bookemma bookemma komentáře u knih

Slova, která jsem si přál napsat sám Slova, která jsem si přál napsat sám Robert Fulghum

Na pavouka jsem si začal hrát/a utkal nitku v krátké době/bych se nikdy nemusel bát/že bych snad ztratil cestu k tobě…

Moc pěkné zamyšlení...

06.01.2018 4 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Torey... nic víc nemusím dodávat.

28.12.2017 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Autismus nejde vypnout. Ale naštěstí existují i tací, kteří ho umí alespoň trošku ztlumit.
Styl psaní je opravdu skvělý, autor přistupuje k sobě i ke svému zaměstnání s ironií a nadsázkou, zároveň však nezapomíná na to, co je ve všech situacích to nejdůležitější - na cit.

23.12.2017 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Mě ten kluk tak rozčiloval!!! Nad žádnou literární ani filmovou postavou jsem necítila tak silné emoce jako nad tímhle agresivním floutkem a jeho mluvou, nápady, myšlenkami...

08.12.2017 4 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Příběh se mi velice líbil. A fandím Kláře.

06.12.2017 5 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Nevím moc, co si o té knize mám myslet. Vyprávění z pohledu duly mi nesedělo, ale jinak je to nápad velice dobrý!
Přijde mi, že tato proměna čeká mnoho žen, které se dobře vdají, a nemají tak na práci nic jiného, než přemýšlet o tom, jestli nejsou v okolí taky podobné ženy, které se také dobře vdaly, a nechtěly by se společně účastnit "harmonického rozvoje všech dětí" a "ekologické výchovy" a "lásky k přírodě a k tvoření".

04.12.2017 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

To byla jedna z nejdojemnějších knih, jakou jsou v poslední době četla... A to nejsem sentimentální.

04.12.2017 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

McMurphy je mimořádně sympatická osoba. A mlha se mi též zamlouvá. A Velká Sestra je paralelou ke všem náčelnicím starého kmene Duševně chorých. Dobrá směsice chaosu, bláznovství a naděje na trochu všeobecně uznávaného normálna. Jenže jak se v tom normálnu vlastně chovat, to nikdo z nás asi pořádně neví. A tak to řešíme každý po svém - někdo mlátí ženu, někdo pije do němoty, někdo spí se štětkami, další pracují až moc, a jiní ani trochu.
Než nás všechny semele Kombajn. Anebo náruč Velké Sestry.

04.12.2017 4 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Odnáším si následující:
Lekníny nosí smrt
Všechno je živé, ale něco má přeci jen šanci být živější
Světlo lze přenášet a kouskovat
Zabít lidskou bytost vyžaduje podstatně menší úsilí, než se zbavit květiny...
a...
všechny kočky jsou vypočítavé.

24.11.2017 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Každý máme svého anděla strážného... často blíž, než bychom si mysleli :)

21.11.2017 5 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Co napsat o betonu, než že pevně svírá, uchovává. Ale každý beton se jednou vydrolí, každá zeď jednou spadne, a nic netrvá na věky.
Nanejvýš bizarní.

17.11.2017 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Podivně tragická směsice letního vedra a blížící se bouřky. Stylizované do těžkého příběhu viny, který se nám přímo odvíjí před očima. Podařené.

15.11.2017 5 z 5

Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničky Robert Fulghum

Ach jo, to je filosofie problémů s měřítkem. Ach jo je životní styl všech rozvedených mužů v šedých bytech. Ach jo, to je slovo, která se nepřekládá, které není definovatelné, ale ať ho vyslovíte jakkoli, kdekoli a kdykoli...všichni vždycky vědí, co to znamená. Ach jo je prostě mezinárodní jazyk smutného odpoledne, ach jo, je brzké ráno po prohýřené noci a ach jo je často i celý život.

Přemýšlím o tom, že si vymaluji pokoj na žluto. Ach jo.

04.10.2017 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Tuhle knihu bychom si měli všichni přečíst (a netvrdím to proto, že bych jen chtěla prosazovat autora a jeho názory, nýbrž proto, že přestože s některým jeho výkladem událostí souhlasit nemusíte, otevře vám oči). Ano, skutečně je třeba se o politiku a o veřejné věci a o naše vlastní osudy zajímat a aktivně se podílet na jejich tvorbě, protože potom budeme mít alespoň pocit, že jsme udělali, co jsme mohli. A vyhneme se tak vysedávání po hospodách s pivem a nadávání "na ty druhý, velký, mocný, zkažený a bohatý". Takže do toho.

21.09.2017 5 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Velice netradiční kniha o sexu a milování (protože to nejde zaměnit) i o hledání lidské podstaty a sebe sama. Velice příjemné čtení.

21.09.2017 5 z 5

Doplavat domů Doplavat domů Deborah Levy

Život stojí za to žít, protože doufáme, že bude líp a že se všichni v pořádku dostaneme domů....

Lyrický příběh plný ztrát a nadějí, scény jako z moderního filmu, výborného, hlubokého, pronikajícího vším, co se sami snažíme skrývat.

31.08.2017 5 z 5

Divné století Divné století Jaromír Nohavica

Všechny Nohavicovy texty jsou úžasné, toto album je ale pro mě to nejlepší, jaké kdy vydal. Melancholické a veselé zároveň, plné nadějí, zmařených i nových, plné optimismu a zároveň smutku z toho, co bylo, a už se bohužel/naštěstí nevrátí. Dokonalé.

28.08.2017 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Spiknutí proti církvi přímo v srdci Vatikánu? Nemožné! A jde vůbec o spiknutí proti církvi? A kdo koho vraždí a proč? Za jaké ideály bojujeme dnes a denně?
Kniha pokládá mnoho otázek, etických, morálních, religionistických, všechny v tak rychlém sledu za sebou, že jejich zodpovězení je takřka nemožné. I poté, co do sebe všechno dokonale zapadne, otázky nad pravou podstatou víry přetrvávají. Bůh je přítomen ve všem kolem nás i v nás. Ale jde dokázat Jeho existenci fyzikálním pokusem? Nejsou snad všechny zákony fyziky božskými zákony tohoto světa?

28.08.2017 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

A jestli věříš ve správného Boha, sám ti pomohl zmáčknout spoušť...

Působivé.

22.08.2017 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Autorův styl psaní mi vyhovuje s každou přečtenou knihou více a více. Především jeho inteligentní smysl pro humor.
Scéna ze svatby, ve které si otec zkouší vlastnoručně vyrobenou rakev, babička (domnělá Maďarka) krade salám a matka chce tančit tango, je zkrátka dokonalá.

16.08.2017 5 z 5