.07.2023 3 z 5

Papír a krev Papír a krev Kevin Hearne

Škoda, že v češtině ještě nevyšly poslední dva díly Kronik Železného druida, protože se tento příběh odehrává až po nich a obsahuje spoiler, jak Atticus dopadl při ragnaroku. Al s partou vyráží do Austrálie, aby zachránil své kolegyně. Děj je natahovaný vypravováním poučných příběhů při táborovém ohni. Bez story o původu autokoulí bych se klidně obešla. Roxanna to v příštím díle určitě roztočí. Příběh nezklamal - nenáročná zábavná jednohubka.

26.07.2023 3 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

(SPOILER) Policajt před důchodem uklizený z Prahy kvůli falšování důkazů v kauze Kramný čeká na svůj velký případ, který by ho opět dostal do sedla. Když je nalezena umrzlá třináctiletá Terezka ve vězeňském mundůru, rozbíhá se vyšetřování za zvýšeného zájmu médií. Podezřelým se stává pátrač po podzemní nacistické továrně, v níž byli zavražděni ruští zajatci z tajného koncentračního tábora. Vyšetřování se motá kolem velitele tábora, jeho syna a milenky i nacistického špeha, který později sloužil StB. Čekala jsem, že děj bude akčnější a ne že se bude řešit, co kdo dělal za války a za komunistů. I motiv vraždy byl dost šílený jako pachatel. Zajímalo by mě, kdo byli otcové Jiřiny a malé Terezky.

23.07.2023 3 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Milionkrát omleté téma, kdy si hlavní hrdina píše deníček a komentuje chování druhých, tentokrát v rádoby satirickém pohledu na slezský venkov přináší mnoho klišé (od spořivých důchodců, ožralých mládenců, intrikujících komunálních politiků, nevychovaných psů, zcela neschopných žen za volantem až po nesnesitelné puberťáky a nevyzpytatelné školkové dětí). Že bych se mlátila smíchy, se tedy říct nedá. Aristokratka je mnohem vtipnější.

16.07.2023 2 z 5

Létající Princ - Oldřich Ferdinand Kinský známý i neznámý Létající Princ - Oldřich Ferdinand Kinský známý i neznámý Kamila Pecherová

Autorka, která dlouhodobě žije ve Velké Británii, využila zejména tamních archivních pramenů a dobového tisku, aby podala nový pohled na kontroverzní postavu Ulrycha Kinského. Jeho život není popisován až tak dopodrobna, větší prostor je věnován dobové politice a vztahům mezi velmocemi a mezi Čechy, Němci, Rakušany, Poláky a Brity, i vztahy mezi aristokracií a neurozenými lidmi. Kinští jako věrní podporovatelé monarchie měli smůlu, že většinu peněz dali do válečných obligací na podporu monarchie a po zániku R-U o ně přišli, pak přišla pozemková reforma a vysoké daně. Není divu, že byl Ulrych legitimistou a snažil se o návrat Karla I. na rakouský trůn. Spolu s ostatními šlechtici napadal pozemkovou reformu na mezinárodní scéně a hledal zastání v OSN i ve VB. Jako politik nebyl moc předvídavý, neboť naději hledal u Heinleina kvůli velkostatku, který vlastnil v Sudetech. Kdyby nezemřel v roce 1938, kdo ví, jak by dopadl, jelikož Hitler kromě Židů nenáviděl i rakouskou šlechtu spjatou s Habsburky. Hrabě Kinský se zasloužil o civilní a sportovní letectví v Rakousku, dostihové závody, automobilismus, byl propagátor koňského póla a podporovatel olympijského hnutí. Škoda, že se autorka nevěnovala víc rodinným vztahům. Zajímal by mě třeba osud jeho dcer z prvního manželství.

13.07.2023 3 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Salamis tentokrát při pronásledování uprchlých povstalců narazí na místo dávné bitvy, kde se střetli Korzáři a Sépiané. V jednom z vraků by se mohli skrývat souřadnice domovské planety Korzárů, proto se na vrakoviště vydávají tři družstva mariňáků i samotný Marhoul, aby získali informace a zajali povstaleckého generála. Korzáři však dokázali přežít a hodlají vrakoviště za každou cenu opustit. Staří známí opět musí svádět boj o přežití v opuštěných lodích i leteckých soubojích. Autor vymýšlí stále nové a nové potíže a problémy, které hrdinům s radostí servíruje, aby napjal čtenářovy nervy. Jen si nedokážu představit kouř ve vakuu. Dost mě překvapila smrt jedné z klíčových postav. Předpokládám, že Heather v závěrečném díle pořádně zamíchá dějem a svými schopnostmi Korzárům pěkně zavaří.

09.07.2023 3 z 5

Dveře spánku Dveře spánku Tim Pratt

Zax, profesionální harmonizátor, putuje multiuniverzem milionů světů a páchá dobro, střídá společníky a po seznámení s Minnou, která je chodící biologická laboratoř, se jeho život stává veselejší a spokojenější. Bohužel se na scéně objeví jeho bývalý společník Lector, šílený vědec zkřížený s Hitlerem, a začíná boj o svobodu všech světů. Autorova imaginace a popis navštívených světů byly velmi bohaté. Neustále mě překvapovala Minna a její schopnosti cokoliv vypěstovat či separovat a naroubovat. Až se objeví druhý díl, ráda si ho přečtu.

09.07.2023 3 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Akční quest muže, který se zbavuje lidství, aby odhalil svou podstatu a jako nezničitelný borec zachránil svou lásku a narozené dítě ze spárů vládkyně upírů a pána démonů. V každé kapitole se objevuje o level těžší nepřítel a náš hrdina se krok za krokem stává smrtonosnějším. Příběh jak z PC hry.

04.07.2023 3 z 5

A lampa ještě hořela A lampa ještě hořela Iva Tajovská

Stará osamělá Oldřiška Jonášová vzpomíná na svůj uplynulý život od neradostného dětství s nepřístupným otcem řezníkem, platonické lásky k Janu Kašparovi, po léta první světové války, kdy se starala o starší sestru, které narukoval manžel a syn na frontu, šťastné chvíle s neteří Zdeňkou, protektorát a zatčení švagra až po zbourání hotelu Veselka v roce 1972. Kapitoly jsou vyprávěné jednak z pohledu Oldřišky, jednak z pohledu mužů, kteří ovlivnili její život (Kašpar, otec, sestřin milenec Bedřich, švagr Norbert, synovec Jakub, Zdenčin milenec Čestmír), i z pohledu její sestry Elišky a neteře Zdeňky. Smutný příběh rodiny, jejíž členové nezažili naplněnou lásku, je zajímavý hlavně pro Pardubáky.

27.06.2023 3 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

(SPOILER) Příběh dvou výsadkářů Bindiga (knihovník) a Zada (profesionální vrhač nožů) se odehrává od listopadu 1944 do jara 1945, kdy jsou vysazování do týlu nepřítele ve východním Prusku, aby se pokusili zastavit ruskou ofenzívu. Thomas Bindig se zamiluje do německé selky Anny, která se nenechala evakuovat. Všichni tuší, že Německo prohraje, ale stále poslouchají rozkazy. Postupně se dozvídáme o životě hlavních hrdinů před válkou a jejich motivaci, proč vstoupili do armády, a jak je zabíjení a všudypřítomná smrt změnily. Autor líčí bezútěšnost situace vojáků i civilistů na obou stranách a jejich přežívání ze dne na den. Nejvíc mě zasáhl osud Anny. Jedna z mála knih, kde všichni hlavní hrdinové zemřou.

25.06.2023 4 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Autorka vychází z autentických archivních materiálů, kdy prostudovala zprávy skutečných komisařů, jejich paměti a vzpomínky, tudíž příběh působí velmi autenticky. Hrdiny románu jsou idealistický voják Dějev, který hodlá převézt všechny děti živé do Samarkandu a je ochoten i obětovat život, pragmatická a životem poučená komisařka Bílá, starý medvěd doktor Bug, který miluje koně, vzdělaná a láskyplná utěšitelka Fatima a pět set dětí s těžkými osudy a hrdými jmény. Při pohledu na vlak plný zubožených dětí jihnou srdce i drsným týpkům z Čeky, banditům atamana Jabločníka i pouštním nomádům Bure-beje. Dnešní člověk si ani nedokáže představit, co je opravdový hlad a utrpení hlady umírajících rodin i celých vesnic.

25.06.2023 4 z 5

Žena s modrou hviezdou Žena s modrou hviezdou Pam Jenoff

Další z mnoha románů, které těží z holocaustu a vymýšlí si lidská dramata. Kniha vypráví o přátelství dvou dívek, kdy jedna druhou náhodou zahlédne, jak se skrývá pod kanálovou mříží. Z tohoto okamžiku vznikne přátelství na život a na smrt (doslova). Obě dívky musí překonat své fobie (strach z vody a neplavkyně a strach z uzavřených prostor). Přišlo mi dost nepravděpodobné, že by manželé kolem čtyřicítky, kteří živoří v ghettu a každým okamžikem jim hrozí deportace do Osvětimi nebo kulka do hlavy, počali dítě a žena by se nepokusila o potrat. Podivné bylo i to, že v kanálech našla úkryt jen tato skupina a nikdo další a Němci je neprohledávali. Taky by mě zajímalo, co Ela celé dny dělala, když už do školy nechodila a nemusela do práce (ačkoliv pracovní povinnost měli všichni). Taková další holokaustová pohádka o nečekaném setkání po letech a síle přátelství.

13.06.2023 3 z 5

Zámeček Zámeček Barbora Majchráková

Kateřina od základů změní svůj život a stane se majitelkou zámecké ruiny s duchem. Čiperná důchodkyně Blažena, strážkyně a ochránkyně zámku, dostane znamení, že je Kateřina tou jedinou vyvolenou osobou, která může zámek zachránit, a do rekonstrukce ruiny zainteresuje svého synovce Tomáše, majitele největší stavební firmy v kraji. Karty jsou rozehrány a je jasné, jak to dopadne. Nenáročná jednohubka se situační komikou.

13.06.2023 3 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Citlivě napsaný příběh pro mládež o první lásce, pocitu viny a méněcennosti vypráví o síle přátelství a lžích, které mohou dohnat člověka k sebevraždě.

28.05.2023 3 z 5

Letenka z džungle Letenka z džungle Sandra Brown

Typická harlekýnka, která klame obálkou, ale v tiráži má malým písmem napsáno "na základě licence Harlequin Boooks". Drsný chlapácký fotograf a krásná svůdná panna zachraňují sirotky ze země zmítané občanskou válkou, aby založili rodinu a jednoho sirotka adoptovali. Pohádka na dobrou noc z roku 1987.

28.05.2023 2 z 5

Seznam přání Seznam přání Eoin Colfer

Čtrnáctiletá Meg zemře při loupeži, ale má tak vyrovnanou karmu ani červenou (peklo), ani modrou (nebe), ale fialovou, a proto dostává šanci, aby jako duch pomohla důchodci, kterého chtěla okrást, a pácháním dobrých skutků se dostala do nebe. V tom jí má zabránit její spolupachatel, kterého Belzezub vybavil o hologram japonského inženýra, který má poněkud jednoduchému tvoru bez mozku radit. Meg díky svým novým schopnostem pomáhá Lowriemi plnit seznam přání, která by chtěl stihnout, než umře. Zajímavý příběh o dobru a zlu v nás, o odpouštění, pomstě a promarněných příležitostech, ale i druhých šancí a nebi. Vtipné jsou dialogy mezi puberťačkou Meg a osamělým nevrlým Lowriem.

27.05.2023 3 z 5

Žoldnéři fantasie: Zplozenci temnot Žoldnéři fantasie: Zplozenci temnot Michael Bronec

Sborník opět přináší 10 nejlepších soutěžních povídek a jednu hostujícího autora. Tři povídky se odehrávají v současnosti, dvě v minulosti (holocaust a jakutský středověk) a šest ve vlastních fantasy světech. Dva autoři se dokonce pokusili o humornou fantasy. Nejvíc mě zaujala vítězná práce Tuhý kořínek, Stín na konci zátoky a Dědic Utaru.

26.05.2023 3 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

(SPOILER) Tibor Lukavský je pověřen Matúšem Čákem založit osadu na Ďáblově hřbetě a prosekat hvozdem kupeckou stezku. Bere s sebou své vojáky, skupinu dřevorubců a jejich rodin, lékaře, kněze a svého syna Jonáše. Netuší však, že pány hvozdu jsou "satyrové", kteří mají rádi lidské maso a znásilňování žen. Autoři nešetří brutálními scénami, v nichž létají utržené končetiny, vyhřezlá střeva, vydloubnuté oči a ženy jsou przněny obřími údy. Nechybí náboženský fanatismus, pomsta a velký masakr.

26.05.2023 3 z 5

Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Florian Huber

Tak opět jsem se nachytala, prohlédla jsem si obálku a přečetla anotaci na přebalu a těšila jsem se na román. Jedná se však o literaturu faktu, kdy se autor pokouší doložit, jak válka (dlouhá nepřítomnost otců, jejich smrt, fyzické či psychické újmy, boj osamocených žen o přežití a zaopatření dětí, děti v rolích dospělých, mlčení o činnosti za války...) ovlivnila životy mužů, žen a dětí v poválečném Německu, kdy každý musel projít procesem denacifikace a lustrací a podle toho mohl dostat práci. Vše je ilustrováno na úryvcích deníků, korespondence a vzpomínek.

10.05.2023 3 z 5