Boženka2 Boženka2 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Nechápu, proč jsem se této knize celý život vyhýbala. Teď mi ji půjčila vnučka a já jsem ji přečetla jedním dechem.

27.02.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, ale na Tribeč by mě nikdo nedostal. V zimě, ani v létě.

01.04.2020 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jsem ráda, že mě čtenářská výzva konečně donutila přečíst si tuto knihu, v mládí mne vůbec nebavila, teď jsem ji přečetla na jeden zátah

08.02.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Dávám pět hvězdiček, protože autor nemůže za to, že já chvílemi vůbec nevím, o čem je řeč. Tím mám na mysli technické údaje, výpočty, fyzikální a jiné veličiny. Příběh je moc hezký, přečetla jsem ho s chutí, asi se podívám i na film.

22.11.2017 5 z 5

Gösta Berling Gösta Berling Selma Lagerlöf

Samotný Gösta Berling mi k srdci nepřirostl, ale celkově jsem touto knihou okouzlená.
Lidské příběhy, ságy, příroda, myšlenky, ani nedokážu popsat svoje pocity. Autorka se narodila skoro o sto let dříve než já, ale její úvahy mi připadají úplně současné.

29.05.2022 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Velice zajímavá kniha. Bohužel si myslím, že ti, kterým hrozí některá z popsaných nebezpečí, si to nejsou schopni uvědomit. Tak jako obdivovatelé diktátorů a podporovatelé diktatur, si i dnes mnozí, kteří se nechají ovlivnit neustále opakovanými pravdami, myslí, že jednají správně. Mám na mysli štvaní proti lidem, kteří mají jiný názor na péči o svoje zdraví, nebo každodenní články o hrozbě některých zemí jiným zemím.
Snad to všechno dobře dopadne...

29.01.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Krásná kniha, autor je úžasný vypravěč, dokázal věrohodně vykreslit vzdálené časy a spoustu lidských charakterů a osudů.

07.04.2017 5 z 5

Čechy, země zaslíbená Čechy, země zaslíbená Petra Hůlová

Škoda, že malou trošku dnešních sympatií neměli Ukrajinci, kteří u nás pracovali, už před dvaceti lety. Mohli mít o mnoho lehčí život.
Vím to z vlastní zkušenosti a tato kniha mi to opět potvrdila.

15.03.2024 5 z 5

Děvče pro Oklahomu Děvče pro Oklahomu Mirko Pašek

S touto knihou jsem se setkala poprvé a líbila se mi. Popis osídlování viděný pohledem dospívající dívky, ale nejkrásnější na knize byly popisy prérie a přírody. Kvetoucí prérie zjara, noc plná hvězd. V duchu jsem tam byla také. Jinak smutné.

21.11.2019 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Po přečtení této knihy mám stejné pocity, jako po prohlídce koncentračního tábora Osvětim před několika lety. Jak to vůbec mohli dělat lidi lidem? Co udělat, aby se to už nikdy a nikde nemohlo opakovat?

28.11.2017 5 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

K přečtení druhé části knihy jsem se musela pár dní nutit, protože první část mě úplně odrovnala. Je hrozné, že se člověk někdy chová jako idiot a nepřestane s tím, dokud se nestane něco nenapravitelného.

06.11.2017 4 z 5

Mlhy na Blatech Mlhy na Blatech Karel Klostermann

Zase jedna z knih, které vypravují o starých časech, o tom, čím se lidé zabývali, čím se trápili, z čeho se radovali. Na rozdíl od Sklářů se mi tato zdála trochu zdlouhavá, ale přesto jsem ji přečetla s chutí a bavila mě.

10.03.2022 4 z 5

Božena Němcová Božena Němcová Václav Tille

Moje oblíbená kniha o Boženě Němcové. Autor se zabývá jednak rozsáhlým dílem B.N.,i jejím soukromým životem od dětství. Popisuje její život věcně, podle dostupných dokumentů, dopisů a vzpomínek, ale přitom velice vlídně.
Škoda, že tuto knihu asi nečetly autorky televizního seriálu Božena. Potom by v něm bylo více laskavosti a méně senzacechtivosti.
Božena Němcová si přála narodit se znovu asi za dvě stě let a tak si říkám, že možná už někde vyrůstá krásné děvčátko se zelenýma očima a z celého srdce mu přeji, ať to tentokrát dopadne lépe.

08.02.2021 5 z 5

Tajemství Barunky Panklové Tajemství Barunky Panklové Helena Sobková

Další kniha, ke které jsem se vrátila pod trpkým dojmem z televizního seriálu. Do dneška mě nevyřešené tajemství zrození Boženy Němcové uchvacuje a možná je v něm ukryto i vysvětlení jejího těžkého údělu. Krásná kniha s mnoha portréty a dalšími dokumenty.

08.02.2021 5 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

Před lety jsem viděla film a teď jsem si konečně přečetla i knihu. Zamilovala jsem si oboje.

09.08.2019 5 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Bohužel patřím k těm čtenářům, kteří ani pořádně neví o čem četli. Knihu jsem dočetla, protože mi připadala tak neuvěřitelná, že jsem byla zvědavá, co bude dál. Většinou jsem nevěděla o kom je řeč a v jaké době se to děje. Mám ráda knihy s magickými prvky a lidské příběhy, ale tady jich na mě bylo moc.

04.08.2019 2 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Tato kniha patří k několika málo knihám, které při nejlepší vůli nedočtu...Možná to ještě někdy zkusím.

30.12.2017

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Kniha se mi moc líbila, ani jsem nevěděla, že je to prvotina. Možná mohla být trochu stručnější, konec jsem čekala drsnější, ale přesto jsem si krásně početla a už se těším, až si přečtu autorovu další knihu

12.08.2017 4 z 5

Premena Premena Liv Ullmann

Krásná kniha, která mi po letech připomněla tuto skvělou herečku. Vzpomínky přicházejí jak chtějí, tak, jak to vzpomínky dělají. Liv je zapisuje, přidává svoje úvahy, vyznání a pocity.
Proměny ukázaly citlivou, inteligentní a láskyplnou ženu.
Už jsem si připravila její filmy, teď je budu vidět trochu jinýma očima.

06.02.2023 5 z 5

Šeptající země Šeptající země Gerald Durrell

Zase jsem našla poklad v knihbudce. Krásné vypravování o krásné zemi, krásných lidech, zvířatech, rostlinách. Nepodezírám autora z vědomého drancování přírody, věřím, že ho vedl upřímný zájem o přírodu. Byla jiná doba a dnešní pohled je také jiný.Teprve při čtení jsem si vzpomněla na film O mé rodině a jiné zvířeně, podle stejného autora. Hned jsem se na něj znovu podívala. Musím si přečíst i knihu a další knihy pana Durrella.

12.08.2022 5 z 5