Eduard Fiker

česká, 1902 - 1961 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Eduard Fiker (*21. listopadu 1902, Praha — †3. března 1961, Praha), český prozaik, dramatik, scénárista a překladatel z angličtiny, autor devadesáti titulů. Jeden z hlavních představitelů detektivního žánru v české literatuře. Autor rozhlasových her a dobrodružných i humoristických knih.
Vystudoval reálné gymnázium na Vinohradech (1920) a osm semestrů strojního inženýrství. Byl kapelníkem a divadelním houslistou. V letech 1938-42 byl šéfredaktorem časopisu 'Rozruch', po druhé světové válce přispíval např. do 'Mladé fronty'.
Počátkem čtyřicátých let vytvořil vedle fantastické detektivky „Čichač“ a sociálně laděného příběhu „Nikdo není vinen“ také „Paní z šedivého domu“ (situovanou do Anglie) a příběh „Zinková cesta“, po válce úspěšně zfilmovaná pod názvem „Třináctý revír“.
Těžiště posledního tvůrčího období Eduarda Fikera bylo v letech 1955 - 1961. V té době se jako první po několika letech nuceného odmlčení pokusil o novou, politicky angažovanou detektivku. „Zlatá čtyřka“ a humoristicky laděný román „U tří kufrů“ byly skutečně jen pokusem. Opravdového úspěchu dosáhl Fiker teprve romány „Série C-L“ a „Kilometr devatenáct“.
Zemřel v rodné Praze v březnu 1961.

Populární autoři: