Zdeněk Matěj Kuděj

česká, 1881 - 1955

Nahrávám...

Životopis

Zdeněk Matěj Kuděj byl prozaik a novinář z okruhu Jaroslava Haška.

Zdeněk Matěj Kuděj, vlastním jménem Zdeněk Marian Kuděj, se narodil v rodině železničního inženýra v Hořicích. Občas bývá uváděn pod domnělým rodným příjmením Krejčí, dle rozhlasového dokumentaristy a literárního badatele Miloše Doležala ovšem zápis v matrice jasně říká, že spisovatel se narodil jako Zdeněk Marian Kuděj, nikoliv Krejčí. (viz ČRo pořad Portréty 03_09_2015).
Rodina se často stěhovala a to vzbudilo v jejich synovi tulácké sklony. Studium na gymnáziu nedokončil a stal se lékárnickým praktikantem. Vojenské službě se vyhnul předstíráním duševní choroby.

V roce 1903 se Z. M. Kuděj vydal do Hamburku, kde v kartách vyhrál na cestu do Ameriky. V USA a Kanadě strávil šest let trampováním a prací v nejrůznějších zaměstnáních.

Po návratu do vlasti se Z. M. Kuděj stal členem bohémské skupiny kolem Jaroslava Haška. Své zážitky z cest publikoval v novinách, především v Právu lidu. V letech 1913 – 14 se toulal s Jaroslavem Haškem po středních Čechách, poté strávil několik let na Podkarpatské Rusi. Po návratu se nastálo usadil v Čechách a věnoval se literární činnosti.
Zemřel v srpnu 1955 v Litomyšli.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994