Marťan

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie. Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej...celý text

Pred šiestimi dňami sa astronaut Mark Watney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie.
Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode. Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr.

Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217983/martan-m79-217983.jpg 4.51878
Originální název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ikar (SK)
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (545)

Přidat komentář
Hanjimka
25. dubna

Líbilo se mi to. Technických pasáží tam bylo dost, ale nebylo to zase tak hrozné.A ta jeho vynalézavost a ironie, to se mi líbilo. Knížka super, a to napětí z konce...

Melic
24. dubna

Nápad výborný, když se člověk vžije do představy takového osamocení, není mu úplně lehko. Po napínavém konci musím vzpomenout i na zbytek knihy, který až tak skvělý nebyl. Což o to, promyšlené je to dobře, autor je jistě odborník a dal si dost práce, čtivost ale místy pokulhává (řešení podobných potíží, technické popisy).
Kdybych měl popsat knihu dvěma slovy - Robinson MacGyver.

rm
24. dubna

Perfektní. Film jsem viděl první, a líbil se mi. Knížka je ještě lepší. Sebeironizující pohled Marka mě dost bavil ;-)

Haňáček
21. dubna

Moc se mi líbil příběh i hlášky,ale na mě až moc technické. Líbí se mi přechody mezi Marsem a Zemí.

StihOMam
19. dubna

Andy Weir si zaslouzi respekt. Uz jenom cas, ktery venoval propracovanym technickym detailum z ruznych oboru je obdivuhodny. Trochu me drazdilo pripominani a opakovani jiz drive zminenych faktu, ale mozna je to pro ctenare, kteri knihu nezhltnou behem 50h jenom plus. Nutno dodat, ze jsem nevedecky zalozeny jedinec a behem cetby se ze me navic stal lehkomyslny ignorant duverujici autorovi vsecha jeho slova. Presto mi nektere veci v hlave chte nechte uvizly a po precteni knihy vyznamne ovlivnily me mysleni. Sice se mi hrdinove ala MacGyver prici, ale neskutecne ocenuji snahu i um chytrejsich a vzdelanejsich lidi nez jsem ja. Proto nebylo tezke hlavnimu hrdinovi skutecne fandit a jeste se pritom nechat bavit a unaset fantaziemi na plne obratky.

Jíťa512
19. dubna

Kniha, ke které se vracet nebudu - příliš technických pasáží (nuda) a pár úsměvných hlášek - to je málo, aby se mi kniha líbila.

Zuzana08
18. dubna

Libila se mi. Sice jsem si většinu popisovaných technických věcí ani nedokázala představit, ale bylo to zase něco naprosto jiného, než jsem doposud četla. Rozhodně ještě zkouknu film.

PaniJani
15. dubna

Téma mi přišlo zajímavé, tak jsem si knihu objednala. Ale musím říct, že ze začátku mě děj moc nebavil a dokonce jsem místy přeskočila i nějaký ten odstavec. Pak se to ale (alespoň z mého pohledu "rozjelo") a bavilo mě to. Po dočtení jsem ještě několik dní měla knihu v hlavě a musela zkouknout ještě film. Suma sumárum dobré, místy i vtipné čtení a už vím co je rover, MAV atd. :-)

Jane007
15. dubna

Úžasná a dokonalá knížka (a to sci-fi moc nemusím)!!! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a byla jsem nepříčetná pokaždé, když mě někdo od čtení tahal. Přestože je to v podstatě moderní Robinson, skvěle jsem si čtení užila. Markovi jsem celou dobu držela palce a mnohdy jsem šla spát hrozně pozdě, protože jsem chtěla vědět, jak se se svými problémy vypořádá. Doporučuji.

galadrielin
12. dubna

Nejlepší je, když od knížky nic nečekáte a ona vás úplně uchvátí. :) Bavila jsem se, a to hodně a fandila Markovi až do poslední chvíle.

Siwan
07. dubna

DOBŘE. Nebavily mě technické pasáže, ale je to dobře vystavěná kniha. Takže za mě dobře. Jenom nějak nic víc :) prostě dobrý, fakt dobrý.... :)

makke
06. dubna

V otázce výběru knih jsem zlehka zkostnatělá a v mém čtenářském portfoliu dominují detektivky a thrillery. O to šťastnější jsem, když mi někdo doporučí knihu odlišného žánru a ona je skvělá !

BlaniVan
03. dubna

Na knihu jsem narazila až po zhlédnutí filmu, který mě naprosto nadchnul. A musím říct, že opět kniha předčila film ve všech ohledech. Ač ten film mám ráda tak s knihou se nadá srovnat. A to nejsem žádný chemik, fyzik, biolog ani astrolog.

mynamail
03. dubna

Film byl lepší. V knize mě časem začala unavovat teorie z chemie, fyziky, astrologie, biologie......

Isew
02. dubna

Pokud bych ztroskotala na pustém ostrově, chtěla bych mít s sebou knihu Robinson Crusoe. Pokud bych zůstala viset na Marsu, asi bych ocenila Marťana. Na Zemi jsem ho neocenila. Kniha mě nebavila, nedokázala jsem se začíst. Až ztroskotám na Marsu, třeba ji ocením víc, takhle ji nechávám nedočtenou. Třeba se k ní někdy vrátím, ale teď ne.

teresinha
28. března

Marťana jsem "četla" coby audioknihu a opravdu mě nadchnul. Jan Zadražil coby Mark Watney je perfektní, vtipy jsou vypointované a celé to krásně plyne a graduje.
Víc tady: http://bit.ly/MartanDoUsi

Poppík
26. března

Narazil jsem na Marťana až s hollywoodským pozlátkem. Někdy mám pocit, že je to trošku škoda. Knížka je to podle mého názoru naprosto skvostná. Technické detaily jsou sice trošku nečtivé, pokud se neutvrzujete v názoru, že jste dobrý chemik, fyzik a biolog, ale jinak je ve spoustě věcech originální a přitom je v ní cítit autorovo skvěle odvedené řemeslo, působí sociálně čistě - přesto uvěřitelně, nechybí v ní notná dávka napětí i laskavého humoru. Zfilmovaná verze mě také neurazila, ale knížka Vás zavede do rozměru pochopení přeci jen logicky více, nemluvě o scénách, které ve filmu chybí (bouře, rozbitý rover...atd). Film s knihou se liší i v detailech závěrečného zachycení aj. ale je to vcelku pochopitelné. U knížky mě mrzí jen odstřižený konec, kdy kniha končí zachycením, trošku bych se chtěl tetelit na vítězné vlně o něco déle...né vážně, kniha je super. Převládá nadšení !!!

Petka82
26. března

Mohu jen doporučit, upřímně jsem se pobavila, místy byla nervózní jak to dopadne. Pěstování brambor na naší zahradě už pro mě rozhodně nebude nudná činost:-)
Včera jsem mrkla na film, knížka se mi líbila mnohem víc, ale i film byl pěkný, ale za mne rozhodně čtení tomu dodalo víc dramatičnosti, než pohled na filmové zpracování.

Ruzaaa
26. března

Super a super. Od začátku jsem se fakt bavila tím stylem, jakým je kniha napsána. Technické výrazy, chemie a další pro mě nebyly na obtíž naštěstí. Knížku jsem si opravdu užila, na konci jsem byla strašně nervózní, jak to dopadne. V blízké době se podívám i na film. Doporučuji.

tomas7320
25. března

Na začátku se člověk trochu musí prokousávat různými výpočty a technickými výrazy, ale jinak super parádní počteníčko!!!

Dáma s hrnstjm
23. března

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla, ale dobře jsem se pobavila. A to i ve chvílích, které byly z existenciálního hlediska spíš k vzteku a pláči. Na knihách podobného typu mě obvykle vytáčí "všeumělkovství" hlavních postav a podivné "náhodičky," které usnadňují práci především autorovi. Ale v tomto případě byla Watneyho všestrannost velmi uvěřitelná, ač nevím přesně, co všechno takový kosmonaut musí umět a znát. Přistihla jsem se, že mě bavily víc nedeníkové pasáže, protože jsem věděla, že se toho víc dozvím. Doporučuju jako oddechovku... ale uznávám, že to vůči hlavní postavě není moc fér :)

Karola050716
22. března

Kniha je plná technických údajů, postupů a názvů, což moje hlava především na začátku úplně nezvládala. Příběh je ale parádně napsaný, i když pro mě bez velkých překvapení, protože jsem hlavní obrysy znala z filmu.

Sonik19
17. března

Neskutečná kniha, napínavá a lehko čtivá. I když sem film viděla jako první, kniha mě velmi nadchla. Nadchla i mého nečtoucího manžela a to tak moc, že by si ji klidně přečetl znova.

Kachorra
15. března

Kniha se mi líbila, rozhodně se ale nejedná o nic jednoduchého, ačkoliv je v ní vše vysvětlováno. Četla jsem ji dlouho, protože jsem ji musela střídat s odlehčenějšími knihami. Ale nakonec jsem ji dočetla. Nejlépe se mi četl konec knihy. Hlavního hrdinu bych zařadila mezi ty nejlepší hrdiny ze všech knih, které jsem kdy četla. Jedná se o knihu, která každého čtenáře velice obohatí. Každý musí být rád, že se nedostal do podobné situace.

stepankoby1
14. března

Co si Mark kde vyrobil, co kde plánuje a co se kde pokazilo, tak bych asi shrnul tuhle knížku. Je hezky napsaná, i když mi to občas přišlo trochu jako scénář. Smysl humoru byl zvláštní. Celé se to hrozně táhne, a to i přes to, že je tu mnohem míň textu, než v jiných stejně dlouhých knihách. Za 3 hodiny jsem měl přečtených sotva 25 stran, takhle by to nešlo. Dočetl jsem se do asi sté strany, když jsem zjistil, že se do toho nutím. 55 % | Čtené 1× v češtině

nithiel
12. března

Syrové deníkové promluvy působí na papíře mnohem sugestivněji než ve filmu. Nejdůležitější je však nezdolný optimismus prolínající celým beznadějným příběhem... a po hodně letech, nejspíše od Pratchettových Mužů ve zbrani, jsem se nerozesmál nahlas bez ohledu na narvaný vlak :)

Doemit
12. března

Kniha se mi zprvu četla složitě, ale když se dostanete do děje tak už víte co je to MAV, HAB ,... nakonec mě kniha chytla a i když sem jí četla malinko déle než ostatní - z důvodu chemických značek a soustředění na představivost - sem si jí zamilovala. Chvílemi mi už vadilo, jaké má všude Mark překážky, ale bylo toho akorát tak dost na to, aby ta kniha na mně zanechala moc dobrý dojem. Rozhodně doporučuji :)

SamMarešová
08. března

Po překonání počátečních matematických, chemických a jiných výpočtech jsem z knihy naprosto nadšená. Opravdu dlouho jsem nenarazila na knihu která by mě "zdržovala" od ostatních činností.
Suma sumárum přečteno za 3 dny a další den film.

barlow
06. března

Zábavné, svižné čtení, které pobaví nejen svou technickou propracovaností, ale také optimistickým a humorným pohledem na svět hlavní postavy.

tygřík2
06. března

Sci-fi mám ráda a sci-fi o muži, jenž paniku z totálního osamění a strach ze smrti překonává nezdolnou činorodostí a humorem, mne nabila energií. Watney, seš jednička!