Bohumil Svoboda

česká, 1924

Nahrávám...

Životopis

PhDr. Bohumil Svoboda (* 1924 v Brně) je český katolický filmový pracovník, politik, spisovatel a publicista. Vystudoval klasické gymnázium v Praze a poté pokračoval ve studiu na Filozofické fakultě UK a FAMU, z FAMU byl v lednu 1949 pro svoji víru vyloučen. Po řadu let byl blízkým spolupracovníkem kardinála Tomáška.

Na Filozofické fakultě dokončil studium doktorskou prací na téma "Thomas More a jeho utopie". Po studiu se snažil věnovat filmu, ale to mu komunistický režim v 50. letech dlouhodobě neumožnil. V 60. letech pracoval v experimentálním multimediálním divadle Laterna magika, které ve své době představovalo světovou avantgardu. S Laternou magikou se dostal v roce 1968 do Texasu na světovou výstavu Hemisfair, kde dostal nabídku na práci pro divadlo "Dallas Theater Center", kde pracoval v letech 1969-1971.

Po návratu do ČSSR pracoval jako redaktor víkendové přílohy deníku Lidová demokracie, který byl orgánem Československé strany lidové. Později byl nedobrovolně přesunut do týdeníku "Naše rodina", kde pracoval až do 80. let. Po omezenou dobu také redigoval "Katolické noviny".

Po událostech roku 1989 působil jako první místopředseda Československé strany lidové.

Později se věnuje publicistice, zejména sepisuje biografická díla o katolických osobnostech v komunistickém režimu.

Zdroj životopisu: wikipedia