cori cori komentáře u knih

Tohle lidi hodně berou Tohle lidi hodně berou Pavel Tomeš

Kniha obsahuje 35 fejetonů, v nichž autor komentuje dění kolem sebe. Nejvíc mě pobavily: Hej, spi nahej!, Průvodce inteligentní ženy po vlastním thrilleru, Nakonec ho umlátí tou tyčí, svatební Den D a Velká literatura v policejní svodce. Pobaví i na konci otištěný Rejstřík zdravotních komplikací zmíněných v knize.

31.05.2024 3 z 5

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

(SPOILER) Román začíná v roce 1952, kdy dvacetiletá Daniela začne randit se starším bratrem své kamarádky. V retrospektivě se vrací do prvních pěti měsíců roku 1945, kdy se dvanáctiletá Daniela musela pražském bytě bez potravinových lístků starat o sebe sama, a do srpna 1948, kdy zažívá první lásku. Příběh vrcholí v roce 1953. Nejvíc mě zaujala část odehrávající se v okupované Praze a líčení průběhu Pražského povstání. Zápletka s pátráním po židovském pokladu v druhé části mi přišla tak trochu uměle naroubovaná a scéna s únoscem, který při rozhovoru s obětí nevidí, že si usilovně žiletkou přeřezává pouta, působila až parodicky. Cyril byl sympaťák.
Ještě přidám malou věcnou poznámku: Danuška si v roce 1952 myslí, že to otci v obleku sluší jako televiznímu hlasateli, přitom televize začala v Československu vysílat až v květnu 1953.

30.05.2024 3 z 5

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Trilogie sleduje osudy Petra Kukaně z Kukaně, jemuž sudičky prorokovaly pohlednou tvář, urostlou postavu, vynikající šermířské a střelecké dovednosti, pevné zdraví, bystrost ducha, život v souladu s jeho hrdostí a svědomím a nevíru ve vše, co není podloženo jasnými důkazy. Jako syn chudého alchymisty se stane společníkem o dva roky mladšího syna italského hraběte Gambariniho ve službách Rudolfa II., Petr je na císařském dvoře oblíbený, ale kvůli souboji je uvězněn na hradě Srpno, jeho otec umírá, když odmítne císaři předat kámen mudrců. Petr a jeho přítel Giovanni hledají štěstí v Itálii u jeho strýce vévody ze Stramby, kde se zamíchají do politických pletek mezi papežem a vévodou. Petrovi jde několikrát o život, hrozí mu popravy, ale najde i lásku - vévodovu dceru a přítele velitele vévodova vojska. Na chvíli se stane i vévodou a snaží se o reformu systému na základě principů Pravdy, Rozumu a Spravedlnosti, což se mu ovšem kvůli zaostalosti obyvatel vymstí. Dobrodružný román s filozofickými disputacemi, jadrnou řečí a náhodami, které ovlivňují Petrovu snahu změnit společnost k lepšímu, je stále čtivý i padesát let po prvním vydání.

28.05.2024 3 z 5

Sharpův regiment Sharpův regiment Bernard Cornwell

Major Sharpe v červnu 1813 stojí se zbytkem jihoessexského batalionu (pouhých 234 mužů schopných služby) na španělsko-francouzských hranicích a očekává příjezd posil z Anglie, jinak hrozí jeho rozpuštění. Dostává rozkaz zjistit, kde jeho slibovaní muži jsou. Bere s sebou Harpera, kapitána d' Alemborda a poručíka Price. Aby odhalil, kdo náhradní batlion ukradl, musí se dát naverbovat a znovu prožít krušný život nově naverbovaných vojínů. Cestu jim zkříží známý podplukovník Simmerson, jeho neteř Jane, princ regent, státní tajemník Fenner, krásná vdova lady Camoynes i starý známý diplomat William Lawford. Vše korunuje velkolepé překvapení na velké vojenské přehlídce 21. srpna v Hyde Parku. Ostré vojenské akce se dočkáme až v epilogu, kdy se v
listopadu podařilo obsadit francouzské hraniční pevnůstky.
"Harper se nemohl odnaučit oslovovat Sharpa povinným slůvkem "pane", jak byl zvyklý. "To není normální, pane." "Co?" "Říkat vám, teda tobě..." Nedopověděl a jenom pokrčil rameny. "Dicku?" "To nemůžu!" zavrtěl mohutný Ir hlavou, celý rudý. "Musíš! Však si na to zvykneš."

23.05.2024 3 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Ollie s kamarády Coco a Brianem musí zachránit spolužáky uvězněné v mlžném světě ze spárů usměvavého muže, který již dvě stě let unáší lidi a činí z nich své otroky. Celkem napínavý příběh s odpočtem, strašáky s křivými úsměvy a duchy zemřelých. Pro děti kolem dvanácti let určitě super.

20.05.2024 3 z 5

Prokletí: Antologie bajek nejtemnějších Prokletí: Antologie bajek nejtemnějších * antologie

Kniha přináší 18 povídek a dvě básně na motivy Šípkové Růženky. U některých jsem nepochopila, co jimi chtěl autor sdělit. Nejvíc mě zaujaly (abecedně): Nové víno, Rudá jako krev, bílá jako sníh, Tančící světýlka, Trollí most a Vílí vlkodlak vs. vampýrská zombie.

20.05.2024 3 z 5

Upír z okrsku Upír z okrsku Andrzej Pilipiuk

Jedenáct povídek o starých známých z komunistické Varšavy líčí trampoty trojice upírů a jejich přátel. Nejvíc mě bavila Výprava a Márnice.

19.05.2024 3 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Dovršení příběhu Ondřeje z Rohatce, který opět musí řešit nenechavého souseda, který má tentokrát zálusk na zděděný Rohatec. Ondřeje také čekají tři výpravy po boku Jana Lucemburského, ke kterým se zavázal v minulém díle. Chiara je tentokrát upozaděná a rodí děti. Čtenář se jako bonus dozví, jak se stavěly středověké tvrze a jak asi probíhaly poslední chvíle Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku 1346.

19.05.2024 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Strhující příběh zdravotnice Neonily ze Smolenska, která po ztrátě manžela pracuje v německém lazaretu a přizpůsobuje se okupantům, kteří ji při evakuaci před Rudou armádou proti její vůli odvezou do Německa, kde dělá ošetřovatelku v lágru pro totálně nasazené. Přes různé peripetie se dostává do Slezska, kde mnoho mužů muselo sloužit ve wehrmachtu. S novým mužem tají svou identitu a vydává se za partyzánskou zdravotnici. Umí se přizpůsobit době a situaci a vybuduje si politickou kariéru. Její životní příběh se snaží poodhalit vnučka Karin. Autorka se opět inspirovala vyprávěním pamětníků pro Paměť národa a vytvořila příběh, který přibližuje osudy Čechů, kteří byli nuceni sloužit ve wehrmachtu, a ruských občanů, kteří před Stalinovou pomstou za kolaboraci hledali úkryt v Československu.

17.05.2024 4 z 5

Toyen: První dáma surrealismu Toyen: První dáma surrealismu Andrea Sedláčková

Úchvatná a faktograficky vyčerpávající monografie odhaluje tajemství a milostný život Toyen a přibližuje osudy některých jejích obrazů. Autorka maximálně vytěžila korespondenci, deníky, paměti a vzpomínky Toyeniných přátel a známých a vytvořila kroniku jejího života, v němž se vystřídalo několik blízkých (intimních) přátel. Poodkryt byl i milostný život Jindřicha Štýrského a Jindřicha Heislera, o němž jsem se dozvěděla, že Toyen vyměnil za Drahomíru Vandasovou (1916-1967) a nějakou dobu dokonce žili ve třech. Škoda, že ještě nikdo nenapsal Heislerovu monografii. Nechápu, proč nebyl tento unikátní počin nominován na Magnesii Literu.

13.05.2024 4 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Adam, který pracuje na callcentru a miluje knihy, se zamiluje do tajemné Diany z Klubu (původně pekla pro hajzly). Jeho fádní usedlý život se změní v adrenalinovou jízdu, při níž pátrají po vrahovi klientů Klubů. Děj s flashbacky z minulosti se komplikuje a čtenář netuší, co je pravda a co jsou jen představy a halucinace. Nezvyklá lovestory s brutálním násilím.

12.05.2024 3 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Skupinu uprchlých vězňů využívá Lovec jako návnadu pro tlupu Vyvrženců, sadistických zrůd, kteří slouží tyranskému vládci. Vězni odkrývají své běsy i traumata a z bídáků se stávají oběti okolností a z nevinně odsouzených ty největší bestie. Road vyvražďovačka s naroubovaným kmenem primitivních vyznavačů krvavých obětí a nečekanou pointou.

04.05.2024 3 z 5

Až ke křížku Až ke křížku Klára Teršová

Porodní asistentka Eliška a její manžel, který byl kvůli nesouhlasu se srpnovou okupací vyloučen ze strany a vyhozen z vojenské kontrarozvědky, se ze Šumavy stěhují do Aše, kde chtějí začít nový nenápadný život. Eliška se stará o dvě děti a snaží se, aby rodina nestrádala, a proto se politicky angažuje. Vypráví svůj příběh z LDN, kde řeší hlavně svůj vztah se třetím potomkem, s nímž nemluví. Autorka předkládá příběh obyčejné ženy otloukané životem i dobou, která se i poníží, aby pomohla dětem a manželovi. Neradostná doba i město, které přišlo o svou kontinuitu.

04.05.2024 3 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Dvacetiletý Ondřej z Rohatce se léta Páně 1340 vyznamená při dobývání hradu di Belvicio během tažení markraběte Karla po vzpurném Tyrolsku a získává rytířské ostruhy. Bohužel jeho přítel Hašek umírá a odkazuje mu svůj hrádek Jenčov, na který si však činí zálusk místní páni. Středověká rytírna se sympatickými hrdiny a slovními přestřelkami mezi Ondřejem a nezkrotnou Chiarou čtenáře pobaví.

01.05.2024 3 z 5

V říši mrtvých V říši mrtvých * antologie

Čtyřicet tři strašidelných příběhů z 19. století většinou z per dnes již zapomenutých autorů čtenáře zavedou do šlechtických sídel, na liduprázdné hřbitovy, do hrobek, piteven, podnájmů s podivnými bytnými i na odlehlé pustiny. Nejvíc mě zaujaly tyto práce Tajemství hřbitova o dvou bratrech (F. Göbl Kopidlanský), Vypravování o modrém pokoji (E. Herold), Oko (I. Herrmann), Upír o starém mlynáři a nové děvečce (K. Leger), Kterak mně vlasy šedivěly (A. Mrštík), Vampyr o malíři portrétů (J. Neruda), Šílencova zpověď o traumatizovaném vysloužilci (L. Stroupežnický), Trest o zloději, který okradl mrtvého (F.X. Svoboda), La Mure o duchu zavražděného dědice (K.Švanda ze Semčic), Prst o žertíku na pitevně (O. Zuna). Nejděsivější pro mě byla Barončina kočka (E. Züngel).

29.04.2024 3 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Hana po rozvodu hledá práci a nachází ji v redakci obskurního týdeníku Podivná doba (obdoba českého Hromu), v níž zkrachovalý a nerudný Banecroft šéfuje redaktorům Oxovi, Reggiemu, recepční Grace a elévce Stelle. Nečekaně se dostávají na stopu sólokapra, začínajícího vraždou bezdomovce. Jejich pátrání jim komplikuje inspektor Sturgess a zjištění, že nadpřirozené bytosti opravdu existují. Humorná fantasy o kolektivu zkrachovalců, kteří si nahrazují rodinu a žijí pro svou práci, rozhodně nenudí a pobaví i vloženými novinovými články z Podivné doby.

Začarovaná sezóna Začarovaná sezóna Radmila Tomšů

Skupina kočovných divadelníků se vydává na každoroční štaci po královstvích, v nichž funguje magie a žijí mágové a čarodějnice, ale i prostí lidé si mohou zakoupit pár kouzel, třeba Zpěvandule nebo Pradlenky. Principál Gaspar, jeho manželka Amélie, jejich dvojčata Adam a Zina a členové divadelního ansáblu nacvičují nový kus - muzikus Kočky, což jim značně zkomplikuje zhrzený mág Dimitri a pomstychtivá královna. Naštěstí je tu tetička Filippa a její kamarádka Róza. Laskavý příběh o rodinné sounáležitosti, o životě kočovné herecké společnosti, magii a plnění snů je skvělé čtení na odreagování.

Meč a jeho rytíř Meč a jeho rytíř Radovan Kolbaba

Osmnáctiletý Renetar, nejmladší syn hraběte z Trojvěží, se stává držitelem magického meče, který je součástí Jedenáctera mečů ukovaných před staletími z hvězdné hory, která spadla z nebe. Páni z Trojvěží vlastní ukecanou Pětku. Renovi při jeho cestě za dobrodružstvím zkříží cestu létající Osmička, tlupa lapků, démoni, žoldáci lačnící po jeho meči i krásky v nesnázích. Nejvíc mě zaujala akční scéna na prámu s rukojmími a putování klášterní knihovnou. Sympatický hrdina s ostrým Mečem a jeho dobrodružství jsou příjemným počtením s humornými průpovídkami a napínavými souboji. Ráda si přečtu pokračování ze Šerých krajin.

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Další holocaustová pohádka z Osvětimi, která se veze na módní vlně, je opět plná chyb a nesmyslů. Už na straně 16 jsem si přečetla, že hrdinka nastavila ruce do mystičky (nějak si to nedokážu představit), na straně 48, jak v Terezíně, kde pracovala na záhonech, pašovala v podprsence banány. Dále jsem se dozvěděla, že Mnichovskou dohodu podepsalo Rusko a vězni v Osvětimi dostávali antibiotika na tyfus. Autorka má zmatek i v dataci, hrdinka Eva se vdávala v listopadu 1938 a o rok později tedy v roce 1939 dostal Michal povolání do transportu do Terezína, přitom první stavební komando bylo vypraveno až v listopadu 1941 a označení hvězdou bylo židům nařízeno v září 1941. O náhodně nalezených zapomenutých bramborách v kbelících, rozkvetlých sněženkách kolem baráku, kde na udusané hlíně nevzklíčilo ani stéblo trávy, aniž by ho hladoví vězni nesnědli, nemluvě. Zápletka s početím dítěte je vrchol bájení. Hrdinka díku tomu, že z Kanady kradla rodinné fotografie určené k likvidaci a pašovala je jejich původním majitelům, zjistí, že byl do vězeňského bloku umístěn její manžel. Strážný SS, který je milenec její kamarádky, ji pašuje na návštěvy za manželem. Manžel je skoro umlácený a ona několik let bez menstruace, ale během pravidelných návštěv se jim zázračně podaří zplodit dítě, které se narodí v lednu 1945. Z líčení autorky lze nabýt dojmu, že v lágru byli jen dva dozorci a několik káp a velitelům vůbec nevadilo, že SSman má skoro veřejný poměr s židovskou vězeňkyní. Nemám slov.

27.04.2024 2 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Pavel ve dnech Sametové revoluce zjistí, že byl adoptovaný. Pokouší se vypátrat své rodiče a prarodiče, což je značně komplikované, protože i jeho biologická matka byla adoptovaná. Jeho pátrání ho zavede do předválečného Zlína, v němž se v Baťově impériu rodí láska mezi ševcovským učněm Tomášem a dcerou uherskohradištského stavitele Anežky. Osudy jedné rodiny ovlivněné událostmi 20. století seznámí čtenáře s průběhem Sametové revoluce z pohledu studentů a s fungováním a politikou firmy Baťa v době jejího největšího rozkvětu ve 30. letech 20. století.

15.04.2024 3 z 5