Carol1122 Carol1122 komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Jelikož se chystá filmové zpracování s Ryanem Goslingem (což mimochodem je docela vtipné, když se hlavní hrdina jmenuje Ryland Grace), jsem zvědavá, jak si tvůrci s příběhem pořadí. Andy Weir opět dokázal, že psát umí, nejen o fyzice a po sci-fi stránce, ale také do příběhu dosadí emoce a sarkasmus. Musím říci, že si mě příběh získal, ačkoliv zápletka byla trochu zamotaná. Celkově hlavní hrdina i další postava Rockyho a jejich vývoj vztahu byl geniálně vykreslen. To nemluvím o dojemném konci. Přesně tak to asi skončit mělo... parádní kniha a určitě doporučuji!

27.11.2022 4 z 5

Božena Česká - Boj o trůn a lásku Božena Česká - Boj o trůn a lásku Hana Parkánová-Whitton

Další velmi pěkný historický román z pera mé oblíbené autorky. Oceňuji historické prvky i čtivý styl od autorky. Bohužel se na můj vkus tento příběh rozvíjel docela rychle a nemyslím si, že Božena byla hlavní postavou, spíš bych řekla, že její děti. Nicméně opět krásný a milý příběh:)

21.11.2022 4 z 5

Já a pan Darcy Já a pan Darcy Alexandra Potter

Přečteno podruhé zhruba po 9 letech znovu:) Opět knížka nezklamala, nicméně musím říct, že s rozestupem vnímám některé scény trochu jako se zvláštním humorem. Nicméně autorku zbožňuji, miluju její zápletky i styl psaní a samotné příběhy. Co dodat, každá milovnice pana Darcyho by chtěla být v kůži hlavní hrdinky:)

20.11.2022 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

To byla opravdu jízda! Předně musím poznamenat, že takhle dlouhý a rozveklý román jsem už dlouho nečetla. Rozhodně mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na retrospektivní styl vyprávění. Co se týče příběhu, měla jsem celou dobu trochu problém se do knihy pořádně začíst. Příběh utíkal, ale bylo to opravdu hodně roztahané, děje se střídaly a občas to bylo lehce zamotané, až zmatené. Řekla bych, že až ke konci jsem pochopila, o co v knížce opravdu šlo. Co musím ale vyzdvihnout, tak jsou úžasné ilustrace a celková obálka i s mapou říše na konci. Styl vypravěče mi přišel občas moc drsný a sprosťáren by taky mohlo lehce ubýt, ale jinak vcelku docela spokojenost. Hodnotím tedy 3*/5.

20.11.2022 3 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Bohužel nebudu hodnotit, jelikož jsem knihu po 100 stranách odložila. Nemyslím, že byla napsaná špatným stylem, ale já se bohužel vůbec nedokázala začíst. Oslovila mě anotace a čekala jsem, kdy se konečně začne děj vyvíjet, ale nedělo se nic zajímavého a ani postavy mne neoslovily. Pravděpodobně doporučuju, aby se každý zkusil do knížky začíst a udělal si vlastní názor.

08.11.2022

Další díl a druhá manželka Jindřicha VIII. Předně musím říct, že se to čte opravdu samo a krásně. Celou knihu jsem přečetla během jednoho víkendu a nedokázala se odtrhnout. Ačkoliv mi Anna Boleynová nebyla z předchozího dílu sympatická, autorka se ji snažila vykreslit v dobrém světle a nakonec si získala i sympatie čtenáře. Jejího osudu, který je velmi známý, je mi velmi líto. Před pár lety jsem navštívila Tower v Londýně, kde je i dnes vyznačeno místo popravy skleněným polštářem. Nutno dodat, že při čtení konce mi nebylo z popisu dobře. Na druhou stranu autorku obdivuji a děkuji jí i za další možnost nahlédnout na další Jindřichovy manželky. Zde mi naopak nebyla sympatická Jane Seymourová, což se určitě ale v dalším díle opět obrátí. Parádní čtení a moc doporučuji:)

06.11.2022 5 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Musím souhlasit s dalšími recenzemi knihy. Některé scény už byly moc. Rozhodně jsem nečekala tak detailně popsané erotické scény, kterým už chyběl jen obraz a jednalo by se o pornografii. Myslím, že k tomuto žánru se to prostě vůbec nehodilo a nesedělo mi to. Celkově i knížka mi přišla úplně jiná než předchozí díly Dvorů. Co se týče postavy Nesty, určitě se s ní čtenář konečně více poznal včetně Cassiana. Scény se ale hodně opakovaly, zápletka se moc nevyvíjela a příběh byl zbytečně roztahaný až na konec, který byl zase až moc uspěchaný. Celkově hodnotím spíše 3,5*.

02.11.2022 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Budu citovat linku jedné postavy na straně 406 - je to horší než telenovela. Ale bohužel vás to chytne natolik, že čtete, čtete až je najednou konec. Miluju sladké příběhy, opravdu jo, ale občas už toho cukru bylo v knížce až moc. Trochu mě mrzelo, že se to točilo opravdu jen kolem hlavních postav, ale tak to asi mělo být:) Každopádně určitě doporučuji všem, kdo chtějí dostat cukrovku a taky se vůbec ne nenápadně uculovat, když zrovna čtete knížku v autobuse.:)

27.10.2022 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Zazvonil zvonec a pohádek je konec. A že to bylo parádní zakončení úžasné série!:)

Předně asi napíšu něco k poslednímu dílu. Knížka je opravdu bichle a máte občas pocit, že nikdy nekončí. Musím říct, že ze všech dílů byla asi bohužel trochu nejslabší. Ačkoliv se děje spousta věcí naráz a hromada akce, zároveň mi ale přišlo, že akce moc nebylo... vše se točilo kolem Levany, revoluce, každou chvíli někdo někoho unášel, někdo se ztratil, anebo to vypadalo, že to třeba nedopadne dobře. Autorka si jednoduše ráda hrála s pocity čtenáře. Představila se nám zde Winter alias Sněhurka, která mi kupodivu přirostla k srdci možná i více, než samotná Cinder. Celkově knížka byla velmi čtivá a napínavá, ale řekla bych, že celkových 765 stran by se úplně v pohodě vešlo do 400 stran maximálně, kdyby některé pasáže nebyly tak roztahané. Ale jinak opět paráda:)

A co se týče celkové série... jednoznačně doporučuji, protože ten nápad vás vtáhne a už nepustí. Čte se to jedna báseň, je to velmi kreativní, velmi napínavé, postavy jsou skvělé a na knížkách se stanete závislými. Určitě doporučuji přečíst i povídku o Levaně před tímto dílem, trochu vám to na Levanu změní pohled:) Opravdu před autorkou smekám a děkuji jí za tento skvělý svět, ve kterém jsem skrze 4 a půl knížky ráda utíkala od reality:)

25.10.2022 5 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Původně jsem se k této "povídce" nechystala, ale nakonec jsem byla mile překvapená, jak skvěle byl děj promyšlený a jak moc mě postava Levany zaujala. Jsem moc ráda, že jsem si tuto útlou knížečku přečetla ještě před finálním dílem Winter a takto to doporučuji i ostatním, aby motivy královny Levany a její backstory pochopili. Najednou vám totiž zapadne poslední dílek skládačky do motivů, proč se Levana tak chovala a jaký byly její úmysly... Rozhodně doporučuji!

17.10.2022 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Ačkoliv mě první díl nenadchl, nakonec jsem byla ráda, že jsem celou sérii přečetla. Celkově bych ji ohodnotila průměrně. Vyzvdihuji určitě nápad, zajímavé prostředí i některé postavy. Děj byl ale občas zmatený, míchalo se zde dohromady několik souvislostí a občas jsem nevěděla, zda čtu pohádku pro děti nebo pro dospělé. Závěrečný díl byl asi nejlepší z celé série, ale závěr nebyl tak epický, jak bych čekala. V porovnání s jinými knihami podobného tématu odnotím tedy 3*.

16.10.2022 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

První díl mi na rozjezd přišel relativně slabší. U druhého dílu jsem nedokázala přestat číst. Každá další kapitola mě nutila více a více prožívat příběh Celaeny a její charakter konečně vyplul na pohled. Strašně se mi líbí, jak ji Maasová vykreslila, nejen díky odvážné a hrdé stránce, ale nechyběl i vtip a ostrá slovíčka. To nemluvím o samotném ději, který mě v polovině dostal neskutečně tak, že jsem lapala po dechu. Druhý díl jednoznačně předčil má očekávání a už se nemohu dočkat, až se ponořím do dalšího dílu.

13.10.2022 5 z 5

Prsten princezny Judity Prsten princezny Judity Hana Parkánová-Whitton

Velmi romantický a až pohádkový příběh z historie :) Líbil se mi popis lásky mezi princeznou Juditou a vévodou Bernardem. Ačkoliv jsou do příběhu zasazeny i smyšlené postavy, oceňuji historický kontext.

06.10.2022 5 z 5

Královna Dagmar Královna Dagmar Hana Parkánová-Whitton

Další velmi milý historický román:) Láska mezi Valdemarem a Markétou Přemyslovnou, nebo také Dagmar, byla opravdu hezky vykreslena. Autorčin styl psaní je velmi čtivý a určitě doporučuji:)

04.10.2022 5 z 5

Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Kunhuta Přemyslovna: Vynucený sňatek českého a polského království Hana Parkánová-Whitton

Romantizovaný příběh o princezně Kunhutě Přemyslovně, dceři Přemysla Otakara II., který vám utkví v paměti daleko lépe než z hodin dějepisu :) Rozhodně doporučuji i další knihy skvělé paní autorky, která příběhy středověkých princezen píše opravdu velmi čtivou a poučnou formou.

02.10.2022 5 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Za mě určitě o kousek lepší než první díl. Ačkoliv jsem váhala, zda se do druhého dílu pustím, nedalo mi to a musím říci, že nelituji. Bylo to daleko více akčnější, děsivější, a zároveň napínavější. Líbilo se mi, že jsme se více seznámili s hlavní hrdinkou, která se mi dokonce začala líbit a fandila jsem jí. Nejvíc ale musím vystihnout pochvalu autorce za konec. Spadla mi brada a přesvědčilo mě to, že se určitě pustím i do posledního dílu. Celkově ale stále dávám pouze 3* z důvodu zmateného vývoje a celkově by děj nemusel být místy tak uspěchaný. Občas mi i přišlo, že kapitoly na sebe skoro vůbec nenavazovaly. Nechám se překvapit, jak poslední díl dopadne...:)

01.10.2022 3 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Opravdu velmi krásná obálka, která hned upoutá. Takhle by měly knížky vypadat! Téma příběhu bylo zajímavé a okamžitě jsem se i sžila s hlavní hrdinkou. Celkově byl styl psaní také povedený. Nemůžu ovšem hodnotit lépe než 3* z důvodu, že občas byly pasáže a děj až moc rozvleklý a zároveň byl příběh chvílemi až příliš ponurý. Také jsem čekala trochu lepší popis oné doby, protože jsem byla na 17.století zvědavá. Hodnotím ale jinak kladně za zajímavý nápad a příběh. A samozřejmě dávám plný počet hvězdiček za obálku.

28.09.2022 3 z 5

Bravurně vykreslený obraz tohoto zapomenutého kousku z naší historie. Karin Lednická píše velmi poutavým a živým stylem, a velmi jí děkuji za to, že se těmto, ač velmi smutným a tragickým, tématům v historii věnuje a znovu připomíná v rámci veřejnosti.

25.09.2022 5 z 5

Láska a válka Láska a válka Liz Trenow

Nádherný a dojemný příběh tří žen, které za války ztratily své milované a nejbližší, a přijíždí každá z jiné země, aby se dozvěděly pravdu a jejich duše našla mír a klid. Ačkoliv je knížka poměrně úzká, charakter hlavních postav byl vykreslen bravurně. Musím pochválit i celkový styl psaní a směr, kam se děj ubíral. Celkově jsem byla mile překvapena a na konci i slzička ukápla:)

22.09.2022 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Po dlouhé době opravdu velmi povedené a čtivé YA fantasy! :) Příběh mě doslova pohltil, postavy mi byly sympatické a každá si našla místo v srdíčku. Celková zápletka byla skvělá a dialogy? Naprosto parádní! Někdy jsem se smála, někdy napětím přestala dýchat... prostě tak to má být. Třeba by mohlo být ještě pokračování, nebo něco na podobný motiv :) Každopádně všem doporučuji přečíst už jen například proto, že Margaret Rogerson bude na autogramiádě na humbook festivalu nyní na podzim :)

20.09.2022 5 z 5