cori cori komentáře u knih

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Paní Šiklová dává seniorům i jejich dětem a vnukům nenásilnou formou návod, jak spolu žít a komunikovat. Seniorům dává tipy, jak trénovat mozek a zabavit se, aby nebyli druhým na obtíž, ale naopak měli pocit, že jsou užiteční. Je zde i zamyšlení o smrti, jak se na ní připravit, jak se vyrovnat se ztrátou životního partnera i jak se chovat k člověku, trpícímu smrtelnou chorobou. Knihu by si měl přečíst každý, protože všichni budeme jednou staří a nemohoucí.

14.10.2011 3 z 5

Poklad Skotské dračice Poklad Skotské dračice Diane Gilbert Madsen

V počítačové firmě umírají zaměstnanci, střepy s verši slavného básníka budí pochybnosti o své pravosti. Vyšetřovatelka DD musí zjistit pravdu, není to však snadné. Někdo se jí pokouší zabít. Kdo a proč? A jak s tím souvisí tragická smrt jejího snoubence? Svižně napsaný příběh, odehrávající se v Chicagu se sympatickou hrdinkou.

11.10.2011 3 z 5

Náboje nikdy nedojdou Náboje nikdy nedojdou Michail Achmanov (p)

Dvě akční novely těžící ze současné poptávky po upířích příbězích. Hlavní hrdina je mutant, který likviduje upíry levou zadní. Má totiž zbraň, které nikdy nedojdou náboje, přítele léčitele, který dokáže uzdravit i zranění neslučitelná se životem, a pilulky, které dokáží upíra přeměnit zpátky v člověka. V prvním příběhu Peter pátrá po strašlivém upířím tajemství, týkající se Posledního soudu, a ve druhém, který se odehrává na Kubě, se snaží zachránit před upírem, který se právě probudil ze spánku trvajícího 400 let, samotného Fidela Castra. Pokud hledáte akční příběh, kde se upírům ustřelují hlavy a zkorumpovaní ruští politici prodávají upírům celé školky a pacienty nemocnic, je to kniha pro vás.

01.10.2011 2 z 5

Když jsem žila v moderní době Když jsem žila v moderní době Linda Grant

Román o nelehké době vzniku státu Izrael. Mladičká Evelyn, nemanželské dítě dcery židovských přistěhovalců z Lotyšska, po smrti matky opouští Londýn a chce budovat nový židovský stát v Palestině, kde se hroutí britský mandát. Nezvládá těžkou manuální práci v kibucu, a proto odchází do Tel Avivu, kde pracuje jako kadeřnice v salónu pro britskou klientelu - manželky britských úředníků, před nimiž se kvůli svému nelegálnímu pobytu v zemi vydává za Priscillu Jonesovou. Zamiluje se do tajemného Johnnyho, který je členem tajné vojenské organizace Irgun.
Příběh vypráví o ztrátě a hledání vlastní identity i o tom, že se nemá lpět na minulosti, nýbrž mít víru v budoucnost. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány a sympatické ženské hrdinky, které mají odvahu vzepřít se konvencím a jít za svým snem.

22.09.2011 4 z 5

Tichá planeta Tichá planeta Julie Nováková

Kniha mě moc nezaujala, má plno nudných pasáží a jednoduchý děj. Průzkumníci letí na jinou planetu, zjistí, jak je odlišná od jejich a že tam žijí tvorové vykazující určitou inteligenci. A zase letí zpátky. Chybí zde interakce mezi členy posádky. Všichni se mají rádi a jsou kamarádi. Všichni obdivují planetu, jak je nádherná a úžasná, a přitom se jim stýská po Zemi. Originální a zajímavý je jen popis místní flóry a fauny. Autorka studuje biologii a její představa mimozemského života je docela přesvědčivá.

06.09.2011 3 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Typický Červenák: hlavní hrdina - drsný chlápek, který putuje za pomstou. Plno akce, nečekaných událostí a brutální řežby.

25.08.2011 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Akční fantasy příběh z dávných věků. Čte se jedním dechem. Jen by tam nemuselo lítat tolik hlav, údů a vnitřností a mozků.

25.08.2011 4 z 5

Doušek věčnosti Doušek věčnosti Petra Neomillnerová

Další kniha ze série Tina Salo. Tentokrát se mezi sebou nemydlí upíři,kteří mají strach z Tinina otce (sem tam někoho z nich pokouše), ale někdo zabíjí vlkodlaky. Typická Neomillnerová: akce, sex, drsná hrdinka a její milenci.

17.08.2011 3 z 5

Sladká jak krev Sladká jak krev Petra Neomillnerová

Román plný akce a sexu, tedy jak má autorka ve zvyku psát. Hlavní hrdinka se s ničím nepáře, ani v sexu, ani v zabíjení, ani ve vysávání (krve, nikoli prachu). Noční procházky Prahou už nebudou takové jako předtím.

17.08.2011 3 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Katova dcera, ačkoliv je název knihy trochu zavádějící a navozuje spíše dojem červené knihovny, je dobře napsanou historickou detektivkou. Kat Jakob Kuisl pátrá po vrahovi tří zavražděných sirotků. Autor, který je sám potomkem nejslavnější katovské rodiny v Bavorsku, vychází ze studia historických materiálů a rodinného archivu. Skvěle vykreslil atmosféru německého maloměsta, které se ještě nevzpamatovalo z útrap třicetileté války, a i mentalitu jeho obyvatelstva, dosud dlícího v zajetí předsudků (vůči katovi a jeho rodině, zejména jeho dceři Magdaléně) a pověr (mají strach z čarodějnic a věří, že městem obchází ďábel). Čtenář se také dozví plno zajímavých informací o právu útrpném a tehdejším soudnictví. Na knihu volně navazují další dva díly Katova dcera a černý mnich a Katova dcera a král žebráků.

12.08.2011 4 z 5

Dívka pod šibenicí Dívka pod šibenicí Beátrice Saubin

Velice působivá osobní výpověď ženy, která byla odsouzena k trestu smrti a později strávila 10 let v malajském vězení. Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem a velmi na mě zapůsobila.

23.07.2011 5 z 5

Čarodějka Čarodějka Lenka Teremová

Samý sex a paranormální jevy a hrdinka se chová jako magor. Největší zklamání konec příběhu, který vyšumí do ztracena.

01.07.2011 1 z 5

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Sci-fi povídky o nepříliš vzdálené budoucnosti, která není vůbec radostná. Za vrchol sbírky považuji povídku Popkomando. Název neodkazuje na pop music ale na populační politiku, která lidem za možnost věčného života zakazuje mít děti.

10.06.2011 4 z 5