cori cori komentáře u knih

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Dvacetiletý Ondřej z Rohatce se léta Páně 1340 vyznamená při dobývání hradu di Belvicio během tažení markraběte Karla po vzpurném Tyrolsku a získává rytířské ostruhy. Bohužel jeho přítel Hašek umírá a odkazuje mu svůj hrádek Jenčov, na který si však činí zálusk místní páni. Středověká rytírna se sympatickými hrdiny a slovními přestřelkami mezi Ondřejem a nezkrotnou Chiarou čtenáře pobaví.

01.05.2024 3 z 5

V říši mrtvých V říši mrtvých * antologie

Čtyřicet tři strašidelných příběhů z 19. století většinou z per dnes již zapomenutých autorů čtenáře zavedou do šlechtických sídel, na liduprázdné hřbitovy, do hrobek, piteven, podnájmů s podivnými bytnými i na odlehlé pustiny. Nejvíc mě zaujaly tyto práce Tajemství hřbitova o dvou bratrech (F. Göbl Kopidlanský), Vypravování o modrém pokoji (E. Herold), Oko (I. Herrmann), Upír o starém mlynáři a nové děvečce (K. Leger), Kterak mně vlasy šedivěly (A. Mrštík), Vampyr o malíři portrétů (J. Neruda), Šílencova zpověď o traumatizovaném vysloužilci (L. Stroupežnický), Trest o zloději, který okradl mrtvého (F.X. Svoboda), La Mure o duchu zavražděného dědice (K.Švanda ze Semčic), Prst o žertíku na pitevně (O. Zuna). Nejděsivější pro mě byla Barončina kočka (E. Züngel).

29.04.2024 3 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Hana po rozvodu hledá práci a nachází ji v redakci obskurního týdeníku Podivná doba (obdoba českého Hromu), v níž zkrachovalý a nerudný Banecroft šéfuje redaktorům Oxovi, Reggiemu, recepční Grace a elévce Stelle. Nečekaně se dostávají na stopu sólokapra, začínajícího vraždou bezdomovce. Jejich pátrání jim komplikuje inspektor Sturgess a zjištění, že nadpřirozené bytosti opravdu existují. Humorná fantasy o kolektivu zkrachovalců, kteří si nahrazují rodinu a žijí pro svou práci, rozhodně nenudí a pobaví i vloženými novinovými články z Podivné doby.

Začarovaná sezóna Začarovaná sezóna Radmila Tomšů

Skupina kočovných divadelníků se vydává na každoroční štaci po královstvích, v nichž funguje magie a žijí mágové a čarodějnice, ale i prostí lidé si mohou zakoupit pár kouzel, třeba Zpěvandule nebo Pradlenky. Principál Gaspar, jeho manželka Amélie, jejich dvojčata Adam a Zina a členové divadelního ansáblu nacvičují nový kus - muzikus Kočky, což jim značně zkomplikuje zhrzený mág Dimitri a pomstychtivá královna. Naštěstí je tu tetička Filippa a její kamarádka Róza. Laskavý příběh o rodinné sounáležitosti, o životě kočovné herecké společnosti, magii a plnění snů je skvělé čtení na odreagování.

Meč a jeho rytíř Meč a jeho rytíř Radovan Kolbaba

Osmnáctiletý Renetar, nejmladší syn hraběte z Trojvěží, se stává držitelem magického meče, který je součástí Jedenáctera mečů ukovaných před staletími z hvězdné hory, která spadla z nebe. Páni z Trojvěží vlastní ukecanou Pětku. Renovi při jeho cestě za dobrodružstvím zkříží cestu létající Osmička, tlupa lapků, démoni, žoldáci lačnící po jeho meči i krásky v nesnázích. Nejvíc mě zaujala akční scéna na prámu s rukojmími a putování klášterní knihovnou. Sympatický hrdina s ostrým Mečem a jeho dobrodružství jsou příjemným počtením s humornými průpovídkami a napínavými souboji. Ráda si přečtu pokračování ze Šerých krajin.

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Další holocaustová pohádka z Osvětimi, která se veze na módní vlně, je opět plná chyb a nesmyslů. Už na straně 16 jsem si přečetla, že hrdinka nastavila ruce do mystičky (nějak si to nedokážu představit), na straně 48, jak v Terezíně, kde pracovala na záhonech, pašovala v podprsence banány. Dále jsem se dozvěděla, že Mnichovskou dohodu podepsalo Rusko a vězni v Osvětimi dostávali antibiotika na tyfus. Autorka má zmatek i v dataci, hrdinka Eva se vdávala v listopadu 1938 a o rok později tedy v roce 1939 dostal Michal povolání do transportu do Terezína, přitom první stavební komando bylo vypraveno až v listopadu 1941 a označení hvězdou bylo židům nařízeno v září 1941. O náhodně nalezených zapomenutých bramborách v kbelících, rozkvetlých sněženkách kolem baráku, kde na udusané hlíně nevzklíčilo ani stéblo trávy, aniž by ho hladoví vězni nesnědli, nemluvě. Zápletka s početím dítěte je vrchol bájení. Hrdinka díku tomu, že z Kanady kradla rodinné fotografie určené k likvidaci a pašovala je jejich původním majitelům, zjistí, že byl do vězeňského bloku umístěn její manžel. Strážný SS, který je milenec její kamarádky, ji pašuje na návštěvy za manželem. Manžel je skoro umlácený a ona několik let bez menstruace, ale během pravidelných návštěv se jim zázračně podaří zplodit dítě, které se narodí v lednu 1945. Z líčení autorky lze nabýt dojmu, že v lágru byli jen dva dozorci a několik káp a velitelům vůbec nevadilo, že SSman má skoro veřejný poměr s židovskou vězeňkyní. Nemám slov.

27.04.2024 2 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Pavel ve dnech Sametové revoluce zjistí, že byl adoptovaný. Pokouší se vypátrat své rodiče a prarodiče, což je značně komplikované, protože i jeho biologická matka byla adoptovaná. Jeho pátrání ho zavede do předválečného Zlína, v němž se v Baťově impériu rodí láska mezi ševcovským učněm Tomášem a dcerou uherskohradištského stavitele Anežky. Osudy jedné rodiny ovlivněné událostmi 20. století seznámí čtenáře s průběhem Sametové revoluce z pohledu studentů a s fungováním a politikou firmy Baťa v době jejího největšího rozkvětu ve 30. letech 20. století.

15.04.2024 3 z 5

Násilí Násilí Alexander Staffa

Viktor z Bukoviny se kvůli matce stává členem SS, po těžkém zranění na Ukrajině se stává dozorcem v Osvětimi, kde potkává svou lásku z dětství. Příběh je volně inspirován osudem Viktora Pesteka (1924-1944). Autor Viktora sleduje v různých situacích, kdy čtenář netuší, kde se tam vzal a co jsou zač osoby, s nimiž je v interakci, což román činí značně nepřehledným. Nějaké vysvětlující a uvádějící pasáže zde nenajdete.

15.04.2024 3 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Rytíř Ondřej a jeho milenka Chiara musí bránit svůj hrad Jenčov a nově budovaný hamr před nenechavým křivoklátským purkrabím a jeho najatými vrahouny. Do boje významně zasáhne markrabě Karel a král Jan. Historický román s akčními scénami prokládanými výklady o výrobě železa.

01.04.2024 3 z 5

Tlustoprdka, no a co? Tlustoprdka, no a co? Renáta Názlerová

Korpulentní operetní diva (57 let), která měla údajně každý rok jednoho milence (celkem 39) z řad kolegů, flirtuje s novým sousedem a ujme se jeho dospívající dcery trpící mindráky ze své postavy. Nenáročná oddechovka s happyendem.

30.03.2024 3 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Autorka popisuje své dětství, pubertu i studium na vysoké škole a pracovní zkušenosti, nevyhýbá se ani milostným zklamáním a psychickým problémům.
Prostě deníček jedné třicetileté single holky.

29.03.2024 3 z 5

Taková, jaká jsi Taková, jaká jsi Beth Moran

Dojemná červená knihovna, v níž se hlavní hrdinka snaží odpoutat od své panovačné matky a nalézt sebeúctu a Muže snů, nás přivádí na anglický venkov, kde si všichni pomáhají. Je jasné, že první muž, na kterého v novém bydlišti narazí, budete ten s velkým M. Zajímalo by mě, jakou vlastně měla práci a kolik jí platili, když měla na kurzu jen tři klienty.

29.03.2024 3 z 5

Mlok 2023 Mlok 2023 * antologie

Sbírka opět přináší 14 prací, z nichž byly zejména povídky na vysoké úrovni. Povídka Šrot jsi a v šrot se obrátíš právem získala cenu Mlok. Zaujala mě i Roklina kostí a Soumrak v Mezimočálí.

26.03.2024 3 z 5

Oberonova předehra Oberonova předehra Kevin Hearne

První povídka Předehra k válce se odehrává mezi 7. a 8. dílem série. Atticus se radí s věštkyní a Granuaile si vyřizuje účty s Lokim. V dalších dvou příbězích si Oberon hraje na Sherlocka Holmese a s nepatrnou pomocí svého mazlíčka Attica a nového parťáka Starbucka pátrá po únosci psích šampionů a po vrahovi Atticova dvojníka. Nenáročné jednohubky se psími miláčky.

23.03.2024 3 z 5

Rubín věčného žida Rubín věčného žida Jana Divišová

Český pokus o napodobení Dana Browna se moc nepovedl. Tajemné bratrstvo chránící rubín, vytržené stránky z Ďáblovy bible, nesmrtelný Žid Ahasver, odložené děti, jeptiška s vizemi, tajná agentka, travičství, sebevraždy a poprava - mišmaš, který moc nedával smysl. Zajímalo by mě, kdo byla Jadwiga, zda Georg a Daniela měli i stejného otce, zda tedy Daniela měla dítě z incestního vztahu, kde byly pergameny ukryty a kdo je prodával, proč je knihovna nekoupila, ....

22.03.2024 3 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Kniha přináší 14 povídek (čtyři sci-fi, tři historická fantasy, tři alternativní současnost, čtyři fantasy) nejvíc mě zaujala historická fantasy (řazeno abecedně) 16. červen 1919, S císařem na věčnost, Za Hronem temný les, příběh ze světa okřídlených lidí Noc zázraků a Žoldnéř.

17.03.2024 3 z 5

Karneval paměťových buněk Karneval paměťových buněk Karel Šíp

Dá se říci, že se Karel Šíp pokusil napsat delší fejetony, v nichž vzpomíná své dětství, kdy mu bylo šest let, dále vypráví o žádostech o tanec, kterých byl svědkem v tanečních kavárnách, v nichž vystupoval jako hudebník, o tatínkovi karbaníkovi, který od rozehrané hry nikdy neodcházel, o tom, jak na filmové škole psal maturitní práci o Vojtěchovi Jasném, jak v roce 1977 přepisoval v práci text Charty 77, který mu svěřily kolegyně, protože uměl psát na psacím stroji nejrychleji z baráku, jak se pokoušel psát si deník, jak v roce 1963 zaskakoval jako baskytarista neumětel bez znalosti not v barové kapele, následuje úvaha o tom, co je a není kýč, fiktivní dopis Williamu Shakespearovi o jeho totožnosti, zamyšlení o hodnotě autogramu, o slavení státních svátků, o kategoriích majitelů řidičských průkazů, o podivné logice ustálených rčení a o korupci (co se má dávat za pozornosti dobrým lékařům). Knihu doplňují čtyři písňové texty.

16.03.2024 3 z 5

Z čeho je den Z čeho je den Dominika Prejdová

Na to, že má kniha jen 260 stran, jsem ji četla skoro 14 dní. Text bez děje se totiž neuvěřitelně vlekl. Vypravěčka Hanka, která se přivdala do Polska k rozvedenému muži se dvěma dětmi a má s ním dvě vlastní děti, popisuje každodenní soužití, co které dítě dělalo, myslelo, říkalo a co si myslela, dělala, říkala ona. Místně a časově vyprávění skáče, tu jsme s nimi na dovolené u moře, tu u polských příbuzných, tu je Hanka jako dítě doma se zesnulým otcem, hned zase popisuje návštěvu u své české babičky nebo dovolenou se svou matkou. Nebavilo mě to, dočetla jsem ze setrvačnosti.

16.03.2024 3 z 5

Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Lucie Macháčková

Povídačky o svatbách, nevěstách, rozlučkových párty, shánění svatebních šatů, žádostech o ruku, rozchodech atd. jsou místy vtipné. Jako doplněk jsou přidané rady a best of (např. Jak naznačit muži, že se chcete vdávat, Jak nežádat o ruku, 13 věcí, které zjistíte, když plánujete svatbu, Velké české svatební bingo, Hlášky šílené nevěsty, 5 tipů na svatbu, jakou svět ještě neviděl, Typy nevěst při vybírání svatebních šatů, Bingo dívčích rozluček se svobodou, Písničky, které si zaslouží vyškrtnout ze svatebního playlistu, Typy hostů, které potkáte na každé svatbě, Velké bingo svatebních projevů, Typy holek na rozlučce se svobodou...). Nejvíc mě zaujalo vyprávění o párty s klucima v kryptě kostela v Resslově ulici, svatbě Rusky se Skotem a o tom, jak se to před svatbou nemá přehánět s dietami.

20.02.2024 3 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Zápisky alkoholičky Míši, která začala pít na mateřské dovolené v domě manželových rodičů, vypráví o jejím boji s alkoholem a pozdější nemocí. Svěřuje se také s manželskými problémy, kdy se chtěla rozvést, s manželem si každý našel nového partnera, aby se zase dali dohromady. Podívala jsem se i na její třináctou komnatu na ČT, kde už se chlubila druhým dítětem.

11.02.2024 3 z 5