Jim Morrison

americká, 1943 - 1971

Nahrávám...

Životopis

Jim Morrison (8. prosince 1943, Melbourne, Florida, USA – 3. července 1971, Paříž), plným jménem James Douglas Morrison, byl americký zpěvák a básník, leader rockové skupiny The Doors.

Jimovou životní láskou byla Pamela Courson, které říkal „vesmírná družka“. Měl sice spoustu milenek, ale k ní se vždycky vracel, byla jeho múzou a láskou. Dokonce měl čarodějnickou svatbu s šéfredaktorkou rockového časopisu Patricií Kennealy. Měl také údajně poměr s Janis Joplin a dalšími. Jim miloval poezii, hltal Nietzscheho, Kerouaka a chtěl žít jako nesmrtelný hrdina Dean Moriarty. Denně si zapisoval své nápady a sny. Sám psal poezii, mezi nejznámější patří An American Prayer nebo The Lords, The New Creatures, Wilderness a další. Většinu z nich vydal na vlastní náklady a jen ve velmi malém množství, které rozdal mezi své nejbližší. V jeho textech se objevovaly motivy hrůzy, násilí, sexu, vzpoury, zániku a smrti, na pódiu se po počáteční plachosti stal velice charismatickou osobností. Jeho vystoupení byla nezapomenutelným zážitkem – šplhal po oponách, vrhal se po hlavě do davu, věřil, že rockový koncert je něco na způsob rituálu. Obecenstvo přiváděl k šílenství neustálým zasahováním do rytmu hudby a průběhu koncertu. Nutno však dodat, že za tento poměrně nelichotivý obraz Jima může z velké části Oliver Stone a jeho film The Doors z roku 1991. Ten velice nelibě nese Ray Manzarek, podle něhož byl Jim inteligentní kluk s velký smyslem pro humor, jehož chování bohužel ovlivňoval alkohol a špatní „kamarádi“.

Jim Morrison – podobně jako mnoho dalších zpěváků téže doby – hodně pil alkohol a užíval halucinogenní drogy, (LSD, a to v mnohem větší míře než u ostatních členů kapely), známa byla i jeho obsese smrtí. Jeho postoj k životu inspiroval i několik dalších významných osobností. Neustále nosil kožené kalhoty s dírkou na zadku, které se po jeho smrti staly ikonickým znakem jiných rockových skupin a rockových příznivců.

Jim žil velice naplno, časté koncertování a divoký život se podepsaly na jeho zdraví. Měl všeho dost, nechtěl být sexuálním symbolem, chtěl aby lidé chodili na jejich koncerty poslouchat hudbu a texty a ne jen kvůli jeho osobě. Nechal si narůst vousy a velice přibral, bez lahve whiskey se už téměř nikam nehnul.

V roce 1971 se opět vrátil k Pamele a společně se rozhodli odjet na čas do Paříže. Chtěl jen psát poezii a odpočinout si po nahrání posledního společného alba The Doors L. A. Woman. Toto album, které se kapela rozhodla nahrát ve své staré zkušebně, kde kdysi začínali, je nahrané naživo – téměř najednou a kapela si jej sama produkovala.

V Paříži nakonec Jim Morrison umírá: byl nalezen mrtvý ve své vaně. Jako příčina smrti byla oficiálně uvedena srdeční zástava. Hypotéza, že šlo o předávkování drogami, nebyla jednoznačně potvrzena.

Zdroj životopisu: česká wikipedie

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015