Arkadij Petrovič Golikov

Arkadij Gajdar pseudonym

ruská, 1904 - 1941

Nahrávám...

Životopis

Arkadij Petrovič Golikov (Аркадий Петрович Голиков, 22. ledna 1904 - 26. října 1941), známý především pod pseudonymem Arkadij Gajdar (Аркадий Гайдар), byl sovětský spisovatel populárních knížek pro děti.

Narodil se v učitelské rodině, mládí strávil ve městě Arzamas. V roce 1918 (ve věku 14 let) vstoupil jako dobrovolník do Rudé armády. Během občanské války v Rusku se zúčastnil řady bojů a byl postupně povyšován. Z armády byl propuštěn v roce 1924, kdy se začaly projevovat následky zranění z bojů. Poté se věnoval psaní knížek pro děti, v nichž propagoval sovětský systém idealizovaným popisem kamarádského prostředí Rudé armády, obvykle viděným z pohledu dětských hrdinů.

Druhé světové války se zúčastnil nejprve jako válečný korespondent, později jako kulometčík partyzánského oddílu na Ukrajině. Zde padl v boji u vesnice Laplavoje. Je pohřben ve městě Kaněv.

Svému synovi, který se narodil v roce 1926, dal jméno Timur a o 14 let později po něm pojmenoval i svého dětského hrdinu. Skutečný Timur měl syna Jegora, který se v 90. letech pokusil reformovat ruskou ekonomiku.

Zdroj životopisu: cs.wikipedia.org

Populární autoři: