cérka cérka komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Audiokniha

Při poslechu mi nesedl hudební doprovod knihy. Na můj vkus byly všechny hudební vstupy příliš nahlas a zbytečně dlouhé.

Slovenská tvorba, téma listopadového Klubu milovníků knih. Pro mou lásku k historickým knihám jsem si vybrala Juraje Červenáka a k tomu pěkně od začátku, od prvního dílu.
Nevím zda jsem nevěnovala potřebnou pozornost postavám, ale měla jsem velký problém zapamatovat si kdo je kdo a kdo koho vlastně honí. Ztrácela jsem se víc a víc a tím pádem si samotný příběh moc neužila.

06.11.2023 3 z 5

Příliš odvážné přání Příliš odvážné přání Jeffrey Archer

Z kraje knihy jsem se bála, zda té politiky nebude přespříliš a nebylo. Perfektní pokračování! Opět jsem se od příběhu nemohla odtrhnout, velmi čtivé a neskutečně napínavé. Je opravdu obdivuhodné s jakou lehkostí dokáže autor udržet ve čtenáři napětí a přinutit jej k okamžitému nákupu dalšího dílu :). Pan Archer je výborný spisovatel, stratég a obchodník :)

27.10.2023 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Audiokniha

Načteno bez jediné výtky Davidem Novotným a Josefem Somrem.

Není to hezký ani krásný příběh. Spíše je to vyprávění o nelehké a bídné době. Ovšem skvostně podané! Tato kniha pro mne byla obrovským překvapením a i když jsem cítila obrovský smutek a bolest, těšila jsem se na každičký okamžik strávený ve společnosti Franka.

„Když povídám lidem, o čem je ta kniha, říkám obvykle, že je o jedné irské rodině a o jednom otci, který pije, a že spousta lidí v ní umírá na různé nemoci a že je to opravdická legrace“
- Frank McCourt

Moc jsem se nenasmála, ale už teď se těším na pokračování!
Doporučuji!

23.10.2023 5 z 5

Dvojitá ozvěna Dvojitá ozvěna Hynek Čapka

Kniha mi více než román připomíná deníkové záznamy. Bohužel mi milostný příběh kazilo spoustu "nepodstatných" věci, kterým je zde věnováno až moc času a prostoru, a díky nimž jsem se místy nudila. Ovšem devadesátá léta, naopak opět díky nim, z této knihy úplně sálají. Svět filmu a videopůjčoven mě prostě nebaví :(
Jednotlivé postavy jsou díky dobrému propracování dobře zapamatovatelné, ale chybí jim jiskra. Chybělo mi prostě něco co by mě k ději více připoutalo a nutilo mě pořád číst.

17.10.2023 3 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Audiokniha

V kontextu dnešní doby jsem si nemohla odpustit tento malý citát:

„Oj, ojojoj, blíží se, vzácní páni a drazí posluchači, blíží se den hněvu, den neštěstí, den slz. Blíží se den soudu a trestu. Jak stojí v epištole Janově: Antikrist přijíti má, odkudž známe, poslední hodina jest. Blíží se konec světa a konec veškerého jsoucna Jinými slovy: není, kurva, dobře.“

Ernesto Čekan mě velmi mile překvapil. Vyklubal se z něj skvělý vypravěč! Obdivuji dokonalý přednes, obzvláště cizích jazyků. U ztvárnění ženských postav jsem si kolikrát říkala, že to ani není možné. Tady hodnotím plným počtem hvězdiček!

Podaří se Reinmarovi zachránit svou milou Juttu? Nalezne Samson Medák cestu do svého světa? Existuje bájný golem, sen, zaujetí, posedlost Radima Tvrdíka, a kdo je žena vonící rozmarýnem? Ano, to jsou otázky na které jsem i já hledala odpovědi. Cesta k nim byla někdy velmi dlouhá a krvavá. Se smrtí se tady setkáte na každém kroku. Nakonec jsem se tedy i já dobrala konce a vím jak to s Reinmarem a jeho přáteli dopadlo.

Co říci závěrem? Andrey Sapkowski mě v mnohém překvapil. Husitství a jeho dopady zde popisuje asi nejlépe ze všech knih co jsem kdy četla. Kniha je mírně okořeněna magií, ale ta se v oné době také hojně praktikovala. Moc jsem si u ní, ale neodpočinula. Těch válek, smrti a bezpráví už na mě bylo prostě moc. Jsem ráda, že jsem na konci. Děkuji, stačilo.

12.10.2023 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Jako malé holčičce se mi dostala do rukou kniha Z oříšku královny Mab. Mé vzpomínky na tuto knihu jsou již mlhavé, nicméně pocity i po desetiletích stále příjemné. A tak jsem s velkým nadšením přivítala téma říjnového Klubu milovníků knih:
Shakespeare a inspirace Shakespearem.

Komedie, Zkrocení zlé ženy,byla jasnou volbou.

Naprosto souhlasím s komentářem @Zuzvil a dodávám, velmi, opravdu velmi záleží jaký zvolíte překlad. Mně se nejdříve dostala do rukou kniha z roku 1958, která je zdarma ke stažení na stránkách Městské knihovny Praha. Zhruba v polovině knihy jsem zjistila, že nic nechápu a určitě se mi někde půlka textu ztratila. Vrhla jsem se tedy na maturitní rozbor díla, nasávala život anglické společnosti 16. století a nakonec zvolila jiný překlad. Bingo, konečně začalo všechno dávat smysl. Ovšem přes veškerou mou snahu zadupat v sobě feministické sklony, které normálně vůbec nemám, mě začal autor svým postojem k ženám nesmírně rozčilovat. Reputaci Shakespeare zachránil až náš klub, kde mi bylo vysvětleno, že Kateřina mohla svůj závěrečný proslov myslet ironicky ;) A já jsem se rozhodla, že tomu budu věřit:)
PS. Milí maturanti, doporučuji první vidět divadelní představení a pak teprve číst knihu. Věřte, že u maturity to velmi oceníte;)

06.10.2023 3 z 5

Kateřina Veliká Kateřina Veliká Carolly Erickson

Rusko, země jež mě svou minulostí, památkami i přírodou neskutečně vábí a přitahuje. Bohužel mi politická situace neumožňuje navštívit ji osobně a tak jenom sním a "nasávám" informace. Osoba Kateřiny II, Veliké mě fascinuje již dlouho. Dokázala si jít dlouho a tvrdě za svými cíli a myslím, že se jí to podařilo.

Co říci k samotné knize? Popravdě řečeno ani nevím. Určitě je napsána čtivou formou a vychází z pamětí, které sepsala samotná Kateřina. Bohužel už nic moc dalšího v ní nenajdete.
O jejím manželství, dětech a stáří se toho tady moc nedozvíte. V této době už zřejmě neměla Kateřina čas a chuť pokračovat ve svých pamětech a na knize je to znát.

03.10.2023 3 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Má první a určitě né poslední kniha od Olivera Pötzsche. Tato kniha splnila naprosto všechna má očekávání. Skvělá historická detektivka z konce 19. století.
Úryvky z hrobníkova almanachu i jeho samotná postava a charakter se skvěle povedly. Doporučuji a ihned rezervují druhý díl :)

26.09.2023 5 z 5

Žila jsem příliš krátce: Fascinující život hraběnky Nory Kinské Žila jsem příliš krátce: Fascinující život hraběnky Nory Kinské Monika Czernin

Někde jsem četla, či slyšela, že lidé skutečně zemřou až v momentě kdy už na ně nemá kdo vzpomínat. Myslím, že odvaha, nezlomná vůle, intelekt, její nesporné zásluhy a činy a také tato kniha zajistili hraběnce Noře Kinské nesmrtelnost.
Jak samotná autorka zmiňuje v závěru knihy bylo a stále je čím se inspirovat. Paní Monice se podařilo skvěle zapracovat deníkové záznamy do historických událostí. Opravdu na mě dýchlo Rusko se vším co k němu od nepaměti patří. Styl i forma vyprávění dodávají knize naprostou celistvost.
Uvítala bych fotografickou přílohu, proto jednu hvězdu ubírám.

26.09.2023 4 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Můj poslední střípek do Čtenářské výzvy 2023 zde na DK. Zároveň by se dalo říct, že je to má osobní výzva ve výzvě a zároveň, kniha na doporučení. Děkuji Mery :-)

Trochu jiná Austenová, ale naprosto skvělá. Napsat tak výborný, napínavý, promyšlený a úsměvný román formou dopisů chce velký talent a um. Byla by velká škoda si tuto knihu nepřečíst a je velká škoda, že Jane Austenová zemřela tak brzy. Měla opravdu velký talent!

13.09.2023 5 z 5

Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky Hebrejky: Biblické matky, démonky, královny i milenky Jan Fingerland

Knihu, jenž je plná silných, zajímavých a výjimečných žen jsem si prostě nemohla nechat ujít ;). A její četbu, opět pod mírným tlakem (ach ty rezervace) jsem si užila.
Souhlasím se spoustou názoru v komentářích pode mnou. Kniha je velmi čtivá, pěkně zpracovaná a přináší zajímavé pohledy a informace. S klidem ji mohou číst všichni, kteří se zajímají o historii a své kořeny ;). Ano, mohlo zde být uvedeno více žen, nějaké se v bibli ještě najdou :). Ovšem za cenu větší velikosti i váhy knihy což v podstatě znamená i vyšší cenovou relaci. Takže to také vidím na Hebrejsky 2, pokud budou, moc ráda si je přečtu.

13.09.2023 4 z 5

Neotvírej tuhle knihu! Neotvírej tuhle knihu! Andy Lee

Skvělé, vtipné a rychlé, aneb jak zvýšit svou statistiku přečtených knih za 2 minuty a ještě se skvěle pobavit :)

08.09.2023 5 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Audiokniha

Tentokráte mě interpretace Ernesta Čekana neskutečně bavila. Jednotlivé postavy namluvil naprosto bravurně, ty rozdíly v hloubce a výšce hlasu jsou až neskutečné. Skvělá práce!

K samotné knize. Děj se mírně posunul, je strhující, drsný a místy tajemný, ale taky nudný. Hlavní hrdina nám zmužněl, trochu zmoudřel a stále miluje, bojuje a čaruje ;)
Na můj vkus je v knize až moc postav (pamatuji si tak třetinu), latiny (naprosto nevím o čem byla řeč) a bitev (tak tady jsem se ztratila zcela). Nicméně Sapkowskému tady tuto historickou linku naprosto věřím a v 15. století bych tedy žít nechtěla. Středověk je zde naprosto uvěřitelný!

Těším se na pokračování :)

05.09.2023 4 z 5

Sophiin triumf Sophiin triumf Corina Bomann

Řekla bych, že závěrečný díl byl nejvíce svižný a kdyby vyprávění ve svém závěru nepozbylo daného tempa, hodnotila bych asi plným počtem hvězdiček. Tentokráte jsem se totiž až překvapivě rychle začetla a pokračování Sophiina příběhu si užila. Trochu mě mrzí, že hlavní hrdinka nebyla více průbojnější. Amerika, země snů a tolika možností a hrdinka ji naprosto nevyužije.

30.08.2023 4 z 5

Vídeňská krev Vídeňská krev René Anour

Sem tam, při svých literárních toulkách, zabrousím trochu jiným směrem a zvolím knihu, autora či žánr, který běžně nečtu. A právě tímto způsobem se ke mně dostala tato kniha.
Z počátku jsem si říkala. Božínku to je, ale pěkná slatanina. A teď končím konstatovaním. Příjemná, lehká, trochu konspirační historická detektivka ;)
Příběh mě zavedl do Vídně na začátku 19. století, kdy se ženy začaly pomalounku dostávat k dříve jim zapovězeným profesím. Sympatické mi bylo jak samotné prostředí kliniky, tak i hlavní hrdinové, obzvláště pak Fanny a Tilly.
Samotný popis pitev není pro slabé povahy, ale v době severských kriminálek je to pořád slabý odvar ;) Mně to nevadilo, někdy se ráda trochu bojím ;)

23.08.2023 4 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Poslední dílek skládačky, poslední z dítek rodu Bridgertownů našel své štěstí a zazvonil zvonec a je tady definitivní konec.
Milí Bridgetownovi, byla to lásky plná jízda, děkuji!
Tento díl nicméně řadím k těm slabším. Text je plný opakujících se frází až to člověka přestává bavit. Moc mi chyběl humor a vtip, tak dobře známí z předešlých dílů a nejvíc mi chybí lady Whistedown.

20.08.2023 3 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Ach, ach, ach :)
To bylo tak milé, rozkošné, vtipné a slaďoučké, až jsem z toho celá pryč ;)
Vůbec jsem nečekala, že mě příběh Hyacinthy Bridgetownové bude až tak moc bavit!
Odpočinkové, nenáročné, předvídatelné, osvobozující, uklidňující a zábavné čtení. Ideální pro unavený mozek, parné léto a dovolenou ;) Prostě Bridgetownovi :)

18.08.2023 5 z 5

Sophiiny sny Sophiiny sny Corina Bomann

Pokračování příběhu o nadějné chemičce Sophii mě ničím neoslnilo, nenadchlo a ani moc nebavilo. Příliš mnoho slov na proběhlý děj (autorka zřejmě dostala zadání na tři knihy a došla invence). Sophie zcela ztratila svou živočišnost, dravost a zklamala i na poli rodičovském. Škoda!

15.08.2023 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Trápím se trápím. V poslední době čtu o jedné lidské tragédii za druhou a už je toho na mě asi moc.
Příběh je velmi čtivý, trochu předvídatelný, ale nádherně zprostředkovává vnímání a uvažování hrdinů z obou stran. Poválečné období, kolektivní vina, spousta předsudků. Na obou stranách se stala spousta chyb, těžko soudit.
K samotnému ději:
Moc jsem fandila Paule a Františkovi, nadchly mě krásné popisy krajiny a běžného života obyčejných lidí. Zato cynický a krutý Tomeček mi celou dobu pil krev.
Zda se vrhnu na druhý díl ukáže čas :)

09.08.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Konečně jsem v sobě našla odvahu a pustila se do čtení. Uff, hurá, sláva, konečně je to za mnou.
Všechny knihy paní Mornštajnové jsou velmi čtivé a svým způsobem jedinečné. Všechny se věnují citlivým a bolavým tematům. A jsou to témata čím dál bolavější. Vlastně si tím autorka sama škodí. Minimálně k posledním dvěma knihám se nebudu nikdy vracet, tudíž si je ani nekoupím (podobně smýšlejících nás bude asi víc).

Uznávám, tyto rodinné tragédie je potřeba neustále připomínat, protože jenom tak může tento příběh pomoci všem, kteří se ve svém životě dostanou do nesnází a budou váhat jak dál. Snad aspoň oni najdou sílu a odvahu porazit lež, zlo a temnotu.

Žádná z postav této knihy mi nebyla sympatická a nečetlo se mi to vůbec dobře.

05.08.2023 3 z 5