Ambrose Bierce

americká, 1842 - 1913

Nahrávám...

Životopis

Ambrose Bierce byl americký novinář, povídkář a esejista.

Ambrose Bierce, jehož otec byl surovým farmářem, si odnesl z této „výchovy“ zatrpklost do života. Po roce studia na kentuckém vojenském ústavě nastoupil v občanské válce do severní armády. Z ní vyšel jako důstojník. Proto, že byl podle svého názoru „vrahem pro svou vlast“, odmítl nahromaděný zvýšený plat.

Ambrose Bierce se usadil v San Francisku, kde se postupně vypracoval jako redaktor a kritik. Přátelil se s Markem Twainem a Bretem Hartem. Od nich a od jejich optimistického a humorného světonázoru se odlišoval neúprosnou satirou. Povídky uveřejňoval od roku 1871.

Jeho sanfranciské období bylo přerušeno pobytem v Anglii v letech 1872–1876. Zde získal k dosavadnímu chmurnému humoru a cynismu, společenskou eleganci a vybroušený vtip.

Jeho novinový sloupek Prattler (Žvanil) vydávaný s přestávkami od roku 1877 do 1896, byl velmi efektní a čtenáři oblíbený.

V roce 1896 se Bierce přestěhoval do Washingtonu, kde pokračoval jako slavný publicista. Smrt dvou synů a odchod jeho ženy ho velmi poznamenaly. V roce 1913 odjel do Mexika, údajně sledovat válku, a tam beze stopy zmizel.

Zdroj životopisu: http://www.spisovatele.cz/ambrose-bierce

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905