Carol1122 Carol1122 komentáře u knih

Spát v moři hvězd. Kniha II. Spát v moři hvězd. Kniha II. Christopher Paolini

Druhá část se četla lépe než první, ale také rychleji ubíhala. Konec mi přišel trochu uspěchaný, ale celkově se mi tato část líbila více. Rozhodně doporučuji pročíst nejdříve dodatky a vysvětlivky včetně slovníku pojmů. Věřím, že kdyby byl k dispozici i v první části, určitě bych nebyla tak ztracená. Celkově tedy toto rozsáhlé dílo hodnotím 65 %. Neurazí, ale ani nenadchne, velkým plusem je čtivost a vtipné dialogy, mínusem celková zápletka a popis scén, které by mohly být méně chaotické.

10.09.2022 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Přemýšlela jsem, zda hodnotit knihu 2 nebo 3*, nakonec dávám tři. Důvodem je hlavně to, že knížka je velmi čtivá a nápad zajímavý. Navíc v originále je kniha opravdu vcelku, u nás je rozdělena na dva díly. Začátek příběhu jsem si popravdě velmi užívala a vtáhlo mě to do děje, až jsem byla překvapená. Většinou se setkávám s tím, že na začátku se příběh spíše vleče a není čtivý. Knížka byla ale přesným opakem. Čím více jsem četla a snažila se pochopit zápletku, tím to pro mě bylo horší orientovat se v postavách, jejich charakterech i motivech. Knížka má převážně více dlouhé dialogy než nějaký popis, ale popravdě bych více uvítala toho popisu a představení, kde se nacházíme, proč se zde nacházíme a v jaké době se příběh vlastně odehrává. Je to pěkné sci-fi, jak píšu výše - dost čtivé, ale trochu náročné a v porovnání s jinými sci-fi určitě průměrné. Jelikož jsem si půjčila s prvním dílem i druhou část, začnu číst i tu, nicméně kdybych ji u sebe neměla, dost bych váhala, zda se na ni skutečně vrhnout či nikoliv.

06.09.2022 3 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Nádherný, dechberoucí, skvěle propracovaný, a přesto nezapomenutelný historický román z pera mé oblíbené spisovatelky. Pokud jsem si myslela, že po přečtení každé její knihy zařadím příběh vždy na top 1, tak po Kódu růže musím uznat, že opět knihu posunu před všechny ostatní na první místo v žebříčku nejlepších historických románů.

Příběh je opravdu čtivý, a to tak, že pokud si knihu vezmete s sebou do práce a ráno se v metru do knížky začtete, přejedete stoprocentně stanici, kde máte vystupovat. Postavy jsou tak propracované a skvěle vykreslené, že jim na každé stránce fandíte a doslova s nimi příběh prožíváte (i nahlas, pokud nadáváte a fandíte jak na zapas v televizi).

Kate Quinn do vět vkládá navíc úžasný vtip, barvité líčení i neskutečné a nečekané zápletky, při kterých mi opravdu zůstala pusa dokořán. Knížka má něco kolem 650 stran, ale utečou vám tak rychle, že budete přemýšlet, jestli se do ní nepustíte znovu. Navíc se dozvíte něco nového a zajímavého z kousku historie románovou formou.

Po přečtení tohoto příběhu si navíc říkám, že pokud by tato kniha byla zfilmována, šla bych stoprocentně na premiéru. Nemůžu jinak než doporučit všemi 5 nebo 10 :) Budu se moc těšit na další příběhy od Kate!

01.09.2022 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Abych řekla pravdu, nevím, jak knížku ohodnotit. Na začátku jsem si myslela, že se jedná o knížku pro děti - až tak špatně a zvláštně byl napsaný prolog a děj se rozbíhal velmi pomalu. Svět víl nebyl nijak moc dobře představený a nedokázala jsem se ztotožnit s žádnou z postav. Do poloviny knížky jsem se musela do čtení nutit, pak už jsem si řekla, že zkusím zjistit, zda se opravdu něco nebude dít. Druhá polovina knížky mě překvapila, zápletka byla docela dobrá a celkově knížka nabrala spád. Ale upřímně jsem byla z ní zklamaná a dle hodnocení čekala něco více. Styl autorky byl čtivý občas a do děje jsem se zamotala víckrát. Celkově tedy hodnotím dvě hvězdičky a přemýšlím, zda skutečně sáhnu po dalším dílu či ne. Je možné, že pro někoho je to šálek jeho čaje, pro mne bohužel. Ale každý máme jiný vkus samozřejmě:)

25.08.2022 2 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Jak zde píší ostatní čtenáři a čtenářky, kniha má velmi originální téma, které určitě mezi ostatními fantasy tématy v dnešní době nezapadne. Motiv krále Artuše a rytířů kulatého stolu a jejich dědiců zasazených do současného světa byl opravdu parádní. Líbilo se mi, že hlavní hrdinka je černoška a autorka díky tomu bojuje proti rasismu a zasazuje do příběhu i další současné problematiky. Musím říct, že se knížka velmi dobře četla a na svých 569 stranách utekla velmi rychle. Jednu hvězdičku ubírám ale za trochu zmatečnou orientaci v zápletce a v kontextu. Trochu jsem se v těchto částech ztrácela a konec mohl být taky více popsán. Pokud má být seriál, moc se těším na jeho zpracování a další díly, které snad u nás během příštího roku vyjdou :)

21.08.2022 4 z 5

Dcery Sparty Dcery Sparty Claire Heywood

Román se mi moc líbil. Ano, chvílemi mi také připadal příběh trochu naivní, ale četl se dobře a představil více postavy z Trojské války. Jak psala autorka v doslovu, cílem nebylo popsat Trojskou válku a její průběh, ale pohled obou sester, méně známé Nestry a krásné Heleny. Je pravdou, že vztah Heleny a Parida dle mytologie je velmi milostný, tady mi ale přišel velmi nudný a spíš donucený. Obecně charakter Heleny se mi nelíbil, přišlo mi, že neví, co chce a koho chce. Oproti tomu se mi spíš líbil charakter Klytaimnéstry. Celkově jinak pěkný a čtivý historický román, proto uděluji 4*/5:)

08.08.2022 4 z 5

Krycí jméno Verity Krycí jméno Verity Elizabeth Wein

Bohužel nebudu hodnotit, protože jsem knihu nedočetla. Měla jsem ji hrozně dlouhou dobu na wishlistu a dost se na ni těšila. Od prvních pár stran zmateného výkladu jsem jen čekala, kdy se příběh rozjede, ale nestalo se tak. Ačkoliv téma mě zaujalo a doufala jsem, že příběh bude napsán čtivou formou, byla jsem překvapená, že se tak nestalo. Za mě bohužel velké zklamání.

05.08.2022

Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Hana Parkánová-Whitton

Opět další skvělý historický román od úžasné autorky :) Doporučuji všem, které zajímá dozvědět se něco více o svaté Anežce České čtivou formou :)

02.08.2022 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Od Maasové jsem četla nejdříve Dvory a až pak se dostala k této sérii. Je opravdu vidět, že teprve začínala psát. Přesto od druhé poloviny knížky mě příběh neskutečně chytl a bavil. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, což se moc nedokázalo říct o samotném princi. Naopak se mi velmi líbila postava kapitána:) Celkově jsem zvědavá, jak se to bude dále vyvíjet. Věřím, že to bude mít ještě napínavý děj. A velký palec nahoru dávám i za super popis scén, to někdo jen tak neumí.

31.07.2022 4 z 5

Sidonie Česká Sidonie Česká Hana Parkánová-Whitton

Velmi pěkný historický román. Hana Whitton je již řadu let mou oblíbenou autorkou. Její romány jsou velmi krátké, ale naučné a čtivé. Příběh o Sidonii jsem neznala, proto jsem ráda, že jsem se naučila opět další kus z historie :)

26.07.2022 5 z 5

Smolná sezóna Smolná sezóna Moïra Fowley-Doyle

Přečteno jedním dechem. Zajímavý mysteriózní příběh z prostředí obyčejného života několika obyčejných lidí, kteří prožívají během určitého období v roce mnoho nástrah a možnosti neštěstí. Netušila jsem, co si od knížky a příběhu slibovat, proto mne zápletka i celkově příběh zaujal. Ačkoliv se jedná dle mého názoru spíše o delší povídku, určitě doporučuji všem, kteří mají rádi záhady i napětí. Stojí to za to :)

24.07.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knížku bych určitě zařadila do maturitní četby. Nejen, že je relativně krátká, ale také se dobře čte a má unikátní téma, které s dnešní dobou velmi úzce souvisí (Amerika a potraty). Knížku mám již dlouho na wishlistu a ačkoliv jsem viděla již dřív seriál, přesvědčila jsem se, že knížka stojí určitě za to. Samozřejmě je seriál víc obsáhlý, má mnoho víc zápletek a celkově je tam téma a příběh lépe vykreslen. V knížce určitě nenajdete dlouhé dialogy, je to spíš popis scén z pohledu hlavní hrdinky. Velmi se tam prolíná chronologický i retrospektivní pohled. Jsem zvědavá na další část a celkově i doporučuji všem, kteří chtějí vyhledat téma utopie v Americe.

24.07.2022 4 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Kniha mne nejdříve zaujala svou anotací i obálkou. Překvapilo mě ale hodnocení zde, tak jsem se rozhodla, že si ji přečtu, abych si udělala na ni i vlastní názor. Pravdou je, že s některými komentáři zde musím souhlasit. Příběh ze světa víl byl inspirovaný nejvíce sérií Dvorů od Maasové a obsahoval ze sebe i kus Selekce a Krutého prince. Pochopila jsem, že jelikož už upíři a vlkodlaci už vyšli trochu z módy, začalo se nejvíc psát o vílách, což autorům za zlé nemám. Nejtěžší úkol je, jak téma autor pojme. V případě Prázdných slibů jsem chvílemi byla na vážkách. Nápad, téma, styl psaní ani zápletka nebyla vymyšlena špatně. Co mohu vytknout je spíš jak se to celé trochu hůř pomíchalo. Chvílemi jsem byla z příběhu nadšená a nemohla se odtrhnout. Romantika tam praská ve švech a chvilkama je to hodně intenzivní. Občas jsem se v ději a celé zápletce trochu ztrácela. Chybělo mi větší vysvětlení proč se zrovna děje toto, větší návaznost na scény a ne přeskakování z jednoho děje na druhý. Co asi nejvíc musím vytknout, že autorka nedala prostor se víc seznámit nebo sžít s postavami, pochopit jejich background story, úmysly atd. A to zejména i s hlavní hrdinkou Brie. Což u knížek tohoto typu pokládám za velmi důležité.
Abych komentář shrnula, dávám spíše 3,5*/5, a protože jsem zvědavá, jestli přeci jen nebude pokračovat v druhém díle lépe, zatím dávám palec nahoru a počkám si, jak se dílo bude dále vyvíjet.

23.07.2022 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Každý díl z této série je lepší a lepší. Nemůžu si pomoct, za mě byl tento díl zatím úplně nejlepší. Nedá mi to a hned se vrhnu i na poslední dil nebo pribeh o Levaně. Nechybělo napětí, dobrodružství, láska, akce, humor, šok...prostě vše! Pořád vrtím hlavou, jak to autorka udělala, že vše do sebe krásně zapadá a navíc se tak lehce příběh čte, že máte pocit, že vám na něm vzniká závislost. Parádní díl a ještě je všemu vyzdvihuji i obálky. Dle mého názoru jsou ze sekce YA fantasy jedny z nejkrásnějších.

19.07.2022 5 z 5

Velmi hezký historický román. Barvitě vykreslený, velmi pěkně a čtivě popsaný i poučný. Mohu doporučit i porovnat styl psaní s autorkou Philippou Gregory. Líbilo se mi, že autorka popsala život Kateřiny Aragonské od začátku až do konce. Možná až moc detailně a místy rozvláčně působil děj spíše ke konci, ale k románu to zřejmě tak patřilo. Velmi doporučuji a už se těším na další díl.

14.07.2022 5 z 5

Anna Lucemburská: Kdo získá klíč k jejímu srdci? Anna Lucemburská: Kdo získá klíč k jejímu srdci? Hana Parkánová-Whitton

Velmi pěkný historický román z pera mé oblíbené autorky:) Ačkoliv je příběh hodně přikrášlen, motivace historie se nezapře. Doba Lucemburků byla velmi zajímavá a příběh o Anně Lucemburské, která byla spíše diplomatickým nástrojem svého otce Jana Lucemburského, byl velmi zajímavý. Kniha je psána čtivým a lehkým stylem a velmi rychle utíká. Určitě doporučuji, stejně jako knihy o manželkách Karla IV. :)

08.07.2022 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Další díl a opět paráda! Z té série jsem opravdu nadšená. Příběh je jiný, netradiční a napínavý. Knížka vás opravdu nutí číst dále a dále, dokud není konec. Pěkně se to čte a rychle to utíká. Líbilo se mi, že opravdu navazuje na první díl a ještě ke všemu se setkáváme zde i s hlavní hrdinkou Cinder z jedničky. Opravdu doporučuji všemi deseti a už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu:))

06.07.2022 5 z 5

Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Kněžna Ludmila: Vznešená, milovaná, zrazená Hana Parkánová-Whitton

Autorka má skvělý styl psaní, který vás velmi rychle vtáhne do děje a než se nadějete, knížku máte přečtenou. Jedná se skutečně jen o historický román, který se postavami spíše inspiroval, než že by popisoval skutečnost. I tak se mi ale velmi líbil. Možná v porovnání s jinými romány od autorky nebyl příběh tak záživný, proto dávám 4*.

02.07.2022 4 z 5

Pouto Pouto Anna Todd

Epické finále je tady a s ním i zakončení celé série. Oproti předchozímu dílu je tento výrazně kratší a moc dobrodružství se v něm neodehrává. Až na několik překvapivých momentů se celá kniha samozřejmě točí jen kolem vztahu Tess a Hardina. Velký palec pak dávám za milý závěr. Celá série byla skvělá a ačkoliv se jedná o takovou pohádku pro dospělé, mně se velmi líbila:)

30.06.2022 5 z 5

Tajemství Tajemství Anna Todd

Opět naprostá pecka. Jasně, je to už trochu zbytečně zdlouhavé a v některých částech je příběh až moc natáhnutej, ale i tak vás to nutí číst stále dokola. Je to zkrátka neskutečně odpočinkové čtení. Ačkoliv jsem viděla dříve film než četla knihu, i tak mě některé části zcela překvapily. Líbilo se mi, že od druhé poloviny mi přišlo, že se některé postavy a jejich charaktery zase někam posunuly a byl znát jejich vývoj. Nemohu napsat nic jiného, než že se těším na poslední díl.

26.06.2022 5 z 5