Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne ... celý text

Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.

Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.51998

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)

Neo1tex
včera

Skvělá a vtipná kniha. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale jinak je to výborné čtení.

Thomas.on
včera

Matt Damon zahrál ve filmu skvěle, ale kniha je zase o něco lepší. Film jsem viděl dříve, takže jsem si hlavního hrdinu ztotožňoval s Damonem a nijak se to nebilo.

Tyet

Bestseller od Andy Weira se stal předlohou pro film, který jsem neviděla. Knížka se čte skvěle, je napínavá, zvlášť na začátku a hlavně na konci, kdy jsem byla fakt nervózní, ačkoliv bylo od začátku jasné, že špatně to dopadnout nemůže. Množství výpočtů mě nerušilo, naopak dodávalo knize na přesvědčivosti a člověk si uvědomí, že astronaut nemůže být žádný blbec. Líbila se mi naprostá nezdolnost hraničící s nezodpovědností, která se ale v tomto případě vyplatila. Mark Watney disponuje typickým yankeeským důvtipem a nezávislou myslí. Potvrdilo se mi, že Američané jsou jako děti. Zvědaví, vynalézaví, optimističtí, sebevědomí, zaměření na cíl a sebestřední. Je znát, že je to mladý národ, kterému chybí zádumčivost, smíření a zenový klid :) Jo, knížku doporučuju, je to nenáročná oddechovka, žádná moudra v ní nehledejte.

Belanna

Knížka mě nadchla. Mark Watney a jeho sarkastický humor mě dokonale pobavil. Navíc to není knížka jen o humoru, ale skrývá v sobě i další o mnoho hlubší významy. Technické věci jsou popsány tak, že je pochopí i laik. Bezva čtení.

Lucissia

Protože mě zaujal film, sáhla jsem i po knize. Sice tam na mě bylo moc technických detailů, ale zase na druhou stranu to vyvážil Markův humor. :-)

DracoMalfoy

Pokud jste techničtí typy, kniha je přesně pro vás, já to ovšem nejsem takže uděluju tři hvězdy za hlášky, protože ty neměly chybu !

jiri77

Kniha se celkem dobře čte ,až na ty technologické popisy ,kterým jsem někdy nerozuměl. Příběh mě bavil a moc se mi líbilo že tento,,Robinson na Marsu'' měl neustále smysl pro humor. Autor si musel dát s touhle knihou hodně práce. Sci-fi v knižní podobě moc nečtu ale tohle mě bavilo a doporučil bych ji všem ,at' si jí přečtou.

15Kate

Tahle knížka mě vážně bavila. Watney je sympaťák, jeho sarkastický humor mě bavil po celou dobu čtení. I když jde o příběh osamělého člověka na Marsu, nikdy jsem se při čtení nenudila, akce tomu nechyběla. Navíc je to vážně věrohodně psané. Doporučuji přečíst!

Arya26

Viděla jsem nejdřív film a teď jsem se dostala ke knížce. Někdo má názor, že vtipy v knize jsou trapné. Mě tato kniha velmi bavila, rozesmívala mě a vtáhla do děje. Bavily mě i technické popisy, kvůli kterým mnozí čtení odložili na neurčito. Mark se svým humorem bránil ,,proti Marsu´´ a myslím si, že jen díky jeho smyslu pro humor a optimistické povaze vydržel tak dlouho. Od knih s nálepkou world bestseller a milio´nem recenzí paradoxně nic moc nečekám, protože mě zpravidla zklamávají. Tentokrát mě Marťan přímo nadchl. Jenom si myslím, že kdyby tato situace nastlala v reálu, asi by to tak dobře nedopadlo a NASA by nevrazila tolik peněz do záchranné mise pro jednoho člověka.

toni-az

Film jsem zatím neviděl, i když mi byl doporučován. Kniha zaujala, líbila, a to se mi v poslední době moc často nestává.

Kupodivu mi ani nepřišla moc rozvláčná, technické detaily mi sice místy připadaly nelogické a nefunkční, ale po troše googlení nakonec nevím co by se tomu vědecky dalo vytknout (jako nejvíc mi vadily dvě věci - spálím něco a vznikne voda - ajaj, ono to fakt chemicky tak je, no a zadruhé tak nějak všechno mi připadalo za vlasy přitažený, i když neumím konkretizovat co a proč).

Rozhodně dobře napsáno co se týče napětí - opravdu jsem byl zvědav jak to bude pokračovat. Na druhou stranu bylo celkem jasné jak to celkově dopadne. S hlavní postavou jsem se také dovedl sžít, takže to je taky plus. Jen mi nějak chyběla komplexnost románu, tohle byla prostě taková natažená novela, i když zatraceně dobře napsaná.

Čteno ve slovenštině, a vůbec nevadilo. Dostala mě hláška z konce knihy:
"Smrdím ako keď skunk poserie pať dní nosené ponožky."

Disease

Knihu jsem četl až po filmu, že je prý o hodně lepší. Není! Dost mi vadil křečovitý humor a hlavně takový ten "bestsellerovitý" způsob psaní (hodně se opakují různé technické detaily, asi aby to pochopit i úplný pitoma). Budovatelské finále mě stejně jako ve filmu neurazilo.

kní

MZMEUPRVTRVRPROKOMSPTHFNDRPRPRVNADLHZPRV
(aneb: můžeme upravit rover pro komunikaci s pathfinderem ... a dál už taky nevím...)

Mr.JaroCZ

Marťan se četl celkem dobře, ale místy byl poněkud řekněme "rozvláčný".
Na rovinu - autor je řemeslně zručný, ale vracet se ke knize nemám v úmyslu.

callahanh

Velmi dobrá kniha, které asi z mého pohledu ublížil všeobecný hype, protože jsem čekal něco výjimečného, ale ono se to nedostavilo. Předně tu na můj vkus bylo až moc odborných pasáží, popisů a takřka výkladů, takže jako člověk, kterému jsou fyzika a chemie naprosto cizí, jsem se v těchto místech trochu nudil a vůbec jsem je nechápal. Naštěstí je ale hlavní hrdina natolik sympatický, i když vlastně dokonalý, protože umí úplně vše, že tyhle části trochu kompenzuje a především je tu taky notně cynický humor, který vše příjemně vyvažuje. Kniha je zkrátka taková pohodovka, která je plná optimismu, vlastně ignoruje jakékoli smutky hlavní postavy, nikdy nepracuje s nějakým strachem o ni a de facto jí ani nedává možnost dělat nějaké chyby a ono to překvapivě funguje a je vlastně úplně jedno, jestli v ní jsou nějaké faktické omyly. Ačkoli se k ní už asi nikdy nevrátím, chápu, proč se stala tak populární a uchvátila tolik lidí. 70%
PS: FIlm je na velmi podobné úrovni, jen v rámci široké přístupnosti tvůrci obrousili hrany a udělali z příběhu možná ještě bezstarostnější záležitost než kniha.

yorba

Knížka mě oproti filmu bavila víc i když Mark be takovej brouk Pytlík práce všeho druhu,trochu se nechce věřit,že jeden člověk ovládá tolik oborů,ale bylo to napínavé četlo se to dobře

Hanjimka

Líbilo se mi to. Technických pasáží tam bylo dost, ale nebylo to zase tak hrozné.A ta jeho vynalézavost a ironie, to se mi líbilo. Knížka super, a to napětí z konce...

Melic

Nápad výborný, když se člověk vžije do představy takového osamocení, není mu úplně lehko. Po napínavém konci musím vzpomenout i na zbytek knihy, který až tak skvělý nebyl. Což o to, promyšlené je to dobře, autor je jistě odborník a dal si dost práce, čtivost ale místy pokulhává (řešení podobných potíží, technické popisy).
Kdybych měl popsat knihu dvěma slovy - Robinson MacGyver.

rm

Perfektní. Film jsem viděl první, a líbil se mi. Knížka je ještě lepší. Sebeironizující pohled Marka mě dost bavil ;-)

Haňáček

Moc se mi líbil příběh i hlášky,ale na mě až moc technické. Líbí se mi přechody mezi Marsem a Zemí.

StihOMam

Andy Weir si zaslouzi respekt. Uz jenom cas, ktery venoval propracovanym technickym detailum z ruznych oboru je obdivuhodny. Trochu me drazdilo pripominani a opakovani jiz drive zminenych faktu, ale mozna je to pro ctenare, kteri knihu nezhltnou behem 50h jenom plus. Nutno dodat, ze jsem nevedecky zalozeny jedinec a behem cetby se ze me navic stal lehkomyslny ignorant duverujici autorovi vsecha jeho slova. Presto mi nektere veci v hlave chte nechte uvizly a po precteni knihy vyznamne ovlivnily me mysleni. Sice se mi hrdinove ala MacGyver prici, ale neskutecne ocenuji snahu i um chytrejsich a vzdelanejsich lidi nez jsem ja. Proto nebylo tezke hlavnimu hrdinovi skutecne fandit a jeste se pritom nechat bavit a unaset fantaziemi na plne obratky.

Jíťa512

Kniha, ke které se vracet nebudu - příliš technických pasáží (nuda) a pár úsměvných hlášek - to je málo, aby se mi kniha líbila.

Zuzana08

Libila se mi. Sice jsem si většinu popisovaných technických věcí ani nedokázala představit, ale bylo to zase něco naprosto jiného, než jsem doposud četla. Rozhodně ještě zkouknu film.

PaniJani

Téma mi přišlo zajímavé, tak jsem si knihu objednala. Ale musím říct, že ze začátku mě děj moc nebavil a dokonce jsem místy přeskočila i nějaký ten odstavec. Pak se to ale (alespoň z mého pohledu "rozjelo") a bavilo mě to. Po dočtení jsem ještě několik dní měla knihu v hlavě a musela zkouknout ještě film. Suma sumárum dobré, místy i vtipné čtení a už vím co je rover, MAV atd. :-)

Jane007

Úžasná a dokonalá knížka (a to sci-fi moc nemusím)!!! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a byla jsem nepříčetná pokaždé, když mě někdo od čtení tahal. Přestože je to v podstatě moderní Robinson, skvěle jsem si čtení užila. Markovi jsem celou dobu držela palce a mnohdy jsem šla spát hrozně pozdě, protože jsem chtěla vědět, jak se se svými problémy vypořádá. Doporučuji.

galadrielin

Nejlepší je, když od knížky nic nečekáte a ona vás úplně uchvátí. :) Bavila jsem se, a to hodně a fandila Markovi až do poslední chvíle.

Siwan

DOBŘE. Nebavily mě technické pasáže, ale je to dobře vystavěná kniha. Takže za mě dobře. Jenom nějak nic víc :) prostě dobrý, fakt dobrý.... :)

makke

V otázce výběru knih jsem zlehka zkostnatělá a v mém čtenářském portfoliu dominují detektivky a thrillery. O to šťastnější jsem, když mi někdo doporučí knihu odlišného žánru a ona je skvělá !

BlaniVan

Na knihu jsem narazila až po zhlédnutí filmu, který mě naprosto nadchnul. A musím říct, že opět kniha předčila film ve všech ohledech. Ač ten film mám ráda tak s knihou se nadá srovnat. A to nejsem žádný chemik, fyzik, biolog ani astronom.

mynamail

Film byl lepší. V knize mě časem začala unavovat teorie z chemie, fyziky, astroNOMIE, biologie......

Isew

Pokud bych ztroskotala na pustém ostrově, chtěla bych mít s sebou knihu Robinson Crusoe. Pokud bych zůstala viset na Marsu, asi bych ocenila Marťana. Na Zemi jsem ho neocenila. Kniha mě nebavila, nedokázala jsem se začíst. Až ztroskotám na Marsu, třeba ji ocením víc, takhle ji nechávám nedočtenou. Třeba se k ní někdy vrátím, ale teď ne.