Lips Tullian: nejobávanější náčelník lupičů & Černý Filip

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Album obsahuje dva černobílé komiksové příběhy, které jsou osobitou parafrází loupežnického románu z 18. století. V nezaměnitelné výtvarné interpretaci Káji Saudka album seznamuje čtenáře s neuvěřitelnými dobrodružstvími saského šlechtice, který se v 17. století stal z nešťastné lásky obávaným náčelníkem lupičů. Jako vůdce hrozivé Černé roty však trestá pouze bohaté, chudým pomáhá a je jejich ochráncem. Literárním podkladem pro toto zpracování byl historický dobrodružný román Quidona z Felsů z 18. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47473/lips-tullian-SKX-47473.jpg 4.7100
Série

Lips Tullian

Žánr
Komiksy, Literatura česká
Vydáno, Albatros (ČR), Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Lips Tullian: nejobávanější náčelník lupičů & Černý Filip

Přidat komentář
ijcro
26.11.2020

Na příběhy Filipa jsem se těšil každý týden, když tatínek přijel z montáží a přivezl s sebou Mladý svět, kde byly na poslední straně vtipy (tehdy nejen od českých humoristů ale hodně i od Mordilla) a hned na předposlední i jedna černobílá kapitolka.

To už jsem uměl docela dobře číst (dokonce jsem si sám zařídil přihlášku do knihovny, to ji ale museli rodiče podepsat) a příběhy jsem jen hltal. V tom správném věku a díky nezaměnitelnému Saudkovu rukopisu se mi onen černobílý svět zdál tak zvláštní, kdy zlo mělo tedy tu zlou tvář, podlost se dala rozeznat z výrazu šklebů, statečnost závisela na mocnosti žvýkacích svalů a láska jenom zářila ;)

To kouzlo tomu příběhu zůstalo i po letech, byť můj obdivně naivní podhled se za ta léta trošku proměnil. Ale občas se s nostalgií ty stránky prolistuji… Supr!

Jinak poznámka k autorovi: svého času jsem z romantiky drsně prozřel, když jsem viděl Saudkovu souběžnou notně sexistickou tvorbu, do jisté míry parodující americké plakáty.

trudoš
08.09.2020

Budeme-li se bavit o klenotech českého komiksu, Lips Tullian mezi nimi bezesporu zastupuje přední místo, jestli rovnou není zlatou korunou, diamanty osázenou. Tohle je prostě fantastická věc, stojící na práci Káji Saudka. Tím nechci zpochybňovat kouzlo scénáře Jaroslava Weigla, avšak teprve souhra těchto dvou géniů dokázala vdechnout šestákovému krváku šmrnc veledíla. Přitom nejde o nic složitějšího, než veselé dobrodružství plné chrabré statečnosti, horoucí lásky a spravedlnosti pro všechny. Asi proto seriál komunistům tak vadil, protože ani jedno z toho jim nikdy nic neříkalo.
Tímto bych chtěl poděkovat redakci nakladatelství Plus, které původní příběhy na pokračování vydalo v důstojné podobě a navrch přidalo i nikdy nedokončeného Černého Filipa. Dalo mi tak možnost vrátit se o třicet let nazpět, do doby, kdy jsem jako klučina hltal stránky Stříbrného pokladu a Konce Sahrbergovy bandy a tajně snil, že by epizody z Mladého světa mohly jednou spatřit světlo světa v souhrnném vydání.


Disease
02.04.2020

Rozhodně jeden z nejlepších scénářů Saudkových komixů.

Ikkju
13.09.2019

Moje láska k autorovi se zrodila v pozdních 80tých, svázané zadní strany Mlaďáku po mámě nás uváděly ve směs úžasu a nadšení, s občasným pozastavením se nad zvláštními náznaky erotiky, humoru, nadsázky a invence, která vtipně boří zaběhnuté konvence žánru.

Později jsem pokračoval Zlatým koněm, 3x, speleologickou linkou a nakonec se vrátil opět k Lips Tulianovi.

Nedávno jsem se pochlapil, a vyvedl ženu na výstavu v Tančícím domě, a přestože neznám autora komplet, dělal jsem jí myslím docela erudovaného průvodce. Trochu (ale ne moc) mě překvapilo, že něžné náznaky erotiky které jsem chytil v "dětské" části tvorby autor dotáhl se stejným zaujetím jako jeho bratr ve fotografii, zajímavě byla na výstavě zachycená i linka specifického humoru, a úplně mě dojala stránka Lipse Tuliana vytržená z Mladého světa, právě tak okousaná a zažloutlá jako moje svázané posvátné pergameny z dětství.

špulo
10.09.2019

Čo k tomuto napísať. Snáď len to, že keď toto vyšlo, od radosti som sa takmer... Fakt, že takmer naozaj:)))

KarelK.
05.02.2019

Skvělý příběh z posledního listu Mladého světa - tím vždycky končíval pracovní týden, páteční Večerní Praha a poslední výtisk Mladého světa :) co dodat.

fantomasolaf
05.03.2018

Velmi průměrný komiks - a to děj i kresba.

jananku
21.05.2017

jako dítě jsem u babičky na půdě našla mladý svět. A tam byl tento komiks. stránky jsem vytrhala a složila dohromady. Ale když jsem se vdala a odstěhovala , mamka je vyhodila.
říkala ty cáry papíru. Teď by jsem si ho ráda přečetla celý.

1