Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne ... celý text

Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.

Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.52045

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)

Annkag
včera

Táto kniha ma úplne pohltila už od samého začiatku keed som ako čitatel bola priamo vtiahnutá do deja....úžasne napísané,napínavé,miestami máte pocit že ste sa čosi nové dozvedelia naučili a v okamihu chrlíte na svojich známych múdra ktoré ste si zapamatali.....
Psychologický rozbor človeka míle od domova a úplne sám bez kontaktu so svetom...čo svetom?Svojou planétou....
Ú-Ž-A-S-N-É!!!

Ivinka.S

Skvělé napsaná kniha! Mark Watney je úžasný hlavní hrdina, který to nikdy nevzdává a čtenáře prostě baví :)

heavy66

Mark je nejosamělejším Robinsonem v dějinách ztroskotání, 200 milionů kilometrů od lidí, bez vzduchu, vody, jídla, piva, s výhledem pobytu v nafukovacím stanu na příští čtyři roky, s televizními seriály a disko hudbou. Pravděpodobnost přežití 0,001%!
Většina by to v podobné situaci zabalila, Mark je ovšem plný optimismu a sarkastického humoru. Jako špičkový specialista v několika oborech a zdatný improvizátor má slušnou šanci na úspěch....
Kniha se čte velmi dobře, včetně podrobných popisů fyzikálních a chemických procesů (tak jo, přiznávám, občas jsem se v nich ztrácel).
Je i přiměřeně napínavá, vědecko-fantasticky uvěřitelná. Zapochyboval jsem u vesmírného kabrioletu, ale pokud to vymyslela NASA, bude to fungovat!
Věřím, že se lidstvo jednou odvrátí od věčného válčení, náboženského blouznění a rabování bohatství Země, a další generace se dočkají televizních reportáží z výstupu lidské posádky na planetu Mars!

buldozer5

Kniha mě hrozně nadchla a už se nemohu dočkat na autorovo další dílo!

Alienor

Na knihe najviac oceňujem bezvýhradne pozitívne ladenie, čo sa už dnes veľmi nevidí. Nie je to nejaká veľká literatúra, ale rolu balzamu na dušu plní spoľahlivo.

dia.riedl

Báječné čtení, Mark je neskutečně skvělý. Film je taky výborný!

Petrasim

Nemám ráda scifi a nemám ráda technické věci, ale v této knize mě bavilo naprosto všechno! Úžasná knížka.

Lector

Tak mě opět jednou čtenářské choutky přivedly na stopu díla, jež patří mezi ta nejčtenější a nejkomentovanější (i když to není moje programová zásada). A zdá se, že zájem o ně nepolevuje. Myslím, že právem.
K této knize mne však přivedl spíše film, který před jistou dobou shlédl. Chtěl jsem vrátit k předloze a užít si nepřežvýkanou Weirovu kreativitu a preciznost.
Užil jsem si ji vrchovatě. Chrochtám si.
Marťan je sci-fi a není to sci-fi. Je to manuál krizového řízení pro borce z NASA a JPL. Weir nepotřeboval odcestovat daleko do budoucnosti ani do exotických zákoutí na hony vzdálených galaxií. Byl ochoten vystavit se posměchu odborníků a „takyodborníků“ a věnovat se „hypotetické události“, která se přihodí takřka tady a teď. Vyžadovalo to jednu „drobnost“ - nastudovat téma, strávit stovky hodin konzultacemi a pravděpodobně přepisovat a přepisovat.
Výsledek stojí za to. Jako individuum tupě adorující lidský rozum a analytické schopnosti, jimiž nás evoluce bůhvíproč obdařila (zdá se, že s námi měla slitování – je to takřka hluché, takřka slepé a vůbec to nemá čich – tak tomu dám alespoň schopnost uvažovat) smekám klobouk před precizním zpracováním. Pasáže věnované technickým problémům jsem hltal (pro srovnání vývoje žánru doporučuji Clarkův „Měsiční prach“). Na druhou stranu oceňuji poněkud cynický humor, jímž svého hrdinu autor obdařil. Nejvíce bodů však dávám za exemplární demonstraci analytického a systémového myšlení, kterého mezi lidmi ubývá jako vzduchu v protrženém skafandru.
Jestli tohle nepřitáhne mladé lidi k technice a k přírodním vědám, pak už nevím, co by to mělo být!
Vidím, že komentářů je tu spousta. V mnoha věcech se určitě opakuji, ale mám potřebu vzdát hold takové knize.

lukas.com

Kdybych neviděl film, byl bych napnutej jako trenky celou knihu. Knížku jsem přečetl za dva dny a jedním dechem.

Alysa

Na to, že jsem odborným částem knihy vůbec nerozuměla, mě Marťan nadchnul. Málokdy mě kniha takto vtáhne do děje. Každou popsanou situaci s Markem na Marsu jsem si dokázala představit. Za 5 hvězd bez debat.

KikinkaV

Výborné!

Elle1

Stejně jako film, který si oprávěně může říkat blockbuster, i kniha je opravdovým bestsellerem. Rozhodně doporučuji, příběh je napínavý, hlavní postava neskutečně vtipná a celkově se čte fakt úžasně. Jediným mínusem pro měl byly matematické výpočty a obecně různé postupy, které jsou pro obyčejného čtenáře docela abstraktní.

Aerine

Velmi velmi zajímavý námět. Jediné, co mi na tom nesedělo (vědeckým popisům nerozumím ani za mák, a tak nedokážu posoudit, zda by cokoli, co se na Marsu dělo, bylo technicky možné), bylo to, že se Mark nepotýkal s depresemi ani ničím podobným z důvodu absence sociálního kontaktu. Ale i tak to byl skvělý zážitek.

tsal

Marťan je hodně skvělá věc. Takový Robinson Crusoe, který místo na ostrově skončil na Marsu, a místo Pátka mu společnost dělá neoblomný smysl pro humor a optimismus. I přes zdánlivou lehkost, s níž Mark Watney popisuje svůj každodenní boj o přežití, mě po celou dobu šimral mráz po zádech. Spousta sci-fi se odehrává ve vesmíru, ale ten je obvykle jen prázdnou kulisou. Příliš málo titulů vám opravdu dá ochutnat, jak nebezpečné a člověku nepřátelské prostředí to je. Marťan je rozhodně jednou z těchto knih. S každou chybou či poruchou se nejprve zasmějete Watneyho vtipu a pak vám dojde, jak blízko byl ke smrti. Jaký zázrak je, že ještě dýchá. A co všechno (čímž myslím absolutně všechno) se kdykoliv může pokazit a zabít ho. Je to dobrodružná cesta, jejíž konec sice vidíte jasně, ale přesto vás dokáže napnout od začátku do konce. A taky vás donutí ocenit, jak fajnové místo Země a váš útulný koutek na ní vlastně je.

Jedinou slabinou tu pro mě byl častý technický výklad. Nestydím se přiznat, že jsem typická blondýna, která věří, že žárovky svítí díky malým trpaslíkům s pochodničkami. Výroba vody z plynů a ohně pro mě tedy byla naprostou španělskou vesnicí, jejíž princip bych skutečně nepochopila, ani kdybych chtěla. A já nechtěla. Zde nastupuje výhoda audioknihy (která je jen tak mimochodem rovněž skvělá). Odignorovat nezábavnou část v textu je podstatně těžší než odignorovat nezábavnou část zvukové stopy. Zážitek z četby mi tyto pasáže tedy zkazily jen minimálně. Technická linka knihy je nejspíš také zajímavá, ale mně ke spokojenosti stačila jen ta dobrodružná.

Neo1tex

Skvělá a vtipná kniha. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale jinak je to výborné čtení.

Thomas.on

Matt Damon zahrál ve filmu skvěle, ale kniha je zase o něco lepší. Film jsem viděl dříve, takže jsem si hlavního hrdinu ztotožňoval s Damonem a nijak se to nebilo.

Tyet

Bestseller od Andy Weira se stal předlohou pro film, který jsem neviděla. Knížka se čte skvěle, je napínavá, zvlášť na začátku a hlavně na konci, kdy jsem byla fakt nervózní, ačkoliv bylo od začátku jasné, že špatně to dopadnout nemůže. Množství výpočtů mě nerušilo, naopak dodávalo knize na přesvědčivosti a člověk si uvědomí, že astronaut nemůže být žádný blbec. Líbila se mi naprostá nezdolnost hraničící s nezodpovědností, která se ale v tomto případě vyplatila. Mark Watney disponuje typickým yankeeským důvtipem a nezávislou myslí. Potvrdilo se mi, že Američané jsou jako děti. Zvědaví, vynalézaví, optimističtí, sebevědomí, zaměření na cíl a sebestřední. Je znát, že je to mladý národ, kterému chybí zádumčivost, smíření a zenový klid :) Jo, knížku doporučuju, je to nenáročná oddechovka, žádná moudra v ní nehledejte.

Belanna

Knížka mě nadchla. Mark Watney a jeho sarkastický humor mě dokonale pobavil. Navíc to není knížka jen o humoru, ale skrývá v sobě i další o mnoho hlubší významy. Technické věci jsou popsány tak, že je pochopí i laik. Bezva čtení.

Lucissia

Protože mě zaujal film, sáhla jsem i po knize. Sice tam na mě bylo moc technických detailů, ale zase na druhou stranu to vyvážil Markův humor. :-)

DracoMalfoy

Pokud jste techničtí typy, kniha je přesně pro vás, já to ovšem nejsem takže uděluju tři hvězdy za hlášky, protože ty neměly chybu !

jiri77

Kniha se celkem dobře čte ,až na ty technologické popisy ,kterým jsem někdy nerozuměl. Příběh mě bavil a moc se mi líbilo že tento,,Robinson na Marsu'' měl neustále smysl pro humor. Autor si musel dát s touhle knihou hodně práce. Sci-fi v knižní podobě moc nečtu ale tohle mě bavilo a doporučil bych ji všem ,at' si jí přečtou.

15Kate

Tahle knížka mě vážně bavila. Watney je sympaťák, jeho sarkastický humor mě bavil po celou dobu čtení. I když jde o příběh osamělého člověka na Marsu, nikdy jsem se při čtení nenudila, akce tomu nechyběla. Navíc je to vážně věrohodně psané. Doporučuji přečíst!

Arya26

Viděla jsem nejdřív film a teď jsem se dostala ke knížce. Někdo má názor, že vtipy v knize jsou trapné. Mě tato kniha velmi bavila, rozesmívala mě a vtáhla do děje. Bavily mě i technické popisy, kvůli kterým mnozí čtení odložili na neurčito. Mark se svým humorem bránil ,,proti Marsu´´ a myslím si, že jen díky jeho smyslu pro humor a optimistické povaze vydržel tak dlouho. Od knih s nálepkou world bestseller a milio´nem recenzí paradoxně nic moc nečekám, protože mě zpravidla zklamávají. Tentokrát mě Marťan přímo nadchl. Jenom si myslím, že kdyby tato situace nastlala v reálu, asi by to tak dobře nedopadlo a NASA by nevrazila tolik peněz do záchranné mise pro jednoho člověka.

toni-az

Film jsem zatím neviděl, i když mi byl doporučován. Kniha zaujala, líbila, a to se mi v poslední době moc často nestává.

Kupodivu mi ani nepřišla moc rozvláčná, technické detaily mi sice místy připadaly nelogické a nefunkční, ale po troše googlení nakonec nevím co by se tomu vědecky dalo vytknout (jako nejvíc mi vadily dvě věci - spálím něco a vznikne voda - ajaj, ono to fakt chemicky tak je, no a zadruhé tak nějak všechno mi připadalo za vlasy přitažený, i když neumím konkretizovat co a proč).

Rozhodně dobře napsáno co se týče napětí - opravdu jsem byl zvědav jak to bude pokračovat. Na druhou stranu bylo celkem jasné jak to celkově dopadne. S hlavní postavou jsem se také dovedl sžít, takže to je taky plus. Jen mi nějak chyběla komplexnost románu, tohle byla prostě taková natažená novela, i když zatraceně dobře napsaná.

Čteno ve slovenštině, a vůbec nevadilo. Dostala mě hláška z konce knihy:
"Smrdím ako keď skunk poserie pať dní nosené ponožky."

Disease

Knihu jsem četl až po filmu, že je prý o hodně lepší. Není! Dost mi vadil křečovitý humor a hlavně takový ten "bestsellerovitý" způsob psaní (hodně se opakují různé technické detaily, asi aby to pochopit i úplný pitoma). Budovatelské finále mě stejně jako ve filmu neurazilo.

kní

MZMEUPRVTRVRPROKOMSPTHFNDRPRPRVNADLHZPRV
(aneb: můžeme upravit rover pro komunikaci s pathfinderem ... a dál už taky nevím...)

Mr.JaroCZ

Marťan se četl celkem dobře, ale místy byl poněkud řekněme "rozvláčný".
Na rovinu - autor je řemeslně zručný, ale vracet se ke knize nemám v úmyslu.

callahanh

Velmi dobrá kniha, které asi z mého pohledu ublížil všeobecný hype, protože jsem čekal něco výjimečného, ale ono se to nedostavilo. Předně tu na můj vkus bylo až moc odborných pasáží, popisů a takřka výkladů, takže jako člověk, kterému jsou fyzika a chemie naprosto cizí, jsem se v těchto místech trochu nudil a vůbec jsem je nechápal. Naštěstí je ale hlavní hrdina natolik sympatický, i když vlastně dokonalý, protože umí úplně vše, že tyhle části trochu kompenzuje a především je tu taky notně cynický humor, který vše příjemně vyvažuje. Kniha je zkrátka taková pohodovka, která je plná optimismu, vlastně ignoruje jakékoli smutky hlavní postavy, nikdy nepracuje s nějakým strachem o ni a de facto jí ani nedává možnost dělat nějaké chyby a ono to překvapivě funguje a je vlastně úplně jedno, jestli v ní jsou nějaké faktické omyly. Ačkoli se k ní už asi nikdy nevrátím, chápu, proč se stala tak populární a uchvátila tolik lidí. 70%
PS: FIlm je na velmi podobné úrovni, jen v rámci široké přístupnosti tvůrci obrousili hrany a udělali z příběhu možná ještě bezstarostnější záležitost než kniha.

yorba

Knížka mě oproti filmu bavila víc i když Mark be takovej brouk Pytlík práce všeho druhu,trochu se nechce věřit,že jeden člověk ovládá tolik oborů,ale bylo to napínavé četlo se to dobře

Hanjimka

Líbilo se mi to. Technických pasáží tam bylo dost, ale nebylo to zase tak hrozné.A ta jeho vynalézavost a ironie, to se mi líbilo. Knížka super, a to napětí z konce...