Jiří Kovtun

česká, 1927 - 2014 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Básník, prozaik, novinář, překladatel a historik se narodil v roce 1927 v Praze, vystudoval práva na Universitě Karlově a po roce 1948 emigroval do Německa. Působil jako sociální pracovník v německých a norských uprchlických táborech. Více než dvacet let byl redaktorem rádia Svobodná Evropa (1951-73). V té době byl kmenovým autorem časopisu Svědectví Pavla Tigrida.
V roce 1973 přesídlil do USA a pracoval opět v rozhlasové stanici, tentokrát v Hlasu Ameriky. V New Yorku vystudoval Vysokou školu knihovnickou a od roku 1977 byl specialistou slovanského oddělení Knihovny kongresu ve Washingtonu.

Psal básně, prózu i eseje. Z jeho díla třeba vyzdvihnout román Pražská ekloda a novelu Zpráva z Lisabonu. Jeho historické studie - Slovo má poslanec Masaryk, Masarykův triumf, Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera a další rozhodně ukazují nový pohled na historické události, zejména s ohledem na jiné možnosti přístupu ke studijnímu materiálu. Významná je i jeho překladatelská činnost - překládal Borise Pasternaka, J. Brodského, O. Mandelštama.

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015