Jaroslav Weigel

česká, 1931 - 2019

Nahrávám...

Životopis

Původním povoláním učitel dějepisu a výtvarné výchovy. V 60. letech spolupracoval jako ilustrátor s časopisem Mladý svět. Tehdy si poprvé přečetl jednu povídku od Zdeňka Svěráka a velmi se mu líbila. Proto se v roce 1970 připojil k divadlu Járy Cimrmana, kde nejprve pracoval jako scénograf a návrhář kostýmů, později i jako herec.

Dnes má na kontě řadu vynikajících mužských postav kde může uplatnit svůj charakteristický hlas a přirozené nadání, například rytíř Hynek z Michle ve hře Blaník, děd Vševěd ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký nebo inspektor z Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Dočkal se i několika spíše epizodních rolí v českých filmech z autorské dílny Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka. Viděli jsme jej jako Rouska v komedii MAREČKU, PODEJTE MI PERO!, uvaděče na výstavě v JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE!, číšníka ve VRCHNÍ, PRCHNI!, pana Pecháčka ze snímku ROZPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ nebo učitele fyziky v JÁRA CIMRMAN, LEŽÍCÍ SPÍCÍ. Zatím naposledy se před kamerou mihnul v hořké komedii Jana Svěráka VRATNÉ LAHVE.

Zemřel 5. září 2019 po dlouhodobé vážné nemoci ve věku 88 let .

Zdroj životopisu: csfd.cz

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
Terry Pratchett

1948 - 2015