Koupit knihy

Carlos Castaneda

americká, 1925 - 1998


Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 14 knih

Komentáře (7)

C.lementine
04.12.2022

"Číst Castanedu jako něco jiného než podvodnou antropologii znamená pozastavit impuls k ověřování, narušit režim významů. Rozhodně to znamená cestovat po chaasmotickém středu „jakoby pravdivého“, „jakoby nepravdivého“. Nakonec se vrací volba, kterou jsme začali – volba „mezi čaroději a kněžími. Přesto toto opakování naznačuje novou rezonanci: Castanedův text nabízí čtenáři pozvánku, výzvu; navrhuje výuční list. Je zvláštní, že to, zda čtenář dokáže létat, nebo ne, může záviset na pochybnostech Carlose." Castaneda’s Ecstatic Pedagogy: The Teachings of Don Juan, Abram Anders, University of Minnesota Duluth

C.lementine
25.06.2018

Komentář k celé sérii knih o Donu Juanovi. Do ruky se mi dostal poklad, obrovská studnice vědění, filozofie a léčení. Jde o opravdu rozsáhlé učení a získávání vědomostí. Carlos se setkává se starým indiánským čarodějem, který mu postupně odhaluje moudrost a vytrvalost bojovníka. V první knize učení Dona Juana ještě Castaneda nemá tušení s kým se setkává. Popisuje své zkušenosti s přírodníma halucinogenníma drogama, jako vize a návštěvy druhého světa. Teprve v dalších knihách se ukazuje, že drogové experimentování není hlavním bodem učení, že je to jen cesta, jak uvolnit naše vnímání ze zajetí rozumu. Castanedovo učení u Dona Juana je dlouhé více jak deset let a jeho charakter a vnímání světa se mění, jeho racionální jednotvárné vnímání reality se pomalu rozpouští. Postupem se čtenář stále více zamotává do toho, co z Castanedova vyprávění je realita, co už je vymyšlená fikce. A právě v tom, myslím, tkví pointa série. Náš rozum nad tím, co doopravdy je a co není, se tříští stejně jako ten Carlosův. Kniha samotná působí dokumentárním stylem a my tomu chceme věřit. Náš rozum běží na plné obrátky a brání se přijetí této jiné zkutečnosti. A osočování Castanedy z toho, že je podvodník, je na světě! Teprve po několik knihách mi došlo, že učení, které Castaneda popisuje odpovídá toltécké filozozii, kterou u nás známe především skrze Čtyři dohody.

yenda1
27.06.2017

Usvědčený lhář a podvodníček, který nepotkal dona Juana na zastávce v Arizoně, nýbrž ho umně poskládal v knihovně UCLA.
Nabušenej peyotlem určitě mluvil s kojoty a měnil se ve vránu. Nepopírám. Ale on to dovedl dál. Spočítal si dvě a dvě, máme ty šedesátý, řekl si, zkusím sepsat něco o drogách a indiánech, a jak drogy vedou k moudrosti, to by se mohlo líbit.
Baže líbilo. Nekritické nadšení trvalo pár let. Ale pravda vyšla najevo. Richard de Mille, syn legendárního scénáristy a režiséra, podnikl takřka detektivní odyseu, aby si na toho magora posvítil.
Po odhalení Castaneda mizí. Podléhá své velikosti, stává se z něj guru. Obklopen oddanými, zvláště ženami (ty vidí "hlouběji"), které se nazývají "witches" si užívá zbytek života. Při roztodivních hrátkách s "witches", mávaje rukama, nohama přichází další majstrštyk = Tensegrity. Potřebovali rozhejbat svý líný špejle a aktivovat energetické tělo k....no k lásce přece.

http://www.salon.com/2007/04/12/castaneda/

lucia9000
06.02.2016

prave to idem citat. velmi sa tesim.

tlllk
29.12.2014

Po tejto sérii vám Matrix príde ako zaujímavý komix.

Mr. K
17.08.2012

Carlos Castaneda je vždy krok dopředu. Důležitá literatura, která nesmí být bez povšimnutí.

mimoreal
14.05.2011

Co dodat... Učení dona Juana ...