bárbra13 bárbra13 komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

Od Neala jsem četla Smrtku a tu absolutně miluju! Takže jsem měla samozřejmě velká očekávání! A zklamaná nejsem. Smrtka to není, ale asi to taky nejde moc porovnávat. Sucho je o dost více realistické a opravdu mě donutilo přemýšlet.
Paradox je, že jsem knihu četla na dovolené u bazénu (většinou s drinkem v ruce :)). Děj mě tak vtáhl, že jsem se bála od knihy odtrhnout, abych neviděla bazén předenou prázdný.. :D

09.09.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Nemůžu napsat víc, než že jsem se do příběhu absolutně zamilovala! Klobouk dolu.

11.08.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musím uznat, že jsem lehce zklamaná. Knihy Aleny Mornštajnové mám moc ráda, a tak jsem měla asi moc velká očekávání. Mrzí mě, že se v knize nepracovalo více se sametovou revolucí a celkově s naší zemí. S tou to mělo společnou pouze polohu.
K postavám se mi nepodařilo přilnout. Co mě opravdu zaujalo, byl pohled na to, jak dokáže systém lidem vymýt mozek. Průběh dospívání a vývoj myšlení Magda (Lenky) byl opravdu zajímavý.
Ke konci se příběh trochu rozpohyboval a závěrečný dopis mě dokonce dojal. Díky němu jsem přidala jednu hvězdičku navíc.

19.04.2022 4 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Počítala jsem s tím, že to nebude vyloženě akční čtení. I tak musím bohužel říct, že jsem se do čtení víceméně nutila. Snažila jsem se najít nějakou pointu v povídkách, ale asi to je opravdu jen nahlédnutí do života obyčejných lidí.

07.04.2022 2 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Siri nezklamala! Tato kniha mě dostala z mojí čtecí krize.
Má trochu pomalejší začátek, ale když se rozjede, nedá se od ní odtrhnout. Miluju tu mysteriózní atmosféru a tematiku krve.
Těším se na další díly!

05.04.2022 5 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

(SPOILER) Z této knihy mám opravdu radost. Poprvé jsem měla možnost číst o slovanské mytologii a rozhodně v tom chci pokračovat.
Na začátku se děj ubírá ve dvou časových rovinách. V té pozdější hlavní postavy řeší, jak naložit se situací z té dřívější. Výchozí situace však neznáme. Může se to zdát zmatečné, ale příběh je tak skvěle vystaven, že nás to nutí číst stále dál. Postupně odhalujeme minulé události, díky kterým se nám vše propojuje dohromady.
Jediné zaváhání mého nadšení přišlo ve chvíli, kdy se děj přesunul do současného světa. První kapitola z roku 2021 mi vůbec nesedla, ale pak se příběh opět vrátil do svých mystických kolejí a knihu jsem si opět užívala.
Za mě jedna z nejlepších fantasy roku 2021.

28.12.2021 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Miluji historické romány a ještě nikdy jsem nečetla žádný, z pohledu Němce. Velmi se mi líbila část, kde Franka popisovala, jak se i ona nechala velmi snadno ovlivnit nacistickou ideou.
Jelikož byl příběh inspirovaný opravdovým příběhem, velmi by mě zajímalo, jak to vše proběhl doopravdy. Některé části mi totiž přišly dost přitažené za vlasy.

09.12.2021 4 z 5

Milosrdná vrána Milosrdná vrána Margaret Owen

Opravdu mě mrzí, že "musím" této knize dát pouze 2 hvězdičky. Kniha měla skvělý potenciál.. Bylo to něco zcela nového, skvělá magie.. Ale autorka toho bohužel nevyužila. Velkou část knihy jsem byla dost zmatená. Kolikrát jsem si musela stránky číst opakovaně, jelikož jsem vůbec netušila, o co jde. Děj plynul velmi zvláštním způsobem. Vývoje pošta mi také nedávaly smysl. Bylo to celé opravdu chaotické. Do pokračování se nejspíš nepustím.

20.11.2021 2 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Žánr, který normálně nevyhledávám, ale kniha se mi hodila do akce 1 + 2 zdarma :D. Ale mile mě to celé překvapilo. Zaujal mě hlavně způsob prolínání děje z minulosti a ze současnosti v podobě deníku. I přes to, že jsem díky zápiskům z deníku věděla, jakým směrem se příběh ubírá, lákalo mě to číst dál. Jsem ráda, že jsem také zkusila něco jiného, než heavy fantasy a válečné romány. Sice mi asi potrvá dlouho, než si nějakou podobnou knihu opět pořídím, ale ráda si rozšiřuji obzory.

11.10.2021 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

(SPOILER) Od autorky jsem jako první četla knihu Mlčící fontány a velmi mne zaujala. Jako druhou volbu jsem tedy sáhla po této knize a rozhodně jsem nesáhla vedle. Kniha je psaná tak poutavě, že i já jsem při čtení cítila chlad na kůži.
Ještě více vás příběh zasáhne, když se na konci dozvíte, že podobný osud měla rodina autorky.
Nejhorší pro mne bylo zjištění, že i když se deportovaným lidem podařilo tento teror přežít, tak je ani po návratu do jejich rodné země nečekal pěkný život.. šílená doba a je dobře, že si ji stále připomínáme, například formou těchto knih.

23.09.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Ačkoli jsem velký fanoušek fantasy, musím uznat, že si s sebou tento žánr nese mnohá klišé, která se objevují ve většině knih. Jsem tedy vždy opravdu nadšená, když natrefím na knihu, která dokáže být originální. A to přesně Smrtka splňuje. Velmi zajímavě postavený svět! Moc se těším na další díly.

04.09.2021 5 z 5

Domina Domina L.S. Hilton

Ani první díl jsem nehodnotila dobře. Možná proto se budete divit, proč jsem četla pokračování.. Důvod je jednoduchý. Neměl jsem momentálně nic jiného ke čtení a tuto knihu jsme doma již měli. Tak jsem si řekla, proč ne? A asi už vím, proč jsem raději měla zajít do knihovny pro něco jiného.. Hlavní hrdince opět vycházelo vše, co si umanula. Když už jsem se pročetla k nějakému ději, nedával moc smysl a byl zmatený. Třetí dílem už se zlákat nenechám.

22.07.2021 1 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

S knihou 1984 jsem se poprvé seznámila při čtení povinné literatury na střední škola a naprosto jsem se zamilovala. Příběh je velmi silný a za mě jeden z nejlepších kdy napsaných. Když jsem si tuto knihu četla poprvé, měla jsem ji půjčenou z knihovny a jelikož mě tak upoutala, věděla jsem, že jí musím mít v knihovně. Když vyšla tato grafická verze, neváhala jsem. Pořídila jsem si anglickou verzi, abych ještě víc umocnila zážitek ze čtení. Grafika byla neskutečná.. klobouk dolu! Jen bych tuto verzi doporučila těm, kteří knihu již četli v "plné" verzi a chtějí si děj připomenout.

30.06.2021 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Ze začátku mě příběh zaujal. Prostředí galerií a nočních klubů, zajímavá kombinace. Pak se to však celé zvrhlo. A tím nemyslím explicitní sexuální scény, ale směr, kterým se příběh začal ubírat. Počínání hlavní hrdinky mi přišlo směšné a ve většině případů jsem nepochopila její záměr. Přála bych si, aby mi v životě vše procházelo tak hladce jako Judith, to by byl život!

22.06.2021 2 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Tato kniha mi bohužel vůbec nesedla.. Nepodařilo se mi sžít ani s jednou z postav. Dokonce se mi až do posledních kapitol stále pletlo, kdo je kdo. Zajímavý mi přišel motiv pachatele, ale jeho další úkony (asi všichni tuší, co mám na mysli) mi přišly dost nechutné.

12.06.2021 2 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tato kniha je mojí první zkušeností s Rutou Sepetys (určitě ne poslední). Ze začátku jsem si musela na její styl psaní zvyknout, ale pak mě příběh chytil a nepustil. Úžasný historický román, který je doplněn o úryvky z reálných novin/konferencí té doby.
Nejvíce jsem si zamilovala postavu Bena Stahla. Tenhle životem otřelý muž má své kouzlo!
Téma občanské války ve Španělsku a následný Francův režim mě velmi zaujalo a chystám se o něm přečíst více. Škoda že toto téma nemá více prostoru ve školních osnovách.

23.05.2021 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Do čtení této knihy jsem šla s tím, že si odpočinu u knížky pro děti. Ale obyčejná pohádka to opravdu nebyla.
Moc se mi líbil svět, do kterého byl děj zasazený. Postavy byly skvěle popsané a příběh byl poutavý. Kniha přinesla krásná ponaučení nejen v závěru.
Přece jenom jsem musela dát o hvězdičku míň. Nedokážu si totiž moc představit, číst tuto knihu dítěti. Některé pasáže na mě byly moc drsné, vzhledem k tomu, že je to pohádka. Snad nikdy nezapomenu na pasáž, kde se zmiňuje, že se hřbitov za sirotčincem plní čím dál víc..
Ale dospělákům knihu doporučuji. Už je kvůli těm krásným ilustracím od dětí.

02.05.2021 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

4,5 hvězdiček.
Moc se mi líbilo, jak autor pracoval s vědou. Hlavně v první polovině, poté mi to někdy připadalo trochu moc. Zdálo se mi, že to hlavnímu hrdinovi vše až moc vycházelo.
Co mě zaujalo velmi, byly narážky na neschopnost a neprofesionalitu policie. Ti se v této knize řídili principem Occamovy břitvy, který nemusí fungovat vždy, jelikož někdy právě ta nejnepravděpodobnější řešení dávají smysl.

15.04.2021 5 z 5

Bílá past Bílá past Maureen Johnson

(SPOILER) Zakončení této série se mi moc líbilo. Hlavně mě zaujal postoj hlavní postavy k vyřešení případu a následujícím nejasnostem s tělem oběti. Články a zmínky z novin, zpráv a blogů byla skvělá cesta, jak popsat následující dění po ukončení hlavního příběhu.
Za co ubírám jednu hvězdičku? - Za zbytečné a naivní části příběhu a hlavně.. to množství chyb v knize. Když se sem tam objeví nějaká chybička v korektuře, neřeknu ani slovo, ale toto korekturou projít ani nemohlo. Dost mi to kazilo čtení.

28.03.2021 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Asi jsem výjimka, ale četba k maturitě mě ve většině případů moc bavila. Proto jsem se také rozhodla, přečíst si více klasik. R.U.R a Čapek celkově nezklamali. Výborná kniha, která vás donutí přemýšlet.

16.03.2021 5 z 5