Carol1122 Carol1122 komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha vás chytne za srdce od prvního až do posledního písmenka. Já osobně nejdříve viděla film a až po letech se vrátila ke knize, takže děj pro mě nebyl překvapením. I přesto musím říct, že popisy v knize na mě způsobily daleko víc a celkově mě tak příběh daleko více upoutal. Neuronit žádnou slzu bylo opravdu těžké.

17.03.2020 4 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Série Cizinky od Diany Gabaldon je jeden z těch typů knih, které vás nutí číst a číst a číst, dokud si neuvědomíte, že máte i jiné povinnosti. Příběh chytne za srdce, pohladí po duši, při napínavých scénách si uhryžete nehty a než se nadějete, zjistíte, že už jste na konci příběhu :) Příběh je dle mého názoru ideální na dlouhé zimní večery s čajem a dekou. Je velmi těžké neporovnat se seriálem, za mě mají něco do sebe jak kniha tak seriál. Samozřejmě je nemožné 960 stran vložit do jedné série, proto kniha za mě vede o trochu více. Vždy si užívám detailních popisů a myšlenek Claire. Těším se na třetí díl :)

24.02.2020 5 z 5

Čtvrt století střední Evropy: Visegrádské země v globálním příběhu let 1992 - 2017 Čtvrt století střední Evropy: Visegrádské země v globálním příběhu let 1992 - 2017 Jan Křen

Dvě století střední Evropy byla Bible pro MTS obor na FSV UK. Jednalo se o knížku k předmětu, pro nějž bylo klíčové celou knihu přečíst. Kniha Čtvrt století střední Evropy navázala na svou předchůdkyni a vylíčila vyznačené období. Ačkoliv jsem ocenila zařazení do současnosti, autorův styl mě poněkud nikdy neupoutal tak dokonale, jak u jiných knih z tematiky mezinárodních vztahů. Oceňuji nové informace i zajímavé kapitoly, které se netýkaly pouze zemí V4, ale ukázaly i jiný pohled na současné (i budoucí možné) mezinárodní vztahy.

13.11.2019 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Kdo nejdříve viděl seriál a pak jde číst knížku, bude možná překvapen, kolik informací a scén tvůrci vynechali. To samé platilo i u mě, ale já jsem naštěstí zvyklá z jiných příkladů, takže pro mě to takové překvapení nebylo. Knížka je poměrně dlouhá, ale čtivá. Téma zapadá do klasického fantasy žánru, ale odlišuje se svým příběhem a postavami, které vám ukradnou srdce. Určitě doporučuji i seriál, je zajímavé to porovnat :)

13.11.2019 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Thomas Hardy má ode mě obrovský respekt, že vytvořil tak dokonalé dílo ideální jako román pro ženy. Svým stylem i motivem je velmi podobný Austenové, přesto zde v pohledu na věc jsou odlišnosti. Po přečtení Pýchy a předsudku jsem si říkala, že už se nikdy nenajde kniha, která mě svým kouzlem už jenom při otevření tak očaruje, ale stalo se. Celému příběhu, kdy se z Batsheby, sobecké a nafoukané paničky, stane rozhodne samostatná a silná žena, která si uvědomí své cíle a chyby, přispívaly i výrazné vedlejší postavy - např. Fanny, která mě svou charakteristikou chytla na chvíli za srdce a hořce jsem litovala jejího osudu. Což se nedá říkat o jejím milém.
Film celý příběh krásně vykreslil, přestože pro diváka, který nikdy nečetl toto dílo, mohlo být velmi snadné již v prvních pěti minutách uhodnout, kdo bude z oněch tří nápadníků pro hlavní hrdinku ten pravý.

02.10.2015 5 z 5

Styl Tolkiena je nepřekonatelný, čtenář se nemůže začíst líp, než do dobrodružství našeho malého pana Bilba Pytlíka a jeho výpravy. Bohužel na svých cca dvě stě padesáti stranách nedokáže probudit ve čtenáři ony úžasné pocity z fantasy světa. Proto bych řekla, že si tvůrci filmu dali práci a krásně rozšířili obzor všem milovníkům Tolkiena. Přesto si myslím, že se kniha a film pohybují relativně na stejné úrovni, i když zde obrazový snímek u mě o drobný kus vyhrává.

02.10.2015 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Těžko uvěřit, že tahle kniha vznikala z pera rukou psaného na papír při mdlých světlech svíčky. Ne, nezním jak z doby Austenové, když říkám, že tahle kniha dokázala předčit většinu dnešních autorek, které se musely styl psaní učit na vysokých školách a práci jim usnadňuje dnešní malý zázrak od Microsoftu - Word. Co říct k Austenové a jejímu stylu než to, že červená knihovna muže dnešního věku neuchvátí, ale v ženách zanechá patřičné pocity, které by měly knihy dát. Nebudu tu jediná, která by nežárlila na slečnu Elizabeth a pana Darcyho jí s radostí vyrvala z rukou. Konec konců jsem s tímhle hrdinou mého srdce vyrůstala již od svých třinácti a díky umění Austenové mi bude trvat dlouho, než najdu nového a lepšího gentlemana, který mi ukradne srdce. :)

26.08.2015 5 z 5