Washington Irving

Geoffrey Crayon · Deidrich Knickerbocker · Fray Antonio Agapida · Antonio Agapida pseudonymy

americká, 1783 - 1859

Nahrávám...

Životopis

Washington Irving byl spisovatel biografií, povídkář, humorista, esejista a historik. Je prvním prozaikem amerického romantismu a jedním ze zakladatelů amerického humoru.

Washington Irving se narodil jako nejmladší z jedenácti dětí newyorského obchodníka. Dráha právníka mu přáliš neseděla a rodina byla k jeho uměleckým sklonům tolerantní, snad i proto, že mladím trpěl tuberkulózou.

Washington Irving se mohl svobodně věnovat bohémskému životu, literární práci i cestování. Procestoval velkou část Evropy a jeho evropský pobyt se protáhl až na sedmnáct let.

Po návratu do New Yorku se Washington Irving brzy dostal na vrchol popularity současných autorů mimo jiné i pro svou veselou povahu. Z rozmarných nápadů však vyrostly i práce závažnější, které se zpočátku objevovaly v časopiseckých sešitcích Salmagundi, vycházejících za spolupráce Irvingova bratra a švagra.

V roce 1809 uchvátil Washington Irving Nex York a celou Ameriku humoristickým dílem Historie New Yorku od Diedricha Knickeribockera. V následujících letech se stal ze synka hýčkaného rodinou její chlebodárce.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994