cérka cérka komentáře u knih

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Audiokniha

Načteno skvostně a nepřekonatelně Františkem Filipovským. Myslím, že tady by se už nikdo neměl pokoušet knihu načíst znovu, lépe už to nejde!

Klasika všech klasik, doporučená (za mého mládí povinná) četba. Myslím, že na základní škole mě kniha v žádném případě tak neoslovila jako teď. Vybrala jsem si ji do letošní výzvy (2023): kniha, kterou nebudete číst poprvé a byla to skvělá volba. Příhody malého Péti a jeho kamarádů mě často vrátily do dětství a rozezesmály nejen mě.
Doporučuji, super relax.

PS. část audioknihy jsem dostala jako dárek od Českého rozhlasu, druhou půlku jsem si musela opatřit. Jako dárek bych tedy očekávala knihu kompletní, nu což, třeba se jedná o nový trend ;)

22.05.2023 5 z 5

Žít lehce Žít lehce Lucie Sedlářová

Tak tady opravdu nevím jestli mám plakat, smát se nebo ....., na mě hold až příliš ezo.

Po literární stránce žádný skvost. Špatně zvolená forma. Rozhovor by dal více vyniknout jednotlivým protagonistům a jejich vizím.
Ovšem fotografie nádherné, ty se povedly. Máme to nádhernou zemi.

Po obsahové stránce plně a zcela souhlasím s komentářem od EvaD. Pěkně ranec na záda a hupky-šupky po svých a dodávám: kdo nepracuje, nejí!
Tady bych také ráda doporučila všem podobně smýšlejícím lidem knihu: Lidová strava na Valašsku. Jsou v ní opravdu skvělé recepty, ale hlavně si při jejím čtení uvědomí jakou cenu zaplatí za onu potravinovou soběstačnost bez elektřiny a mechanizace. (Ve 40 letech udření k smrti).

O knize jsem měla hold jiné představy. Jako člověk žijící od malička na vesnici, nucena rodiči ke každodenní práci na poli či hospodářství, mám hold jiné představy o životě.

21.05.2023 2 z 5

Téma, kterému se tato kniha věnuje, se nečte lehce, obzvláště ženám. Ač jsou některé scény popsány dost věrohodně, naštěstí (ve srovnání s jinými knihami), je vyprávění podáno "starou" ženou, jejíž nejhorší zážitky a vzpomínky již otupil čas. Bolest, nespravedlnost, hnus a bezpráví zůstává, jen nad tím vším vládne chuť k životu a snaha o nápravu. Snad proto se mi příběh nečetl až tak hrozně a moc ráda si přečtu pokračování.

19.05.2023 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Audiokniha

Bravurně načteno Janou Strykovou a Markem Holým. Příjemné tempo, emoce...., cítila jsem všechna zrníčka bouří, sucho pouště i vlhko jeskyně.

Přiznám se bez mučení. Dlouho jsem váhala, kterou knihu zvolit do letošní výzvy (2023), kniha jejíž děj se odehrává ve vesmíru. Zvítězila Duna a po překonání počátečních rozpaků to nakonec byla skvělá jízda s příliš rychlým koncem.
Ač nejsem milovníkem klasické sci-fi, tady se vůbec nebráním poslechu dalších dílů. Specifický život na Arrakisu s naprostým nedostatkem vody a specifickým kořením si mě hold získal.

14.05.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

"Já vím, že vám bude dnes spousta lidí říkat, že to tenkrát nebylo zas až tak zlý. Že obyčejný člověk se měl dobře. Zlatý dobrý časy. Ale to nebyly. To opravdu nebyly. Byly..."

"Příběh je inspirován skutečnými osudy politických vězeňkyň a jejich dětí v padesátých letech v Československu. Většina z těchto žen si prošla svým peklem v Praze na Pankráci, jsou zde však zařazena i svědectví z dalších vazebních věznic a nápravných zařízení na území tehdejší republiky."

"Kniha je věnována ženám, jejichž příběhy odvahy, síly a vlastenectví se ztratily v tichu zapomnění."

Tolik smutku, bolesti, bezpráví, beznaděje a zla!
Těžko, strašně těžko se to četlo....a ještě teď mě bolí duše i srdce, ale děkuji za to!
Naše země má tolik mučednic a světic o kterých nevíme. Co jen jsme to za národ, když bylo a určitě pořád je mezi námi tolik bestií. Takové ne lidi totiž ani čert v pekle nechce.

Děkuji autorce, že se pustila do tak těžkého tématu. Zvládla jste to bravurně!
Kdo žije v našich vzpomínkách a srdcích, žije navěky. Pokoj jejích duším.

14.05.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Příjemné překvapení!
Jsem moc ráda, že se začínají objevovat knihy, které začínají popisovat a uchovávat Československo historii konce 20. století. Konečně žádný holocaust a válečné hrůzy, i když ty poválečné se jim v mnohém vyrovnají.
Příběh je velmi čtivý, zajímavý a někdy i hodně bolavý, ale moc mě bavil a nebýt neuvěřitelného happyendu na závěr knihy, tak přísahám, že se skutečně stal.
Snažila jsem se najít si nějaké informace o autorovi a zatím nic, ani umělá inteligence si zatím nic nevymyslela. Docela by mě totiž zajímalo, co autora inspirovalo k napsání tak sugestivního příběhu s neskutečně dobře propracovanými popisy jednotlivých míst. Luhačovice a Zlín (Gottwaldov) jsou pevnou součástí mého života, takže opravdu vím co říkám.
Doporučuji!

07.05.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Výborné téma, které je navíc skvěle zpracováno. Příběh, který vás naprosto pohltí a nepustí ještě dlouho po přečtení. Kniha, která mi udělala opravdu radost a kterou teď všem v jednom kole doporučuji.
Autorce se podařilo svým vyprávěním vytvořit velmi silné osobnosti, které navzdory osudu nezatrpkly a dokázali svůj život naplnit. Mám ráda, když příběh plyne stejně jako život a když má "rub vždy svůj líc".
Doporučuji!

25.04.2023 5 z 5

Audiokniha

Načteno Markem Holým. Pro mne příliš mdlý, nevýrazný a pomalý projev. Bylo velmi těžké odlišit jednotlivé postavy a časové úrovně. Hudební doprovod se mi nelíbil, spíše mě obtěžoval.

Při poslechu této knihy bylo pro mne největším oříškem zorientovat se v postavách, v ději, čase a měnícím se prostředí. Kniha na mě po celou dobu působila poněkud nesourodě a roztříštěně. Dokonce jsem se v polovině knihy pustila znovu do poslechu úvodních kapitol, jelikož jsem měla v ději neskutečný a naprostý chaos. Nechápala jsem text, nechápala jsem autora. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se dokázala na autora naladit a začít si poslech užívat.
Velmi mě bavily krátké epizody z života emigrantů. Tajemnou a všemi nepochopenou postavou zůstává Saša. Kniha ovšem nevypráví jen o lidech, kteří byli donuceni opustit svou vlast.
Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je Michel, klučina, který to v životě nemá vůbec jednoduché a kterého mi bylo po celou dobu líto.

Kniha je o lásce a svobodě, o politické situaci v poválečné Evropě.

Knihu jsem poslouchala poměrně dlouho a místy netrpělivě vyhlížela konec. Nicméně jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala a měla možnost poznat autorův styl.

21.04.2023 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Proč já se jen této knize tak dlouho vyhýbala?
Opravdu fascinující, strhující a děsivý příběh, který snad nebude prorockým, stejně jak se to stalo u spousty knih Julese Verna.
Přes všechny mé obavy a úzkosti jsem se zatajeným dechem čekala zda bude v knize popsáno samotné "rozpojování". Nevím zda autor trpí nějakou poruchou, ale všechny jeho příběhy jsou opravdu neskutečně propracované a domyšlené do posledního detailu (včetně onoho rozpojování). Bylo to mrazivé, strhující a působivé čtení. Už teď se těším na každičkou autorovu knihu!

18.04.2023 5 z 5

Tajemství mezi námi Tajemství mezi námi Laura Madeleine

"Vyprávěj mi o té hoře," požádala jsem ospale. "Vyprávěj mi o Saint-Antoine."
Saint-Antoine, spustí, místo žuly a lučního kvítí, místo stromů, jež se zarputile drží i těch nejprudších svahů. Místo, kde se ozývá varovné volání svišťů, kde se toulají kozy, které jsou svými vlastními pány, a kde z nepředstavitelných výšek shlížejí dolů nepolapitelní kamzíci. Je to místo, kde z vrcholků vane vítr, jenž dokonce i v létě chutná po ledu. Místo, kde modříny halí na podzim svahy do odstínů zlata, do stejného odstínu, jako mívají v kostele vlasy dávné madony, ozářené světlem svící. Kde voda chutná po fialkách a kamení.

Jediné co mi vadilo a vadí, že teď téměř všichni autoři do svých příběhů vkládají lesbickou lásku. Přeji všem lásku a štěstí, ale všeho prosím s mírou. Proto mínus jedna hvězda, jinak velmi povedená kniha.

14.04.2023 4 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

Kniha mě zaujala už v samotném edičním plánu mého oblíbeného vydavatelství Host. Anotace i prostředí do které je děj zasazen slibovaly mnohé, v neposlední řadě skvělý zážitek. A ten se nekonal. Styl, který autorka zvolila mě vůbec nebavil a neustále mě nutil k přeskakování celých pasáží. Zápletka jednoduchá, konec předvídatelný a požitek z četby žádný.

08.04.2023 2 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Lucemburkové byli druhou českou královskou dynastií. Zemím Koruny české vládli více než jedno století a já se neskutečně těšila na literární zpracování jejich osudů z pera pana Vondrušky. Na jeho epopeje jsem až doposud nedala dopustit a vždy jsem velmi kvitovala s jakou lehkostí a čtivostí dokáže autor popsat českou historii.
Tentokráte jsem se musela téměř celou knihu nutit k četbě a jen díky své pevné vůli jsem dočetla! Snad je to současným společenským rozpoložením nebo válkou na Ukrajině, ale už se mi příčí číst 448 str. o boji o moc. Doufala jsem v něco podobného, co se podařilo u Přemyslovců. Vysvětlení a dokreslení naší historie pomocí života lidí ve všech společenských vrstvách, i za cenu dalších stovek stránek navíc.
Velké množství postav bez pořádné charakteristiky, které mi splývají v jednu šedou masu, o který vlastně téměř nic nevím. K žádné postavě jsem si nevytvořila za celou dobu pozitivní nebo negativní vztah.
Byla jsem z předešlých knih zvyklá, že autor dokázal jít do hloubky a nádherně vykreslit situaci na pozadí krajiny, prostředí hradů, podhradí apod. Tady mi to vše přišlo velmi ploché. Velká škoda!
I já budu s obavami vyhlížet pokračování.

01.04.2023 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Tento typ knih se mi nehodnotí snadno. Silný a smutný příběh, který se autor, pokusil podat poněkud jinak.
Časové linky, které se zde ze železnou pravidelností střídají, postupně představí (ne)život několika postav spojených (krutým) osudem. Jen my, lidé, si dokážeme tak hrozně ubližovat! O to víc čtení bolí a není vůbec jednoduché takové knihy číst a docenit.
P. Epstein je výborný vypravěč a já si určitě přečtu i další autorovy knihy.

25.03.2023 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Audiokniha

Opět skvěle načteno Danielem Bambasem, tady není co vytknout.

Mnohem raději chválím než kritizuji, tady ovšem výtky mám. Začnu tentokráte od konce. Já ho totiž asi nepochopila. Kde je skutečnost, kde výplod fantazie, kdo je tady a kdo už ne?
Při poslechu této knihy jsem měla celou dobu v mysli jen temné, tlumené tóny, jen špínu, zmar, bolest a smutek. Toužebně očekávaný konec mi však přinesl jen další zmatek. Asi si budu muset počkat na závěrečný díl, pak snad pochopím.

Autor opět skvěle vykreslil jednotlivé postavy, jejich charakteristika, povaha a popis je tak působivý, že mám jejich tváře a snad i pachy nadosmrti vryté do paměti.

Tentokráte je to spíše severská, drsná a syrová, historická detektivka. Veselé čtení to opravdu není. Bohužel spousta událostí je uvěřitelných, což můj děs ještě prohlubuje.

12.03.2023 3 z 5

Ticho Ticho Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa Sigurðardóttir mě nikdy nezklame. Kniha se skvěle četla a až na pár nesrovnalostí to byla parádní jízda.
Téma dětských únosů či obětí je pro mne velmi citlivé téma a často se mu záměrně vyhýbám. Tady mě díky Freyje, Huldarovi a Erle, jejíž neplánované těhotenství a výběr partnera mě fakt hodně pobavil, čtení i tak neskutečně bavilo.
Pokud mám hodnotit celou sérii, tak DNA je TOP ( ještě stále mám strach ze svých domácích spotřebičů)

06.03.2023 4 z 5

Zatím jsem přečetla všechny knihy rozhovorů z pera pana Moravce a stále jsem nadšena. Chlapec má čuch na lidi a k tomu talent ;). Opět výborná kniha!

Jelikož jsem velkou fanynkou Případů prvního oddělení, panovala u mě trochu obava z již vyčerpaného tématu. Zbytečně, naopak mi lichotilo, že už "o tom" něco vím.

Panu Mareši bych touto cestou ráda poděkovala za jeho práci, jak tu u policie - člověk se hned cítí lépe, když ví jak schopní lidé nás chrání, tak tu literární - konečně se je na co dívat ;)

24.02.2023 5 z 5

Bouře Bouře Anne Jacobs

Hm, tak mám pocit, že se tato rodinná sága začíná měnit v telenovelu. Bohužel, tentokráte mě to moc nebavilo :(. Možná za to může velká časová prodleva mezi jednotlivými vydáními, možná historické období ve kterém se tento díl odehrává.

16.02.2023 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Audiokniha

Jsem na konci knihy a musím uznat, že to bylo výborné!
Zápletka, děj, styl vyprávění a samotné rozuzlení, tady prostě není co vytknout. Vynikající špionážní triller, který vás nepustí. Manželovi již leží na nočním stolku a doporučuji i všem ostatním. Nenechte se odradit "tlustou bichlí", 700 str. se opravdu pronese, ale číst se dá i v sedě :)

Já knihu četla ušima a byla to skvělá volba. Martin Stránský knihu dokonale načetl. Přiznám se, že z třicetihodinové nahrávky se pro mě stala minimálně dvojnásobně dlouhá záležitost, neboť jsem u knihy, večer co večer usínala :)

08.02.2023 5 z 5

Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou Dana Huňátová

Po naprosto skvěle knize Cesta, od Cecilie Sternberk, naprosté zklamání. Životní příběh paní Diany Phipps Sternbergové je zde podán popisnou, nezáživnou a nic neříkající formou.
Tato vzdělaná, inteligentní, šikovná a noblesní dáma pro mě stále zůstává záhadou. Možná by stačilo pár osobních slov a mohlo to dopadnout lépe.
Za snahu hodnotím 2*, pocitově 1,5*.

29.01.2023 2 z 5

Pohnutá doba Pohnutá doba Marie Lacrosse

Po dočtení poslední stránky, této objemné knihy, musím uznat, že to nebylo vůbec špatné. Příběh mi totiž téměř celou dobu přišel příliš pomalý, vleklý a málo akční. Sebekriticky přiznávám, že jsem se v úsudku mílila. Mělo to svůj význam a k době ve které se příběh odehrává se tato forma a styl naprosto hodí. Trochu mě mrzí malý prostor, který je věnovaný samotné cukrarně, proto hvězdičku ubírám.

Velmi oceňuji autorčinu badatelskou činost. Vždy mě velmi zajímalo, kdo byla ona tajemná dívka, která doprovázela korunního prince Rudolfa na smrt.

Moc se těším na pokračování!

28.01.2023 4 z 5