cori cori komentáře u knih

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Lenka se stěhuje do Prahy, pátrá po otci a zamiluje se ženatého, ale manželkou opuštěného muže. Nenáročné oddechové čtivo s historkami ze života hotelových recepčních. Samozřejmě nechybí happyend.

28.03.2023 3 z 5

Musíme být statečné Musíme být statečné Frances Liardet

Novomanželka Ellen se ujme opuštěné holčičky a přitom vzpomíná na své dětství, kdy přišla o oba rodiče a musela protloukat sama a spoléhat na milosrdenství druhých. Příběh Ellen, její kamarádky Lucy, bezprstého Williama a lady Brockové se odehrává v letech 1932 až 2010 a vypráví o lidské sounáležitosti a nezištnost a rodičovské lásce.

28.03.2023 3 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Kniha přináší pět případů doktora Koska, které řeší v New Orleans, v Jeseníku a jeho hlubokých lesích, v Římě a Vatikánu, ve Spojených arabských emirátech a poslední na ostrově Réunion. Opět stříká sperma a Bakulga zachraňuje Koskovi život. Škoda, že je konec. Zajímalo by mě, jaké bylo soužití Koska s jeho ženami a dcerami.

21.03.2023 3 z 5

Ulička tisíce květů Ulička tisíce květů Gail Tsukiyama

Rodinná kronika osiřelých bratrů Hirošiho a Kendžiho, které vychovávají jejich prarodiče, a sester Aki a Haru, jejichž otec vlastní stáj zápasníků sumó, se odehrává od roku 1939 do roku 1966, kdy Hiroši ukončuje jako největší sportovní celebrita svou kariéru bojovníka sumó. Oba sourozenecké páry stíhají rány osudy, válečné útrapy, nálety a bombardování, ztráty milovaných osob, ale přesto se nevzdávají naděje na šťastný rodinný život. Oba bratři svým uměním (zápasnictvím i řezbářstvím) pomáhají poraženému a hospodářsky i morálně zdecimovanému Japonsku udržet si své tradice a stát se opět hrdým národem. Autorka poutavě popisuje japonské reálie, divadlo nó i cestu zápasníků sumó od dětství po mistrovský stupeň a celkově japonskou mentalitu.

18.03.2023 3 z 5

Šestnáct stromů na Sommě Šestnáct stromů na Sommě Lars Mytting

(SPOILER) Autor do svého příběhu zakomponoval mnoho prvo a druhoválečných událostí a osudů, které by vystačily na několik knih (jeden bratr u wehrmachtu, druhý ve francouzském odboji, zrada, popravy, koncentrační tábor, pochod smrti, adopce, bitva na Sommě, vzácné ořešákové dřevo, smrt stovek turistů v podminovaném lese, únos dítěte,......).
Příběh je napínavý a čtenář postupně odkrývá celé tajemství rodin Hirifjellových z Norska, Winterfinchových ze Skotska a Daireauxových z Francie.

11.03.2023 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Příběh Zuzany vypráví autorka v přítomném čase od roku 1924, kdy se zázračně narodila postarším rodičům, do února 1948, kdy zachrání své dítě. Čtenář spolu se Zuzanou objevuje svět, kamarádí se s bezelstným Janem a majetnickým Hanušem, prožívá bezstarostné dětství, které ukončí vosa a Hitler, a židovskou perzekuci, slizkého arizátora Nagyho, opovržení a hlad i první a čistou lásku, terezínské ghetto, osvětimské lékařské pokusy i poválečnou degradaci na uklízečku a velkou lež, noční můry a domácí násilí. Nezvyklá je absence uvozovek při přímé řeči. Strhující příběh, který sice čerpá z holocaustu, ale kam se na něj hrabou všechny ty zahraniční XYZ z Osvětimi.

07.03.2023 4 z 5

Čas Růže Čas Růže Věra Mertlíková

(SPOILER) Téměř pětisetstránkový román přináší mix dobrodružného romantického příběhu šmrncnutého mystickými (až náboženskými) prvky i hororem (dvounozí i čtyřnozí zombíci). Hlavní hrdinové jsou v podstatě tři - sedmnáctiletá Clarice, která přežila vyvraždění své rodiny a ukrývá se v klášteře, puberťácký zlodějíček Vittore a Bruno Marcelli, pětačtyřicetiletý vdovec chovající koně na venkovském statku a vlastnící "kouzelné" artefakty. Clarice se stává modelem obrazu Zrození Venuše od Botticelliho, Vittore objevuje moc svého tetování v podobě růže a kříže a Brunovi jde po krku tajemný zabiják. Sbližování Bruna a Clarice mně přišlo moc krkolomné a Bruno musel projevit neuvěřitelné sebeovládání a zdrženlivost asi jako Geoffrey de Peyrac, který byl pravděpodobně svým dobýváním Angeliky jeho vzorem. Hrdinové zažívají neskutečné útrapy (mučení, řezání, sekání končetin, zavraždění), ale díky artefaktům přežijí i smrt, což působí dost pohádkově. Myslím si, že jako hlavní artefakt by stačila koruna a meč mohl přijít o svou moc definitivně, když ho použil naposled Brunův tchán. Autorka si nechala pootevřená vrátka na druhý díl, který by se mohl odehrávat ve Florencii, neboť, jak bylo naznačeno, po Clarice zatouží další mocný muž, okouzlený jejím portrétem.

07.03.2023 3 z 5

Móda v ulicích protektorátu Móda v ulicích protektorátu Miroslava Burianová

Bohatá obrazová publikace je rozdělená do osmi kapitol: Co protektorát dal a vzal, Z nemožného možné, Oděv pro dny všední, Oděv pro dny sváteční, Neobyčejné dámy, Nevšední pánové, Návrat vzoru a elegance a Módy v nesvobodě. V paměti mi utkvěly protektorátní fenomény typu přešívání oděvů, znovuobjevené módní dřeváčky, barvení látek přípravkem Duha, háčkované a pletené plavky, národní svéráz, módní přílohy časopisů pro ženy, každodenní a gala modely hereček a manželek nacistických prominentů, arizované módní závody, nezbytné a univerzální kostýmky a správkárny punčoch a ponožek. Autorka čtenáře seznámí nejen s protektorátní módou, ale i obecně se životem v protektorátu s jeho strastmi i nepatrnými radostmi.

03.03.2023 4 z 5

Kosatec Kosatec Masudži Ibuse

Sbírka přináší výběr 17 Ibusových povídek. Začíná jeho prvotinou Mlok, která vyšla v roce 1923, a poslední je Kosatec, který popisuje události po odpálení bomby na Hirošimu v nedaleké vesnici. Povídky popisují život obyčejných lidí, jejich každodenní radosti a starosti a plynou velmi pozvolna. Když už se vžijeme do hlavních hrdinů a doufáme, že se stane něco zásadního, co jejich život změní, povídka skončí. Zaujaly mě povídky z minulosti Osadník Josaku, který se odehrává na počátku 19. století a popisuje znesvěcování šlechtických hrobek rolníky, kteří v nich uskladňovali brambory nebo hráli hazardní hry. Jak vodníci řádili se odehrává v roce 1769, kdy na venkově kdosi ničil hráze rybníků a obtěžoval mladé dívky a rolníci svalovali vinu na vodníky - kappy. Dojemná je povídka Wabisuke (Příběh z Ostrova vysokých vln), který byl smeten z povrchu při zemětřesení způsobeném výbuchem sopky Fudži v roce 1707. Pojednává o lidech vězněných v trestaneckém táboře za to, že porušili zákon o soucitu s živými tvory (např. vybírali hnízda, lovili ptáky, nepohřbili těla jezevců utopených při povodni nebo lovili pomocí kormoránů pstruhy). Ze současnosti jsou zajímavé práce Savan na střeše o ochočeném divokém houserovi, Starý Ušitora o vesničanovi a jeho plemenném býkovi, s kterým obcházel jalovice, Vesnice Tandžiko - deníček místního policisty, Dnes se neordinuje - lékařské případy gynekologa a policejního lékaře, Císařův věrný poručík - příběh idealistického vojáka, který se z fronty vrátil jako duševní invalida. Pro proniknutí do japonských reálií první poloviny 20. století je to skvělá sbírka.

25.02.2023 4 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Děj románu se odehrává mezi lety 1929 až 1945, kdy sledujeme dětství, dospívání a manželství sester Dorothy a Etty, které opustila jejich ovdovělá matka. Situaci s hledáním místa ve společnosti a lásky komplikuje válečné běsnění a německé bombardování města Shields. Válka do života sester krutě zasáhne, ale jejich vzájemné pouto přetrvá. Autorka sestry vykreslila velmi sympaticky a téměř věrně zachytila dobové reálie.

20.02.2023 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Jedenáctiletá Františka, kterou její rodiče ignorují, se touží stát herečkou, proto hltá každé slovo a moudra vedoucího divadelního kroužku, který se pro ni stal idolem. Když si ji vybere, aby mu zahřívala spacák, je šťastná. Autorce se podařilo popsat pocity dívek, které netuší, jaké chování od dospělých mužů (zvlášť učitelů nebo vedoucích) je už přes čáru, a jsou poctěné jejich přízní.
Našla jsem si Mirka v databázi amaterskedivadlo.cz. Hru Slavík děti ve Zlivi nastudovali v roce 2001.

15.02.2023 3 z 5

Anglická kuchyně slečny Elizy Anglická kuchyně slečny Elizy Annabel Abbs

Příběh anglické Magdaleny Dobromily nás seznámí s životem v 1.pol. 19. století a se stavem anglické kuchyně, kdy nóbl panstvo chtělo jen francouzské kuchaře a francouzská jídla, protože jim anglická nechutnala kvůli samému octu a pepři. Zatímco Magdalena Dobromila byla zasloužilou manželkou a matkou a její Domácí kuchařka vyšla v roce 1826, Eliza Actonová (1799-1859) se nikdy nevdala a údajně měla nemanželskou dceru. Své Moderní kuchařství ve všech jeho odvětvích: zjednodušeno na snadné postupy pro rodiny vydala po deseti letech příprav v roce 1845, kdy Magdalena Dobromila zemřela. Druhou hrdinkou knihy je mladinká Ann Kirbyová, která sní o práci kuchařky. Jedná se o smyšlenou postavu. Český čtenář se seznámí se zajímavými životními osudy ženy, jejíž dílo je u nás naprosto neznámé.

10.02.2023 3 z 5

Hlavní role Hlavní role Vítězslav Jareš

(SPOILER) Marie Polková je úspěšná herečka, které zdánlivě nic nechybí, ale pod pozlátkem se skrývají traumata minulosti: smrt sestry, otec agent StB, odloučený starší manžel, syn anarchista a závislost na alkoholu. Pohled do zákulisí života filmových celebrit se čte snadno a nikde nedrhne. Nechybí samozřejmě happyend. Jen nechápu, jak mohla dostudovat DAMU s povinným absolventským představením, když měla fobii z hraní před lidmi a říkala, že naposledy hrála jako dítě.

05.02.2023 3 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Vyprávění paní Marty o jejím novém životě po rozvodu, kdy se vydala hledat lásku do Bretaně a renovovala středověké panské sídlo Manoir de Langourian. Popisuje, jak se učila francouzsky, i cestovatelské zážitky z Maroka a Skotska a plavbě zaoceánskou lodí do Norska, píše i o vaření a chovu domácího zvířectva, nákupu auta a o zážitcích s hosty, kteří si pronajímají v sídle ubytování. Jedna kapitola je věnována její mamince.
Nenáročné čtení přináší vhled do francouzského stylu života a poodhaluje soukromí paní Marty. Škoda, že nás již opustila.

03.02.2023 3 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Třetí díl představuje tým Islanďanů, které jejich prezident pošle do Archy, aby týmu Archanů pomohli zlikvidovat Matku emzáků, která se usadila v Římě. Myslela jsem, že hlavními hrdiny budou opět Komorowski a Anneliese, sice jsou součástí týmu, ale moc se o jejich pocitech a sbližování nedozvíme. Zápletka s lidojedskou vesnicí neměla logiku, jak už tady psalo víc čtenářů (6 lidí odejde pro pomoc, 5 zůstává ve vesnici, jeden s posilou 4 vesničanů se vrací vytáhnout transportér z díry). Ještě by mě zajímalo, jestli zabití Matky k vyhubení emzáků v Evropě bude stačit, když bylo řečeno, že její místo hned zaujme největší a nejsilnější jedinec. Jinak akční scény jsou čtivé a prohlídka Sixtinské kaple stála za to.

30.01.2023 3 z 5

Jestli to řekneš... Jestli to řekneš... Gregg Olsen

Autor beletristicky zpracoval život a zločiny americké vražedkyně Michelle Knotekové (ročník 1954), která se jako psychopatka vyžívala v mučení lidí, nejen svých tří dcer, ale i podnájemníků. Poté, co jedna z dcer už jako dospělá vše oznámila na policii, byli manželé Knotekovi po zdlouhavém vyšetřování zatčeni a odsouzeni. Je neskutečné, že si nikdo ničeho nevšiml, sousedé, učitelé, kamarádi.

30.01.2023 3 z 5

Vyvolení stát se popelem Vyvolení stát se popelem Pavel Hewlit

(SPOILER) Pokud chtěl autor psát knihu z pohledu autisty, nemusel si zrovna vybírat hrůzy holocaustu. Podle mě je naprosto nereálné, aby chlapec, který neumí mluvit a jen vydává zvuky a sousedé ho považují za dementního, unikl nacistické selekci, i když se vydával za němého, a stěží by ho v koncentráku vybrali do sonderkomanda pálit těla. Také žádné židovské ghetto nebylo bombardováno, jak autor popisuje smrt matky v sutinách domu. Knihu beru jako pokus o podání holocaustu z pohledu dosud v literatuře nevyužitého vypravěče a přiživení se na v současnosti atraktivním tématu (viz knihy se všemi "profesemi" z Osvětimi).

28.01.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

V imaginární vesnici Skláře (Glasendorfu) se odehrává příběh rodiny Smolíkových, která sem přichází z Prahy vrátit se ke svým sedláckým kořenům a začít nový život, a Fuchsových, kteří zde žijí již po generace, ale kvůli zaprodání se Hitlerovi a jeho politice je stejně jako ostatní obyvatele vesnice čeká tvrdé zúčtování za všechna příkoří na Češích. Osud je svede pod jednu střechu a obě rodiny doufají, že to nebude nadlouho. Jejich děti František a Paula se začnou sbližovat, ale není jim přáno žít pouze láskou. Vesnici ovládá komunistický předseda národního výboru a velitel revoluční gardy Tomeček, který zavádí tvrdý teror a na nic a nikoho v honbě za majetkem a pomstou neber ohled.
Autor zručně splétá osudy dvou obyčejných rodin v nelehké době a divokém pohraničí. Děj je však předvídatelný, od začátku bylo jasné, že se mladí zamilují. Všichni komunisté v létě 1945 nemuseli být svině. Těším se na druhý díl, který má vyjít v květnu.

27.01.2023 3 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Autor popisuje nelidské týrání, ve kterém se vyžívala jeho matka. Nechápu, co jí k tomu vedlo, když do jeho pěti let žili normálně a šťastně. Také by mě zajímalo, jestli byli jeho rodiče nějak potrestáni a zda, se jejich chování úředně. prošetřovalo.
Útlá kniha se čte dost těžko.

14.01.2023 3 z 5

Čekatelky Čekatelky Slávka Poberová

(SPOILER) Kniha přináší příběh pěti vysokoškolaček, které po třicítce budují kariéru. Gynekoložka Jana se marně snaží o otěhotnění a donošení dítěte, dramaturgyně televizních pořadů Marie se nemůže přenést přes smrt svého staršího milence, advokátka Jana má vztah se ženatým soudcem, historička Lída s nemanželským synem se kvůli manželovi odstěhovala do pohraniční vesnice, kde pracuje v knihovně, a pragmatická ekonomka Olga zvažuje potrat, ale manželova žádost o rozvod jí mění plány. Tato pětice se nakonec sejde na jednom pokoji pro ženy s rizikovým těhotenstvím.
Autorka zobrazuje život žen s vysokoškolským vzděláním na konci 80. let a jejich dilema dítě nebo kariéra, manželství nebo role samoživitelky.

13.01.2023 3 z 5