Zdeněk Matějček
česká, 1922 - 2004 |
Životopis
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. (16.8.1922 - 26.10.2004) byl světově uznávaný dětský psycholog, který se průkopnicky věnoval studiu podmínek vývoje dětí v ústavech - v prostředí psychického strádání neboli deprivace. Moderní reformátor péče o děti, zdůrazňující nezastupitelnou úlohu rodiny.
Zdeněk Matějček se narodil v roce 1922 ve východních Čechách. Jeho otec byl ředitelem kladrubského hřebčína. Právě sem se Matějček rád vracel ve vzpomínkách. Byl také spoluzakladatelem a prvním předsedou sdružení, které do terapie dětí zapojilo i domácí zvířata, například psy nebo koně. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval češtinu a filozofii (jejíž součástí byla tehdy i psychologie). Pro profesní dráhu psychologa se rozhodl v důsledku událostí po únoru 1948.
V roce 1950 nastoupil jako psycholog v Sociodiagnostickém ústavu v Praze, jehož úkolem bylo sledovat mimo jiné vývoj dětí v kojeneckých ústavech a v dětských domovech. Sociodiagnostický ústav předběhl svou dobu tím, že se na vyšetření každého dítěte podílel celý tým odborníků-psycholog, lékař a sociální pracovnice. Velká pozornost se věnovala hodnocení funkce rodiny.
V ústavu se Zdeněk Matějček seznámil s Josefem Langmeierem, s nímž společně vytvořili originální a světově objevné dílo o psychické deprivaci. Na základě pravidelného a mnohaletého sledování vývoje dětí v dětských domovech, tedy v podmínkách, v nimž jim bylo odepřeno naplňování mnoha základních potřeb duševní a sociální povahy, prokázali autoři, že ústavní výchova představuje závažné ohrožení duševního a sociálního vývoje dětí a její negativní důsledky poznamenávají tyto děti jako skupinu až do dospělosti.
Matějček vynalezl hodně podobných vynálezů, ale hlavně tím pomáhal dětem. Na konci života prohlásil „Rozumět znamená pomáhat“.
Zdroj životopisu: Wikipedie
Zdeněk Matějček - knihy
- Křesťanství a psychologie 1992
- Po dobrém, nebo po zlém? 2007
- Rodiče a děti 1986
- Co děti nejvíc potřebují 2007
- Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte 2005
- Náhradní rodinná péče 1999
- Krizové situace v rodině očima dítěte 2002
- Nevlastní rodiče a nevlastní děti 1999
- Psychická deprivace v dětství 2011
- Výpravy za člověkem 1981
- Škola rodičů 2000
Žánry autora
Literatura naučná Rodina Náboženství Sociologie Biografie a memoáry Literatura česká Duchovní literatura Osobní rozvoj a styl Učebnice a slovníky Psychologie a pedagogika
Štítky z knih
děti psychologie zneužívání rodina násilí rodinné vztahy stres výchova péče o děti vývoj a výchova dětí