Robert Frost

americká, 1874 - 1963 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Robert Frost (26. březen 1874, San Francisco – 29. leden 1963, Boston) byl americký básník, dramatik, spisovatel a vysokoškolský pedagog, čtyřnásobný nositel Pulitzerovy ceny.

Narodil se a prvních deset let života prožil na západním pobřeží Spojených států. Po smrti otce v roce 1885 se matka, která byla učitelkou, spolu s dětmi vrátili k příbuzným do Massachusetts. Vystudoval střední školu, vysokoškolská studia (Dartmouth College, 1893–1894, Harvard University, 1899–1899) nedokončil pro nedostatek peněz. Poprvé musel pomáhat matce, podruhé hmotně zajistit ženu a děti. V roce 1900 mu děd daroval farmu v Derry, New Hampshire, kam se rodina odstěhovala. Robert Frost se živil farmářstvím a v letech 1906–1911 si přivydělával i jako učitel v Derry a v Plymouthu, New Hampshire. S básněmi, které v té době psal, se mu ale nepodařilo uspět.

V roce 1912 odcestoval s rodinou do Velké Británie. Nejprve žil v Glasgowě, poté na farmě v Beaconsfield, Buckinghamshire. Zde se seznámil s mladými anglickými básníky (Edward Thomas, Thomas Ernest Hulme, Ezra Pound) a vydal dvě básnické sbírky, které zde byly příznivě přijaty. Po vypuknutí první světové války se v roce 1915 vrátil do Spojených států.

Po návratu byl přiřazen k nastupující americké avantgardě, přestože s ní vlastně neměl nic společného, a získal popularitu i přízeň kritiky. Živil se z počátku opět farmařením, nejprve v New Hampshire, později ve Vermontu. Stále častěji ale přednášel a vyučoval na různých universitách. Postupně získal velkou čtenářskou popularitu i oficiální pocty.

Při inauguraci prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho dne 20. ledna 1961 recitoval Frost oslavnou báseň.

Zemřel 29. ledna 1963 v Bostonu.

Zdroj životopisu: wikipedie.cz

Populární autoři: