čef Online čef komentáře u knih

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Styl vyprávění u autora je také v tomto románu obvyklý, tentokráte je však zde více rozprav než akčního děje, což je pro mne na škodu. Beneš z Vřesova tentokráte transportuje nevěstu Rožmberka a jeho švagr královnu Elišku, oba pak bojují se zrádci všemi. Děj přehledný, čtení nenáročné a historické detaily snad v pořádku – tedy vše podle očekávání nikoliv přehnaného.

21.03.2024 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Hodně spletité rodinné drama, kde se jen pomalu a hodně rozvláčně odhaluje pozadí smrti ženy a jejich dětí v jednom podivném domě na jihu Austrálie v roce 1959. V roce 2018 se vydá jedna z potomků zúčastněných na této tragédii zjistit, co se tehdy vlastně stalo. Zápletka tedy OK. Co však nebylo tak docela chutné, je celkový rozsah díla a také styl vyprávění s mnoha dějovými skoky. Pět set stránek dnes dokáže odradit leckoho a určitě zejména skupinu mladých, zvyklých na stručnost mobilních zpráv. Ostatním přeji hodně trpělivosti.

20.03.2024 4 z 5

Vyvrhel Vyvrhel Anthony Ryan

Příběh neukotvený v ničem, ani v čase prostoru nebo filosofii – to je fantasy. Dočkáme se mnoha soubojů, intrik, útěků apod., ale nic více. Opět se potácíme po fiktivní zemi-nezemi, jsme poučováni, zrazováni a zneužíváni fanatickými vědmami a těšíme se na konec této předlouhé story, který snad přinese nějaké rozuzlení. Ale zase nic – v dohledu jsou další díly, které si ovšem nechám ujít.

19.03.2024 3 z 5

Stíny světa Stíny světa Andreas Izquierdo

Hodně silný příběh tří mladých lidí před a v průběhu 1. světové války. Zpočátku trochu jako Poláčkova selanka v „Bylo nás pět“, potom trochu Švejka ale nakonec drsná „Na západní frontě klid“. Mezitím řada slabochů a bezohledných dravců, kteří naší trojici pořádně zatápějí. Chtělo by to další díl, určitě bych si ho dal.

18.03.2024 5 z 5

Nedotknutelný: Příběh zloděje z Indie Nedotknutelný: Příběh zloděje z Indie Monika Wurm

Nečtou se mi dobře romány o tom, jak někdo trpí. A zde jsou dva a jejich utrpení je veliké, stejně jako jejich ponížení do těch nejspodnějších vrstev společnosti. Osud jim rozdal hodně špatné karty a tak jenom přežívají. Tragická osudná láska je až na tom druhém místě, jinak je to jenom rána za ranou až trochu monotónně. Jistě má tento román na to, aby leckomu otevřel oči nad děsivou skutečností našeho přežraného světa.

17.03.2024 4 z 5

Řeka mě volá domů Řeka mě volá domů Eleanor Shearer

Téma otroctví v Karibiku v 19. století není v literatuře vůbec frekventované, alespoň pokud tedy vím. Pro mne ovšem novinka a chuť něco se o tomto fenoménu dozvědět, překonala počáteční obavu o přitažlivost hlavní zápletky - hledání prodaných dětí. Nakonec ani toto nebylo vůbec špatné, dobrodružná cesta matky za poznáním a svobodou byla docela poutavá.

16.03.2024 5 z 5

Než zmizela Než zmizela Lisa Gardner

Velmi zajímavý příběh párání po zmizelé dívce amatérskou hledačkou ztracených. Sama je alkoholik v léčení AA, policie jí moc nepřeje a okolí je plné hajzlů z různých gangů. Také pracuje na baru a s lidmi ve vykřičené čtvrti Bostonu to naštěstí umí. Je to takový kříženec mezi Jackem Reacherem a Harry Holem, čtenáři dobrodružné a krimi literatury tedy již vědí, že je to kniha, po které pasou.

15.03.2024 5 z 5

Dvakrát do stejné řeky Dvakrát do stejné řeky Louise Candlish

Tak jsem se při čtení této knihy opět, tentokráte alespoň fiktivně v mé mysli, několikrát projel po Temži a vychutnal si pohled na známá místa Londýna. Jinak jsem si tento příběh moc neužil, bylo zde na mne moc packalů, a jak je v poslední době in, největší neumětelové jsou muži, sloužící víceméně za přívěsky žen. Oceňuji popis reality lidí nižší kategorie, kteří jsou v hodně drsné situaci s bydlením a prací, a také chválím autorku za rafinovanou stavbu zápletky příběhu.

14.03.2024 4 z 5

Karel IV. - Vzpoura vévodů Karel IV. - Vzpoura vévodů Jaromír Jindra

O vzpouře vévodů se nic moc nedozvíme, jsou zde však hojně provětrány rodinné problémy Rozoumků z Vilštejna a také trochu i krále Karla. Zajímavé historické události jsou odbyty na úkor dlouhých rozprav, kdo koho jak miluje nebo nemiluje, jak proběhl jaký porod, nebo čí je kdo dítě apod. Možná jsem neměl před tímto románkem číst Kroniku Lucemburků od p. Vondrušky, která je na moje gusto zaměřena lépe.

13.03.2024 4 z 5

Mladík / Událost Mladík / Událost Annie Ernaux

Zpověď ženy, která si v 54 letech ochočila 24 letého kolouška a ve svých 24 letech prodělala chtěný a zakázaný potrat. Pro mne zajímavé jen svojí otevřeností a upřímností, jinak tyto povídkové příběhy za moc nestojí. Není to žádná hloubka, jen smutek a nostalgie. Někomu to může stačit, já beru raději spíše něco optimističtějšího.

12.03.2024 3 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

Úžasná práce! Tolik zajímavých historických detailů zpracovaných tak, že většina čtenářů asi musí revidovat svoje názory na tuto dobu. Dobu plnou intrik, nesmyslných válečných tažení a umanutosti a bezohlednosti mocných. Také však počátek nové doby s výstavbou Nového města pražského, chrámu sv. Víta a Karlova mostu. Doporučovat určitě nemusím, davy čtenářů si tyto kroniky dávno našla.

11.03.2024 5 z 5

Znám tajemství Znám tajemství Tess Gerritsen

Tak trochu horor, hora mrtvol následuje po letech mlčení o událostech v jedné družině, kde mají být děti zneužívané. Vyskytují se zde tedy také psychopaté, vrazi a tak je policie včetně koronerky ve stálém zápřahu. Příběh tedy poutavý a ojedinělý v mnoha směrech. Sem tam musí leckdo nevěřícně zamrkat, ale čert to vem. Hlavně, že to není úplně mimo.

10.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Mamutí rozsah v délce tak tří normálních knih je místy naplněn takovými plky z internetu, až to není hezké. Chápu snahu autorky ukázat moderní komunikaci včetně odvrácené strany sociálních sítí a virtuální reality, ale takový rozsah postav, děje a komentářů je skoro nestravitelný. Jináč je to samozřejmě obsahově ohromné dílo, zajímavé zejména vztahy mezi postavami a neonacistickou zápletkou, ale nevěřím, že na to byla autorka sama, i když náznaky progresivního pojetí jsou určitě její. Závěr byl patřičně dramatický a překvapivý, ale všeho bylo, na mně, tak nějak až moc.

09.03.2024 4 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Autorka umí psát poutavě, i když se zde vlastně pouze pitvají vztahy v uzavřené společnosti mnichů v klášteře sv. Gilberta mezi vlky a mezi policajty samými. Mrtvola zde ovšem jaksi je, ale hlavně se probírají gregoriánské chorály a jejich komerční využití. Ponecháno částečně otevřené pro další díly. Doufám, že budou o kapku lepší.

08.03.2024 4 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

Zpočátku možná trochu nepřehledné a objevují se stále nové postavy a zdánlivě zbytečné scény. Pak se situace zlepší a vychází najevo řada zločinů a inspektorka má co dělat, zvláště pokud má okolo sebe lidi, kteří jí moc nepřejí nebo jsou vážně nemocní. Hraje se i na ekologickou notu v továrně na výrobu baterií. Vcelku se kniha dobře četla, ale špica to není.

07.03.2024 4 z 5

Světlo nad Londýnem Světlo nad Londýnem Julia Kelly

Historické romány mám rád, zvláště pokud se týkají Londýna. Zde jsem se mnoho, kromě organizace protivzdušné obrany, moc nedozvěděl. Spíše se jednalo o snahu žen, vybudovat si vlastní cestu životem. Trochu jim to komplikují falešníci, to je jasné. Takže celkově docela good, děvčata však budou určitě nadšenější

06.03.2024 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knize jsem se vyhýbal, asi se mi nelíbil ten přebal. Živý styl vyprávění mne však upoutal. Sice se příběh nerozvíjí přílišnou rychlostí, ale svou hloubku má. Připomíná mi tak trochu knihy od Kinga. Příběh party kluků a holky poznamenaný smrtí a těhotenstvím se rozplétá až po dlouhých létech. Je zde spousta tajemna, hlubokých myšlenek a vztahových dramat. Děsí také popisy konání a utrpení Alzheimerových pacientů. Čtěte a modlete se, aby to nepostihlo nikoho z bližních.

05.03.2024 4 z 5

V utajení V utajení Mary Chamberlain

Autorka si dala obrovskou práci, aby nám přiblížila situaci na britském ostrově Jersey blízko francouzského pobřeží okupovaného Němci v druhé světové. Drastické scény uvězněných žen i mužů se střídají s pátráním po minulosti o hodně později. Také je zde hodně nostalgie za uplynulými roky, zničenými životy a zmeškanými příležitostmi. Chce to však hodně empatie, aby se čtenář vcítil do všech těch vztahů a situací. Také jsem měl problém sledovat všechny ty zákruty duší, ale děj byl chvílemi dosti zajímavý, takže tohle kvituji.

04.03.2024 5 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Detektivka z malého ostrova na severu Německa, kde se nacházejí jen turisté a malý dům pro opuštěné chlapce. Jeho šéf je mrtev a tak se pátrá. Pomalu vycházejí najevo pěkně hnusné činy. Vylíčeno klasicky, autorka se nesnížila k otřepaným trikům, k nafouklé psychologii ani k rozsáhlému popisu soukromí vyšetřovatelky a tak je postup vyšetřování docela uvěřitelný a nepřetížený vedlejšími motivy. Pro čtenáře tohoto žánru jde tak o poctivý hamburger.

03.03.2024 4 z 5

Případ pro psychiatra Případ pro psychiatra Robert B. Parker

I psychiatr může být pěkný hajzl, má hodně příležitostí, jak někoho důkladně ovlivnit, o lécích nemluvě. Zvláště pokud má zvrácené kamarády, vše je připraveno pro pěkné hrůzy. Usvědčit takového parchanta dá hodně potom práce a nebezpečí. Neměl by asi stalkovat bývalé partnery, to se těžce nevyplácí. Jinak styl knihy stejný jako u ostatních knih autora, vtipné dialogy, překotný děj a poměrně hluboká, ale nepřehnaná, psychologie.

02.03.2024 5 z 5