ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

NEMUSÍŠ!
Kolikrát já jsem si to řekla a kolikrát skutečně splnila? Určitě mockrát a často se mi to povedlo, ale často jsem to nedala.
NEMUSÍŠ je výborný román, čte se sám a líbí se mi styl, jakým je psaný. Autorce se moc povedl.
Svůj příběh tady střídavě vyprávějí naprosto odlišné ženy - Marie(23 let) a Katka (40 let), jejichž životy se ve správný okamžik protnou. Při čtení je to jako na houpačce, střídají se pasáže smutné, drsné, napínavé, dojemné a veselé.
Doporučuji a už mám připravený druhý díl.

02.02.2024 5 z 5

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

81%

Moc hezká detektivka. Napínavá, s výbornou zápletkou a skvělým rozuzlením.
Všechno se začíná odvíjet od toho, jak se Erika snaží zjistit co nejvíc o životě její matky Elsy, která zahynula před několika lety při automobilové nehodě. Ale jsou tady lidé, kteří by raději nechali minulost spát..
Jako obvykle jsou tady dvě linky, ta ze současnosti a druhá ze druhé světové války, ta se mi líbila víc. Jsou velice těsně propojeny.
V lince z minulosti se postupně dočítáme o kamarádech mladé Elsy i její první lásce, zároveň o tom, co si vytrpěl Axel. A když Erika odhalí tajemství své matky, konečně pochopí, proč se matka k ní a Anně chovala tak chladně.
V lince ze současnosti policie v Tanumshede vyšetřuje nakonec dvě vraždy a vlastně ještě jednu, ale nechci spoilerovat.
Současně se dozvídáme něco nového o Erice a Anně. A je tady ještě Mellberg, který má hned několik nových lásek. Při čtení o něm jsem se často musela smát, na konci to zase bylo dojemné.
Doporučím, ale je třeba číst díly po sobě.

30.01.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

(Možný spoiler)

Výborný psychologický román s detektivní zápletkou. Odehrává se v malé vesnici poblíž německých hranic. Rozbíhá se pozvolna, i když už na začátku víme, že se něco stalo, ve druhé půlce je docela napínavý, se zvraty, a celý je poměrně uvěřitelný. Překvapil mě vrah. K vraždě tady skutečně došlo, ale policie se v knize objeví jen jakoby mimochodem.
Ve vyprávění se v knize střídají Tamara a Betyna.
Postavy jsou poutavě zobrazeny, moje sympatie měly děti, Tamara, Betyna , naprosto odlišné ženy, jejichž životy se
postupně propojí, a samozřejmě Jim.
Pomalu jsem už zapomněla, jak to tady v době covidových opatření bylo, ten čas strašně letí.
Knížku k přečtení určitě doporučím.

28.01.2024 5 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

81%

...Zvuk drceného plechu a tříštícího se skla nahradilo příšerné ticho a bezpečnostní pásy bolely na prsou. Koutkem oka zahlédl, že se jeho sestra pohnula, a sotva se odvážil na ni podívat. Ale když to konečně udělal, nezdálo se mu, že je zraněná. Bojoval s touhou rozplakat se a slyšel, jak sestra začala nejdřív tiše vzlykat a vzápětí se dala do hlasitého pláče...
_________________________________________________________________________
Další výborná detektivka s Erikou a Patrikem. Přečetla jsem si ji znovu a vůbec nelituji, protože jsem si z ní kvůli té hromadě thrillerů a detektivek, co pořád čtu, skoro nic nepamatovala.
Policisté v Tanumshede najdou v autě mrtvou ženu, zjistí se, že zemřela na otravu alkoholem, přestože byla abstinentka. A pak je tady vražda účastnice reality show. Patrik a kolegové zjistí, že existují podobné starší případy jako ten s ženou v autě. Vypadá to, že tady pracuje sériový vrah. Postupně odhalují i motiv a nakonec i vraha. A je jasné, že zavražděná z reality show souvisí se sériovými vraždami.
Tentokrát je příběh hodně zamotaný, ale autorka se s ním vypořádala se ctí. Opět je velice čtivý a napínavý. Navíc autorce zbylo místo, aby nám povykládala, co je nového s Patrikem, Erikou a její sestrou Annou. A je tady ještě samostatný příběh s Mellbergem. V úplném závěru se Erika snaží zjistit něco víc o své matce a přijde na znepokojující skutečnosti. Takže se v některém z dalších dílů můžeme těšit na to, co vypátrá.
Detektivku čtenářům ráda doporučím.

25.01.2024 5 z 5

Nevlastní dítě Nevlastní dítě Nicole Trope

45%
Průměrný psychologický thriller, docela překombinovaný. Bavil mě méně, než jsem čekala.

22.01.2024 3 z 5

Přeživší Přeživší Jane Harper

Možné spoilery)
Kieran se nezastavil, dokud nedošel až nahoru na konec pěšiny po útesech a nestanul na vyhlídce, kde se opřel o zábradlí, jako už tolikrát předtím. Cítil, jak se do skalisek a mořských vln opírá vítr. Nikde nikoho neviděl.
Dole se rozkládal jenom nekonečný prázdný oceán, táhnoucí se až k obzoru. Kieran se co nejvíc naklonil a natáhl krk. Pláž pod ním připomínala jen úzký pruh, dost tenký na to, aby Kieran ihned zneklidněl. Přeživší, stojící uprostřed moře, olizovaly vysoké vlny. Všude kolem poletovali rozrušení ptáci.
________________________________________________________________________
Dávám nejvyšší hodnocení protože:
1. Mám pro autorku slabost, její kniha Sucho byla dokonalá
2. Mám pro autorku slabost, její kniha Ztracený v pustině byla
skvělá, Síla přírody byla výborná
3. Mám pro autorku slabost
U Přeživších se jedná o psychologickou detektivku s prvky thrilleru. Okouzlilo mě prostředí Tasmánie, nemilosrdný oceán se sochou Přeživších, děsila jsem se jeskyní a nějak jsem nechápala, jak mohl Kieran slézat a vylézat po nebezpečném útesu s miminkem v nosítku.
V městečku Evelyn Bay žijí lidé se svými skrytými tajemstvími a vinami, postavy odtud jsou bravurně popsané. Autorka umně proplétá minulost se současností. Smrt Gabby jsem chápala jako nešťastnou náhodu, smrt Bronte už nešťastná náhoda nebyla, ale motiv byl stejně politováníhodný. Takže jsem vlastně s vrahem tak trochu soucítila.
Přeživší mají výbornou atmosféru, dobře se čtou, jde tady o pomalé vyšetřování smrti Bronte, příběh je na různých místech, hlavně ke konci napínavý a odhalení vraha je nečekané.
Velice ráda doporučím, ale nečekejte žádnou rychlou jízdu.

21.01.2024 5 z 5

Noční koupání Noční koupání Megan Goldin

80%

Možná bude chvíli trvat, než ti předám poslední dopis. Pořád s tím začínám a zase přestávám, napsala Hannah na konci e-mailu. Vyjádřit slovy, co se Jenny tu noc stalo, mě bude stát všechnu sílu. Možná bych ti to ani neměla psát. Možná bych měla nechat minulost spát. Nechat ji spolu se mnou umřít.
______________________________________________________________________
Po prvních 100 stránkách jsem si řekla, že knížka je zbytečně přeceňována. Pak se ale najednou děj stává svižnější, příběh nabírá napětí a konečné odhalení vraha je strhující. Tragický osud Jenny mě vzal za srdce, chudák si toho hodně vytrpěla, je strašné, co se jí stalo. Ale i Kelly toho hodně vytrpěla, je tady přesně popsáno, co se děje s obětí znásilnění. Jestliže u vraždy se shodneme, že je jednoznačně špatná, u znásilnění je to jinak, těžko se dokazuje.
Po psychologické stránce příběh nemá chybu, je navíc velice uvěřitelný, jako by se skutečně stal.
Takže nakonec velice ráda doporučím.

20.01.2024 4 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

81%

Jediní lidé, kteří ničeho nelitují, jsou lháři.

Některé věci je příliš těžké vysvětlit, dokonce i sobě samým.

Lidé nevědí, co je to skutečná láska, dokud ji neztratí.

Nemůžeme někomu pomoct najít cestu, dokud si nepřizná, že se ztratil.

Mnoho lidí zestárne, ale ne všichni dospějí.
__________________________________________________________________________
Velice poutavý psychologický thriller. Chytře napsaný, náramně čtivý, hodně komplikovaný, napínavý, zejména ke konci, s několika dějovými zvraty a s naprosto šokujícím odhalením. Pro autorku je schopnost dokonale mást čtenáře typická a ani tentokrát nezklamala.
Příběh střídavě vypráví Anna a Jack a pak jsou tam kurzívou psané myšlenky vraha. Nejde jen o pátrání po pachateli dost brutálních vražd, hodně se dozvídáme o soukromém životě Anny a Jacka a pak jsou tam návraty do minulosti, tentokrát hlavně Anny. A většinou nejde o nic příjemného.
Musím doporučit!

14.01.2024 5 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

81%

Dívka se najednou zastavila. Zůstala stát uprostřed silnice a kolem nohou jí vířil sníh. S jejíma očima nebylo něco v pořádku. V bílém obličeji zely jako černé díry.
_________________________________________________________________________
Přečetla jsem si znovu další díl z pera Camilly Läckberg s Erikou a Patrikem a zase výborné. Je hodně brutální a zvrácený, až jsem si říkala, kolik toho temného a negativního se tady sešlo. Psychopat vedle psychopata. A konec jsem tak nějak čekala. Tolik ke spravedlnosti.
Toto napínavé čtení doporučuji.

13.01.2024 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

70%

"Pojdete do Biskupíc, toho maróda treba povyzvŕtať a preveriť u lekára, či tam naozaj bol. Vobec by som sa nečudoval, keby ste zistili, že ležal doma s opicou, iba sa hanbí priznať šéfovi."
"Blbosť! U nás sa nikto nehanbí," protestoval Chosé.
"Nie všade pracujú také svine drzé ako na oddělení vrážd! Možná sú medzi najmi aj slušní policajti, čo sa za opicu hanbia!"
_____________________________________________________________________________
Dobrá kriminálka. Hledají se ti, kdo ukradli 4 kg heroinu z uzamčeného policejního skladu. Tady se Krauz obrací na svoje kamarády z ulice, což znamená na podsvětí. A zjišťuje se, že korupce vede do nejvyšších míst.
Pak se v detektivce vyšetřuje vražda řidiče tabákové firmy a zmizení jeho peněz.
Nechybí ani humor.
Doporučuji.

09.01.2024 4 z 5

Rozlučka na ostrově Rozlučka na ostrově Lucy Clarke

80%

Ani jedna z nás nečekala, že to skončí takhle. Moře - v jednu chvíli tak lákavé svou třpytivou krásou, a hned v druhé tak temné, bezedné a smrtící. Skoro jako by vyčkávalo, čekalo na pravou chvíli a bez dojetí naslouchalo našemu křiku.
___________________________________________________________________________
Tento psychologický thriller o skupině šesti žen, které tráví prodloužený víkend na malém ostrůvku v Řecku se mi moc líbil. Jednotlivé kapitoly vyprávějí kamarádky na střídačku. Každá z žen má nějaké tajemství, něco skrývá, co, to se postupně dozvídáme, zjišťujeme, jak chytře autorka jejich osudy propojila, střídají se tady emoce a nechybí ani vražda.
Postavy jsou zdařile vyobrazeny. A moc ráda jsem se v této zimě s knížkou přesunula na vyhřátou pláž, k průzračnému moři a do majestátní vily.
Je to spíš čtení pro ženy a jako oddechovku si ji vychutnáte.

08.01.2024 4 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

85%

Nakonec máme jen den za dnem. Některé jsou dobré, některé špatné. Přinášejí okamžiky nečekané radosti i okamžiky nesnesitelného žalu. Každá akce vyvolává opačnou reakci. Každou přízeň štěstěny vystřídá náhodná smůla. Všechno dobré je k něčemu zlé. Ďábel býval kdysi anděl.
_______________________________________________________________________
Výborně promyšlený mrazivý postapokalyptický katastrofický thriller.
Jde tady o tři příběhy. Havarovaný autobus, z něhož se nedá dostat ven, lanovka, která uvízla několik desítek metrů nad horami a izolovaná lyžařská chata, u které v bouři začne generátor vypovídat službu. Všechno se odehrává v mrazivé zimě a asi nikoho nepřekvapí, že tyto příběhy jsou vzájemně propojené. A k tomu je tady smrtící infekce, jedná se o velice nakažlivou nemoc, nemocným se říká hvízdalové.
Autorka v Poděkování píše, že nápad na knihu dostala v roce 2019, kdy nikdo nic nevěděl o covidu a tak vlastně předběhla dobu.
Thriller je neobyčejně čtivý, napínavý, velice akční, hodně krvavý, s mnoha překvapivými zvraty a s koncem, ve kterém hraje důležitou roli pejsek, což mi tady přišlo vtipné.
Při čtení jsem zjistila, že název se neodvíjí od toho, že všechno je ve sněhu, Závěj má jiný smysl.
Poprvé dávám autorce 85% a knížku rozhodně čtenářům doporučím.

07.01.2024 5 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

81%

Pokračování vyprávění o mladé sestřičce Silvii v 70. letech, o tom pěkném i smutném, co jí život nachystal, o jejích trápeních a radostech. Ale všechno se dá přežít s nadějí, láskou, s tím, že se může člověk o někoho opřít a ten ho nezklame.
Postavy jsou zde, stejně jako v prvním díle, dobře vykresleny.
Autorka si ráda vybírá za své hrdinky silné ženy a to Silvie bezesporu je. Určitě bych v jejím věku nezvládla to, co ona.

04.01.2024 5 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

81%

Poutavý a netradiční český psychologický thriller. Je tam všechno - lež, láska, nenávist, touha, křivda, nevěra, rodinné a ostatní vztahy, domácí násilí, chtivost po penězích, ale i pokusy o vraždy a vraždy. Až do poslední chvíle jsem netušila, kdo spáchal dvě vraždy v knize a byla jsem hodně překvapená. Nakonec, o překvapení tady skutečně nouze není. Co všechno se může odehrát na malém městě, nedaleko Pardubic.
I já jsem se bála, že budu bojovat s postavami Rusalka, Meluzína, Sudička, Bludička, Nymfa, ale nakonec to nebylo nic obtížného.
Postavy jsou nádherně vykresleny, tak výborně, že si k nim musíte vytvořit nějaký vztah.
Reakce na knížku tady na databázi nebyly jednotné, ale převládaly ty kladné. Jsem ráda, že jsem na ně dala a knížku si přečetla. Autorka mě dostala a už se těším na její Krutý měsíc.
Jednoznačně doporučuji!

02.01.2024 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

"Vítr zahání všechny smutky,
už nikdy nebudeš se bát,
půjdu s tebou ruku v ruce,
dokud budu mít sílu stát.

Světlo slunce roztřpytilo vody,
tvé srdce držím v dlaních svých,
ochráním tě na cestě naší
ze svých sil posledních.

Měsíc v úplňku se nad námi sklání,
se mnou půjdeš do kraje předků mých,
tam staneš se královnou a mou paní
v zemích vzdálených."
___________________________________________________________________________
Hned na první stránce jsem byla v šoku, Kamila přijela do Vernířovic, poměrně neznámé vesnice, ale my tam máme chalupu! Chalupa její matky je v Sedmidvorech, kam chodíme často na procházky a vím, o kterou se jedná, byla tam hospoda, kousek od ní je hájenka. Teď už je chalupa opravená. Sehnali jsme si s přítelem předválečnou katastrální mapu chalup ve Vernířovicích a Sedmidvorech, máme fotky, jak tehdy vypadaly a my jsme fotili chalupy v současnosti a u těch, které už nestály, aspoň místo původního stavení.
Při čtení tohoto románu jsem se nebála, ale měla jsem pořád takový svíravý pocit. Už v 60. letech a pak později jsem s kamarády ve Vernířovicích lezli do opuštěných chalup, ze kterých místní odnesli všechno, co se jim hodilo a co už se nehodilo, tak třeba aspoň na podpal. Pamatuji si, jak na mě tajemně až nepříjemně strašidelně ty domy působily. Bála jsem se v nich, jako bych cítila dech těch mnoha generací, které kdysi dům obývaly.
Balada pro Emily je vyprávěna v několika časových rovinách, nejhůře na mě působilo vyústění té linky z roku 1945. Duchů už jsem se pak tolik nebála, no ale trochu úzko mi bylo.
Nenechte si tento výborný mysteriózní thriller ujít! Pěkné jsou také ilustrace a obálka. A jako bonus fotky na posledních stránkách.
Moc děkuji autorce za zážitek s touto knihou.

31.12.2023 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

81%

Výborná knížka z lékařského prostředí o osudech mladé sestřičky Silvie. Je z období socialismu, ze 70. let, tak jsem si osvěžila, jak to tehdy chodilo. Dokonce jsem vzpomínala, jaký já jsem měla nástupní plat.
Postavy jsou dobře vykresleny.
Je to moc hezké i dojemné čtení a já knížku doporučuji.

30.12.2023 5 z 5

Pohřbení andělé Pohřbení andělé Patricia Gibney

85%

Když se rozptýlila poslední zrnka, přistoupila blíž a zamžourala do temného prostoru. Celým tělem jí otřásla úplná tsunami hrůzy. Zuby jí drkotaly a po zádech jí stékal pramínek studeného potu.
Díra nebyla prázdná.
Faye zalapala po dechu a uskočila dozadu, když se ta věc ve zdi zakymácela, vykutálela se ven a s třesknutím jí přistála u nohou. Zíraly na ní dvě nevidoucí oči.
A teď už Faye pronikavě zaječela.
_______________________________________________________________________
Mně se tento díl moc líbil. Ano, bylo to trochu překombinované, ale to mně vadilo pramálo. Vražd z minulosti a ze současnosti je tam opravdu hodně, je to zatím nejdrsnější díl, ale pachatelé mají motiv a je vysvětleno, jak k nim došlo.
Thriller je velice čtivý, ohromně napínavý a je tam opět něco ze soukromého života Lottie, i když tentokrát je tak zavalena policejní prací, že na rodinu jí moc času nezbývá. Kvůli prologu jsem se obávala, že to je poslední díl série, ale spisovatelka mě naštěstí vyvedla z omylu.
Nenechte si tento díl ujít, i když skalním fanouškům autorky a inspektorky Lottie Parkerové to určitě říkat nemusím.

29.12.2023 5 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

81%

Sóldís zalapala po dechu. Po tvářích jí stékaly slzy, vnímala jejich slanou chuť. Neplakala však žalem, spíš zoufalstvím. Netušila, co si má počít. Za pečlivě zavřenými a zamčenými dveřmi se ozýval křik, který značil, že se tam musí dít něco příšerného...
__________________________________________________________________________
Thriller z Islandu s mrazivou, napjatou, tajemnou atmosférou.
Brutální vraždy na statku bohatých majitelů. Bezcitný, šílený vrah se svým motivem.
Střídají se kapitoly předtím, než k vraždám došlo a po nich, kdy je kriminalisté vyšetřují.
Popis, jak k vraždám došlo, který byl ke konci knihy, mnou otřásl.
Nepochopila jsem ale, že vyšetřovatelé uvažují, co bude s vrahem, až vyjde z vězení. Podle mě by se z něj za to, co spáchal, neměl nikdy dostat. V knize jsou některé drobnější nesmysly, ale kvůli nim nejvyšší hodnocení měnit nebudu.

27.12.2023 5 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

80%

Zdařilá detektivka s výbornou zápletkou. Wisting a jeho oddělení postupně rozplétají nitky případu, týkající se zmizelého taxikáře. Na stůl se mu dostává pistole z trezoru mrtvého kápa místního podsvětí a je ověřeno, že figurovala ve dvou vraždách. Jedna z nich spadá pod jiné policejní oddělení. To už svůj případ dávno vyřešilo. Na Wistingovi je, aby dokázal, že se mýlilo. A tíží ho čas. Závěr ukazuje, že ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá.

26.12.2023 4 z 5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Nate:
Zhluboka se nadechne: "Trápí mě nečisté myšlenky."
"Jaké povahy?" zeptá se duchovní.
Nate zaváhá. Do nosu ho udeří pach, který v něm probudí dávno zapomenuté vzpomínky. "Chci zabít člověka."
... "A přeju si, aby umíral dlouho a bolestivě. Aby pykal za trýzeň, kterou způsobil lidem, které jsem miloval. Aby zaplatil za to, že mi je vzal příliš brzy a nedovolil jim vést život, na který měli nárok. Přál bych si, aby prožil jediný den jako já, aby zakusil na vlastní kůži, čemu mě vystavil." Odmlčí se. "A chci, aby jeho smrt byla násilná."
__________________________________________________________________________
Tak to byl moc dobrý thriller!
Sledujeme krátkou životní dráhu Madison, která se po letech nespravedlivě strávených ve vězení znovu vrací jako detektiv na policejní oddělení a Natea, zmítaného vnitřními démony, který se jenom otřepe a už je obviněný z vraždy, kterou na něj nachystal otec Connor. Postupně se cesty Madison a Natea spojují.
Thriller je svižný, nápaditý, napínavý i dojemný, s mnoha zvraty a docela nepředvídatelný. Má výbornou zápletku a překvapivé, i když smutné zakončení.
Na konci čtenář tuší a i autorka naznačuje, že v dalším díle se bude víc věnovat Vincemu , který se snaží najít svou manželku Ruby a vnuka Olivera, kteří před šesti lety náhle zmizeli. A Nate mu slíbil, že je bude hledat.
Určitě doporučím, četba stojí za to!

25.12.2023 5 z 5