asanita asanita komentáře u knih

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Kniha ve mně vzbudila silný dojem a to především co se týče charakteru postav. Myslím, že pro autora muselo být těžké vylíčit všechny aspekty Eminy povahy, ať už její iluze a naivní představy, jako i její uvažování. Karla mi oproti tomu bylo poměrně líto, jelikož si podle mého názoru žádný milující muž ženu takového typu ani za trest nezaslouží. Závěr knihy byl tragický, což poměrně odpovídalo vývoji událostí v románu. Připadalo mi, že popisy okolí nebo různého oblečení chvílemi děj velmi zpomalovaly, a tak se v příběhu často vůbec nic neposouvalo. Přesto je ale jasné, že v knize popisy být musely, protože jinak by se nemohlo úplně jednat o realismus.

17.04.2019 3 z 5

Knihu V zajetí geografie jsem přečetla jedním dechem a opravdu mě bavila. Autor všechny informace podal přehledně, srozumitelně a v (často i historických) souvislostech, za což má u mě nemalé plus. Líbilo se mi, že v knize objasnil i některá aktuální témata jako například konflikty na Blízkém východě, anexi Krymu nebo vztah Číny a Tibetu, takže se díky autorově popisu orientuji ve světovém dění alespoň o trochu lépe. Znalosti, které jsem získala při čtení kapitol o Latinské Americe a Africe, mi zase pomohly při zvládnutí učiva na zeměpis.

Na druhou stranu mě ale mrzelo to, že v knize rozhodně nebyly popsané všechny regiony, přičemž absence Kanady, Austrálie a Nového Zélandu mi přišla nejvíce problematická. Také kapitoly o USA a Západní Evropě byly dle mého názoru mírně odbyté, jelikož jsem se v nich téměř nic nového nedozvěděla.

Celkově ale knihu hodnotím kladně, protože si myslím, že byla poutavým úvodem do geopolitiky a snad si díky ní brzy přečtu další knihu s podobnou tématikou.

20.02.2019 4 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Román Jeptiška mě zaujal už když jsme si četli ve škole krátkou ukázku právě z kláštera Marie Panny, kde Zuzana poprvé vzdorovala – v tu chvíli mi bylo jasné, že se mi tato kniha bude líbit a že si ji rozhodně musím přečíst. Zuzanin osud byl velmi smutný a chvílemi jsem musela knihu odkládat, abych se uklidnila a mohla poté číst dál. Líbily se mi i časté úvahové pasáže o církvi, které prokládaly Zuzanino utrpení a nad kterými jsem se mohla zamyslet. Doslov knihy byl velmi překvapivý, protože jsem vážně neočekávala, že dopisy vznikly jen jako žert.

02.01.2019 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Nádherné pokračování série, ve kterém se znovu objevují důležité postavy a bitvy pokračují. Můžeme pozorovat milostný vztah Aelin s Jeřábem a také Elide (s Lorcanem), jež hledá svou královnu. V tomto díle si můžete vychutnat mnoho skvělých bitev, kde se s magií vážně nešetří. Lysandra dovádí své přeměňování k dokonalosti a sledovat ji v akci je vážně skvělé. Oceňuji také, že se Manon znovu setkala s Aelin a návrat k Rolfovi. Jen ten konec... Asi nevydržím čekat na další díl.

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Velmi poutavý příběh stejně jako V šedých tónech a Potrhaná křídla, kterým provázaly nezapomenutelné postavy (líbilo se mi obzvláště střídání jednotlivých pohledů). Autorka skvěle zachytila atmosféru 2. světové války během putování protagonistů k lodi Wilhelm Gustloff a při popisu krutostí čtenáře opravdu nešetřila. Zároveň se ale v knize objevuje zvýšená ochota ostatních si během války pomáhat, takže se tyto dva kontrasty navzájem vyvážily. Popis jak se hrdinové dostávali na loď byl také ohromný a plavba jakbysmet.

Artemis Artemis Andy Weir

Hodnotná kniha od autora Marťana, která mě rozhodně nezklamala. Jazz byla zajímavá hrdinka a samotný systém pašování zboží na Měsíc mě velmi zaujal. Od knihy jsem se doslova nemohla odtrhnout a vyvrcholení v samotném jejím závěru mě opravdu nadchlo. Oceňuji také popis bydlení na Měsíci jako takové spolu s každodenním životem tamějších obyvatel.

Kluk mého srdce Kluk mého srdce Huntley Fitzpatrick

Tuto knihu jsem začala číst coby prázdninovou romantickou oddechovku a s politováním musím napsat, že mě absolutně nezaujala. Oproti Mému životě u sousedů to byl vážně jen slabý odvar a měla jsem co dělat, abych ji vůbec dočetla. Na to jak je kniha obsáhlá, se v ní totiž vůbec nic nového nedělo. Postavy jako takové byly pro mě také utrpením a když si vzpomenu na jejich dialogy, tak jsem ráda, že už nic takového znovu číst nebudu.

27.12.2018 2 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Hned jak jsem tuto knihu v knihkupectví poprvé uviděla, jsem měla jasno - tohle si coby introvert prostě musím přečíst. Autorka jednoduše a jemně popisuje problémy nás "tichých lidí" a radí nám, jak se s nimi vypořádat. S politováním ale tvrdím, že ne všechny metody jsou zcela funkční, ale některé z nich rozhodně stojí za vyzkoušení. Líbilo se mi, že na konci každé kapitoly byly otázky k zamyšlení se nad problematikou, která se v knize do té doby řešila a také úvodní test na začátku knihy, jenž odhaloval, zda je čtenář vůbec introvert. Zvlášť oceňuji kapitoly o navazování kontaktů a o veřejných projevech, protože právě tyto oblasti jsou pro mě problém.

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Drobná kniha s názornými ilustracemi, která předkládá metody v boji proti prokrastinaci. Je to první kniha o tomto tématu, na niž jsem kdy narazila, a tak jsem jednoduchost a přehlednost knihy jen uvítala. Nemohu říct, že bych využívala všechny metody popsané v knize - to snad ani nejde, ale todo-today a flow-lístek aktivně využívám doteď. Zvlášť se mi líbilo připodobnění se slonem a křečkem, na které asi jen tak nezapomenu. :-)

Petr Koukal: Jsem Petr Koukal: Jsem Martin Moravec

Velmi čtivá kniha o skvělém sportu. Sama badminton hraji, a tak mě popis turnajů a tréninků vážně bavil. Některé informace o soukromém životě Petra Koukala byly opravdu překvapivé a boj o olympiádu v Riu jsem si doslova užívala. Soucítila jsem s Koukalem při vyprávění o dlouhých cestách letadlem, nezdařených zápasech nebo o pochybném ubytování v Asii. Rakovina byla posledním bodem v už tak strhující knize a před autorem smekám.

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Samotný námět knihy mě zaujal, a tak jsem ji během dlouhé chvíle přečetla. Je psána spíše jednoduchými větami a děj se kvůli tomu velmi rychle posouvá. Oceňuji také grafické zpracování knihy a přidané fotografie. Dětství Gabriely Koukalové mě bavilo, ale postupem času jsem se během čtení docela nudila, protože popis trenérů a soupeřek přeci jen není úplně to pravé ořechové. Poté přišla na scénu anorexie a další podobná témata a to bylo na jednu knihu už prostě příliš.

27.12.2018 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem četla coby povinnou četbu a báseň mě velmi zaujala. Láska Viléma k Jarmile a jeho následné čekání na smrt působí dojemně a úvahy o životě navodily lehce depresivní atmosféru. Chvílemi mě tyto časté lyrické pasáže spíše nudily a odrazovaly od děje jako takového, ale i tak Máj stál za přečtení.

27.12.2018

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha 1984 působí velmi nadčasově a příběh je také strhující, přestože žijeme v jiné době, než ve které byla kniha původně napsána. Autor nutí člověka zamyslet se nad spoustou věcí a zároveň soucítit s Winstonem během jeho mučení. Člověk poté stojí před otázkou, co by se asi nacházelo v jeho místnosti 101 a co všechno by v ní nakonec byl ochoten přiznal. Během čtení knihy se také můžete zamyslet nad výroky jako: "svoboda je otroctví", "nevědomost je síla" a "válka je mír", které Vás provází celým dějem knihy spolu s pohledem Velkého bratra, který všechno vidí.

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Shakespearovo dílo, které nejspíš nelze opomíjet. Objevují se v něm zajímavé myšlenky a nelituji, že jsem si ho přečetla. Hamlet je velmi rozporuplná postava a sledovat jeho duševní pochody bylo chvílemi více než napínavé. Bavilo mě i počínání dalších postav jako například Claudius, Polonius či Ofélie. Některé pasáže mi sice připadaly o poznání nudnější než jiné, ale i tak si nemám na co stěžovat, jelikož poutavé události převládaly - návštěva herců nebo rozhovor s hrobníky.

27.12.2018 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Mise Saturn představovala nelítostný boj mezi Američany a Číňany o nadvládu nad mimozemskou technologií. Technické popisy v knize byly více než opodstatněné, protože mi přijde užitečné vědět, v čem hlavní hrdinové vlastně letí. Politické pletichaření mi naopak začínalo postupem času vadit čím dál tím více, až nakonec dospělo k neúnosné míře. "Setkání s mimozemšťany" jako takové ale veškeré předchozí nedostatky vynahradilo a opravdu jsem si ho, spolu s následným vývojem událostí, užila.

Gejša Gejša Arthur Golden

K této knize jsem se dostala díky stejnojmennému filmu, který mě doslova uchvátil, a tak jsem se rozhodla, že si co nejdříve přečtu i knihu. Mladá Čijo nás přivádí do nemilosrdného světa gejš, kde rozhodně neobstojí každá dívka. Hlavní hrdinky mi bylo během čtení vážně líto - jak kvůli jejímu dětství, tak kvůli chování Hacumomo, Matky a Babičky. Tento vývoj byl ale důležitý, aby se z Čijo, s pomocí Mamehy, stala Sajuri, která ale i tak měla v trnité cestě za úspěchem nemalé problémy.

Zajímavý byl rozhodně i vývoj Sajurina vztahu s Dýní, který se, zvlášť ke konci knihy, nemálo změnil. Samotné milostné dilema bylo poněkud komplikované, protože boje mezi obchodními partnery nemohou být nikdy bez potíží. Se Sajuri jsem v jejím počínání soucítila a přála jsem si, aby si konečně mohla vybrat danna podle vlastního uvážení, přestože jsem věděla, že se to asi jen tak nestane. Líbilo se mi i samotné líčení Kjóta a válečné atmosféry spolu s příděly jídla a celkového nedostatku.

Gejša je proto knihou, která mě pohltila a nemohla jsem přestat číst, dokud jsem nebyla až na úplném konci.

Dominika na cestě Dominika na cestě Dominika Gawliczková

Jsem ráda, že jsem tuto knihu četla dříve než skvělé cesty po Jižní Americe, takže nemohla později napsaná kniha negativně ovlivnit můj názor na tyto deníkové zápisky. Španělsko i Skandinávie jsou opravdu zajímavé regiony a co chvíli jsem se kochala pohledem na doplňující fotografie. Přijde mi opravdu obdivuhodné, že autorka zvládla spontánně projet Španělsko bez speciální výbavy (včetně nepromokavého prádla) a zůstat stále nad věcí. V některých částech knihy jsem se nahlas zasmála a to ani nemusím mluvit o samotné velikosti knihy - perfektní do dopravních prostředků.

27.12.2018 4 z 5

Cestopis se mi líbil, oceňuji zejména nevšední zážitky autorky - ať už se jednalo o návštěvu lékaře, přepadení, Dakar, poruchu motorky, útočící psy či ochotu ostatních lidí pomoci motorkářce v nouzi. Také musím vyzdvihnout samotnou vytrvalost autorky, která díky ní zvládla dojet až do Montevidea. Na knize mě zaujaly také doplňující fotografie skvěle dokreslující celkovou atmosféru cest.

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Knihu jsem četla, protože ji máme jako povinnou četbu. Překvapila mě rozmanitost žánrů jako takových - od hororu a detektivních příběhů přes grotesku až po milostné nebo dobrodružné příběhy. Povídky byly svou úrovní velmi rozličné a musím se přiznat, že jsem z některých z nich nebyla ani z poloviny tak nadšená jako z jiných. Mezi ty vydařené bych rozhodně řadila Jámu a kyvadlo, Černého kocoura, Skokana a Pád do Malströmu, jejichž čtení jsem si vážně užívala. Na druhé straně poté stojí Obchodník, který byl v podstatě jen výčtem různých "povolání" a kratičká Eleonora, kde se v zásadě nic nedělo.

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Knihu jsem četla v originále a vážně mě zaujala. Zejména se mi líbila část loving a healing, protože byly o dost optimističtější než zbývající části. Už se těším, až si od autorky budu moci přečíst další díla a knihu rozhodně doporučuji!

04.02.2018 5 z 5