berry1009 berry1009 komentáře u knih

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Koukám, ža tato kniha tu dostává docela slušnej hejt. K tomu bych jen podotknul, že každá revoluce v myšlení se vždy potýkala z rezistencí jakéhosi odboje odmítajícího jakékoli jiné pohledy na věci, které považují za dané. Smyslem této knihy není podávat důkazy, ale dát podklady pro další bádání a také o snahu nahlížet na věci jinak. Z tohoto pohledu jsem si knihu užil, je netradiční číst něco, co se trochu vymyká tradičními konvenčnímu myšlení. Za mě dobré.

30.08.2021 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Také máte spisovatele, který ať napíše cokoliv, rezonuje s Vaším vnitřním já? U mě je to Asimov, ne nadarmo můj nejoblíbenější klasický scifista. Zde se dostáváme do polofilozofického příběhu rozpadu říše a k volné tvorbě na téma vznik samotné naší společnosti. Asimov umí jednotlivé epochy popsat velmi dobře. Dá se zde najít spoustu alegorií na současný (v té době, ale vlastně i nynější) svět. Ano, nad knihou se musí čtenář zamyslet.
Úsměvné je, že kniha je velmi kraťoučká, ale přesto se zde člověk dočte pár negativních komentářů, že by kniha mohla být kratší a jednodušší. A akčnější. Inu, asi se pomalu doprácováváme k jedné ze Seldonových krizí, nebo spíše k pádu naší říše. Akorát v dnešní době by nikdo geniálního psychohistorika neposlouchal, protože by to zjevně bylo příliš složité.

20.03.2024 5 z 5

To To Stephen King

Jak hodnotit toto Kingovo veledílo? Můžeme si ho rozdělit na jednotlivé části. Máme zde stěžejní motiv boje se strachem a jeho původem v naší hlavě. Máme tady myšlenku zapomínání. Vypravíme se do dětství a porovnáme ho s dospělostí. A hlavně se dočkáme mnoha kontroverzí. Domácí násilí se vším všudy? Jo. Rasismus a nenávist? Taky tu je. Za mě nejhorší téma jakési apatie vůči zlu, jeho ignorování a záměrná tolerance? Dočkáme se toho. A samozřejmě pak tu máme onu kontroverzi dětského... no, to tu spoilovat nebudu.
Podstatné je to , že nakonec je nejvhodnější hodnotit knihu ne jako integrální součet jejích částí, ale jako mocný celek. Vše do sebe zapadá, vše je spojeno se vším. King má můj velký obdiv, že na tak rozsáhlém díle dokáže udržet myšlenku, dokáže děj táhnout kupředu, dokáže se dotknout tolika závažných témat, nebojí se kontroverze a využívá své autorské tvořivosti tak, aby se čtenář dokázal zamyslet nad vším, co právě vstřebal skrz písmenka. Odkud pochází náš strach? Naše touhy, obavy, očekávání? Jaký je náš vztah k osudu? To tady není jen vraždícím klaunem, což by si pasivní příjemci filmové zábavy mohli myslet. To je to všechno a mnohem víc.

16.02.2024 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tak mám za sebou páté nebo šesté čtení této knihy po delší pauze. Před samotným čtením předcházelo shlédnutí filmů. A i když má kniha své mouchy, nemohu dát méně než plný počet. Je to právě tato kniha, která celé generaci, a troufám si říci a generacím další, pozitivně změnila životy. Právě díky této knize se mohli děti a studenti ponořit do fantastního světa, který je oproti ostatním výjimečný právě tím, že je navázán na svět reálný a konkrétně na svět studentstva. Kniha je velmi čtivá a i dospělým má co nabídnout. Tuto kniho četla moje mamka i babička, a líbila se všem. A to fantasy ani neznají. Autor, který toto dokáže, si po právu zaslouží veškerý úspěch a slávu (a ne současnou nesmyslnou politickou dehonestaci).

15.02.2023 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Je úžasné, jak se měsíční zahrady mění s druhým přečtením. Když už člověk tento svět zná a chápe zákonitosti. Měsíční zahrady jsou skvěle napsané, což se na první pohled zdát nemusí. Ale příběh je skvěle odvyprávění, postavy jsou všechny uvěřitelné, mají vlastní motivy, a když člověk dává pozor a již něco zná, i chápe, co se děje. Jazyk, který Erikson používá, je na vysoké úrovni. Rozhodně nelituji, že jsem se pustil do znovučtení.

21.10.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Po přečtení novějších Kingovo děl jsem se díky výzvě dostal k jeho starším knihám. Cujo je jedna z nich. A tedy, atmosféru opravdu dokáže tento mistr nastínit perfektně. Po spíše nehororovém úvodu přichází to správné drama, které k osmdesátkám (době bez mobilů) sedí jako Cujo na silnici.

28.09.2022 5 z 5

Třetí díl Harryho Pottera byl vždy můj nejoblíbenější. Má to šmrnc od první do poslední kapitoly. Není tam nic navíc a nic tomu nechybí. Dá se to v podstatě přečíst na jeden zátah. Knihu jsem nosil na všechna možní soustředění a i po asi šestém přečtení je pořád dobrá. A stejně tak film je tím nejlepším, co se natočilo.

04.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Kniha, která odstartovala tu pravou Potterománii. Čtvrtým dílem se stala Rowlingová multimilionářkou. A kniha je to vskutku zlomová i dějově. Právě zde se znovuzrodí ono zlo, proti kterému se celé knihy bojuje, a z dětí se stávají předčasně dospělí.

Za mě nejvtipnější scéna je Harry zaseklý ve schodech se Snapem a přicházejícím "Moodym". Jen ta představa, jak by to asi vypadalo, je velmi zajímavá. Film knize moc dobrou reklamu ale neudělal. Pamatuji si, že to byl první film, na který jsem byl v kině, a mrzelo mě, jak moc se některé věci oproti originálu změnily. A nemělo to příliš atmosféru, jako by to někdo dělal schválně bez emocí. A to se k tomuto dílu nehodí.

04.04.2023 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Nový Kotleta byl rozhodně dobrou volbou na dovolenou. Velmi zábavně napsaná kniha, která kvalitou převyšuje první díl. Jeho narážky na současnou popkulturu a obecné dění jsou velmi trefné a úsměvné.
"Jsem duhová víla..."

30.08.2021 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Už dlouho jsem se u knihy takhle nebavil. O Kotletovi jsem pár věcí slyšel. Že je sprostý, píše takové mišmaše, ale že je zábavný. Zkrátka, čekal jsem od něj méně. Kniha je doopravdy napsaná velmi zábavně a čtivě, že se mi ani spát nechtělo, a každá povídka je originál. Postavy mě bavili taktéž. A navíc, žádná jiná kniha se do kategorie "Kniha, která mě zaujala svým názvem", nehodí více :)

29.06.2020 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Průměrná Kotletovina. Děj odsýpá, i když začátek byl trochu útrpný. Je to vtipné, zajímavé, místy správně ulítlé. Jo, na dovolenou dobrý.

28.07.2023 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

A série je dočtena. Při předchozích čteních knihy jsem si říkal, že sedmička je dosti komplikovaná a přiznám se, že jako dítě jsem ji moc nechápal. Nyní, když už jsem vybaven zkušenostmi ze sérií jako Malazská kniha padlých si říkám, že naopak v knize je vše vysvětleno a někdy i hodně polopaticky. To však knize neubírá. Naopak, pořád je mířená na 17 leté výrostky. A děje se toho hodně, že ani puberťák knihu jen tak neodloží.

28.07.2023 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Možná půjdu proti proudu, ale Fénixův řád patří mezi mé oblíbenější díly. Proč? Kniha je dostatečné rozsáhlá na to, aby konečně šla trochu do hloubky. Jak do hloubky děje, tak do hloubky charakterů. Dostáváme se do období puberty, což vysvětluje chování postav, které se může zdát nelogické. Tedy Harry, Cho, Hermiona... Kniha však přes svůj rozsah ubíhá velmi rychle. Opět se ukazuje, v čem je Rowlingová silná, a to je čtivost. Také mě baví rozbor politiky a médií, který je zde zpodobněn vcelku dobře. Konečně svět reaguje trochu celistvěji na děj, než v předchozích knihách.

28.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Pokud je jedna kniha, která by se měla blížit více 4 než 5 hvězdám, je to tajemná komnata. Jde hlavně o velké množství nesrovnalostí a náhod. Jaká je pravděpodobnost, že fakt nikdo neumře a to z tolika různých možností? Chápu, jak se bazilišek pohyboval, ale jak sakra musí bejt v bradavicích velké potrubí, a kudy tedy lezl ven? A štěstí, jaké Harry měl v této knize, je enormní. Čtenář dítě však tyto záležitosti příliš neřeší (vím to, jako dítě jsem to četl minimálně třikrát), takže opravdu jen tu jednu symbolickou hvězdu dolů.

23.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavý vhled do světa Harryho Pottera ze zákulisí. A také pohled do života člověka, který přesto, že mohl mít, co chtěl, chtěl být obyčejným sťastným klukem. Což se mu ne vždy dařilo.

06.02.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kniha je zajímavá neobvyklou výstavbou textu, kdy se nám prolínají dvě dějové linie. Příběh a následky. Nevýhodou však je, že tak nějak víme, jak to dopadne, pouze nás zajímá to, jak k tomu dospějeme. Osobně si také myslím, že kniha částečně inspirovala stranger things.

27.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha nabízí skvělé pozadí Voldíkovo minulosti a milostný rozvoj většiny hlavních postav. Přesto, že se v knize toho děje mnoho, nebo možná právě proto, tak několikáté čtení již nenabízí tolik nového. Kniha je snadno stravitelná, jedna se o přímočarejší čtení
Když jsem to četl nyní, říkal jsem si, jak mi mohlo nedojít, kdo je princ dvoje krve. Tolik jednoznačných náznaků. Známe někoho, kdo zbožňuje černou magii a exceluje v lektvarech? Hm?

03.06.2023 5 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jules Verne byl ve spoustě věcí napřed oproti době. Když si člověk uvědomí, že kniha byla napsaná před druhou (i první) světovou, možná ho až překvapí, jak k tomu mohlo dojít, když se o této hrozbě psalo několik desítek let předtím. Pak se ale probudí do reality a zjistí, že to je takový historický standard. Kniha je napsaná hezky, ilustrace pěkně doplňují příběh a čísto mohou jak děti, tak dospělí.

12.11.2022 4 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Nevím, proč je u nás zrovna Havel povážován za krále absurdní literatury, když je tady toto dílo. V knize snad není kapitola, kde by se nevyskytovala nějaká opravdu bizarní situace. Mezi největší absurdity patří Natelyho děvka a doktor Daneeka. Pozitivní na knize je, že přestože je založená na absurditě, příběhy a děj se postupně propojí a svým divným způsobem začne dávat smysl. Občas zlouhavý děj je ovšem jistě mínusem.

26.07.2021 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Na to, jak je kniha stará, je velmi dobrá a nadčasová. Samozřejmě se tam nachází určité nedostatky z hlediska představy, jak bude vypadat technologie, jinak autor předkládá zajímavé myšlenky o budoucnosti země. A i jako detektivka to obstojí.

22.02.2021 5 z 5