Jerry Pournelle

americká, 1933 - 2017

Nahrávám...

Životopis

Je americký esejista, novinář a autor science fiction, který byl dlouhodobým přispěvatelem časopisu Byte. Je považovaný za velmi konzervativního – někteří kritikové o něm říkají, že je lehce pravicovější než Čingischán.

Během Korejské války sloužil v armádě jako dělostřelecký důstojník. Po válce získal bakalářské tituly z psychologie a matematiky, další tituly má z experimentální statistiky, systémového inženýrství a politických věd. Politické zkušenosti nasbíral jako výkonný asistent starosty a ředitel výzkumu v Los Angeles a manažer dvou volebních kampaní. Pracoval v leteckém a kosmickém výzkumu (programy Mercury a Program Apollo) a pro společnosti Boeing a Rockwell.

Spisovatelem se stal v roce 1965, již od začátku měla mnohá jeho díla vojenské prvky a bývají řazena mezi military science fiction. Typickým příkladem je celá série o Falkenbergově legii a Kondominiu. V polovině sedmdesátých let dvacátého století začal spolupracovat s Larrym Nivenem. Výsledkem jejich spolupráce jsou romány Tříska v Božím oku a její pokračování Drtící ruka, romány Inferno, Luciferovo kladivo, Footfall a společně se Stevenem Barnesem série o Heorotu. Byl jedním z prvních spisovatelů používajících pro svou práci počítač. Jeho první počítač, EZEKIEL, je vystaven v Smithsonianském institutu ve Washingtonu DC.

Je známý svým sloupkem pro časopis „Byte“ nazvaný „Chaos Manor“ o jeho zkušenostech s nejrůznějším hardwarem a softwarem. Tento sloupek dodnes píše pro online verzi tohoto magazínu. Od roku 2003 také přispívá do programátorského časopisu „Dr. Dobb's Journal“. Již od roku 1998 udržuje pravidelně svůj blog „View from Chaos Manor“ (on sám však slovo blog považuje za ošklivé a vyhýbá se mu).

Pournelle je proti oběma „Válkám v Zálivu“, říká že peníze zde vynaložené by bylo lepší použít na vývoj nových energetických technologií
Poznamenal, že „s tím, co jsme utratili v Iráku bychom mohli postavit jaderné elektrárny a satelitní solární elektrárny a říct Arabům, že si svou ropu mohou vypít“. Jeho stránka tak je k irácké válce poměrně kritická, přesto se netají podporou tamním vojákům: „Jakmile někam pošlete své vojáky, nemáte jinou možnost, než je podporovat dokud se nevrátí domů“. Pournelle je také autorem Pournellova grafu pro zobrazení politických ideologií.

Nyní žije se svou ženou a čtyřmi syny v kalifornském Studio City.

Zdroj životopisu: Wikipedie

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015