Čingiz Ajtmatov

kirgizská, 1928 - 2008

Nahrávám...

Životopis

Čingis Ajtmatov, kirgizsky a rusky píšící prozaik, dramatik, publicista, veřejný činitel a diplomat, se narodil 12. prosince 1928 ve vesnici Seker v Kyrgyzstánu.

Dětství Ajtmatova poznamenala otcova smrt – byl obětí stalinských politických represí třicátých let. V 16 letech se stal tajemníkem šekerského vesnického sovětu. Po válce absolvoval vysokou školu zemědělskou. Pracoval na pokusné živočišné farmě Kirgizského vědecko-výzkumného institutu.

Ajtmatov vystudoval Literární institut v Moskvě a věnoval se zprvu novinářské a poté spisovatelské tvorbě. Později působil jako velvyslanec Ruské federace v Lucembursku, poté jako velvyslanec Kirgizie v Belgii, Holandsku a Lucembursku.

Pro Ajtmatovu prózu jsou příznačné dramaticky a tragicky vypjaté kolize, témata mravního hledání, romantičnost příběhů i dějová poutavost. Jeho tvorba vyznačuje myšlenkové hloubky a pramenící v hledání pravdy, dobra a krásy na cestách mytologického vidění světa.


Čingiz Ajtmatov zemřel 10. června 2008 v německém Norimberku, kde byl hospitalizován od 19. května, neboť trpěl těžkým zápalem plic a selhávaly mu i ledviny.

Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/zivotopisy/cingiz-ajtmatov.html#ixzz1f03Yx5la
Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Jules Verne

1828 - 1905