Chytuš Chytuš komentáře u knih

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Pro mě je kniha poněkud rozporuplná. Hlavní myšlenka paralelních světů výborná, včetně načrtnutí vývoje lidské společnosti v nově vzniklé situaci, místy ale příliš rozvláčná. Možná by to chtělo trochu ubrat na popisnosti, trochu přitlumit egoistického Logsanga a naopak rozpohybovat Jošuu. Cestování těch dvou skrz Dlouhou zemi bylo místy dost nudné, jak ostatně na jednom místě poznamenal i Jošua. Všechny dějové linky takové nedotažené, včetně konce - nekonce. Do druhého dílu se mi z výše uvedených důvodů zatím moc nechce.

06.07.2016 3 z 5

Hovory s Bohem III. – Neobvyklý dialog Hovory s Bohem III. – Neobvyklý dialog Neale Donald Walsch

Opakování je sice matka moudrosti, já osobně opakování často i vítám... Nicméně tady už toho bylo moc. Na to, že tahle kniha měla být absolutním vrcholem trilogie, je zde hodně málo nových informací a myšlenek. Dobrá zpráva je, že přece jen se nějaké najdou. Nicméně zkrácení by Rozhovorům III nejen neuškodilo, ale dokonce prospělo. I tak ale doporučuji k přečtení (procítění, promeditování... :-) a následnému vlastnímu dialogu.

13.02.2018 4 z 5

Cesta Cesta Brandon Bays

Je hodně Cest, jak se dostat k vnitřní moudrosti (Vesmíru, Bohu, Jednotě - jakékoli chcete použít označení). Cesta Brandon Bays je jednou z mnoha a je na každém, jestli mu bude zrovna tahle Cesta sloužit. Já osobně jako velký nedostatek vidím to, že k praktikování její metody potřebujete dalšího člověka, který vás procesem vede. Jistě pro někoho to takhle může být jednodušší, ale uvážíme-li, že chceme otevřít a poznat nějaké hodně hluboce uložené bloky, které jsme si zabetonovali i sami před sebou, tak je opravdu naivní si myslet, že najednou to ze sebe v přítomnosti někoho dalšího shodím a rozvinu se jako jarní květ po kapce rosy... A je vyřešeno??? Podle knihy ano. Je to prostě zase trochu Cesta Americké Zkratky, ale třeba bude někomu vyhovovat...

18.01.2018 3 z 5

Vězeň noci a mlhy Vězeň noci a mlhy Anne Blankman

Zajímavá myšlenka, poutavé zpracování. Vyprávění z doby 20.tých a 30.tých let z předhitlerovského Německa. Autorce se podařilo hezky zkloubit fiktivní příběh Gretl se skutečnými událostmi té doby. Místy je sice hodně znát, že je knížka určená mladým čtenářům - autorka se ve vyprávění nevyhnula určité naivnosti a dějovému klišé, nicméně právě kvůli tomu, že se autorka snaží přiblížit hlavně dospívajícím podhoubí vzestupu Hitlera k moci a tento nástup je vylíčen jako varování, mé celkové hodnocení knížky zvedá. Já osobně jsem četla na doporučení dcery a ani přes zmíněné drobné výhrady nelituji.

12.11.2017 4 z 5

17 tváří ženy 17 tváří ženy Alice Kirš

Recept na tuto knihu: dejte dohromady pár marketingových postupů s módním pozitivním myšlením, trošku východní filozofie, trošku přírodní moudrosti (ale s těmito ingrediencemi opatrně, nepřehnat!), zamíchejte, přidejte pár osobních příběhů a postřehů, jednu či dvě rady od Vaší dávné a moudré lektorky nebo Vašeho guru, zamíchejte, dokořeňte pár business frázemi (např. dodat něčemu drive, udělat to slow, mít na to do listu, sparingpartner apod.). Nakonec dochuťte každou kapitolku pár peprnými OK a hodně, hodně smajlíčky a zdrobnělinkami. Pokud necháte promluvit i svého muže, nechť je jasné, že ve Vás opravdu vidí tu Bohyni, která je zmiňována (např. oslovením "lásečko"). Tak a je to. Dobrou chuť. Já ochutnala a děkuji, již nebudu.

09.07.2017 1 z 5

Vek zázrakov Vek zázrakov Karen Thompson Walker

Pro mě je to víc kniha o dospívání a lásce (ve více podobách - jak o těch prvních láskách, tak o lásce manželské a milenecké) na pozadí sci-fi katastrofy. Nicméně je to knížka pozitivní, pokud si představím, že by se něco takového dělo, myslím, že by vyplulo na povrch mnohem víc negativního lidského chování, než jak je v knize popsané. Ale jinak by se asi popisovaný sled událostí moc nelišil - prvotní panika na začátku a pak takové otupění a následně přizpůsobení. Takoví prostě jsme :-)

04.06.2016 4 z 5

Dospěju, až umřu Dospěju, až umřu Dave Barry

Před vážnými knížkami, které mě teď čekají, jsem si ještě chtěla zvednout náladu s Davem Barrym. Musím říct, že se mu u každé knížky povede mě alespoň jednou rozesmát až k slzám. Bohužel se mi tentokrát fejetony zdály vážně skvělé tak z poloviny (hlavně ty, které jsou obecně platné - takže když se DB strefuje do rozdílů mezi ženami a muži, píše o trampotách rodičovství nebo domácích mazlíčcích, je to prostě řachanda :-) Druhá půlka je bohužel poplatná místu vzniku a tím určeným čtenářům (USA - zdravotní systém, život v Miami - to všechno může Američanům připadat třaskavě vtipné, ale pro našince je to spíš než k pobavení, k nucení se k pokračování v dalším čtení...).

26.03.2018 3 z 5

Autoimunitní řešení Autoimunitní řešení Amy Myers

Nevím, jak bude kniha užitečná pro ty, kteří opravdu nějakým závažnějším autoimunitním onemocněním trpí, je pravděpodobné, že tělo při dodržování MyersWay® dostane takový šok, který povede ke zmírnění problémů. To bohužel nedokážu posoudit, protože sice patřím mezi 90% populace, která se v popisovaných příznacích najde, nicméně nic závažného to u mě není... Ve stručnosti shrnu doporučení paní doktorky:
1) nejezte lepek - takže 100% bezlepková dieta
2) nejezte žádné luštěniny
3) žádné mléko, mléčné výrobky a vejce
4) žádnou lilkovitou zeleninu (brambory, rajčata, papriky, lilky)
5) samozřejmě dodržujte pravidla správné výživy jako vyvarovat se alkoholu, kávy, cukru ...

Že už jste výše uvedené někde slyšeli (sice uznávám, že takhle dohromady je to pořádný masakr)? No, vaše smůla, nenechali jste si to jako první patentovat!

Takhle vyjmenované to vypadá, že už vám nezbyde nic, co by se ještě dalo sníst, proto paní doktorka vymyslela i 30 denní jídelníček s recepty. Nebudu zdržovat, je to zkrátka samé maso. Skoro jsem si vzpomněla na legendární scénu "Králíka, už zase máme králíka, ani Punťa už to nežere, viď Punťo, že už taky nechceš králíka?" Tady je sice u masa větší rozptyl, takže se Vám může stát, že k snídani si dáte klobásky z mletého krůtího masa, k obědu kuře s rýží a k večeři mleté hovězí s dýní...

09.03.2018 3 z 5

Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Neale Donald Walsch

Po obrovském nadšení z jedničky je dvojka pro mě zklamáním. Čiší z toho politika, nové globální uspořádání, jednotná světová vláda (předobrazem pro fungující společenství států je nám předloženo USA - a to bylo místo, kdy jsem jsem si říkala, jestli mi stojí za to si tuhle knihu dočíst) a snaha o co největší čtenářský (marketingový) úspěch. Ne že by autor na duchovní stránku zcela rezignoval, ale nedozvíte nic nového, co by už nebylo v prvním díle. Jelikož mám z knihovny půjčenou celou trilogii, přečtu si i třetí díl, ale natěšení na čtení u mě značně pokleslo...

07.02.2018 3 z 5

Význam nemocí Význam nemocí Lise Bourbeau

Nemohu říct, že bych tuhle knihu opravdu celou poctivě přečetla - přece jen se jedná o výčet jednotlivých nemocí a k nim vždy popsaný blok v emocionální a duševní rovině. Pečlivě jsem si ale prostudovala svoje neduhy a neduhy mých nejbližších (a ačkoli to nerada přiznávám), tak popsané problémy na nás seděly... Prostě každý má svůj úkol, který si nosí v sobě a dokud ho nevyřeší, bude se takový problém projevovat někde ve fyzické rovině (nejen jako nemoc). Není to potěšující ani uklidňující čtení, nicméně inspirativní zcela určitě ano. Pokud tedy chcete poslouchat a opravdu pochopit...

06.02.2018 5 z 5

Proroctví Proroctví Josephine Angelini

Čtivá, zábavná a romantická fantasy pohádka, kterou bych si plně užila, kdybych jí četla tak před pětadvaceti lety. To ale ještě nebyla napsaná, takže si jí užívám až teď :-) A vůbec mi to nevadí, protože pro podobné příběhy mám pořád slabost, jsou pro mě oddychovou záležitostí. Maličko mi vadilo, že místy jsem si nebyla jistá, jestli nečtu Stmívání v kulisách starořeckých bájí, ale nakonec uznávám, že si mě nakonec hlavní hrdinové Proroctví získali víc. Helen mi byla mnohem víc sympatická, než Bella a Lucas je prostě BOŽÍ - a to doslova :-) Tak jim budu fandit i dál, těším se na oddychové pokračování.

11.06.2017 4 z 5

Jak zhypnotizovat Marii Jak zhypnotizovat Marii Richard David Bach

Bleskově přečtená knížka. Však také námět je velmi zajímavý! Ne že bych si s popsanými myšlenkami už nějakou dobu nepohrávala, ale není určitě špatné si to všechno zase znovu zopakovat :-) Krásně se Vám to pak srovnává a proniká hlouběji a hlouběji. A o to přesně jde. Nemůžeme se jen upínat na dokola opakované afirmace, jak nám radí některé knihy o pozitivním myšlení, musíme je vnitřně přijmout, aby začaly fungovat.. Všichni jsme pod vlivem (auto)hypnózy, všichni jsme kouzelníci, ať chceme, nebo ne, ale rozdíl je v tom, že někteří to už vědí :-) Krása, rozhodně doporučuji.

16.02.2017 5 z 5

Karel IV. - Příběh českého krále Karel IV. - Příběh českého krále Veronika Válková

Čteno dětem jako pohádka před spaním, děti byly nadšené a rodiče taky :-) Zkrátka - příběh nás bavil všechny a už jsem půjčila i další díly Kouzelného atlasu :-)

01.01.2017 5 z 5

Cesta časem - světové dějiny v obrazech Cesta časem - světové dějiny v obrazech Peter Goes

... aneb letem historickým světem :-) Já i syn (9) jsme si ale tenhle průlet náramně užili. Možná že já ještě o trochu víc. Sice je opravdu víc prostoru věnováno Belgii, ale není to vůbec rušivé. Ilustrace jsou prostě perfektní, text je vtipný a poučný. Co víc si přát? :-)

29.11.2017 5 z 5

Matka, dcera, nebo já Matka, dcera, nebo já Alana Kirk

Upřímná zpověď autorky. Je znát, že se ze své situace potřebovala "vypsat", bohužel ten blog styl se na knížce hodně podepsal. Inspirace se v ní určitě najít dá, škoda jen, že je zabalená do spousty balastu v podobě opakujících se myšlenek a slov (stala jsem se alergickou na slovní spojení sendvičová léta a George Clooney). Pokud je ale člověk realitou vržen do podobné situace, stejně nakonec zjistí, že si všechno musí uspořádat po svém. Nicméně podobná zpověď určitě dokáže člověka podržet, že v tom není úplně sám...

04.11.2017 3 z 5

Bubetka a Smítko Bubetka a Smítko Ladislav Dvorský

Čteno dětem. Nicméně tahle knížka byla moje zamilovaná už když jsem byla malá. Krásný příběh o kamarádství dvou malých strašidýlek doplňují nádherné ilustrace.

16.10.2017 5 z 5

Haló! Je tu někdo? Haló! Je tu někdo? Jostein Gaarder

Kouzelné vyprávění, které jsme četli dětem. Jde vlastně o dlouhý dopis strýčka Jáchyma své osmileté neteři, ve kterém jí vypráví svůj příběh, když jemu bylo také osm let. Vypráví o zvláštním setkání s Mikou, klukem z jiné planety - vzájemně si vyprávějí o různých věcech a jak ze strýčkova vyprávění vyplývá, toto krátké setkání ovlivnilo jeho uvažování na celý další život. Ale koho by takové setkání neovlivnilo? Například Mika se každé otázce klaněl. Proč? Protože oni se uklání vždy, když někdo položí zajímavou otázku. Odpovědi se už ale klanět nemá, protože kdo se uklání, tak se vlastně sklání a nikdo by se neměl sklánět nad odpovědí, protože ta stojí až na konci cesty, kterou už daný člověk ušel. Otázka ukazuje směr a vede lidi dopředu. V knížce je skryto hodně takových nenápadných poselství, nad kterými můžeme dumat hodně dlouho :-)

05.04.2017 5 z 5

Žijme naplno Žijme naplno Ralph Smart

Myšlenky, které by si měl člověk v pravidelných intervalech stále opakovat, i když je všechny moc dobře zná :-) Knížka o hledání Boha v sobě: "Vyrovnané tělo, vyrovnaná mysl, vyrovnaný duch .. to je prapůvodní trojice."

04.06.2016 5 z 5

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Zajímavě a poeticky pojatý příběh tragické nenaplněné lásky dvou (zpočátku) hodně mladičkých postav (ne, v tomhle případě se opravdu nedá říct lidí, ale to bych asi prozradila příliš :-). Knížka rozhodně není tuctová, ale znáte to, někdy jsou vaše očekávání tak strašlivě vysoká a zklamání je pak bohužel o to větší... Při čtení jsem zjistila, že jsem na tenhle typ příběhů už buď moc stará, nebo moc cynická. Nebo obojí. Zřejmě bych si užila mnohem víc, kdybych byla znovu ve věku sladkých patnácti.

20.09.2017 4 z 5

Bohyně Bohyně Josephine Angelini

Paráda, tak jsem se konečně dočkala - prolínání řeckých bájí s bájemi o Atlantidě a také bájích o rytířích kulatého stolu mě rozhodně velmi bavilo. Možná na někoho příliš fantastické, ale tady to do sebe tak krásně zapadlo :-) Takže odpouštím autorce ten milostný trojúhelník Helen-Orion-Lucas, který mi tolik snížil zážitek z předchozího dílu a v tohle díle mžourám očkem a dělám, že ho až tolik nevnímám, protože se soustředím na ostatní báječné vyprávění - o řeckých bozích, Troji, epické bitevní scény a skvělé nápady Helen ohledně toho, jak se vyrovnat s bohy :-) Čtivá oddechová fantasy pohádka.

29.06.2017 4 z 5