Ve znamení trabanta - lehké vyprávění z nelehkých časů

Ve znamení trabanta - lehké vyprávění z nelehkých časů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159444/ve-znameni-trabanta-159444.jpg 4 12 12

Autor vystudoval klasické gymnázium v Praze, poté Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a Filmovou fakultu Akademie múzických umění: z FAMU byl při politických prověrkách v lednu 1949 jako křesťan ze studia vyloučen. Pracoval jako novinář, publicista, filmový pracovník a spisovatel. Z jeho literárního díla uvádíme: sborník Laterna magica (Filmový ústav 1968), Texas – země osamělé hvězdy (Vyšehrad 1985) a novelu Mírně střelená laň (pod pseudonymem Vladimír Nový, Aeterna 1990). Dále uspořádal sborník ke svatořečení Blahoslavená Anežka Česká (Česká katolická charita 1989), sborník Kardinál Tomášek (spolu s J. Hartmanem a V. Vaškem, Zvon 1994), s Jiřím Reinsbergem napsali knihu Legio angelica a P. Method Klement OSB (Trinitas 2000). Z dalších prací: Svedl jsi mě, Hospodine – rozhovory s biskupem Jaroslavem Škarvadou (Karmelitánské nakladatelství 2000), Kniha o Janu Lebedovi (Vyšehrad 2003), Hospodin rozjasnil svou tvář –rozhovory s Msgr. Jiřím Reinsbergem (Vyšehrad 2003), Víra je můj pevný hrad – rozhovory s arcibiskupem Karlem Otčenáškem (Vyšehrad 2004). Jako editor zpracoval rukopis Methoda Klemanta Jsem ražen z českého kovu (Vyšehrad 2000), práci Jana Svobody Přes propasti věků (Vyšehrad 2001), Dominique Patiérové Svatý Prokop a Byzanc (Občanské sdružení „Karel IV.“ 2009) a Vlasty Orané Blanka (Občanské sdružení „Karel IV.“ 2011). Z jeho prací vynikají dále kniha o kardinálu Tomáškovi Na straně národa (Vyšehrad 2006), Kardinál Josef Beran (Vyšehrad 2008) a předkládána je novela Ve znamení trabanta.... celý text

Iki1
24.04.2023 4 z 5

Poetické vylíčení soumraku komunistického experimentu, tedy jak jsme prožívali osmdesátky na vesnici pohledem pohodového faráře. Jeho výrok "Pán Bůh to už nějak zařídí." je ale obecně platný a ani dnes by se člověk neměl nijak zbytečně stresovat, však ono už to nějak dopadne. Kniha obsahuje jednoduše koncipované vyprávění o tehdejších lidech a jejich trápení. Asi i proto se velmi příjemně čte a čtenář si tu i lehce zopakuje znalosti z hodin náboženství.

Isew
18.11.2016 4 z 5

Velmi zajímavý pohled na soumrak socialistického Československa z pohledu faráře. Na pozadí běžných lidských osudů věrně vykresluje změny nálady a uvolnění ve společnosti. Příjemná četba.

michde01
14.10.2014 5 z 5

Velmi jemné a lehké čtení,které nás vrací do dob nedávno minulých a ukazuje,jak nesnadné bylo být tím,čím člověk být chtěl a plnit své poslání naplno.Příběh faráře a jeho farnosti vykreslující příběhy lidí tehdejší doby a především jeho vlastní trpělivý přístup k době i lidem. Obětavost a lásku ke svým farníkům a nadhled nad životem s jistou dávkou humoru nám v tomto příběhu ukazuje otec Ondřej Dušek. Velmi milé a poklidné čtení.Člověk pochopí,že věci obvykle mají řešení a nic se nejí tak horké jak se uvaří. Prostě "on už to Pán Bůh nějak zařídí"

Bohumil Svoboda
česká, 1924 - 2020