koupit knihy

Leonard Medek

Leonard Em pseudonym

česká, 1962

Nahrávám...

Životopis

Leonard Medek (*8.4.1962 v Praze) je soudobý český spisovatel fantastiky. Pochází z Prahy, kde v roce 1980 vystudoval obor zlatník. Je synem surrealisticko dadaistického umělce Ivo Medka Kopaninského. Jde o jednoho z nejplodnějších současných českých spisovatelů fantastiky. Literárně často navazuje na dílo R.E. Howarda.

Na české literární scéně se etabloval především jako autor dobrodružné fantasy, kterou v některých případech zpracovává na současné poměry poněkud netradičně.

Pseudonymem Leonard Em podepsal svou první knihu, sbírku povídek Půlnoční jezdec (Saga, 1996). Příběhy bojovníka tajného řádu, který v kulisách středověké pseudovýchodní Evropy bojuje proti Zlu, jsou psány ve stylu sword & Sorcery. K mnoha pokračovatelům Roberta E. Howarda se připojil třemi kvalitními knihami o neporazitelném Cimmeřanovi: Conan – Studna ghůlů (United Fans, 1997; nominace na Cenu Akademie SFFH), Conan a velká hra (Klub J. Vernea, 2000) a Conan a meče zrady (Klub J. Vernea, 2003). Ve „fantasy verneovce" Runeround (Klub J. Vernea/Netopejr, 1999; nominace na Cenu Akademie SFFH) podnikají hrdinové knihy podivuhodnou výpravu do vesmíru na palubě dřevěné „kosmické" jachty. V jejím pokračování Archimagos (KlubJ. Vernea, 2000), pojatém tentokrát jako válečný román, musí posádka jachty čelit nebezpečnému mágovi.

Spolu s Františkou Vrbenskou napsal čtenáři i kritiky vřele přijatou historickou fresku Stín modrého býka (Straky na vrbě, 2001; Cena Akademie SFFH). Příběh okořeněný nepatrnou dávkou nadpřirozena a zasazený do reálii české kotliny, v níž se střetávají Keltové, Germáni, Římané a první Slované, sleduje osudy keltského válečníka na cestě za pomstou.

Poctou klasickým dobrodružným příběhům je soubor šesti rozsáhlých příběhů Dobrodruh (Straky na vrbě, 2004), v nichž se hlavní hrdina dostane při pronásledování zlovolné-ho mága přes severní Afriku, Paříž a Tchajwan až do Číny. Stříbrný šíp (Wales, 2005) je pokusem o takový typ fantasy, jaký píše například Raymond E. Feist, David Eddings aj. První verze byla sice napsána již v roce 1995, autor však román pro jeho vydání podstatně přepracoval. Své básně shrnul do knížečky Rýmy & nádchy (Straky na vrbě, 2003), který kromě kratochvilných veršovánek obsahuje i delší „hrdinské balady".

Z Medkovy rozmanité povídkové tvorby jmenujme např. dvojici městských fantasy Kde nezní zvony (poprvé jako Hlas zvonů, Noční setkání/ SFK Nazca 2000; Pevnost 5/2002) a Smeťonoš (Čas psanců, Triton 2004), netradičně pojaté Conanovo dobrodružství Krev jeho krve (Conan v bludišti zrcadel, Straky na vrbě 2001), směs gangsterky a hororu Pierrův útěk (Pro-měna, SFK Nazca 2001; Pevnost 9/2003) či atmosférickou povídku šero (2003: Česká fantasy, Mladá fronta 2003).(zdroj životopisu: cs.wikipedia.org; www.legie.info)

Přidat ocenění

Ocenění (4)

2012 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Nejlepší povídka – Příběh zloděje, in: Vlado Ríša (ed.) – Mrtvý v parovodu (Konektor XB-1))
2012 - Aeronautilus (Obálka roku – výtvarnice Jana Šouflová) - Třetí triarcha
2001 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Česká kniha) - Stín modrého býka
1999 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Česká kniha) - Runeround