asanita asanita komentáře u knih

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Po dočtení Střetu králů zjistíte, že Hra o trůny byla oproti tomuto akcí napěchovanému pokračování pouze nepatrný rozjezd. Nyní se už s tak dobře známými postavy setkáváme znovu (a přibude samozřejmě i pár nových) a sledujeme, jak se dále jejich příběh vyvíjí. Ve všech koutech Západozemí události gradují a postavy vyprávějící příběh se spolu málokdy potkávají. Přeci jen tolik králů v říši dokáže vytvořit na rozpadajícím se kontinentu opravdu pořádný zmatek.

Trvalo mi než jsem se po krátké pauze mezi prvním a druhým dílem opět zorientovala v ději, ale když se mi to konečně podařilo, tak to bylo opět skvělé. Mrzí mě, že byl v knize dán tak malý prostor Daenerys, ale i těch několik málo kapitol s ní rozhodně naplnilo má očekávání a doufám, že v Bouři mečů bude mít zase o něco více prostoru (ona opravdu může hrát postupem času velkou roli). Ze slabé by se daly považovat kapitoly s Catelyn, která pořád řešila to samé. Nejlepší postavy pro mě ale nadále byly čím dál tím více Tyrion, Arya, Sansa a Jon. Davos byl také celkem fajn.

Konec knihy se dá považovat za strhující - zvlášť vyvrcholení na Zimohradu a v Králově přístavišti. Mám dojem, že jsem přišla na to, kdo se chopí vlády. Podle mě je to jasné. Každopádně by nebylo špatné knihu o pár (desítek) stran zkrátit tím způsobem, že by byly vynechány zdlouhavé popisy brnění, loďstva a snů. To byla občas dost nuda.

Další díly budou ale rozhodně zajímavé a postavy by měly nejen ubývat, protože - jak řekl Tyrion Lannister:

„Bohové jednou rukou dávají a druhou berou."

...a u George R. R. Martina to platí dvojnásob.

31.07.2016 5 z 5

Dcera Dcera Kiera Cass

Čím začít? Tak třeba tímhle. Eadlyn byla nudná, arogantní princeznička, které jsem občas měla chuť sebrat všechny ty její korunky, jen protože by mě zajímala ta následná ufňukaná reakce. Na druhou stranu zde kromě Eadlyn byly ale i lepší postavy jako třeba Ahren nebo Osten. Nápadníci v Selekci byli také velmi různorodí a samozřejmě by se z nich nějaký ten nápadník dal vybrat. :-)

Trochu mě mrzí, že v knize nebyl dán větší prostor Maxonovi a Americe, podle mě by si ho určitě zasloužili. Eadlynina povaha se také postupem času zlepšovala a už jsem na nad ní ani tolik nekroutila hlavou (asi jsem si už začala zvykat).

Jako pozitivum beru určitě stálé prostředí paláce a změny, které v období Maxonovy vlády nastaly, což podtrhovala čtivost a nenáročnost knihy. Možná by se dal také ocenit otevřenější konec, protože bych opravdu psychicky nevydržela rozsudek v podání Eadlyn.

Takže co z toho vyplývá? Oproti "základní" trilogii Selekce je zde cítit úpadek, ale pokud Vás další přídavné knihy zajímají (a já věřím že ano), tak určitě hlavní hrdinku přetrpte. Teď jen doufám, že další knihy budou jen lepší...

15.07.2016 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Zajímavé pokračování série Skleněného trůnu. Celaena už mě tolik neubíjela svým charakterem a připadala mi tak nějak snesitelnější. Události se začaly bleskově vyvíjet a to šokující odhalení na konci první části - Královy bojovnice? K tomu prostě nemám slov. Samozřejmě bylo také skvělé pozorovat Celaeniny změny nálad od zaláskovanosti až k vražednému klidu, upřímně by jí v tomto stavu málokdo chtěl vkročit do cesty.

Objevují se zde samozřejmě i nové postavy jako třeba Archer, Mort či Dorianův bratranec. Děj se posouval dál a objevují se zde nové věci o znameních Sudby i o Celaeně samotné. Konec byl navíc tak otevřený, že si hned potřebuji obstarat Dědičku ohně a doufat, že mě tato autorka v pokračování série nezklame. :-D

11.07.2016 4 z 5

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Druhá Stříbrná kniha snů se mi líbila snad ještě více než první díl, protože přinesla spoustu zvratů a skvělý děj. Opravdu mě bavilo zpříjemňovat si dny čtením této nenáročné knihy spolu s ironickými poznámkami Liv, nesnášenlivou babičkou (Okrb), perfekcionistkou Florence ale i s příjemnými postavami jako je třeba Mia, Henry a Grayson. Moc se těším na třetí díl, kde by mělo přijít konečné rozuzlení. :-)

14.06.2016 5 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Po dlouhé době jsem se vrhla na novou sérii od Kerstin Gierové - autorku Drahokamů, které se mi tak moc líbily. Tahle kniha je ale o tolik jiná, že se jí s Drahokamy ani nebudu pokoušet srovnávat.

Snový námět rozhodně zaujal spolu s celou propracovaností "hřbitovních" rituálů. Liv byla zajímavou hrdinkou a určitě nebyla nějak otravná nebo nesnesitelná. Kniha byla psána vtipně a občas jsem se dost nasmála. Zápletka na konci se tedy dala celkem očekávat, ale stejně mě díky poutavosti celé knihy zajímá, jak se děj bude vyvíjet v dalších dílech.

Proto zatím dávám čtyři hvězdičky, uvidíme, jestli pokračování úvodní knihu překonají - věřím, že se tak stane, protože na to je Kerstin doopravdy expert. :-D

15.05.2016 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Skvělá, citlivá, místy smutná kniha. Charlie je velmi zajímavá postava a dá se do něj velmi snadno vcítit (stejně jako do Sam a Patricka). Moc se mi na něm líbí to, jak se postupem roku popisovaného v knize vyvíjí a narážíte i na další stránky jeho osobnosti. Jakmile tuto knihu začnete číst, tak musíte počítat s tím, že už jí jen tak lehce neodložíte, neboť je protkána skvělými citáty, knihami, písněmi i filmy. Dopisová forma mě bavila, protože jsem na ni nikdy předtím ještě nenarazila a do této knihy navíc skvěle pasovala. Autor měl děj dobře promyšlený a závěr mi nepřišel ani nějak zvlášť uspěchaný či nedotažený, vadilo mi na něm snad jen to, že jsem to "velké odhalení" Charlieho dětství v úplném závěru už předem tušila, takže to pro mě nebyl takový šok - což ale není nutně mínus. Už se mimochodem moc těším na zhlédnutí filmu, který bude snad tak skvělý, jak se o něm povídá. :-D

Myslím, že si časem budu muset přečíst tuto knihu znovu a všechny ty pěkné myšlenky si tam nějakým způsobem podtrhávat, protože jich bylo tolik, že si v důsledku toho dokážu vybavit z každé kousek, ale žádnou pořádně - snad jen...

"Snažím se zapamatovat si, jaké to je, cítit se skvěle jako teď, abych měl v zásobě, co nejvíc detailů, až jednou přijde nějaký další příšerný týden, a mohl si je vybavit. Věřím, že bych se pak zas cítil skvěle. Moc to nefunguje, ale myslím, že je důležité to zkusit."

a pak samozřejmě klasika:

"Cítím se nekonečně."

08.05.2016 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Úchvatná kniha, už první povídka o Jubilee mě nádherně vtáhla do děje, John Green potom vánoční atmosféru svým příběhem s roztleskávačkami udržel a nakonec přišla bomba v podobě Archanděla prasátek. Městečko Gracetown čekaly opravdu Vánoce, o kterých se plní i nejtajnější sny a dokonce i andělé se v knize objevili. :-D

16.04.2016 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Díky povinné četbě jsem Kytici konečně přečetla celou a rozhodně nelituji. Tato sbírka balad přináší spoustu děsivých, zvláštních a dobře zpracovaných básní k zamyšlení. Kytice, Polednice, Vodník, Svatební košile a Poklad se řadí mezi mé nejoblíbenější. Film jsem viděla a navíc jsem byla i v kině na nově zpracované Polednici s Annou Geislerovou a to byl teprve zážitek. :-)

20.03.2016 5 z 5

DivergentCzech DivergentCzech * antologie

Tuto knihu jsem objevila teprve nedávno, o literární soutěži "Váš Divergentní svět" jsem něco málo zaslechla, ale netušila jsem, že z vybraných povídek bude sepsána kniha! Našla jsem zde skvělé povídky zajímavých českých donedávna ještě neobjevených autorek. Na povídkách bylo skvělé právě to, že každá byla jiná a svým způsobem jedinečná. Zpracování bylo velmi působivé a příběhy se četly sami. Nyní se vrhnu na hodnocení jednotlivých povídek. (Pokusím se moc nespoilerovat.)

Máš to v krvi
Tato povídka obsadila 1. místo v již zmiňované soutěži. Muselo být určitě těžké ze všech už tak působivých povídek vybrat vítěze. Abych se ale přiznala, tak dle mého názoru v knize byly mnohem lepší povídky, které by si podle mě zasloužily prvenství. Tím nechci autorku samozřejmě shazovat! Povídka byla velmi originální, akční, drsná a celou knihu nádherně nakopla (proto také oceňuji, že byla v knize zařazena jako první povídka). Hlavní hrdinka byla ze začátku dost nesnesitelná, ale postupně se tento stav zlepšoval. A ten konec! K tomu nemám zkrátka, co dodat (v dobrém).

Hra ozvěny
Duchařský příběh se zajímavou zápletkou. Podle mého dostal hlavní hrdina nakonec celkem za vyučenou. :-P
Hodnocení: 3/5

Tma v tichém světě
Romantický příběh, který mne opravdu zaujal už tím, v jakém světě se odehrával. Bylo to velmi dojemné.
Hodnocení: 5/5

Srdcetep (2. místo v soutěži)
Povídka byla pěkná, romantická a akční. Líbily se mi popisy volnosti, kterou Zach prožíval, když lezl na budovy. (Trochu připomnělo Divergenci.)

Popiš mi růžovou
Přestože (jak už zmínila Knížkařka) je toto druhý příběh o slepotě v této knize, tak byl natolik odlišný od toho prvního, že mi to ani nevadilo. Mira byla velmi silná, i když její život nebyl vůbec jednoduchý a Nathan byl vyloženě úžasný. Navíc se mi natolik líbily popisy barev, že jsem zkoušela vytvářet i své vlastní. Opravdu silný příběh.

Pokud přežiju
Netušila jsem, jak se tato povídka vyvine, ale vůbec mě nezklamala. Krajně mi připomněla Enderovu hru nebo Erebos (ani nevím proč) a zaujalo mě navíc i to vyvrcholení na konci.
Hodnocení: 5/5

Komplikovaný porod (3. místo v soutěži)
Již druhá povídka na stupních vítězů, ve které se testuje proti nově vzniklé nemoci (jen postřeh) a určitě velmi originální. Povídka se sice nečetla tak hladce jako některé jiné povídky v této knize, ale přesto byla velmi povedená.

Scestí
Opravdu smutné. Pobrečela jsem si u toho a dobrým zpestřením zde byli i části Osudu psané kurzívou. Jako jeden z mála příběhů v této knize ve mně zanechal i hlubší poselství.

Sedmikráska
Zamilovaný, jemný příběh, který má něco do sebe. Prostředí antikvariátu mě nadchlo.

13.03.2016 5 z 5

První První Kiera Cass

Nádherné završení pohádkové trilogie se spoustou akce, zajímavých situací i nečekaných zvratů. America už si udělala jasno v tom, co vlastně chce a ukázala i své další stránky sebe samé. Za mě stejně (ne-li více) podařený díl jako Selekce! :-D

12.03.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zajímavá kniha. Vůbec nebyla taková, jakou jsem ji čekala, ale nevadilo mi to. Kniha byla čtivá a opravdu mě zajímalo, jak to celé skončí a kdo zavraždil Megan. Rachel mi nepřišla zase až tak špatná a názor na všechny postavy se postupně měnil se stále více novými informacemi o nich. Forma deníkových zápisů byla také pěkná, ale rozjezd knihy byl poněkud pomalý. Jsem zvědavá na blížící se filmové zpracování.

28.02.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherná hluboká kniha, ke které se rozhodně vrátím. :-)

24.02.2016 5 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Zajímavé pokračovaní Selekce. Kniha byla chvílemi celkem nudná, uvidíme ale, jak se to bude vyvíjet v První. ;-)

13.02.2016 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

America Singerová se ukázala jako vcelku snesitelná hrdinka. Selekce jako taková chvílemi připomíná něco jako zdařilý mix Hunger Games a Skleněného trůnu. Přesto jsem se do tohoto "kastovního světa" dokázala vžít a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Princ Maxon je prostě skvělý zato Aspen... škoda slov. Marlee a další "princezny" se ukázaly jako zajímavé zpestření děje, popisy šatů jsem si vyloženě užívala - přeci jen: "Občas potřebuje zazářit každá žena." :-D Určitě musím (jako každý) vyzdvihnout i nádhernou knižní obálku. :-)

03.01.2016 5 z 5

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Ztráty a nálezy jsou jedna velká záhada. Chvílemi jsem se opravdu ze srdce smála, jindy mě ale přepadal takový dost zvláštní pocit lítosti. Zajímavý byl také autorčin styl psaní, i když mi docela dlouho trvalo než jsem si na něj zvykla (No vážně, narazili jste někdy v nějaké knize na přímou řeč psanou kurzívou bez uvozovek?). Moc se mi líbil popis australské buše a celkově i to, že se kniha odehrávala "napříč" Austrálií. Millie se ukázala jako skvělá hlavní hrdinka stejně jako Agatha Pantha nebo Karl. V tom abych se do děje více ponořila mi ale určité věci bránily. Přesto se jedná ale o zdařené dílo začínající spisovatelky. :-)

03.01.2016 4 z 5

The pointless book # úplněmimoknížka : Alfie Deyes s ní začal, ty ji doděláš The pointless book # úplněmimoknížka : Alfie Deyes s ní začal, ty ji doděláš Alfred Sydney Deyes

Pěkná "kniha" srovnatelná třeba s Destrukčním deníkem. Spousta úkolů i soutěží plus způsob, jak se vypsat. Za mě super!

26.12.2015 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Ze začátku mi to připadalo jako dost velká nuda, čím dál se ale děj posouval tím to bylo zajímavější. Občas mě dost vytáčela Celaena tím, jak na každé stránce připomínala, že je nájemný vrah a "Adarlanský zabiják" plus, co všechno nedokázala. Tato situace se ale postupně zlepšovala, až jsem si nakonec příběh vychutnala. S milostným trojúhelníkem to bylo také dost zajímavé, takže opravdu netuším, co budu dělat než vyjde další díl. :-)

26.12.2015 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Fantasy s velkým F. Hra o trůny Vás chytí a poté už nepustí, na můj vkus tam občas byly trochu moc podrobné popisy, ale když to přehlédnete, tak si můžete naplno užít příběh plný šlechticů, rytířů, zrady, hrdosti a vražd. Nalezla jsem zde spoustu skvělých postav jako třeba Arya Stark, Jon Sníh, Tyrion Lannister a nebo exilová královna Daenerys Targaryen. Už se nemohu dočkat dalšího dílu. Mám spoustu nápadů, jak by příběh mohl pokračovat, tak uvidíme. :-D

26.12.2015 5 z 5

Já nejsem neviditelná Já nejsem neviditelná Marcus Sedgwick

Kniha byla zajímavá. Byla bych tedy trochu pro jiný konec, ale určitě tím kniha moc neztratila. Možná se ale dalo z tématu vykřesat o něco víc. :-/

28.10.2015 4 z 5

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Určitě překvapilo. Moc se mi líbil autorův styl psaní, zvlášť u popisu moderního umění jsem se mohla potrhat smíchy. Kniha ale samozřejmě není jen veselá a postupně se naráží i na ty temnější věci...

18.08.2015 5 z 5