Šimon Lomnický z Budče

česká, 1552 - 1623

Nahrávám...

Životopis

Šimon Lomnický z Budče - Ptochaeus, byl skladatel českých a latinských světských a duchovních písní, veršované epiky, dramat i prózy.

Šimon Lomnický se narodil v katolické poddanské rodině v Lomnici nad Lužnicí. Za podpory Viléma z Rožmberka mu bylo umožněno studovat na školách v Krumlově a v Třeboni.

Jezuitské gymnázium vystudoval v Jindřichově Hradci. Zpočátku působil jako učitel v Kardačově Řečici, později jako písař a správce pivovaru v rožmberských službách. Už tehdy veršoval své vrchnosti na objednávku k různým příležitostem.

Šimon Lomnický byl také majitelem zájezdního hostince ve Ševětíně, který zdědil kolem roku 1585. Roku 1594 byl povýšen do
šlechtického stavu, kdy se stal šlechticem s erbem a titulem "z Budče". Proslul svou učeností a veršováním a všichni mu říkali "latinský šenkýř".

V roce 1619 Šimon Lomnický přišel o svůj majetek. Nejdříve vyhořel jeho dům
a následně do vesnice, kde byl rychtářem, vtrhla císařská vojska a vesnici zničila.

Šimon Lomnický odešel se svojí druhou ženou do Prahy, kde přestoupil k evangelické církvi. Ve stavovském povstání byl nerozhodný, ke které straně se přidat. Po bitvě na Bílé hoře se vrátil zpět ke katolické církvi. Díky tomuto svému postoji upadl v nemilost veřejnosti a zemřel v zapomnění v roce 1623.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976