Daleko od hlučícího davu

Daleko od hlučícího davu

Román zpodobňuje venkovský svět ve spleti vášní, lásek a konfliktů. Příběh o citovém zrání statkářky Bathsheby Everdenové byl v šedesátých letech 20. století zfilmován.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14668/daleko-od-hluciciho-davu-hQD-14668.jpg 4.2188
Originální název:

Far from the Madding Crowd (1874)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Svoboda
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Přidat komentář
lucie0951
19. března

Děj je rozvláčný a hrdinka značně nesympatická, takže jsem nakonec ani neměla pocit, že by příběh skončil šťastně. Litovala jsem Boldwooda, Fanny Robinovou,ale svým způsobem i Oaka.

kasparos
10. března

Dobrá kniha.

anetka.repova
27. února

Daleko od hlučícího davu, tak tento příběh byl naprosto dokonalý. Zamilovala jsem se do venkovského prostředí a nutně si potřebuji přečíst podobné knihy z tohoto prostředí. Autor napsal skvělý příběh, kde vykreslení postav bylo něco úžasného.

Krásné dílo, které by se mělo zařadit do povinné četby pokud tam ještě není.

Janet11
18. února

Nádherný příběh o lidské odhodlanosti, síle i marnivosti. Thomas Hardy zde prokázal úžasnou schopnost vykreslit jádro jednotlivých postav s jejich klady i zápory. Krásné literární dílo, které by si měl každý čtenář přečíst.

Terry.89
19. ledna

Na příběh jsem byla velice zvědavá, mám ráda romány ze staré Anglie. Jenže občas u nich bývá problém s tím, že jejich děj je až příliš popisný a zbytečně rozsáhlý. A přesně tak je to i s tímto románem. Množství kapitol se zabývá událostmi, které by se daly popsat usporněji a některé dokonce vypustit úplně, protože jsou pro děj v podstatě nepodstatné nebo mají jen pramalý význam. Ale takto dříve literáti uplatňovali svou obrazotvornost a jazykový um. V současné uspěchané době pro tento stil už mnohdy zkrátka nemáme pochopení.
Příběh je velmi zajímavý, ale množství stran pro mě bylo spíše ubíjející, zpočátku jsem se dokonce nudila, a to víc, než jen málo. Gabriela jsem si oblíbila hned v první kapitole, ale k Batshebě jsem pocítila simpatia až později, zpočátku mi přišla jako rozmazlené děcko s nosánkem nahoru. Ale pravdou je, neměla důvod si brát hned prvního muže, který ji požádá o ruku. Její touho po svobodě a nezávislosti, lze snadno pochopit, když člověk uváží, že ženy byly dříve nucené, téměř ve všem se podvolit přáním svých manželů.
Když se příběh přehoupne přes polovinu, už je mnohem zajímavější a množství různých emocí z něj přímo sálá. Závěr se mi velice líbil, i když mi bylo trochu líto osudu, který potkal statkáře Boldwooda, nicméně si jej velkou měrou zvolil on sám. A jelikož jsem zkažená romantička, závěr knihy mě potěšil, i když ve filmovém zpracování to vyznělo o něco romantičtěji. :)
Celkově je příběh pěkný, ale zdlouhavé pasáže a fakt, že jsem se téměř celou první polovinu knihy v podstatě nudila, mu pro mě znatelně ubírají na půvabu. Znovu bych se do jeho četby nejspí již nepouštěla, ale zase nelituji, že jsem jej četla. :D

Michalka98
02. ledna

Kniha se mi líbila, jen Batsheba mě rozčilovala svou pošetilostí, Gabriela jsem si moc oblíbila, Boldwooda jsem litovala a Troye nenáviděla. Nakonec vše skončilo dobře pro dva hlavní představitele, za což jsem moc ráda. A i když mě Batsheba opravdu strašně rozčilovala, byla jsem ráda, že nakonec zmoudřela a štěstí jí přála.

Luciska13
25.12.2016

Kniha se mi opravdu hodně líbila, ale čekala jsem více té podoby s Pýchou a předsudkem. Nějaká ta podoba tam bude, ale nejen s Pýchou a předsudkem, ale i s ostatními knížkami Jane Austen. Najdete tam i prvky z Emmy, Rozumu a citu a dalších. Během čtení mě Batsheba lezla na nervy tolikrát... Připadalo mi, že neví co chce, ale zároveň je děsně paličatá a je si tvrdě za svým. Ale celkově byla knížka úžasná.

Terka18
15.11.2016

Na knížku jsem se opravdu těšila, ale zklamala mě a hodně. Příběh se ne a ne rozběhnout, pořád jen samý popis krajiny nebo něčeho jiného. Těšila jsem se na rychle se tvořící zápletku a hlavně, že kniha bude mít spád a ne že se tak potáhne. Knihu jsem ani nedočetla, nešlo to, musela jsem se vyloženě nutit a nakonec jsem ani nevnímala to, co jsem četla.

Elerrina
10.10.2016

V podstatě je to taková Austenové Pýcha a předsudek naruby. Nemajetný, leč charakterní muž si přes všechny nepřející životní okolnosti nakonec zaslouží respekt a lásku bohaté a povýšené dívky. Jediný Hardyho román, který končí happyendem, byť jednu či dvě mrtvoly si tento mistr tragického manýrismu neodpustil. Stejně jako pro něj typické osudové náhody, které vždy zásadním způsobem dotvářejí dramatickou linku. Román je ovšem místy trochu rozvláčný, takže těm méně trpělivým bych doporučila spíše výbornou filmovou adaptaci z roku 2015.

callahanh
21.08.2016

V podstatě standardní viktoriánský román, který ty, co už nějaké přečetli, ničím nepřekvapí, ale ani nezklame. Hardyho styl je zvláštní a trochu nevyrovnaný - na jedné straně volí dlouhé, těžkopádné a zbytečně detailní popisy krajiny, prostředí a různých činností, které chvílemi unavují, na tu druhou ale píše svěží dialogy, zajímavou zápletku, která plyne rychle dopředu. Bathsheba vlastně není nijak výjimečná postava (mimo to, že říká, co si myslí) a chová se ve své podstatě hloupě a naivně a její sympatie jsou po celou dobu na hraně. Nejsympatičtější postavou je tak vlastně Oak, který je moudrý a snaží se jí radit, nicméně ví, že vše si musí rozhodnout sama a nést důsledky. Výrazným pozitivem je trochu nečekané zakončení, které nepostrádá překvapení a jasnou motivaci postav. Označení červená knihovna bych se trochu bránil, neboť Far from The Madding Crowd je na podobný subžánr až příliš dobrý, i když ústředním tématem k němu má pochopitelně blízko, jenže není tak jednoduchý a primitivní. 75%
PS: Kdyby mi někdo vysvětlil, proč má kniha takový název, nezlobil bych se :-)

Lili
22.07.2016

Opět typ románu, kterým moc nefandím, ale mile mě překvapil. Několikrát se sice zatoulal k nezáživným druhotným dialogům, ale i to mi nevadilo a naopak si myslím, že tím se stával příběh opravdovým - zkrátka se vším všudy. Jsem ráda, že nové vydání zůstalo ve starém překladu a klobouk dolů! Spousta krásných pohledů, myšlenek a navíc román sám žije - nepostrádá dobrý děj, skvěle vykresluje postavy, někam směřuje a nás ten cíl láká!

miky103
19.07.2016

Přečteno na základě shlédnutí filmu a musím přiznat, že film se mi asi překvapivě líbil víc. Jednak se poměrně věrně přidržuje předlohy, jednak má knížka chvílemi na mě až příliš pomalé tempo a lehce rozvleklé pasáže, u kterých jsem se trochu nudila. Celkově je vidět, že knihu psal muž (zejména u pasáží věnovaných vysvětlování pohnutek ženských postav). Knížka určitě neurazí, ale ani mě nemotivuje k tomu si od tohoto autora přečíst ještě něco dalšího. Takový průměr...

Mayaku
27.06.2016

Moc hezky napsáno. K přečtení mě navnadilo filmové zpracování z roku 2015, které je opravdu velmi povedené a musím uznat, že předloha také nezklamala. Nemohu souhlasit se čtenáři, kteří tvrdí, že je psána těžkým jazykem - mně osobně se kniha četla velmi lehce a její tón a styl k dané době a prostředí prostě patří :)

A některé glosy v textu mě také pobavily - třebas tato: "Neušlo snad už pozornosti, že na rozdíl od cesty, jak se zamilovat, není žádná pravidelná cesta, jak se ze zamilovanosti vyléčit. Někteří lidé považují sňatek za urychlení této cesty, ale jsou známy případy, kdy to selhalo."

anavi2009
27.06.2016

To byla ale STRAŠNĚ nudná kniha.. Vůbec se mi to netrefilo do vkusu, usínala jsem, rozčilovala se a nakonec jsem to zabalila. Tak jsem zkusila film a nebylo to o moc lepší.. Prostě to nebyl můj šálek čaje.

lizavett
13.05.2016

Povinná literatura pro milovníky krásných a romantických příběhů z doby staré Anglie, kdy se muži chovali jako džentlmani a ženy se oblékaly jako dámy (a někdy se tak i chovaly, ač k tomu neměly důvod). Úžasná kniha plná zvratů, i když některé události se daly snadno předvídat. Láska, čest, smysl pro povinnost, ale také pýcha, vzdor, síla, nádherné a sugestivní popisy přírody. Ta pravá kniha pro dlouhé večery.

citronekodvedle
27.03.2016

První jsem viděla film a hned jsem věděla že si přečtu i knihu. To jak autor nádherně popisuje jak se ovčák Oak stará o ovečky, nebo jak vypravuje o nebi s hvězdami a nádhernou krajinou, příjde mi jako by to autor sám zažil. A celý příběh mě také okouzli. Nádherná kniha. :-)

Andy74
20.03.2016

Knihu jsem četla ze zvědavosti, slyšela jsem krásné řečičky o filmu :o) Je to moc hezký příběh, nevadilo mi prostředí (já nějak ty statky a ovčí farmy nedávám). Vůbec by mi nevadilo, kdyby autor vynechal vlnící se stébla trávy s krůpějemi rosy na koncích třpytících se na bůhvíčím a padající bůhví kam ...... tyto pasáže jsem úspěšně přeskakovala. Na hlavních postavách obdivuji kombinaci všeho možného i nemožného - hloupost, naivita, posedlost, krása, moudrost .... Hlavní hrdince bych občas řekla svoje, jak mě štvala, ale nakonec má holka štěstí, že v její blízkosti i po tom všem zůstal anděl strážný, jménem Gabriel Oak.
Takže romantika .....

jirkapak
14.03.2016

Četla jsem knihu po Tess z d'Urbervillů. Nelíbila se mi tolik, ale byla stejně skvělá! Anglie v té době byla krásné místo a pan Hardy opravdu úžasný vypravěč.

fruitbueno
14.03.2016

Těžkopádný autorův styl mi dal zabrat a ve výsledku se nemůžu rozhodnout, jestli to vůbec stálo za to...

AlenaV
02.03.2016

Je dobré občas si připomenout tu klidnou dobu, kdy se nikam nespěchalo a ženský kotník musel být schován pod dlouhou sukní. Na delší popisy si člověk zvykne, patří k pomalému toku knihy. Pěkný příběh. Těším se na film.

MiHana
26.02.2016

Konečně jsem ji dočetla. Velmi pěkný příběh psaný ale velmi těžkým jazykem, složité slovní obraty, dlouhé popisy, příliš rozvětvené věty, takže jsem nevěděla, co bylo na jejím začátku. Některé pasáže bylo nutno číst víckrát. Určitě stojí za přečtení.

kayu
22.02.2016

Vzhledem k obsáhlosti se tahle knížka četla až překvapivě lehce. Chvíli to sice trvá, než si zvyknete na popisy okolní krajiny, ale právě tím dostává celá kniha úplně jinou atmosféru. Od konce jsem příliš nečekala a o to víc jsem pak byla překvapená.

Barbra06
07.02.2016

Páni, tak jsem to zvládla přečíst a ani to tolik nebolelo. Ano, pan Hardy byl mistr v popisování, což mě chvílemi nudilo a trvalo mi, než jsem knihu přečetla. Ale jádro samotného příběhu je skvělé. A navíc pro mě vytvořil nové ztělesnění pana Dokonalého - Gabriela Oka. Kam se na něj hrabe tolik opěvovaný pan Darcy. Už jsem viděla i film a líbil se mi moc, i když tam bylo pár změn. Kvůli Gabrielovi dávám nakonec čtyři hvězdy.

Ranuncul
05.02.2016

Nebyla úplně špatná,výborně vykreslené povahy hlavních postav.Ale znovu už číst nebudu.

JessicaCorny
11.01.2016

Ke knize mě přivedlo nové zpracování filmu a protože jsem autora neznala, byla jsem velmi zvědavá na knižní předlohu.
Prvních zhruba 100 stran mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl a těžce jsem zvládala dlouhé popisy krajiny, na které moje fantazie bohužel nestačila. Basthseba E. mi ze začátku připadala jako nereálná postava a došla jsem k závěru, že žádný mužský autor prostě nedokáže popsat duši ženy. AJOJ! To jsem se ale hodně sekla! :-D
Nakonec jsem se do knihy přece jen začetla a v postavě slečny Everdenové jsem nejednou viděla svoji vlastní hloupst. T. Hardy zde popsal ženu, ve vší její hloupé inteligenci a inteligentní hlouposti. :-D Dokonce i v těch popisných částech, které fungují jako vylíčení obecné povahu lidu té doby, se dají najít některá do dnes obecně platící moudra.
I když jsem si musela dělat mezi kapitolami celkem dlouhé mezery, a během čtení této knihy jsem zhltla dvě další, tak se toto dílo zařadilo mezi mé nejoblíbenější. Dávám pět hvězdiček a vřelé doporučení.

Sabča92
02.01.2016

Na knihu jsem se neskutečně těšila. Toto obsáhlé dílo je skvěle napsáno a námět zní skvěle. Pravdivě Hardy popsal hloupost některých lidí. Bathseba Everdenová je jako postava člověk, který si přesně zasloužil, co se mu přihodilo. Skutečně mě štvala ta její hloupost. Ovčák Oak byl naopak zlatíčko, kterého mi bylo velmi líto. Po knize jsem viděla i film, který opět předělal několik věcí, ale bohužel se mi moc nezalíbil. Kniha byla lepší a hlavně od druhé poloviny vše začalo nabírat na obrátkách.

zuzana13
14.12.2015

Moc, krásná kniha, která je i zfilmovaná. Doporučuji.

Carol1122
02.10.2015

Thomas Hardy má ode mě obrovský respekt, že vytvořil tak dokonalé dílo ideální jako román pro ženy. Svým stylem i motivem je velmi podobný Austenové, přesto zde v pohledu na věc jsou odlišnosti. Po přečtení Pýchy a předsudku jsem si říkala, že už se nikdy nenajde kniha, která mě svým kouzlem už jenom při otevření tak očaruje, ale stalo se. Celému příběhu, kdy se z Batsheby, sobecké a nafoukané paničky, stane rozhodne samostatná a silná žena, která si uvědomí své cíle a chyby, přispívaly i výrazné vedlejší postavy - např. Fanny, která mě svou charakteristikou chytla na chvíli za srdce a hořce jsem litovala jejího osudu. Což se nedá říkat o jejím milém.
Film celý příběh krásně vykreslil, přestože pro diváka, který nikdy nečetl toto dílo, mohlo být velmi snadné již v prvních pěti minutách uhodnout, kdo bude z oněch tří nápadníků pro hlavní hrdinku ten pravý.

May
25.09.2015

Myslím, že je nutné mít rád klasiku, aby bylo možné tuto knihu přečíst .... Ale máte-li ji rádi a ještě k tomu jste alespoň v hloubi duše romantici, prosím nenechte se odradit množstvím stran a pusťte se do ní! Uvidíte, že stojí za to :-)

debe
31.08.2015

Výborná kniha a hlavně bezchybný překlad!