Ivan Brož

Petr Linda pseudonym

česká, 1938 - 2012

Nahrávám...

Životopis

PhDr. Ivan Brož, CSc. (29. května 1938 Plzeň – 24. dubna 2012) byl český diplomat, překladatel, publicista a spisovatel literatury faktu. Dlouholetým spolupracovník komunistických Haló novin (http://www.halonoviny.cz/articles/view/300641, http://www.halonoviny.cz/articles/view/301616).

Absolvent gymnázia v Moravské Třebové a Vojenské akademie v oboru historie vojenství dovršil své studium úspěšně zakončenou vědeckou aspiranturou v oboru moderních dějin. Působil jako překladatel, pedagog, publicista a po jistou dobu i jako diplomat. Jeho zvlášť výraznou zálibou se stala původní literární tvorba v žánru odborně poučné a výrazově vyzrálé literatury faktu, jejíž svébytnost v rámci umělecké literatury jako agilní člen ivanovského Klubu autorů literatury faktu programově vyznával a vlastní tvorbou přesvědčivě prosazoval.

Kromě tvorby knih spolupracoval s Československou i Českou televizí, rozhlasem a vykazoval bohatou publikační činnost v novinách i časopisech, zejména Historie a vojenství, Přísně tajné, Mezinárodní vztahy, Parlamentní listy, Haló noviny.

Zdroj životopisu: http://www.kalf.cz/files/nekrolog_broz.doc ; http://cs.wikip