Carlos Castaneda

americká, 1925 - 1998

Nahrávám...

Životopis

Carlos Castaneda, dříve Castañeda, (25. prosince 1925 – 27. dubna 1998) byl autor kontroverzních knih, které tvrdily, že popisují jeho učednictví u tradičního amerického čaroděje z tradice Toltéckých zřeců (vidoucích – los nuevos videntes) z kmene Jaki.

Castaneda tvrdí, že se v roce 1960, kdy byl studentem antropologie, seznámil s čarodějem kmene Jaki, kterého nazýval Don Juan Matus. Castanedův původní zájem studia halucinogenních rostlin v oblasti Sonorské pouště se během setkávání s čarodějem změnil v jeho učednictví. Aniž to sám zprvu tušil, začal se učit čarodějnému popisu světa, aby posléze od dona Juana zdědil pozici naguala, tedy vůdce skupiny zřeců. Tento termín používá Castaneda pro šamana či čaroděje, který dokáže proměnit svůj tvar nebo se proměnit ve zvíře.

Castanedova tvorba obsahuje mnoho popisů paranormálních a magických zážitků, psychologické techniky, toltécké magické rituály, experimenty s psychotropními rostlinami (například durman a pejotl). Z jeho učení vychazí také cvičení tzv. „magických gest“ – tensegrita.

Prodalo se více než 8 milionů výtisků jeho díla v 17 jazycích včetně češtiny.

Dílo

Učení dona Juana
Oddělená skutečnost
Cesta do Ixtlanu
Příběhy síly
Druhý kruh síly
Dar orla
Vnitřní oheň
Síla ticha
Umění snít
Kolo času
Magické pohyby
Aktivní tvář nekonečna

Knihy, ve kterých Castaneda vystupuje

Florinda Donner – Bytí ve snění
Florinda Donner – Sen čarodějky
Taisha Abellar – Přechod čarodějů
Amy Wallace – Čarodějova učednice

Zdroj životopisu: wikipedie

Populární autoři: