Odkaz Heorotu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve vzdálenosti mnoha světelných let od Země dříme neskutečná hrůza. Čas pomalu plyne, nové hvězdy se rodí a staré umírají, až v nevýznamném čase mezi jejich smrtí a životem přicházejí na velkou planetu Tau Ceti čtyři dvě stovky mužů a žen s cílem vybudovat zde soběstačnou kolonii. Součástí výsadku biologů, genetických inženýrů a ostatních je i muž, který nabádá k opatrnosti – plukovník Cadmann Weyland – osamělý válečním mezi cizinci. Bláhoví ve své nevědomosti ignorují všechna varování a odmítají navrhovaná opatření – dokud se hrůza neprobudí a s ohromující rychlostí a děsivou brutalitou nezaútočí. Teď je na Weylandovi, aby kolonisty vedl do smrtící, zoufalé bitvy. vzápětí se ukáže, že zvolená strategie byla osudným omylem a ta skutečná noční můra se teprve vynořuje…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19520/big_odkaz-heorotu-TZ0-19520.jpg 3.617
Série:

Heorot 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Banshies
Originální název:

The Legacy of Heorot, 1987


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Odkaz Heorotu

ludek.n
10.11.2021

Planeta Tau Ceti čtyři, pojmenovaná kolonisty jako Avalon, by mohla být rájem, kdyby zde nežili grendelové - žraví, smrtící, mimořádně pohybliví obojživelníci. Pro lidský výsadek už však není cesty zpátky, musejí bojovat a zvítězit. Pánové Larry Niven, Jerry Pournelle a Steven Barnes dali avalonskému dobrodružství to nejlepší, co mohli. Naládovali ho energií a napětím, vyhnuli se tuctovosti i šablonovitému zpracování. Jejich grendelové si sami říkají o srovnání s legendárním Vetřelcem, ale na rozdíl od něj se nemohou opřít o klaustrofobii uzavřených prostor vesmírné lodě. Děsivou atmosféru tak musejí budovat na daleko otevřenější platformě, a je bez debat, že se jim to skutečně daří. Alespoň do okamžiku, kdy je zabit „poslední“ dospělý grendel. Kdyby tady kniha skončila, dal bych ji bez váhání plný počet hvězd. Jenže vyprávění pokračuje dále. Následující masakr má atributy krvavého megalomanství, v němž už není žádný prostor pro drobné psychologické finesy ani cokoli jiného. Je to jen hrůza, strach, boj a smrt. Příběh ztrácí strukturu a mění se v beztvarou masu, která se valí ze svahu dolů a drtí všechno, co jí přijde do cesty. Finále díky tomu zůstalo malinko za očekáváním.

ThomasRuhe
14.06.2021

Knihu jsem zvolil, protože mám přečtených několik knih o vetřelcích a tahle kniha nabízela podobný příběh, který vybízel ke srovnání. Nakonec mě to moc nebavilo, sice grendelové jsou pozoruhodný druh predátora s unikátním vývojem, ale vetřelec je vetřelec. Zde boj probíhá většinou v otevřené krajině, tady dávám přednost také vetřelcům, kde se vše odehrává ve stísněných prostorách lodí či vesmírných stanic...
Kniha je součástí série, ale já už další díly číst nebudu.


Metla
02.09.2019

Dvě stovky kolonizátorů vzdálené planety zjišťují, že jejich čerstvý domov není tak bezpečný, jak se zpočátku zdálo. Vysmívaná ostražitost plukovníka Cadmanna Weylanda se rázem stává nadějí pro budoucnost komunity.
Kromě postupného poznávání nepřítele, prvních úspěchů i proher, je hodně pozornosti věnováno také psychologii a vztahům několika ústředních postav. První polovinu knihy jsem přečetla rychle (na své nevalné poměry), ale potom příběh ztratil tah. Tempo se vlastně příliš nezměnilo, jen můj zájem ochladl: protivník už byl dostatečně znám, dynamika vztahů vázla, překvapivý zvrat nepřekvapil, k neduhům se dá připočítat technologická zaostalost (autoři v tomto ohledu neprojevili mnoho předvídavosti ani fantazie), překlad a redakční práce také nejsou bezchybné.
Kdybych „Odkaz Heorotu“ četla v době, kdy jsem trilogii koupila (před dvanácti - třinácti lety), byla bych pravděpodobně velmi spokojená, možná i nadšená. Současné rozmazlené a obtížně se soustředící já může knize udělit tak 70% (4* za napínavý první poločas, 3* za druhý akčnější, přesto jaksi vlažnější).

Predator3313
22.05.2019

Jak už se mi potvrdilo u prstence, přesto že Nivena většina lidí řadí mezi sci-fi autory, spíš mu sedí fantasy, což v tomto díle dokonale zužitkoval ( ve spolupráci s ostatními autory ).
Kniha mě bavila od začátku do konce. Především ta část, když už vypadá všechno růžově, ale pořád zbývá třetina knížky a já si říkal, jak je to možné, no...bylo to luxusně vymyšlené, takže dávám 5*

bb69
22.12.2016

Kolonizácia cudzích planét, to je proste moja srdcovka v oblasti žánru sci-fi a táto kniha ma ani trochu nesklamala. Zemi podobná planéta vzdialená 10 svetelných rokov od Slnka sa najskôr ku kolonistom správa priateľskejšie, ako vôbec dúfali, až do chvíle, kým nedajú o sebe vedieť smrteľne nebezbeční zástupcovia jej ináč pomerne chudobnej fauny. Začína boj o to, čo sa im tu doteraz podarilo vybudovať a nakoniec aj o holý život. Nechýba tu napätie, akcia, dej pekne odsýpa, pre mňa skvelá oddychovka. Nemôžem hodnotiť ináč, ako 5 hviezdami.