cérka cérka komentáře u knih

Lucia Lucia Bernard Minier

Audiokniha

Vypravěč - František Kreuzmann - přednes mě ničím nezaujal, ale ani nepohoršil.

Má první kniha od Bernarda Miniera a naprostá spokojenost. Příběh mě naprosto pohltil a nutil k poslechu každou volnou chvilku. Děj je z kraje knihy sice trochu zamotaný, děsivý a temný po celou dobu, ale opravdu poslouchatelný a čtivý (podle zvolené varianty).

12.02.2024 5 z 5

Dcery štěstí Dcery štěstí Maria Nikolai

Vždy se trochu bojím pokračování úspěšné knihy a zároveň jsem plná očekávání a neskutečně se těším.
Autorka pojala pokračování trochu netradičně. V čase jsme se nikam neposunuly, zato máme možnost se blíže seznámit s životem Lilly, která se prvním dílem jen lehce mihla.
Opět lehké, nenáročné čtení, které vás ale nenechá vydechnout.
Autorka píše neskutečně čtivě, příběh má spád a je uvěřitelný. Těším se na pokračování, zcela určitě nás čeká příběh třetí sestry od Bodamského jezera ;)

02.02.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Audiokniha

Jsem v rozpacích nad celou knihou, ale Petra Špalková, která knihu namluvila, za to zcela jistě nemůže. Myslím, že se přednesu zhostila celkem dobře, jen na závěr to chtělo více radosti a života ;)

Divný a rozpačitý pocit mě provázel při poslechu celé této knihy. Nějak jsme si nesedly. Hold podobně laděné příběhy mě nedojímají a ani mi nic nepřináší. Pokud bych knihu četla v papírové podobě, asi bych se usoužila a prohlásila "škoda papíru". Autorka mohla jít více do hloubky, uvést jen pár životů, ale dát si na jejich vyprávění opravdu záležet.
Role knihovnice v této knize mě ovšem pobavila a já ji mohu aspoň použít do čtenářské výzvy 2024.

29.01.2024 2 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Skvělé, naprosto skvělé! Já se celou dobu tak dobře bavila, smála a těšila se na každičkou túru, cestu či pouť, která mě na mé cestě životem čeká. Nebudu zastírat, cestu do Santiaga máme doma také v plánu, jen pochybuji, že ji ujdu s takovým nadšením a elánem jako Ladislav ;). Po přečtení této knihy mě ovšem úplně svědí šlapky a vyrazila bych hned.
Obdivuji všechny, kteří dokáží dát v práci výpověď a cestu si užít, opravdu užít!

V celé knize je spousta úžasných pravd, citátu, názorů či vhledů do života. Já si zapamatovala jeden a od té doby jej používám denně ;)
"Já v něm to dobro vidím. Je hluboko, ale je tam!" :) :) :) DĚKUJU!

Doporučuji!

24.01.2024 5 z 5

Audiokniha

Načteno samotným autorem, což umocňuje prožitek a zároveň umožňuje skvěle podtrhnout jednotlivé myšlenky, názory a vzniklé situace. Díky letům novinářské práce, před i za kamerou, se tak pan Tomáš Etzler skvěle chopil i této role.

Ani nevím, kde se těch 17 hodin poslechu ztratilo. Nesmírně zajímavý, poutavý, drsný a surový příběh. S velkou chutí si poslechnu nebo přečtu pokračování. O Číně jsem i nikdy neděla žádné velké iluze a dodnes ji chápu jako zemi plnou protikladů.
Dovolím si citaci ze samotné anotace, neboť naprosto vystihuje mé pocity z této knihy.
"Pronikavý vhled do čínské reality ji ukazuje v syrových barvách osobních zážitků jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů."

Doporučuji!

22.01.2024 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět "ťala do živého" a získala si mou pozornost ;)

Děj prvního dílu nové série je opět napínavý, mrazivý a skvěle vystavěný a přeci jsem jej na můj vkus až příliš často odkládala. Souhlasím s komentářem @katka.oo, nemělo to švih. Příliš mnoho kriminalistů a výsledky žádné a hlavně nikdo zajímavý a zapamatovatelný.
Těším se na pokračování, které vypadá velmi slibně ;)

15.01.2024 4 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

Moc krásný příběh, který má své kouzlo i pro dospělé čtenáře.

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Seriál Přátelé nesleduji, tudíž děkuji své kolegyni, Mery, za skvělé doporučení.

15.01.2024 5 z 5

Audiokniha

Načteno Barbarou Goldmannovou. Výborný přednes, který skvěle vystihl absurditu režimu v KLDR.

Naprosto se ztotožňuji s komentářem @Achillesaželva.
Obdivuji autorku, že se do KLDR vůbec vypravila a dokázala tak skvěle podat toto svědectví! Je to až nepochopitelné, že taková diktatura ještě stále existuje.

Těším se na další knihy, doufám, že budou aspoň trošku delší ;)

06.01.2024 5 z 5

Prostě opět je to perfektní!!!
Určitě tady nebudu jediná, kdo se přizná, že s velkou netrpělivostí očekává každou knihu z pera pana Moravce. Ten chlap má prostě dar, obrovský dar! A nezklamal ;) Laťku drží pořád proklatě vysoko, zase se tomu nedá nic vytknout. Děkuji!

Ve svém životě, jsem už pár andělů strážných potkala. Díky Bohu, že takových "Marků Dvořáků" pracuje v našem zdravotnictví víc. A všichni jsou to obrovští srdcaři/řky, sympaťáci/čky a lidé na svém místě. Moc Vám všem děkuji!

Malá osobní vsuvka:
Obzvláště mladé medičce, která před 26 lety, jako jediná (a to čerstvě vystudovaná) poznala u mého manžela prasklou aortu. Dokázala mu přes všechny komplikace sehnat vrtulník a v tým lékařů, kteří dokázali velký zázrak. A pak, jak už to tak v pohádkách bývá, se po ní slehla zem.

06.01.2024 5 z 5

Dcery naděje Dcery naděje Maria Nikolai

V rámci žánru naprostá spokojenost. Nenáročná a naprosto pohodová četba na vánoční svátky. Těším se na pokračování :)

02.01.2024 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Audiokniha

Načteno Janou Strýkovou, jejíž přednes je prostě vynikající.

Má první kniha ze série Josef Bergman a určitě ne poslední.
Na autorce se mi velice líbí, její lehký styl psaní a výběr prostředí. Postav tak akorát s výborně propracovanými charaktery. Jen ten konec byl na mě tentokrát až příliš překvapivý, ovšem zápletka super.

Má poslední přečtená kniha roku 2023.

29.12.2023 4 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Nebudu lhát, čekala jsem mnohem hlubší příběh.
Tentokráte je to opravdu velmi jednoduché, milé, odpočinkové čtení na dovolenou (nejlépe u moře v Řecku). S počátku nesouvislé vyprávění, které mi navodilo pocit povídkové knihy, se spojilo v celkem úsměvný příběh s vtipným koncem.
Předešlé knihy mě ovšem bavily mnohem víc, hodnotím tak 3,5*

25.12.2023 3 z 5

Hrobník a dívka Hrobník a dívka Oliver Pötzsch

Průměrná kniha, průměrné hodnocení.
Tentokráte jsme se místy nudila a nutila do čtení. A to jsem se na knihu tak těšila! Na můj vkus je zápletka i samotné vyšetřování již hodně překombinované. K mé velké lítosti je zde hrobníkovi a jeho schovance věnován příliš malý prostor. Zhlavních postav se najednou staly ty vedlejší a na knize je to hodně poznat. Škoda, toto pokračování se autorovi moc nepovedlo :(

19.12.2023 3 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Načteno Valérií Zawadskou.
Naprosto nevýrazný, monotónní a unavený přednes my dočtení knihy vůbec neusnadnil. Necítila jsem naprosto žádný věkový rozdíl mezi třemi generacemi žen. Vůbec žádnou energii. Postavy naprosto splývaly a já se tak při poslechu musela pekelně soustředit.

Ke knize se zcela určitě vracet nebudu, nesouhlasím z tolika věcmi, které tady byly řečeny, že se touto knihou už nechci zabývat. Pokud bych knihu četla v tištěné podobě, nedočetla bych ji.

06.12.2023 1 z 5

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Moc krásná publikace pro všechny laické milovníky starověkého Egypta. Obrazová příloha je dokonalost sama a Miroslav Bárta se ukázal jako výborný vypravěč. Pouze váha knihy se, při čtení bez podložky, jevila jako mírná komplikace. Přečteno za 2 dny ;)

28.11.2023 5 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Matylda, maličká a velmi odvážná hrdinka této knihy, mi byla i se svou čerstvě dospělou učitelkou celkem sympatická a uznávám, že z kraje knihy jsem se nad některými "hláškami" musela usmát. Bohužel zbytek knihy mi naprosto nesedl a asi bych si ani nepřála, aby ji jako dítě četl můj syn.
Fyzické násilí, kruté tresty, zesměšňování, ubližování a na druhou stranu úcta k druhým, rodičovská láska ve všech podobách a mezilidské vztahy by měli být dětem podávány jinou formou.
Knihu jsem si sama nevybrala, Roald Dahl a jeho knihy jsou tématem Klubu milovníků knih na prosinec.
Pokud bych měla hodnotit bez nadsázky a snahy pochopit současného dětského čtenáře tak ještě hvězdu ubírám.

24.11.2023 3 z 5

Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Renata Kalenská

Děkuju!
Děkuji autorce za svůj příběh, za inspiraci, za tuto knihu!
Děkuji lékaři Jiřímu Froňkovi, že to nikdy nevzdal a je tady pro nás!
Děkuji všem lékařům, kteří svou práci vykonávají s láskou, citem, vervou, duší a věnují svůj život druhým.
Děkuji jejich rodinám.
Děkuji zdravotním sestrám a bratrům.
DĚKUJI VŠEM DÁRCŮM, bez vás by to nešlo!

Tato kniha mě vnitřně velmi zasáhla. Mám kolem sebe neustále kupu lidí, kteří si neustále a pořád na něco stěžují a přitom jsou tak bohatí!
Stále ještě máme jednu z nejlepších zdravotních péči ve světě a spoustu laskavých lidí, kteří mnohdy naprosto nezištně a zdarma pomáhají nemocným, přestárlým a všem potřebným. Jenomže náš národ je přeborníkem ve stěžování si. Až pak jednoho dne přijde vteřina a všechno, hlavně vaše hodnoty jsou najednou úplně někde jinde.

Život a zdraví je největší dar !!!
Pokud k tomu máte ještě někoho vám blízkého, jste nejbohatší na světě!

21.11.2023 5 z 5

Dračí královna Dračí královna William Andrews

Historická linka příběhu se mi moc líbila, ta současná už tolik ne (naštěstí byla kratičká).
Moc bych přála, a to nejen Koreji, aby světový pohlaváři našli mírovou cestu a sen o jedné Koreji se naplnil.
Na rozdíl od prvního dílu celkem pohodové, odpočinkové, čtení na dvě deštivá odpoledne.

12.11.2023

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Audiokniha

Načteno Klárou Jandovou. Z počátku se mi její projev zdál naprosto nevýrazný. Během poslechu jsem mu ovšem přivykla a nakonec musím uznat, že se k samotnému příběhu perfektně hodil.

Pokud autorka zapracuje na lepším propracování příběhu, zrodí se na literárním nebi hvězda. Zápletka skvělá! Mohu potvrdit (jako rodačka z tohoto kraje), že i uvěřitelná ;). Máme tady nádhernou, turisty "naštěstí" ještě zcela nedoceněnou krajinu, a pokud padne mlha, jeden nikdy neví ;).

PS. Mám pocit, že mé uši jsou méně kritické než mé oči. Tudíž je zcela možné, že četba klasické knihy by mě mnohem více potrápila.

12.11.2023 3 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

96% při 148 hodnoceních asi mluví za vše. Autorce se podařilo velmi dobře vystihnout uvažování a charaktery lidí na vesnici. Určitě to není úplně lehké čtení, ale kniha má obrovskou hloubku a její poselství je nadčasové. Obyčejné lidské štěstí jde hold velmi často ruku v ruce s lidským utrpením, ale rodinná sounáležitost je nejvíc.

07.11.2023 5 z 5