Karel IV. - Vzpoura vévodů

Karel IV. - Vzpoura vévodů https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521019/bmid_karel-iv-vzpoura-vevodu-55m-521019.jpg 4 4 2

Lucemburská sága série

Matouš Rozoumek, kdysi dvořan Jana Lucemburského, narazí na stopy chystané vzpoury vévodů, jejímž cílem je sesadit Karla IV. z trůnu panovníka Svaté říše římské. Spiklencům nahrává neúroda a z ní pramenící hladomor, stejně jako Karlovy soukromé problémy – smrt prvorozeného syna, druhé manželky i nedoléčené zranění. Také Matoušovu synovi, veliteli královy osobní družiny, se komplikuje život, poté co zjistí, že je mu Barborka nevěrná. Jak si oba Karlové poradí ve složitých situacích? Najde král způsob, jak rozbít jednotu spiklenců, aniž by proti nim musel vojensky zasáhnout?... celý text

čef
13.03.2024 4 z 5

O vzpouře vévodů se nic moc nedozvíme, jsou zde však hojně provětrány rodinné problémy Rozoumků z Vilštejna a také trochu i krále Karla. Zajímavé historické události jsou odbyty na úkor dlouhých rozprav, kdo koho jak miluje nebo nemiluje, jak proběhl jaký porod, nebo čí je kdo dítě apod. Možná jsem neměl před tímto románkem číst Kroniku Lucemburků od p. Vondrušky, která je na moje gusto zaměřena lépe.

vladislav6610
13.09.2023 4 z 5

Další díl série rodu Rozoumků za doby Lucemburské vlády, děj zajímavý, ale ukončení, jako by autor vytrhl poslední listy. Uvidíme, jak naváže v budoucnu.